Ακόμη ένα Ντομινάτορας...

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Σειρά έχει η μπροστά ανάρτηση...



43άρια από ΚΤΜ 640.
Υπηρέτησαν αξιοπρεπώς το βαρύ XRV650, οπότε θα φθάνουν και θα περισεύουν στο Domi.
Ta 48αρια είναι πολύ άκαμπτα για το σκελετό και την ιπποδύναμη της.

Έγινε το απαιτούμενο σέρβις.
5άρια λάδια και 12cm από το χείλος του πηρουνιού.
Αργότερα θα γίνουν ακριβείς ρυθμίσεις. Υπάρχουν 2 ζευγάρια ελατήρια διαφορετικής σκληρότητας και θα δούμε τι θα διαλέξουμε...

 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ακολουθούν τα φρένα, στα οποία θα χρησιμοποιηθεί η δοκιμασμένη συνταγή Nissin τρόμπα- Brembo δαγκάνα, καθότι οι τρόμπες της Nissin έχουν καλύτερη αίθηση.

Αφού βέβαια γίνει πλήρης ανακατασκευή των πάντων...


 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Έχουμε λοιπόν:

-Δίσκος 320mm και δαγκάνα Brembo από KTM EXC 530.
-Κέντρο τροχού ΚΤΜ, όπως και ακτίνες(γιαυτό και σκούριασαν γρήγορα :))
-Ζάντα από ΑΤ XRV 650.
-HEL σωληνάκι υψηλής.

Αν ο 320άρης θεωρηθεί υπερβολικός για το Domi, θα αντικατασταθεί με 300άρη από 640, που ήδη υπάρχει από παλιότερα πειράματα.

 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Στην εξαγωγή, για να κερδίσουμε ότι περισσότερο μπορούμε από την αναβάθμιση του κινητήρα, μπήκαν μεγαλύτερης διαμέτρου σωλήνες από την γερμανική OTR.



Με την πρόθεση να γίνει 2 σε 1 και να μπει το πολύ καλό τελικό της GPR που υπήρχε στη καβάτζα.



Αγοράστηκε λοιπόν ένας σύνδεσμος 2 σε 1 που υπάρχει στην αγορά και ο οποίος δυστυχώς δεν είναι συμβατός, ούτε με τους σωλήνες εξαγωγής της OTR, ούτε με την GPR.





Μας βλέπω να αφιερώνουμε αρκετό χρόνο στο κώψε-ράψε...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
 

Ioannis G.

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
Honda Nx 650 dominator 98
Αυτά είναι. Ωραία πράματα.

Κοντά είναι δε θέλει πολύ δουλειά, ειδικά για εξάτμισά είναι εύκολο.

Τα εργαλεία κάνουν το μάστορα.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Αλλάχθηκαν οι φιμπερένιοι δίσκοι, οι μεταλικοί και τα ελατήρια με EBC, σειρά DRC.
Μια ερώτηση σχετικά με αυτό.
Γράφει πουθενά επάνω στη συσκευασία ή τις οδηγίες ότι δεν είναι συμβατός με φουλ συνθετικά λάδια;
(Μιλάω για τη σειρά DRC.)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
οπως και το ψαρονεφρι δεν ειναι κρεας:ha:ha:ha:ha:ha
Ίσως είναι όπως και οι ακτίνες του τροχού που χρυσοπλήρωσα για ΚΤΜ και σκούριασαν μέσα στο χρόνο ή η ΚΤΜ προμηθεύεται τα ανταλλακτικά της από τη βαθειά Κίνα και κάποιοι χρυσοπληρώνουν για να πάρουν τα μηχανάκια της... :rolleyes:
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μια ερώτηση σχετικά με αυτό.
Γράφει πουθενά επάνω στη συσκευασία ή τις οδηγίες ότι δεν είναι συμβατός με φουλ συνθετικά λάδια;
(Μιλάω για τη σειρά DRC.)

