Ακόμη ένα Ντομινάτορας...

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Δεν ξέρω αν το κομμάτι που έκοψες όντως δεν είναι χρήσιμο. Όπως το βλέπω στις φωτογραφίες δίνει ενισχύση και ενδεχομένως περισσότερη ακαμψία στο συγκεκριμένο σημείο. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Η βάση της κλειδαριάς του κράνους ήταν Στέφανε, δεν έχει σχέση με την ακαμψία του πλαισίου. Κρατήθηκα και δεν έκοψα και τις βάσεις των μαρσπιέ του συνεπιβάτη...:happy:
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
θα'σκαγα αν δεν το'λεγες. Ειχα κολλησει κ δεν το'βρισκα.. :Ρ
ο λογος που το εκανες? καθαρα αισθητικος ή εχεις κατι στο μυαλο σου να στριμωξεις εκει ?
 

Siou

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι
Όνομα
XΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
ΝΧ 650
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο forum, αιτία να το ανακαλύψω ήταν η αναζήτηση μου για πληροφορίες σχετικά με την μοτοσυκλέτα που απέκτησα

πρόσφατα ένα Domi NX 650 , έλαβα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες μέσα σε σύντομο χρόνο ,η μηχανή είναι από τα μοντέλα που φτιάχτηκαν στην

Ιταλία και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να προσέξω κάτι σε αυτό το πρώτο διάστημα μέχρι να εξοικειωθώ μαζί της,να σημειώσω οτι υπήρξα

κάτοχος, και είμαι ακόμη, τετρακυλνδρης μοτοσυκλέτας ,συγνώμη για το μακρινάρι και ευχαριστώ εκ των προτέρων. Με εκτίμηση.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
θα'σκαγα αν δεν το'λεγες. Ειχα κολλησει κ δεν το'βρισκα.. :Ρ
ο λογος που το εκανες? καθαρα αισθητικος ή εχεις κατι στο μυαλο σου να στριμωξεις εκει ?
Δημήτρη, στο μυαλό μου έχω μια ελαφριά κατασκευή χωρίς τίποτα περιττό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο forum, αιτία να το ανακαλύψω ήταν η αναζήτηση μου για πληροφορίες σχετικά με την μοτοσυκλέτα που απέκτησα

πρόσφατα ένα Domi NX 650 , έλαβα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες μέσα σε σύντομο χρόνο ,η μηχανή είναι από τα μοντέλα που φτιάχτηκαν στην

Ιταλία και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να προσέξω κάτι σε αυτό το πρώτο διάστημα μέχρι να εξοικειωθώ μαζί της,να σημειώσω οτι υπήρξα

κάτοχος, και είμαι ακόμη, τετρακυλνδρης μοτοσυκλέτας ,συγνώμη για το μακρινάρι και ευχαριστώ εκ των προτέρων. Με εκτίμηση.
Θα του κάνεις πρώτα από όλα ένα καλό σέρβις... Λαδια κλπ.
Και οδηγώντας το βλέπεις τι θα χρειαστεί φροντίδα
Καλοτάξιδο να είναι.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο forum, αιτία να το ανακαλύψω ήταν η αναζήτηση μου για πληροφορίες σχετικά με την μοτοσυκλέτα που απέκτησα

πρόσφατα ένα Domi NX 650 , έλαβα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες μέσα σε σύντομο χρόνο ,η μηχανή είναι από τα μοντέλα που φτιάχτηκαν στην

Ιταλία και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να προσέξω κάτι σε αυτό το πρώτο διάστημα μέχρι να εξοικειωθώ μαζί της,να σημειώσω οτι υπήρξα

