Αθήνα - Κορώνη, από "βουνίσια", "παραδοσιακά", χιλιόμετρα.

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Πέρσι το καλοκαίρι, είπα να πάω στα πάτρια εδάφη, την Κορώνη Μεσσηνίας. Θα μου πεις τώρα, σιγά τα ωά!! 270 χιλιόμετρα είναι και τα 220 από αυτά είναι αυτοκινητόδρομος. Έλα όμως που αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα... Η βαρεμάρα και τη μονοτονία του αυτοκινητοδρόμου. Θυμάμαι πιτσιρικάς, που λέγαμε πότε να γίνει ο δρόμος μια ευθεία να πηγαίνουμε για πλάκα....Καθόλου πλάκα δεν έχει τελικά. Αλλά όσο ζω μαθαίνω....

Έτσι είπα να πάρω τα βουνά και να θυμηθώ τα νιάτα μου!! Και να τσοντάρω και κανά δυο βουνά ακόμα έτσι για το γαμώτο!! Γιατί το χρώσταγα στον εαυτό μου... αναδρομικά..

Στις έξι το πρωί, η παπουδιέρα, (όπως την αποκαλεί ένας φίλος), ένα R1150GS του 2002, είναι φορτωμένη κι έτοιμη γα δρόμους, για βουνά και για λαγκάδια!!

Μέχρι την έξοδο της Νεμέας, ανέλαβε νοητικά ο αυτόματος πιλότος να διαχειριστεί το διεκπεραιωτικό σκέλος. Η "διεκπεραίωση" συνεχίστηκε και μέχρι το Άργος, όπου σύμφωνα με το πλάνο, (το εξαιρετικά χαλαρό) αποτελεί και την ουσιαστική αφετηρία του ταξιδιού.

Η πρώτη ανηφόρα της ημέρας είναι αυτή του Αχλαδοκάμπου!! Δρόμος που είχα να τον περάσω πάνω από 20 χρόνια!
Ήμουνα νιός και γέρασα.... thinking


Μια μικρή στάση για τις απαραίτητες φωτό κοντά στην κορυφή κοντά στις ανεμογεννήτριες αλλά και για θύμισες παλιές από οικογενειακά ταξίδια και Peugeot 404 και Skoda BX, και αργότερα και Honda VF500F και Kawasaki ZX10 και...και...και....




Συνέχεια για Τρίπολη, ανεφοδιασμός και πορεία για το Χιονοδρομικό Κέντρο του Μαινάλου.
Το Μάιναλο το είχα ξαναπεράσει πριν δυο βδομάδες σε άλλο ημερήσιο και το λάτρεψα σαν διαδρομή.
Δεν θα έχανα λοιπόν την ευκαιρία για μια επανάληψη.
Η ανάβαση είναι μια εκπληκτική,καταπράσινη διαδρομή, με ωραίες φουρκέτες και καταπληκτικές θέες.


Τις τρεις προηγούμενες μέρες έβρεχε και λόγω και της πολύ πρωινής ώρας, είχε ακόμα υγρασίες στα σκιερά, αλλά και πολλούς βράχους και πέτρες από κατολισθήσεις στο δρόμο.

Αν κρατήσεις ένα χαλαρό ρυθμό όμως, όλα αυτά συμβάλουν στο να γίνει η οδήγηση και ενδιαφέρουσα, εκτός από απολαυστική, την συγκεκριμένη ώρα της ημέρας.
Μια μικρή στάση στην Οστρακίνα, στο χιονοδρομικό είναι απαραίτητη..




Η κατάβαση, , είναι ακόμα πιο όμορφη και πράσινη από ήταν η ανάβαση. Πιο στενός δρόμος και φυσικά πιο σκιερός και γλιστερός αυτή την ώρα.



Λίγο πριν την ολοκλήρωση της κατάβασης, φαίνεται και η Βυτίνα από ψηλά. Η φύση είναι πραγματικά αλπική με τα έλατα να έχουν τον πρώτο λόγο..




Αποφάσισα να μην μπω στην Βυτίνα, αφού είχα έρθει πρόσφατα, αλλά να συνεχίσω από Ελάτη για Λιμποβίτσι.
Όσοι δεν έχετε κάνει αυτή τη διαδρομή, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!! Στο δρόμο από Βυτίνα για Δημητσάνα, αφήνετε τον κεντρικό στη διακλάδωση για Ελάτη και Κολοκωτρονοχώρια. Όλη η διαδρομή είναι απερίγραπτα όμορφη και υπέροχα μοναχική!! Στο δρόμο για τη διασταύρωση για Λιμποβίτσι, έχει ένα κιόσκι, δίπλα σε κάτι πηγές, απέναντι από από ένα πέτρινο εκκλησάκι.




Έχουμε όλοι ακούσει και χρησιμοποιήσει τη φράση, "έφαγα πολλή ώρα εδώ". Στη συγκεκριμένη στάση, ο δόκιμος όρος είναι "επένδυσα την ώρα μου". Εκεί ήπια και τον πρώτο καφέ της ημέρας με την (απόλυτη) ησυχία μου!

Συνέχεια σε ένα εκπληκτικό δρόμο για Λιμποβίτσι και το σπίτι του Θεόδωρου. Απαραίτητη βέβαια στάση.




Συνέχισα για Στεμνίτσα από Αρκουδόρεμα! Επίσης χωρίς λόγια...



...Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Στεμνίτσα για καφεδάκι και αναχώρηση σχετικά γρήγορα για το γεφύρι του Λούσιου. Επέλεξα να κατέβω από Ελληνικό για να έχω τη δυνατότητα να ανέβω το φαράγγι προς Δημητσάνα.



Ο Λούσιος είχε πολυ μεγάλη ροή, λόγω των βροχοπτώσεων των προηγούμενων ημερών. Ευτυχώς δεν είχε πολύ κόσμο και μπόρεσα να το ευχαριστηθώ σαν μικρή φωτογραφική στάση.







Σειρά είχε η υπεροχη ανάβαση για Δημητσάνα και μετά η Μονή Φιλοσόφου από Παλαιοχώρι. Αυτές οι δυο διαδρομές του Λούσιου από Ελληνικό και της Μονής Φιλοσόφου από Παλαιοχώρι για Μάρκο και Ζάτουνα, είναι από τις πολύ αγαπημένες μου.




Δημητσάνα για μια μπυρίτσα και τράκα ρεύμα για να φορτίσω καμιά μπαταρία, γιατί έχει ακόμα πολύ δρόμοη μέρα...

Από Δημητσάνα για Μονή Φιλοσόφου...
Μια στάση από τη Μονή Αιμυαλών δεν ευδοκίμησε, αφού ήταν κλειστή, λόγω ώρας.
Τίποτα δεν αφαιρεί αυτό από την ομορφιά της και πολύ περισότερο από τη σημασία της.


Στο δρόμο από Παλιοχώρι για Φιλοσόφου, βρίσκεις το παλιό γεφύρι. Επιβεβλημένη στάση για φωτος και μια τζούρα καφεδάκι. Έτσι...γιατί καμιά φορά η ζωή είναι απλή και όμορφη...


Από κάτω ο Λούσιος ή τσαμπουκαλεύεται ή τραγουδάει... Μόνο αυτός το ξέρει..







Μονή Φιλοσόφου...Υπέροχη αιώνες τώρα και σημαντική, αλλους τόσους..




Μετά από το απαραίτητο καφεδάκι και λουκουμάκι στη Μονή, ξανά καβάλα στ' άλογο και αφήνοντας πίσω τα υπέροχα τοπία της ορεινής Αρκαδίας, συνεχίζω για την Ανδρίτσαινα, με σκοπό μια στάση για καφεδάκι εκεί.



Αμέσως μετά την υπέροχη ατμόσφαιρα της Ανδρίτσαινας, ξεκινάω για μια επίσκεψη στον Ναό του Επικούριου Απόλλωνα στις Βάσσες. Οι μύθοι και οι θρύλοι γύρω από αυτόν τον Ναό είναι λίγο ως πολύ γνωστοί σε όλους μας. Η διαδρομή που οδηγεί εκεί, σίγουρα έχει συμβάλει στη δημιουργία τους. Εύχομαι μόνο, να βγεί σύντομα αυτό το έκτρωμα-σκέπασμα, που είναι δυστυχώς αναγκαίο κακό για την προστασία του, και να τον χαρούμε σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια.





Και μετά από μια τελευταία ματιά στη θέα από τον περίβολο του Ναού, και μια υπέροχη οδηγικά και όχι μόνο μέρα, να βάλω μπρος για το τελευταίο κομάτι της διαδρομής για Κορώνη.

Η άφιξη στην Κορώνη έγινε αργά το βράδυ, η κούραση αρκετή αλλά γλυκιά, αλλά η πρώτη οπτική επαφή με το χωριό (και τα πρώτα ουζάκια μερικά λεπτά αργότερα), αρκούν για να πεις 10 φορές χαλάλι!!





Εύχομαι ειλικρινά να μη σας κούρασα πολυ!
(ή και το αντίθετο ίσως):biker2:

Εδώ και το link για όσους περιμένουν να βγεί η ταινία αντί να διαβάσουν το βιβλίο..:yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Πέρσι το καλοκαίρι, είπα να πάω στα πάτρια εδάφη, την Κορώνη Μεσσηνίας. Θα μου πεις τώρα, σιγά τα ωά!! 270 χιλιόμετρα είναι και τα 220 από αυτά είναι αυτοκινητόδρομος. Έλα όμως που αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα... Η βαρεμάρα και τη μονοτονία του αυτοκινητοδρόμου. Θυμάμαι πιτσιρικάς, που λέγαμε πότε να γίνει ο δρόμος μια ευθεία να πηγαίνουμε για πλάκα....Καθόλου πλάκα δεν έχει τελικά. Αλλά όσο ζω μαθαίνω....

Έτσι είπα να πάρω τα βουνά και να θυμηθώ τα νιάτα μου!! Και να τσοντάρω και κανά δυο βουνά ακόμα έτσι για το γαμώτο!! Γιατί το χρώσταγα στον εαυτό μου... αναδρομικά..

Στις έξι το πρωί, η παπουδιέρα, (όπως την αποκαλεί ένας φίλος), ένα R1150GS του 2002, είναι φορτωμένη κι έτοιμη γα δρόμους, για βουνά και για λαγκάδια!!

Μέχρι την έξοδο της Νεμέας, ανέλαβε νοητικά ο αυτόματος πιλότος να διαχειριστεί το διεκπεραιωτικό σκέλος. Η "διεκπεραίωση" συνεχίστηκε και μέχρι το Άργος, όπου σύμφωνα με το πλάνο, (το εξαιρετικά χαλαρό) αποτελεί και την ουσιαστική αφετηρία του ταξιδιού.

Η πρώτη ανηφόρα της ημέρας είναι αυτή του Αχλαδοκάμπου!! Δρόμος που είχα να τον περάσω πάνω από 20 χρόνια!
Ήμουνα νιός και γέρασα.... thinking


Μια μικρή στάση για τις απαραίτητες φωτό κοντά στην κορυφή κοντά στις ανεμογεννήτριες αλλά και για θύμισες παλιές από οικογενειακά ταξίδια και Peugeot 404 και Skoda BX, και αργότερα και Honda VF500F και Kawasaki ZX10 και...και...και....




Συνέχεια για Τρίπολη, ανεφοδιασμός και πορεία για το Χιονοδρομικό Κέντρο του Μαινάλου.
Το Μάιναλο το είχα ξαναπεράσει πριν δυο βδομάδες σε άλλο ημερήσιο και το λάτρεψα σαν διαδρομή.
Δεν θα έχανα λοιπόν την ευκαιρία για μια επανάληψη.
Η ανάβαση είναι μια εκπληκτική,καταπράσινη διαδρομή, με ωραίες φουρκέτες και καταπληκτικές θέες.



Τις τρεις προηγούμενες μέρες έβρεχε και λόγω και της πολύ πρωινής ώρας, είχε ακόμα υγρασίες στα σκιερά, αλλά και πολλούς βράχους και πέτρες από κατολισθήσεις στο δρόμο.

Αν κρατήσεις ένα χαλαρό ρυθμό όμως, όλα αυτά συμβάλουν στο να γίνει η οδήγηση και ενδιαφέρουσα, εκτός από απολαυστική, την συγκεκριμένη ώρα της ημέρας.
Μια μικρή στάση στην Οστρακίνα, στο χιονοδρομικό είναι απαραίτητη..




Η κατάβαση, , είναι ακόμα πιο όμορφη και πράσινη από ήταν η ανάβαση. Πιο στενός δρόμος και φυσικά πιο σκιερός και γλιστερός αυτή την ώρα.



Λίγο πριν την ολοκλήρωση της κατάβασης, φαίνεται και η Βυτίνα από ψηλά. Η φύση είναι πραγματικά αλπική με τα έλατα να έχουν τον πρώτο λόγο..




Αποφάσισα να μην μπω στην Βυτίνα, αφού είχα έρθει πρόσφατα, αλλά να συνεχίσω από Ελάτη για Λιμποβίτσι.
Όσοι δεν έχετε κάνει αυτή τη διαδρομή, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!! Στο δρόμο από Βυτίνα για Δημητσάνα, αφήνετε τον κεντρικό στη διακλάδωση για Ελάτη και Κολοκωτρονοχώρια. Όλη η διαδρομή είναι απερίγραπτα όμορφη και υπέροχα μοναχική!! Στο δρόμο για τη διασταύρωση για Λιμποβίτσι, έχει ένα κιόσκι, δίπλα σε κάτι πηγές, απέναντι από από ένα πέτρινο εκκλησάκι.




Έχουμε όλοι ακούσει και χρησιμοποιήσει τη φράση, "έφαγα πολλή ώρα εδώ". Στη συγκεκριμένη στάση, ο δόκιμος όρος είναι "επένδυσα την ώρα μου". Εκεί ήπια και τον πρώτο καφέ της ημέρας με την (απόλυτη) ησυχία μου!

Συνέχεια σε ένα εκπληκτικό δρόμο για Λιμποβίτσι και το σπίτι του Θεόδωρου. Απαραίτητη βέβαια στάση.




Συνέχισα για Στεμνίτσα από Αρκουδόρεμα! Επίσης χωρίς λόγια...




...Συνεχίζεται...
:photo:...δεν...!!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
υπεροχος Μωριας,σταθερη αξια η Αρκαδια,οσες φορες κ να πας/δεις ποτε δεν βαριεσαι.
Δημητρη ευχαριστουμε για το οδοιπορικο κ τις ομορφες φωτο!:friendship:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Υπέροχα μέρη.
Αν κ τα'χω περπατήσει όλα ,άνετα ξεκίναγα αύριο κ πάλι για εκεί ,με την ίδια την λαχτάρα της 1ης φοράς.

Σ'ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες και αφηγήσεις.:ok:

Να'σαι πάντα καλά να ταξιδεύεις :friendship:
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
πατριδα εισαι ωραιος!
το εχω κανει και εγω καπως ετσι και περιπου αλλιος...
μεσσηνη-αθηνα 440κμ...:friendship:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
υπεροχος Μωριας,σταθερη αξια η Αρκαδια,οσες φορες κ να πας/δεις ποτε δεν βαριεσαι.
Δημητρη ευχαριστουμε για το οδοιπορικο κ τις ομορφες φωτο!:friendship:
Η ευχαρίστηση όλη δική μου..
Η Αρκαδία, ο Μωρηάς, η Ελλάδα ολόκληρη, είναι ατέλειωτα!!
Όρεξη και διάθεση νά 'χουμε να την γυρίζουμε και να την ψάχνουμε...
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Υπέροχα μέρη.
Αν κ τα'χω περπατήσει όλα ,άνετα ξεκίναγα αύριο κ πάλι για εκεί ,με την ίδια την λαχτάρα της 1ης φοράς.

Σ'ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες και αφηγήσεις.:ok:

Να'σαι πάντα καλά να ταξιδεύεις :friendship:

Τώρα είναι η καλύτερη εποχή για εκεί Γάτε..
Γεμάτη τριφύλλι η φύση!!!:yew:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
πατριδα εισαι ωραιος!
το εχω κανει και εγω καπως ετσι και περιπου αλλιος...
μεσσηνη-αθηνα 440κμ...:friendship:
Έτσι θέλει φίλε..
Όταν είμαι κάτω, γράφω ατέλειωτα...:biker:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η αφηγηση μου αρεσε παρα πολυ,ειναι γεματη ευστοχες παρατηρησεις και απαραιτητες υπενθυμισεις.
Ακομα και πριν εμφανιστουν οι φωτογραφιες προσθετα εικονες απο τις 4-5 βολτες που ειχα κανει παλαιοτερα στο Μαιναλο και την ευχαριστηθηκα:)

p.s.
Το ΒΧ ηταν Skoda ή Citroen?
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Η αφηγηση μου αρεσε παρα πολυ,ειναι γεματη ευστοχες παρατηρησεις και απαραιτητες υπενθυμισεις.
Ακομα και πριν εμφανιστουν οι φωτογραφιες προσθετα εικονες απο τις 4-5 βολτες που ειχα κανει παλαιοτερα στο Μαιναλο και την ευχαριστηθηκα:)

p.s.
Το ΒΧ ηταν Skoda ή Citroen?
Ευχαριστω πολυ Πασχαλη! Scoda ηταν!
Ολα τα λεφτα εκει σ εκεινη τη βολτα, ειναι τα παραδρομακια, που οδηγουν σε Λουσιο και Μονη Φιλοσοφου και η βολτα απο Μαιναλο για Στεμνιτσα, απο την Ελατη και το Λιμποβιτσι.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Φίλε είσαι ωραίος...!!
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Φίλε είσαι ωραίος...!!
Με παιδεψε λιγο παραπανω η αναρτηση του ταξιδιου:pc: παρα το ταξιδι το ιδιο :biker:, αλλα το καταφερα στο τελος :friendship:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Με παιδεψε λιγο παραπανω η αναρτηση του ταξιδιου:pc: παρα το ταξιδι το ιδιο :biker:, αλλα το καταφερα στο τελος :friendship:
Τέλος καλό όλα καλά να είμαστε καλά να βολτάρουμε...
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Πολύ ομορφια Δημητρη, ισως ο πιο αγαπημενος μου προορισμος η πελλοπονησος κ είμαι σε αναμενα καρβουνα εδώ κ ημερες για βολτα, μετα τις εικονες που ειδα ακομα περισοτερο.... να εισαι καλα:ok: κ στην επομενη με την παππουδιερα σου.

Πολύ ωραιες φωτοραφιες επισης!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom