Αθηνα - Μετσοβο (home alone)

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπέρα advriders , είμαι νεος στην ομάδα και χαίρομαι που το γουστάρετε τόσο πολυ! Να συστηθώ είμαι ο Αποστόλης και είμαι 28 ετών , απο 5 χρονών ασχόλουμε με το εντουρο και εχω αλλάξει πολλά μηχανάκια απο τρέλα που μου κόλλησε ο πατέρας μου. Εν ολιγης στο θέμα μας , ψαχνω πληροφορίες για κατι που μου έχει κολλήσει στο μυαλό μου απο τα 19 . Τοτε κάτοχος ενος crm250 επιχείρησα να κάνω ενα χωματινο(οσο ηταν εφικτο) ταξιδι μεχρί το χωριό μου στον Ασπροπόταμο τρικάλων αλλά ξεκινοντας έφτασα εως τον αλιαρτο με ελαχιστη ασφαλτο και αντιμετωπισα προβλημα ( το οποιο ηταν μπουζι ) αλλα τρομαξα τοσο που γυρισα πισω και το ονειρο δεν πραγματοποιήθηκε ποτε . Πλεον πιο ωριμος ( και μην με κραξετε οτι θελω να το κανω μονος αυτο το ταξιδι απλα δεν εχω παρεα) θελω να το επιχειρησω , πλεον με ενα wr250zh 1996 το οποιο μολις τελειωσα την ανακατασκευή του , τα ερωτήματα ειναι πολλά διοτι θέλω ελάχιστες φορές να πατησω άσφαλτο... Δεν εχω ιδεα απο gps δλδ πως δουλευουν και αν παρω κατι καλο θα με βρισκει και στην παραμικρη κορυφη ; , τα καλα gps σου υπολογιζουν μονο χωματινες διαδρομες ; , διαβαζουν τους διαλυμενους δρομους ; ανεφοδιασμό πως βρίσκεις ; που μένεις αν δεν θες σκηνή ; .... Δεν με νοιαζει ποσες μερες θα το κανω αλλα ειναι ονειρο που θελω να το πραγματοποιησω..


