Αλλαγές για off διαδρομές!

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Η άρθρωση δεν σημαίνει αναγκαστικά προστασία, ειδάλλως οι μπότες για μοτοκρός θα ήταν με άρθρωση, αλλά δεν έχουν οι περισσότερες...
Η άρθρωση δεν έχει στόχο εφαρμογής την προστασία.
Οι σχεδιαστές προσπάθησαν με την άρθρωση να παντρέψουν την προστασία με την άνεση.
Την εντουρό-μποτα πιθανόν να την βάλεις το πρωί κ να την βγάλεις το βράδυ.
Γι'αυτό και όλες οι κορυφαίες enduro μπότες πλέον ,είναι με άρθρωση.

Αντίθετα ,ο στόχος στις ΜΧ μπότες είναι η ακαμψία.(βλ τύπου νάρθηκα)
Αλλά την ΜΧ μπότα θα την βάλεις για κανά 15λεπτο ,άντε μισάωρο ,κ μόλις βγείς απο την πίστα θα τις βγάλεις μέχρι να ξαναμπείς.

Είναι κατανοητή η διαφορά χρήσης κ σχεδιαστικού στόχου ,πιστεύω.
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
το κατάλαβα Κώστα και Χρήστο ευχαριστώ. το δίλημμα τώρα είναι: αδιάβροχη ή όχι. Αλλά θα το σκεφτώ ψύχραιμα το θέμα. Διότι ναι μεν το χειμώνα η μεμβρανη αδιαβροχοποιεί και ζεσταίνει, αλλά το καλοκαίρι αν είναι ανυπόφορα ζεστή, και αναγκάζομαι να φοράω πάλι τα ορειβατικά , γυρίσαμε πάλι στο μηδεν ..:waiting:Όλο διλληματα αυτη η ζωή .. ψιλή ή κοντή , ξανθιά ή μελαχρινή , θα σκάσω στο τέλος:thinking:
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Μεγάλη συζήτηση τι κάνει η άρθρωση εκεί.....
Και σε MX μπότες υπάρχει π.χ. 2016 Sidi Crossfire 2

Προφανώς και αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις και ποιες διαφορές να τονίσεις.

Αλλά η ύπαρξη άρθρωσης δεν σημαίνει απαραίτητα και άνεση π.χ μπότες σκι.
ο τρόπος που δουλεύει (εύρος κίνησης αρθρωσης) καθορίζει το πόσο άνετη θα είναι όπως και τα υλικά κτλ... (μπορώ να το εξηγήσω και άλλο αν δεν γίνεται κατανοητό)
Θεωρώ πως η άρθρωση αρχίζει να καθιερώνεται γιατί κυρίως βοηθάει στην οδήγηση ...

Gianni,
Μπότα που να τα κάνει όλα δεν θα βρεις...
Δεν μπορεί να κάνει εντούρο, λάσπες, και βόλτα στα νησιά και να αποδίδει τέλεια παντού!!!
Προτεραιότητες....

:friendship:
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
εχεις δικιο Νίκο. Γιαυτό είπα θα το σκεφτώ ψύχραιμα. Τουριστική αδιάβροχη έχω. Θα Βάλω σε σειρά τις ανάγκες μου.
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Για να λέει άνετες-βολικές κ'αδιάβροχες ,προφανώς μιλάει για τις Forma Adventure Boots

ρε παιδες που τις βρισκουμε αυτες ...ελλαδα...?????

Υ.Γ αα...να πω οτι η χωματινες βολτες ...3 πραγματα θελουν ... ασφαλεια (εξοπλισμο) , Καλη παρεα και ορεξη ....το υπολοιπα ερχονται ....;);););)
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
ρε παιδες που τις βρισκουμε αυτες ...ελλαδα...?????

Υ.Γ αα...να πω οτι η χωματινες βολτες ...3 πραγματα θελουν ... ασφαλεια (εξοπλισμο) , Καλη παρεα και ορεξη ....το υπολοιπα ερχονται ....;);););)
http://makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3469&category_id=197&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
ή
http://motomarket.gr/15_Workbook/15_Gloves_Boots.html αν έχει μείνει κανένα στοκ γιατί έχει αντικατασταθεί όπως είπαν παραπάνω:)
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
To motomarket δεν τις έχει σίγουρα, από εκεί αγόρασα τις δικές μου και μου είπαν έχουν μονο το καινούριο μοντέλο..
Ρώτα ξανά όμως...

Να θυμάσε αυτά που είπε ο el-gato...
Δεν είναι η τέλεια μπότα για σκληρό enduro...
Ο λόγος που την επέλεξα και την προτείνω είναι αν δεν θές να έχεις 3 (enduro, ταξιδιού, και αδιάβροχη) λόγο λεφτών, αυτή κάνει τα πάντα με αξιοπρέπεια.

:friendship:
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Τις έχω τις Forma Adventure ,τις οποίες τις χρησιμοποιώ για ασφάλτινες διαδρομές.
Νταξ...αμα τύχει ,θα πατήσω κ κανα στρωμένο χωματόδρομο.
Αλλά μέχρι εκεί.
Πολύ καλές ποιοτικά ,άνετες ,αδιάβροχες ,και εμπνέουν εμπιστοσύνη για touring.
Θεωρώ όμως ,οτι η προστασία σε αστράγαλο (στρέψη & κρούση) κ μετατάρσιο κ δάκτυλα (κρούση) είναι ανεπαρκής ,για σοβαρές χωμάτινες καταστάσεις.

Οι forma terra και οι falco avantour δείχνουν σαφώς καταληλότερες για χώμα ,με τα πλαστικά πρόσθετα σε φτέρνα ,αστράγαλο ,μύτη ,τα οποία προσφέρουν επιπλέον ενίσχυση άρα κ επιπλέον προστασία εκεί που χρειάζεται.
Δεν τις έχω δει απο κοντά ,ουτε φορέσει ,οπότε δεν μπορώ να έχω κ πιό εμπεριστατωμένη άποψη.

Προσωπικά ,οταν ξεκινήσω για χώμα ,φοράω πάντα enduro μπότα.
Παλιοί τραυματισμοί ,μ'έχουν κάνει να μην θέλω πιά να ρισκάρω οτι ίσως "δεν μου τύχει" κάτι χοντρό που να μην με καλύψει μια light μπότα ,γιατί τυχαίνει το γμμνο.

Τελευταία μου αναβάθμιση (προ 5μήνου) FORMA TERRAIN TX ENDURO SERIES
Τις δοκιμασα σημερα. Ειναι οι πιο άνετες απο όλες που ειδα ως τωρα. Η αρθρωση εχει τεράστια διαφορα σε ανεση και κινηση.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για να λέει άνετες-βολικές κ'αδιάβροχες ,προφανώς μιλάει για τις Forma Adventure Boots

















Παραλλαγές στο ίδιο θέμα από την TCX...
Πρώην OXTAR. Τις τελευταίες (είναι gore-tex) τις έχω από το 2004. Δεν έχουν πάθει το παραμικρό, εκτός από τις εξωτερικές φθορές-γδαρσίματα.
Μέχρι πρόπερσυ ήταν και αδιάβροχες, το οποίο φυσικά τέλειωσε...
Σίγουρα άριστες για άσφαλτο -ταξίδι, δεν κάνουν για καφέ..., το καλοκαίρι με λεπτή κάλτσα τις αντέχεις και στο χώμα για travel enduro καταστάσεις είναι μια χαρά, όσο πρέπει άκαμπτες και στον αστράγαλο γίνονται "νάρθηκας", αν τις σφίξεις σωστά!
Προσωπικά έχω κι ένα ζεύγος Sidi μόνο για χώμα, ειδικά παλιότερα τις χρειαζόμουν που έκανα βόλτες και Trail Ride με μικρά μηχανάκια.
Κατά τα άλλα οι TCX είναι κατάλληλες για όλα, πλην βόλτας στην πόλη. Ακόμα και για περπάτημα -όταν απαιτείται- δεν προβληματίζουν πριν περάσουν 30-40'.
 
Top Bottom