Φίλε μου δεν νομίζω ότι δεν είναι συμβατά, καθότι η σειρά αυτή προορίζεται για νεώτερης κατασκευής μηχανάκια.

Πάντως εγώ ΔΕΝ θα βάλω συνθετικά λάδια στο κινητήρα αυτόν.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ίσως είναι όπως και οι ακτίνες του τροχού που χρυσοπλήρωσα για ΚΤΜ και σκούριασαν μέσα στο χρόνο ή η ΚΤΜ προμηθεύεται τα ανταλλακτικά της από τη βαθειά Κίνα και κάποιοι χρυσοπληρώνουν για να πάρουν τα μηχανάκια της... :rolleyes:
Ρίξε μια ματιά στις ακτίνες από ένα καινούργιο crf1000 και τα λέμε .

Όσο για το που κατασκευάζονται τα κτμ και που κατασκευάζει η κάθε εταιρεία τα αντικείμενα τις δεν με ενδιαφέρει , αρκεί να μου προσφέρουν αυτό που θέλω χωρίς να το βαφτίζουν κάτι άλλο .

Από εκεί κ πέρα πιστεύω ότι ενοχληθηκες από το γραπτό μου κ μάλιστα χωρίς λόγο , οπότε με συγχωρείς και δεν θα ξανά γράψω στο θέμα σου .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ρίξε μια ματιά στις ακτίνες από ένα καινούργιο crf1000 και τα λέμε .

Όσο για το που κατασκευάζονται τα κτμ και που κατασκευάζει η κάθε εταιρεία τα αντικείμενα τις δεν με ενδιαφέρει , αρκεί να μου προσφέρουν αυτό που θέλω χωρίς να το βαφτίζουν κάτι άλλο .

Από εκεί κ πέρα πιστεύω ότι ενοχληθηκες από το γραπτό μου κ μάλιστα χωρίς λόγο , οπότε με συγχωρείς και δεν θα ξανά γράψω στο θέμα σου .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Μη τσιμπάς τόσο εύκολα... ;)
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ρίξε μια ματιά στις ακτίνες από ένα καινούργιο crf1000 και τα λέμε .
Στο δικό μου CRF1000L (MY2016) οι ακτίνες είναι ΟΚ κι έχει κάνει αρκετή λάσπη και βροχές/νερά ένα χρόνο τώρα κ 12500χλμ...

Δεκτός κάθε έλεγχος... :p
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αν και το διαβάζω λίγο καθυστερημένα, για τα βουρτσισμένα καπάκια του μοτέρ μήπως με πέρασμα με κάποιο βερνίκι αποφύγεις το μαύρισμα ;)

Είχε από την μάνα του ένα Yamaha SRX600 που είχα παλιά....
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Αν και το διαβάζω λίγο καθυστερημένα, για τα βουρτσισμένα καπάκια του μοτέρ μήπως με πέρασμα με κάποιο βερνίκι αποφύγεις το μαύρισμα ;)

Είχε από την μάνα του ένα Yamaha SRX600 που είχα παλιά....
Έχεις απόλυτο δίκιο για το βερνίκι. Για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και αντιχαρακτικό βερνίκι, πανάκριβο βέβαια.

Επειδή δεν τα θέλω να γυαλίζουν τόσο, θα τα αφήσω να σκουρύνουν και βλέποντας και κάνοντας...
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αν περαστούν με το βερνίκι δεν γυαλίζουν τόσο

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Έχεις απόλυτο δίκιο για το βερνίκι. Για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και αντιχαρακτικό βερνίκι, πανάκριβο βέβαια.

Επειδή δεν τα θέλω να γυαλίζουν τόσο, θα τα αφήσω να σκουρύνουν και βλέποντας και κάνοντας...

Υοαρχει και ματ βερνικι οπως και ημιματ... Τωρα βεβαια δε θα εχει και την καλυτερη αντοχη λανω σε γυμνο μεταλλο
 
Top Bottom