..Υ.Γ. μην αρχισετε να με κραζετε που θα το κανω μονος μου , ειναι μαλακινση στον εγκεφαλο ... Τα παλια τα χρονια που το χα προσπαθησει παλι ειχα παρει ολους του χαρτες απο την αναβαση αλλα ειχε μπερδευτει πολυ.... Σας ευχαριστω πολυ που με δεχτηκατε και ελπιζω να μην σας κουρασα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τώρα τι θες να κάνεις; Αθήνα-Ασπροπόταμο, ή Αθήνα -Μέτσοβο;
Το θέμα gps δεν είναι τόσο απλό . Βασικά το GPS δείχνει τη θέση σου και μόνο (είτε μια συσκευή, είτε ένα smartphone τα ίδια κάνουν σ αυτό το κομμάτι), από εκεί κι ύστερα παίζει ρόλο τι χάρτες έχεις μέσα και η διαδρομή που σχεδίασες από πριν να ακολουθησεις. Εσύ θα βάλεις τους ανεφοδιασμούς, αυτό μόνο του το πολύ -πολύ να σου δείχνει βενζινάδικα, εφόσον έχεις χάρτες 2017 ας πούμε, ή αν έχεις σήμα & data και ψάξεις google earth.
Αν κάνεις υπολογισμό διαδρομής και θες μόνο χώμα, το GPS απλώς δε θα σε πάει όπως θες. Θα σε πάει από τον πιο σύντομο δρόμο (μικρότερη απόσταση), ή από τον πιο γρήγορο (μικρότερη διάρκεια διαδρομής). αυτά μπορεί να κάνει αυτόματα. Που σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει μικτές διαδρομές κι όχι αυστηρά ό,τι θα ήθελες εσύ. Γι αυτό σχεδιάζουμε τη διαδρομή που θέλουμε από πριν, τη φορτώνουμε στο gps κι ύστερα ακολουθούμε το ίχνος που βάλαμε.
Θέλει διάβασμα, δοκιμές και χρήση δηλαδή , πριν φύγεις σε άγνωστες περιοχές. Αν δε μάθεις, το gps θα σε μπερδέψει, δε θα σε βοηθήσει.
To "μόνος σου" είναι ένα άλλο θέμα, πολύ σοβαρό. Σκέψου μια ζαλάδα κάπου ή ένα σκασμένο λάστιχο και πέφτεις, χτυπάς και ποιος/πότε/πώς θα σε βρει....;;;; Αν είσαι σε άσφαλτο έχεις πιθανότητες να βρεις βοήθεια. Στο βουνό, πόσες έχεις;;;
Αν δε θες σκηνή, μένεις χωρίς σκηνή στην ύπαιθρο, μπορείς; Αλλιώς πας στην πλησιέστερη κατοικημένη περιοχή και ψάχνεις δωμάτιο. Υπάρχει άλλη λύση...;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μονος στο βουνο ξεχνα το
Η τολμη το θαρρος και η διαφορετικοτητα δεν εχει καμια σχεση με την ελαφροτητα !και την ασφαλεια !!!!!
Στο λεω εγω που λειτουργω με το 1 % του τσερβελο μου και δεν φημιζομαι για την οργανωση μου
Το βουνο εχει τους δικους του νομους
Ειμαι βεβαιως ομως οτι αν κανεις μια καλη οργανωση της μηχανης των εφοδιων και των διαδρομων θα βρεθουν πολλοι που θα σε ακολουθησουν αναπαντεχα !!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ότι λέει ο γέροντας από πάνω.
Έλα σε κάποιο καφέ να σε δούμε από κοντά και θα σε "τακτοποιήσουμε" αναλόγως :D
Διαδρομές παρέα... Τα πάντα όλα!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Kαλημερα παιδια , ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και για το κραξιμο που το περιμενα ... το τρωω καθε μερα απο τους δικους μου οταν τους το αναφερω χαχαχαχα ... θα χαρω να σας γνωρισω απο κοντα εισται φουλ οργανωμενοι και το χαιρομαι τοσο καιρο που σας παρακολουθω!!!
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Κατ'αρχάς καλώς ήρθες και σου εύχομαι επιτυχία στο επιχείρημά σου.
Άρχισε σιγά σιγά και με υπομονή να βάζεις κάτω τα δεδομένα και μέσα από χάρτες να βγάλεις τη διαδρομή σου. Βήμα-βήμα να προχωράς προς τον προορισμό σου και να μαζεύεις δεδομένα για τα μέρη που θα περάσεις μιας και, όπως λένε οι πολλοί, ταξίδι δεν είναι μόνο ο προορισμός. (Έναν "μπούσουλα" διαδρομής μπορείς να βρεις στο Trans Euro Trail σε αυτόν το σύνδεσμο ). Σε κάθε περίπτωση μιλάς για πολυήμερο ταξίδι και θα πρέπει να οργανώσεις πολύ καλά το τι θα κουβαλάς μαζί σου. Για σημεία διανυκτέρευσης μπορείς να βρεις διάφορες τοποθεσίες σε αυτό το νήμα.
Το μηχανάκι σου είναι μια χαρά για χώμα αλλά θέτει περιορισμούς ως προς το φόρτωμα και την αυτονομία. Ειδικά για το βενζινόλαδο που θα χρειαστείς θα πρέπει να κάνεις κουμάντο και να κουβαλάς μπετονάκι μαζί σου (φαντάζομαι θα έχεις μια αυτονομία της τάξης των 100-120 χιλιομέτρων οδηγώντας σχετικά χαλαρά σε χωματόδρομους). Να κάνεις καλό σχεδιασμό διαδρομής και να αφήνεις καβάτζα χιλιόμετρα και χρόνο. Μην βγάλεις το πρόγραμμά σου οριακά.. στο χώμα θα είσαι.
Επίσης επειδή τώρα όπως λες τελείωσες με την ανακατασκευή σου, πρέπει να κάνεις πρόβα σε κοντινές διαδρομές για να τσεκάρεις το μηχανάκι σου.
Ξεκίνα με αυτά και στη συνέχεια εδώ είμαστε να συζητήσουμε και τα υπόλοιπα.
:friendship:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Χαιρομαι πολυ για ολες τις απαντησεις, θα μπω να τα ψαξω οσα με κατατοπησατε και να ξερετε μου δινετε ελπιδες οτι θα το πραγματοποιησω και μακαρι να βρεθει παρεα εγω ειμαι τερμα θετικος.. Τωρα οσο αφορα το στησιμο του χαρτη και την εισαγωγη σε καποιο gps και ποιο θα ειναι αυτο τωρα πιστευω θελω οδηγιες και μακαρι να βρεθουμε απο κοντα να μου δωσετε τα φωτα σας... Για παραδειγμα την πρωτο μαγια θελω να κανω μια καλη μακρινη διαδρομη λογικα θηβα η καπου προς τα κει που πηγαινα παλιοτερα με το crmακι.. Οποια προταση ειμαι μεσα! Περιμενω νεα σας και παλι ευχαριστω για την αποδοχη!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
αποστολη.....
εντελως καλοπροαιρετα....
αφου δεις-ξαναδεις αυτο-------->>>> http://www.advride.gr/threads/xώμ-α-sweet-home-2-έρχεται-27-28-29-Απρίλη.8355/page-20#post-248579
θα βρουμε και την ακρη με τα τζιπιεσια και τους χαρτες...

:ok::friendship:
Το ειδα... Ο εξοπλισμος ειναι το αλφα και το ωμεγα... Το ξερω οτι εννοεις οτι αν ηταν μονος του δεν θα τον εβρισκε κανεις... Εννοειτε... Αλλα τοσα οδοιπορικα που βλεπω στο youtube πολλοι ειναι τουτοι που τα κανουν μονοι τους... Καλα μου τα λεει ο πατερας μου... Το youtube μας εννονει και μας καταστρεφει παραλληλα χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το ειδα... Ο εξοπλισμος ειναι το αλφα και το ωμεγα... Το ξερω οτι εννοεις οτι αν ηταν μονος του δεν θα τον εβρισκε κανεις... Εννοειτε... Αλλα τοσα οδοιπορικα που βλεπω στο youtube πολλοι ειναι τουτοι που τα κανουν μονοι τους... Καλα μου τα λεει ο πατερας μου... Το youtube μας εννονει και μας καταστρεφει παραλληλα χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ε καλα τωρα....μην πιστευεις και οτι βλεπεις....
πολλοι αυτοι που κανουν πραγματα ολομοναχοι.....
σαν αυτον που πηγε ολομοναχος στη ''σιδερια''.... τελικα πηγε....αλλα με παρεα....:laugh::laugh::laugh:

αποστολη σκεψου τον εαυτο σου...και πραξε αναλογα....:friendship:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
ε καλα τωρα....μην πιστευεις και οτι βλεπεις....
πολλοι αυτοι που κανουν πραγματα ολομοναχοι.....
σαν αυτον που πηγε ολομοναχος στη ''σιδερια''.... τελικα πηγε....αλλα με παρεα....:laugh::laugh::laugh:

αποστολη σκεψου τον εαυτο σου...και πραξε αναλογα....:friendship:
Μετα τις οδηγιες του δασκαλου @forester δεν φοβαμαι τιποτα χαχα..... Αλλα εχετε δικαιο πλεον το σκεφτομαι πιο οργανομενα και πιο ασφαλες και ψαχνω ατομα γιατι η κεντρικη ελλαδα απο οσο ειδα ειναι ζουγκλα :p

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μετα τις οδηγιες του δασκαλου @forester δεν φοβαμαι τιποτα χαχα..... Αλλα εχετε δικαιο πλεον το σκεφτομαι πιο οργανομενα και πιο ασφαλες και ψαχνω ατομα γιατι η κεντρικη ελλαδα απο οσο ειδα ειναι ζουγκλα :p

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εγώ μαρή παλιοποιότητα, σου είπα να πας με παρέα, μη μπερδεύεις τον κόσμο και νομίζουν ότι σε βάζω να κάνεις κουτουράδα ολομόναχος στο βνο:eek::eek::eek::eek:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Xaxaxaxa ναι αυτο εννουσα, τον προβληματισμο μου για την πλοηγηση... Εννοειτε οτι δεν μου πες κατι ισα ισα ησουν και το παρθενικο μου "κραξιμο" εδω μεσα χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom