Ακόμη ένα Ντομινάτορας...

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
O Gabor, Ούγγρος που ήρθε με τη BMW του και τη γυναίκα του για να περάσει ένα ξέγνοιαστο 6μηνο στη Κρήτη.

Μεταξύ ρακής και ρακόμελου, κάνουμε και κάποιες δουλίτσες...

Να μου τον προσεχεις...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
H βδομάδα πέρασε με ενασχόληση με τις λεπτομέρεις.

Πέρασμα, συντήρηση και επισκευή της πλεξούδας, καθαρίσματα διαφόρων μερών, βαψιμο όπου χρειάζεται.
Καθάρισμα βιδών μαμίσιων, έχουν συμπληρώσει 25ετία βλέπετε, με μαλακή βούρτσα και όπου υπάρχει οξείδωση με σκληρή βούρτσα,
μετά πέρασμα με βερνίκι διπλής(2 μέρη βερνίκι+1 σκλυρηντής+10-20% διαλυτικό) και, και, και...



...και κάποια ινστρουμέντια βοηθητικά βέβαια...

 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Περιποιηση στις βιδες πλαισιου μονο?
Στις αλλες που κρατανε τα πλαστικα καινουργιες?
(Ρωταω γτ σκεφτομαι τις περιφερειακες να τις παρω ολες καινουργιες)

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ερωτηση
αυτος ο μετρητης θερμοκρασιας λαδιου ειναι ακριβης?
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
ερωτηση
αυτος ο μετρητης θερμοκρασιας λαδιου ειναι ακριβης?

Είναι made in Germany και το καλό που του θέλω είναι να είναι ακριβής καθότι τον ακριβοπλήρωσα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Περιποιηση στις βιδες πλαισιου μονο?
Στις αλλες που κρατανε τα πλαστικα καινουργιες?
(Ρωταω γτ σκεφτομαι τις περιφερειακες να τις παρω ολες καινουργιες)

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Καινούργιες βίδες Honda, χρησιμοποίησα σε ότι αφορά το κινητήρα.
Από εκεί και μετά, βάζω ότι έχω στη διάθεση μου και φυσικά ποιοτικές ανοξείδωτες εμπορίου, όπου μπορώ.

Τώρα αν το θέλεις να είναι μαμίσιο, φυσικά θα πάρεις της Honda...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Άντε φτάσαμε και στο ψαλίδι...

Κατ΄ αρχήν έγιναν κάποιες τελευταίες μετρήσεις με το αλουμινένιο ψαλίδι του XR650L, πριν πάρει το δρόμο για το μάστορα που θα κάνει το κόψε-ράψε...




...επειδή όμως αυτό θα καθυστερήσει και δεν είμαστε και σίγουροι για την επιτυχία της επέμβασης, θα μπει το δικό της ψαλίδι το οποίο βάφτηκε για να δείχνει πιό ωραίο.

Οι κάτοχοι NX, θα πρέπει να προσέχουν ιδιαίτερα το σημείο της παρακάτω φωτό, καθότι δεν υπάρχουν γρασαδόροι.
Στο δικό μου, ήταν σε άθλια κατάσταση με τα ρουλεμάν σκουριασμένα και σπασμένα που είχαν κάνει φωλιές στο πείρο του άξονα.



Όπως έγραψα πιό πάνω, θα μπεί το μοχλικό του RD08(to δικό μου είναι RD02), για να μπορέσω να βάλω μακρύτερο και καλύτερο αμορτισέρ.
Αυτό που ξέχασα:rolleyes: ήταν ότι η βίδα στήριξης του μοχλικού δίχαλου στο ψαλίδι έχει μεγαλύτερη διάμετρο στα RD08, οπότε δεν άνοιξα την τρυπούλα πριν το βάψιμο και πρέπει να γίνει τώρα.
Σε τορνο βέβαια για να είναι στην ίδια ακριβώς ευθεία...




10mm στο RD02, 12mm στο RD08 με το ίδιο μήκος.


 

Ioannis G.

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
Honda Nx 650 dominator 98
Να σε ρωτήσω. Για να γρασαρω το μοχλικο πρέπει να λυθεί; Έψαξα και δε βρήκα τρύπα όπως είχα στο wrf. Κάτι μου λέει ότι είναι με το ιταλικό γράσο ακόμα..
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Να σε ρωτήσω. Για να γρασαρω το μοχλικο πρέπει να λυθεί; Έψαξα και δε βρήκα τρύπα όπως είχα στο wrf. Κάτι μου λέει ότι είναι με το ιταλικό γράσο ακόμα..
Πρέπει...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Εν τω μεταξύ, μόλις κατέφθασε από τη μακρυνή Αστραλία, ο εκθαμβωτικός Μικούνης ο 42άρης...



Έργο τέχνης, τι να πω?:oops::oops::oops:

Με τα σέα του και τα μέα του...



...και θέματα προσαρμογής βέβαια εκ των οποίων το σημαντικότερο είναι εκεί που δείχνει το βέλος και που βρίσκει στο σκελετό.
Θα δούμε τι θα κάνουμε...





Υποσημείωση για όσους τυχόν ενδιαφέρονται για παραγγελία...

Για την εισαγωγή του παραπάνω Mikuni από την Αυστραλία, όπως και για το πιστόνι Wiseco από τις U.S.A., αναγκάστηκα να πληρώσω μάλλον τσουχτερό τελωνείο, κάτι που κάνει την αγορά τέτοιων απαρτίων απαγορευτική. Έλα όμως που οι 2 προαναφερόμενες χώρες είναι ο παράδεισος αυτών των καλουδιών?

Αυτό συμβαίνει τον τελευταίο καιρό και μετά τον εμπορικό "πόλεμο" που άνοιξε η ακραία νεοφιλελεύθερη κομπανία που με τον Τραμπ κυβερνάει τις U.S.A., προσπαθώντας να εφαρμόσουν στον 21ο αιώνα, τακτικές απομωνοτισμού του 19ου αιώνα!!!

Οπότε καλούδια μόνο από την Ευρώπη πλέον...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Υποσημείωση για όσους τυχόν ενδιαφέρονται για παραγγελία...

Για την εισαγωγή του παραπάνω Mikuni από την Αυστραλία, όπως και για το πιστόνι Wiseco από τις U.S.A., αναγκάστηκα να πληρώσω μάλλον τσουχτερό τελωνείο, κάτι που κάνει την αγορά τέτοιων απαρτίων απαγορευτική. Έλα όμως που οι 2 προαναφερόμενες χώρες είναι ο παράδεισος αυτών των καλουδιών?

Αυτό συμβαίνει τον τελευταίο καιρό και μετά τον εμπορικό "πόλεμο" που άνοιξε η ακραία νεοφιλελεύθερη κομπανία που με τον Τραμπ κυβερνάει τις U.S.A., προσπαθώντας να εφαρμόσουν στον 21ο αιώνα, τακτικές απομωνοτισμού του 19ου αιώνα!!!

Οπότε καλούδια μόνο από την Ευρώπη πλέον...
Οπως τα λες ειναι!! πανακριβο το τελωνειο
Υπαρχουν καποιες συμβασεις με συγκεκριμενες χωρες που δν πληρωνεις τελωνειο.Νομιζω η Ολλανδια ειναι ή τουλαχιστον ηταν μια απο αυτες. Αρα , μπορεις να τα στειλεις εκει και μετα απο εκει εδω! τραβηγμενο , αλλα σιγουρα γλιτωνεις το 100αρικο!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ένα άλλο θεματάκι που έχει καθυστερήσει απρόσμενα το project, είναι αυτό του πίσω αμορτισέρ της WP.
Η φωτό είναι από το πάγκο της EXTRA PRODUCTS, απ όπου αγοράσθηκε πριν μερικά χρόνια και έχει σταλεί τώρα για σέρβις και εργασίες προσαρμογής στο Domi.




ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:

Η καλή μας ΚΤΜ η οποία αγόρασε την WP, αποφάσισε να σταματήσει την υποστήριξη σε ανταλλακτικά όσων μοντέλων είχαν πουληθεί after-market και που είναι πάρα πολλά, καθότι η εταιρεία λειτουργεί επί δεκαετίες. :mad:

OHLINS λοιπόν εις το εξής...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Οπως τα λες ειναι!! πανακριβο το τελωνειο
Υπαρχουν καποιες συμβασεις με συγκεκριμενες χωρες που δν πληρωνεις τελωνειο.Νομιζω η Ολλανδια ειναι ή τουλαχιστον ηταν μια απο αυτες. Αρα , μπορεις να τα στειλεις εκει και μετα απο εκει εδω! τραβηγμενο , αλλα σιγουρα γλιτωνεις το 100αρικο!

καποια παραπανω πληροφορια για αυτο???
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
καποια παραπανω πληροφορια για αυτο???
Να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν το εχω κανει ποτε αυτο,αρα δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Μαλιστα την εχω πατησει με πραγματα που παρηγγειλα απο Αμερικη και Μπαλι. Αφου λοιπον τη πατησα και πληρωσα ,διαβασα πολλα σχολια στο ιντερνετ ,οτι με καποιες χωρες εχουν διαφορετικες εμπορικες συμβασεις. Απο Μπαλί πχ,το προιον που πηρα ,πολλοι ευρωπαιοι το εστελναν στην Ολλανδια,οπου δεν πληρωναν τελωνειο,και μετα απο κει στη χωρα τους(πχ Ελλαδα) οπου παλι δεν πληρωναν. Δεν θυμαμαι να εχω διαβασει για Αμερικη κατι παρομοιο και δεν θελω να παραπληροφορησω ,αλλα το σιγουρο ειναι οτι στην επομενη παραγγελια μου ,θα το ψαξω. Γενικα παντως παιζει αυτο το σεναριο,αρκει να ψαχτει καποιος αρκετα...και αξιζει

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Top Bottom