κάτοχος, και είμαι ακόμη, τετρακυλνδρης μοτοσυκλέτας ,συγνώμη για το μακρινάρι και ευχαριστώ εκ των προτέρων. Με εκτίμηση.
Χρήστο, υπάρχουν παλιότεροι να σου απαντήσουν κι εγώ νέος είμαι στο χώρο των Domi...:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Το ακούω όση ώρα ψάχνω για τις διαστάσεις του ψαλιδιού των XR αλλά δε βρίσκω άκρη...
Λογικα θα είναι πολύ διαφορετικό, γιατί φοράνε 18ρες ζάντες.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
αν σε ενδιαφερει να βαλεις 18αρη τροχο απο xr , μπαινει , τοχουν κανει πολλοι . Να ψαξω να το βρω στο φ/β ή στο AdventureRider. Καπου τοχα δει
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP

Το ακούω όση ώρα ψάχνω για τις διαστάσεις του ψαλιδιού των XR αλλά δε βρίσκω άκρη...
Επειδή έχω το XR650R έκανα μια πρόχειρη μέτρηση από την μέσα μεριά του πλαισίου και βγαίνει 20cm.Αύριο θα το ξανατσεκάρω για σιγουριά.
Απο 650R είχε βάλει ένας Πορτογάλος σε ένα ωραίο ραλλυ που είχε φτιαξει,κάπου έχει ένα φωτογραφικό αρχείο (στο διαδίκτυο ) αλλά πρέπει να το ψάξω από pc. Σίγουρα είχε φτιάξει άλλο μοχλικό.
Το ψαλίδι του XR600 σε αντίθεση με nx650,xr650r έχει τις βάσεις του αμορτισέρ από την πάνω μεριά αλλά και αυτό μπαίνει με δουλειά.
Επειδή γράφω από κινητό θα επανέλθω αύριο με περισσότερες πληροφορίες.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
αν σε ενδιαφερει να βαλεις 18αρη τροχο απο xr , μπαινει , τοχουν κανει πολλοι . Να ψαξω να το βρω στο φ/β ή στο AdventureRider. Καπου τοχα δει
Ο λογος του να μπει 18αρης ειναι να υπαρχουν επιλογες σε καθαρά χωματινα εντουρο ελαστικά.Όσο το είχα ψάξει έμπαινε 18αρης αλλά ήθελε χαμηλοπρόφιλο χωμάτινο ελαστικό ή κανονικό ασφάλτινο επομένως η προσθήκη 18αρη δεν προσφέρει τα αναμενόμενα αποτελέσματα.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Επειδή έχω το XR650R έκανα μια πρόχειρη μέτρηση από την μέσα μεριά του πλαισίου και βγαίνει 20cm.Αύριο θα το ξανατσεκάρω για σιγουριά.
Απο 650R είχε βάλει ένας Πορτογάλος σε ένα ωραίο ραλλυ που είχε φτιαξει,κάπου έχει ένα φωτογραφικό αρχείο (στο διαδίκτυο ) αλλά πρέπει να το ψάξω από pc. Σίγουρα είχε φτιάξει άλλο μοχλικό.
Το ψαλίδι του XR600 σε αντίθεση με nx650,xr650r έχει τις βάσεις του αμορτισέρ από την πάνω μεριά αλλά και αυτό μπαίνει με δουλειά.
Επειδή γράφω από κινητό θα επανέλθω αύριο με περισσότερες πληροφορίες.
Δώσε Γιώργο πληροφορία, δώσε...

:crs:
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Δώσε Γιώργο πληροφορία, δώσε...

:crs:
Μανώλη ξαναμέτρησα το ψαλίδι του 650R,απο την άκρη της μιας τσιμούχας εως της άλλης είναι 21cm.Υπολόγιζε όμως και και τυχών (μικρή) απόκλιση σε χιλιοστά γιατί δεν το έχω στο χέρι.

Αυτό είναι το blog του Πορτογάλου που εβαλε ψαλίδι απο 650R αλλά δεν βρίσκω τις φωτογραφίες με την συγκεκριμένη διαδικασία .
Floribela a nova companheira de viagem.

Εδω θα δείς αρκετές πληροφορίες απο ψαλίδι crf 2000 σε ντομι με αμορτισερ (νομίζω) XR600 Μετάφραση Google
Πολύ δουλειά αλλά για να την ψάχνεις καταλαβαίνω ότι έχεις πρόσβαση/γνώσεις σε τέτοιες μόντες
Το σποτέλεσμα πάντως είναι :inlove:


Αυτός έχει βάλει απο drz400 Μετάφραση Google .Δεν έχει φωτογραφικό αρχείο πως και τι αλλά το έχει κάνει και ενας Αυστραλός με καλό αποτέλεσμα Dommie mods for overlanding! - Horizons Unlimited - The HUBB

Σου στέλνω σε ΠΜ τα στοιχεία ενός ανθρώπου που μπορεί να βοηθήσει καθώς έχει αλλάξει ψαλίδια σε τουλάχιστον δυο ντομι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
'Αλλος εβαλε ψαλιδι και τροχο απο WR250 .Μοχλικο,κρατησε το δικο του , αλλα με καποια μοντα
Ισως λεμε τον ιδιο @Λευκάδιος ,με το domi αλά ktm adv.
Τον Έλληνα λες?Αν ναι όντως είχε βάλει ψαλίδι από Yamaha :ok:
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Τον Έλληνα λες?Αν ναι όντως είχε βάλει ψαλίδι από Yamaha :ok:
εναν πατρινο. με 2 ντομι. Σε πιο παλιο ποστ ειχες πει οτι γνωριζες και υπεθεσα οτι λες αυτον. Στο ενα,εχει ψαλιδι απο rgv(πανεμορφο) και στο αλλο απο WR
Μερακλης....
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
εναν πατρινο. με 2 ντομι. Σε πιο παλιο ποστ ειχες πει οτι γνωριζες και υπεθεσα οτι λες αυτον. Στο ενα,εχει ψαλιδι απο rgv(πανεμορφο) και στο αλλο απο WR
Μερακλης....
Ναι αυτουνού τα στοιχεία έστειλα στον Μανώλη. Αλλά ντομι με κοστουμι lc4adv είχε φτιάξει και ο Πορτογάλος που ανέφερα πριν
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μανώλη ξαναμέτρησα το ψαλίδι του 650R,απο την άκρη της μιας τσιμούχας εως της άλλης είναι 21cm.Υπολόγιζε όμως και και τυχών (μικρή) απόκλιση σε χιλιοστά γιατί δεν το έχω στο χέρι.

Αυτό είναι το blog του Πορτογάλου που εβαλε ψαλίδι απο 650R αλλά δεν βρίσκω τις φωτογραφίες με την συγκεκριμένη διαδικασία .
Floribela a nova companheira de viagem.

Εδω θα δείς αρκετές πληροφορίες απο ψαλίδι crf 2000 σε ντομι με αμορτισερ (νομίζω) XR600 Μετάφραση Google
Πολύ δουλειά αλλά για να την ψάχνεις καταλαβαίνω ότι έχεις πρόσβαση/γνώσεις σε τέτοιες μόντες
Το σποτέλεσμα πάντως είναι :inlove:


Αυτός έχει βάλει απο drz400 Μετάφραση Google .Δεν έχει φωτογραφικό αρχείο πως και τι αλλά το έχει κάνει και ενας Αυστραλός με καλό αποτέλεσμα Dommie mods for overlanding! - Horizons Unlimited - The HUBB

Σου στέλνω σε ΠΜ τα στοιχεία ενός ανθρώπου που μπορεί να βοηθήσει καθώς έχει αλλάξει ψαλίδια σε τουλάχιστον δυο ντομι.
Γιώργο, κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ πολύ!!!

Χάρηκα που το μέτρησες στα 21cm, καθότι του ΝΧ είναι 20,8. Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα να βάλω ψαλίδι από XR...:rolleyes:

Θα κάτσω απόψε να μελετήσω προσεκτικά τα λινκ που μου έστειλες και θα πράξω ανάλογα...

Μη νομίζεις ότι έχω ιδιαίτερες ικανότητες, της θεωρίας είμαι:D, αλλά θα γίνει πιστεύω...
 
Top Bottom