Αθήνα - Κορώνη, από "βουνίσια", "παραδοσιακά", χιλιόμετρα.

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
πως μπορω να βοηθησω?
Εχει τηλ στο προφιλ μου αν το χρειαζεστε..:)

Μη διστασετε...
Σ ευχαριστω Δημητρη αλλα μην ανυσηχεις, εβαλα κατω τις γνωστες διαδρομες που εχουμε κανει στα εκει μερη, και βρηκα ολα τα παρακλαδια που εκανες. Ολα ειναι ετοιμα!!!!! Βεβαια εννοω μονο για Αρκαδια διοτι τα χιλιομετρα θα ειναι μονοημερα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Σ ευχαριστω Δημητρη αλλα μην ανυσηχεις, εβαλα κατω τις γνωστες διαδρομες που εχουμε κανει στα εκει μερει, και βρηκα ολα τα παρακλαδια που εκανες. Ολα ειναι ετοιμα!!!!! Βεβαια εννοω μονο για Αρκαδια διοτι τα χιλιομετρα θα ειναι μονοημερα....
Και το δικο μου μονοημερο ηταν!! :yew:
Να περασετε καλα και με πολυ πολυ ασφαλεια!!:friendship:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Αυτός ο παλιο-φοτοκουβάς έχει χαλάσει τα πιο ωραία θέματα. :mad:

Με την ευκαιρία για πείτε εσεις που ξέρετε μια όμορφη διαδρομή εκτός βαρετού αυτοκινητόδρομου από Λεβίδι προς Αγ. Θεοδώρα Βάστα (μετα θα έχω δνση Καλαμάτα). Να πάω από χονοδρομκό Μαινάλου, Ελάτη, Λιμποβίτσι? (https://goo.gl/maps/uxAC4AV5ift)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτός ο παλιο-φοτοκουβάς έχει χαλάσει τα πιο ωραία θέματα. :mad:

Με την ευκαιρία για πείτε εσεις που ξέρετε μια όμορφη διαδρομή εκτός βαρετού αυτοκινητόδρομου από Λεβίδι προς Αγ. Θεοδώρα Βάστα (μετα θα έχω δνση Καλαμάτα). Να πάω από χονοδρομκό Μαινάλου, Ελάτη, Λιμποβίτσι? (https://goo.gl/maps/uxAC4AV5ift)
Πολύ όμορφη διαδρομή!
Μετά το Δεσύλλα, προτίμησε να πας προς Παραπούγκι και Διαβολίτσι (το δρομάκι που έχεις και βγάζει πριν το Ματζάρι, είναι πολύ στενό , αγροτικό δρομάκι, άσφαλτος αλλά γεμάτο τρακτέρ κι αγροτικά που πετάγονται από τα χωράφια, έχει ελάχιστη ορατότητα και το θεωρώ επικίνδυνο). Επιπλέον δεν έχει κάτι για να δεις, κινείσαι ανάμεσα στους ελαιώνες.
Αν έχεις χρόνο μην πας απευθείας Καλαμάτα μετά το Διαβολίτσι. Κάνε δεξιά (δυτικά προς Κυπαρισσία) στη διασταύρωση του Ζευγολατιού και μετά από 4-5 χλμ στρίψε νότια στο Βασιλικό, όπου (με τη φορά σου) μετά το χωριό υπάρχει ταμπέλα με το μνημείο του Κολοκοτρώνη (δες "μηχανές και ξωκλήσσια" πρόσφατες φώτο ;) ) , στη συνέχεια πήγαινε προς Μίλα, βλέπεις το ομόνυμο κάστρο κι ακολούθως προς Ζερμπίσια. Εκεί θα πιεις μπύρα με τοπικούς αφταστους μεζέδες κάτω από καρυδιές και πλατάνια με νερά να τρέχουν δίπλα σου. Συνέχισε προς Αρχαία Ιθώμη και Ιθώμη. Εκεί είτε βλέπεις τον αρχαιολογικό χώρο από ψηλά απολαμβάνοντας καφέ με θέα, είτε πας και στα αρχαία.
Μετά, βγαίνεις στο δρόμο Μελιγαλά-Μεσσήνης και συνεχίζεις προς Καλαμάτα.
Σε κάθε περίπτωση μην κάνεις το δρόμο που έβαλες προς Καλαμάτα. Αν δεν πας από όπου σου είπα, προτίμησε τον παλιό, "μέσα" δρόμο Μελιγαλά Μεσσήνης και κάνε μια σταση στο μοναστήρι του Βουλκάνου, αμέσως μετά τη Βαλύρα.


***Στην Αγία Θεοδώρα έχει 2 ταβέρνες! Η παλιότερη (μετά το ρέμα όπως έρχεσαι εσύ) με υπέροχο φαγητό, η νεότερη με σαφώς καλύτερο περίβολο και καλό επίσης φαγητό. Επισκεψου και τις 2 είναι πολύ καλές.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μπορει να μην έχω χρόνο πηγαίνοντας Καλαμάτα αλλά γυρνώντας θα έχω. Επομένως χρήσιμες οι συμβουλές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom