Αλλαγές για off διαδρομές!

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλημέρα !!Εγώ βάζω δερμάτινα και endouroμπότα και για άσφαλτο και είναι ...:biker:.....:ok: (Η ασφάλεια πάνω από ομορφιές !!)
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
α οκ . δεν το δοκίμασα από μέσα. τελευταία ερώτηση. χρειάζεται να είναι αδιάβροχες? διότι είναι πολύ ζεστες και οι δύο με την μεμβράνη. μήπως χωρις μεμβράνη θα τις χρησιμοποιούσα και καλοκαίρι? οι σιντι που έχεις είναι με μεμβράνη?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για όσο όλα "πάνε καλά" ,ο καθείς (νομίζει οτι) μπορεί να χαίρεται την μηχανή του ,ακόμα κ με ελβιέλες κ αντιανεμικό.
Και σίγουρα μπορεί να την χαίρεται ΚΑΙ έτσι.

Η ουσία του θέματος είναι ,να μην στεναχωρηθεί κ να μην ταλαιπωρηθεί ,την ΜΙΑ φορά που κάτι θα πάει στραβά.

Τον προστατευτικό εξοπλισμό τον επιλέγουμε ,τον πληρώνουμε ,κ τον φοράμε ,με γνόμωνα να μας προστετέψει την κακιά στιγμή.
Και τον ανεχόμαστε -ίσως- τις πολλές καλές στιγμές ,για να μπορούμε δευτερόλεπτα μετά την "κακιά" ,να καβαλήσουμε κ πάλι χαμογελαστοί ,απολαμβάνοντας τις επόμενες καλές στιγμές.
Γατος εισαι ρε παιδακι μου...:p...+φωνω & επαυξΑΝΩ:)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
α οκ . δεν το δοκίμασα από μέσα. τελευταία ερώτηση. χρειάζεται να είναι αδιάβροχες? διότι είναι πολύ ζεστες και οι δύο με την μεμβράνη. μήπως χωρις μεμβράνη θα τις χρησιμοποιούσα και καλοκαίρι? οι σιντι που έχεις είναι με μεμβράνη?
Μετα απο τοσα χρονια με χρηση μποτας με μεμβρανη θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητη σε τετοιου ειδους μποτες Οταν οδηγεις στο χωμα (και αναλογως των συνθηκων) τα ποδια ιδρωνουν πολυ περισσοτερο απο οτι με με μαι ασφαλτινη μποτα σε ασφαλτινη διαδρομη Η μεμβρανη λοιπον οσο καλη και να ειναι επιβαρυνει την κατασταση Εξαλου μετα απο καποιο διαστημα και με το περπατημα -και αναλογως βεβαιως της ποιοτητας της μεμβρανης- αυτη σε καποια σημεια θα καταστραφει οποτε αν ειναι να περασει νερο πλεον θα περασει Αδιαβροχοποιηση μπορει να γινει και εξωτερικα αλοιφοντας το δερμα με ειδικη αλοιφη Δεν θα μπορεις ενδεχομενως να περπατησεις μεσα σε ενα ποταμι αλλα στην βροχη μαλλον θα ειναι ΟΚ

Και κατι αλλο πολυ σημαντικο Οι μποτες αυτες πρεπει να συνδοιαζονται με σωστες μακριες καλτσες ωστε να μην πληγωνει το πισω μερος της μποτας την γαμπα και οταν στο τελος της ημερας τις βγαζεις να μην βρωμανε τα ποδια σαν ψοφιμι! Δωσε λοιπον ακομα 15-20Ε για σωστες καλτσες Εγω χρησιμοποιω της sidi και της dainese και ειμαι ευχαριστημενος
Επισης φροντισε να τις παρεις μποσικες ή και ενα νουμερο μεγαλυτερες Τα ποδια πρηζονται σε πολυωρη οδηγηση στο χωμα και αν ειναι εφαρμοστες θα δυσανασχετεις
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
καλημερα Γιώργο! σε βολευει στην καθιστή θεση οδήγησης?
Ναι φίλε δεν έχω θέμα και κάνω ταξίδι...:biker:... Ημέρας από 400 έως 600 χλμ. σε άσφαλτο !! ( χώμα δεν πάω πια βαρέθηκα θέλω να βλέπω νέες ασφάλτινες εικόνες !!) :biker2:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
...και οταν στο τελος της ημερας τις βγαζεις να μην βρωμανε τα ποδια σαν ψοφιμι!
...
Ρε καπετάνιο...πάνω που'χα ετοιμάσει ένα ωραίο πρωινό...σε διαβάζω και:UH:...το'δωσα στον realΓάτο μου.

Στο'χω ξαναπεί.
Μην βγάζεις γενικά συμπεράσματα απο τις δικές σου "βρωμο"πατούχες.:friend:
Οι δικές μας δεν βρωμάνε ρεεεεεεεεεεεε.:)
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Μετα απο τοσα χρονια με χρηση μποτας με μεμβρανη θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητη σε τετοιου ειδους μποτες Οταν οδηγεις στο χωμα (και αναλογως των συνθηκων) τα ποδια ιδρωνουν πολυ περισσοτερο απο οτι με με μαι ασφαλτινη μποτα σε ασφαλτινη διαδρομη Η μεμβρανη λοιπον οσο καλη και να ειναι επιβαρυνει την κατασταση Εξαλου μετα απο καποιο διαστημα και με το περπατημα -και αναλογως βεβαιως της ποιοτητας της μεμβρανης- αυτη σε καποια σημεια θα καταστραφει οποτε αν ειναι να περασει νερο πλεον θα περασει Αδιαβροχοποιηση μπορει να γινει και εξωτερικα αλοιφοντας το δερμα με ειδικη αλοιφη Δεν θα μπορεις ενδεχομενως να περπατησεις μεσα σε ενα ποταμι αλλα στην βροχη μαλλον θα ειναι ΟΚ

Και κατι αλλο πολυ σημαντικο Οι μποτες αυτες πρεπει να συνδοιαζονται με σωστες μακριες καλτσες ωστε να μην πληγωνει το πισω μερος της μποτας την γαμπα και οταν στο τελος της ημερας τις βγαζεις να μην βρωμανε τα ποδια σαν ψοφιμι! Δωσε λοιπον ακομα 15-20Ε για σωστες καλτσες Εγω χρησιμοποιω της sidi και της dainese και ειμαι ευχαριστημενος
Επισης φροντισε να τις παρεις μποσικες ή και ενα νουμερο μεγαλυτερες Τα ποδια πρηζονται σε πολυωρη οδηγηση στο χωμα και αν ειναι εφαρμοστες θα δυσανασχετεις
Ευχαριστώ για τη βοήθεια . Ψαχνω ηδη για κανονικη μξ μποτα χωρίς μεμβράνη. Εχω εμπεριστατωμενη αποψη πλέον:cool::ok:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ευχαριστώ για τη βοήθεια . Ψαχνω ηδη για κανονικη μξ μποτα χωρίς μεμβράνη. Εχω εμπεριστατωμενη αποψη πλέον:cool::ok:
Μα δεν χρειαζεσαι ΜΧ μποτα! Αυτες ειναι σαν να φορας γυψο Μια ονοφαδικη με σοβαρες προστασιες (κανοντας ομως δυστυχως καποιες παραχωρησεις στην ασφαλεια) ή μια εντουραδικη με αρθρωση ειναι ΟΚ
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
α οκ . δεν το δοκίμασα από μέσα. τελευταία ερώτηση. χρειάζεται να είναι αδιάβροχες? διότι είναι πολύ ζεστες και οι δύο με την μεμβράνη. μήπως χωρις μεμβράνη θα τις χρησιμοποιούσα και καλοκαίρι? οι σιντι που έχεις είναι με μεμβράνη?
Έχω τις Forma, τις φοράω σε χώμα και σε άσφαλτο...
Με έχουν βολέψει άπειρα και ένας λόγος που τις επέλεξα είναι γιατί είναι και αδιάβροχες...
Να θυμάσαι όμως ότι αυτό που βολεύει εμένα στο πόδι, μπορεί να μην σε βολέψει εσένα...

Από ποιότητα πάντως προς το παρόν, είναι τέλειες...
Η μόνη πρόταση που έχω να κάνω ότι και να πάρεις κοίτα να είναι αδιάβροχο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Καλημέρα σε όλους. Ποιο μοντέλο της φορμα έχεις Νίκο?
Τώρα το είδα....
Έχω τις Forma Terra στο χρώμα που έβαλε ο Χρήστος (ckalfas)
Οι Forma Adventure Boots που έβαλε ο el-gato είναι το παλιό μοντέλο, μου αρέσουν περισσότερο οπτικά, λόγο πιο σκούρου χρώματος, αλλά Θεσσαλονίκη δεν μπορούσα να τις βρω και παπούτσι χωρίς να το δοκιμάσω δεν αγοράζω (εκτός αν έχω ξαναφορέσει την εταιρία και πάλι είναι ρίσκο).
Νομίζω είναι γύρο στα 50-100 ευρώ πιο φθηνές οι παλιές, τις είχα βρει σε ένα site.
:friendship:
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
LTSOS, post: 95704, member: 962"]Τώρα το είδα....
Έχω τις Forma Terra στο χρώμα που έβαλε ο Χρήστος (ckalfas)
Οι Forma Adventure Boots που έβαλε ο el-gato είναι το παλιό μοντέλο, μου αρέσουν περισσότερο οπτικά, λόγο πιο σκούρου χρώματος, αλλά Θεσσαλονίκη δεν μπορούσα να τις βρω και παπούτσι χωρίς να το δοκιμάσω δεν αγοράζω (εκτός αν έχω ξαναφορέσει την εταιρία και πάλι είναι ρίσκο).
Νομίζω είναι γύρο στα 50-100 ευρώ πιο φθηνές οι παλιές, τις είχα βρει σε ένα site.
:friendship:[/quote]
Τις δοκίμασα ολες Νίκο. Και τις adventure και τις terra. Οι forma terra και οι falco avantour είναι οι μοναδικές adv style, με σοβαρή προστασία αδιαβροχες, και πολύ κοντά στα 200 ευρω. οι forma adventure οπως και αλλες του είδους, είναι τουρινγκ μπότες απλα αντί φερμουάρ έχουν δέστρες για εφε και ισως ετσι λιγο καλύτερη εφαρμογή στο ποδι. Επίσης οι falco avantour έχουν και ενα τύπο αρθωσης στον αστραγαλο. Αυτα. Εγω ψήνομαι μάλλον για τις φόρμα. Έχουν πιο κλασικό εντουρο στυλ και παντού δερμα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τις έχω τις Forma Adventure ,τις οποίες τις χρησιμοποιώ για ασφάλτινες διαδρομές.
Νταξ...αμα τύχει ,θα πατήσω κ κανα στρωμένο χωματόδρομο.
Αλλά μέχρι εκεί.
Πολύ καλές ποιοτικά ,άνετες ,αδιάβροχες ,και εμπνέουν εμπιστοσύνη για touring.
Θεωρώ όμως ,οτι η προστασία σε αστράγαλο (στρέψη & κρούση) κ μετατάρσιο κ δάκτυλα (κρούση) είναι ανεπαρκής ,για σοβαρές χωμάτινες καταστάσεις.

Οι forma terra και οι falco avantour δείχνουν σαφώς καταληλότερες για χώμα ,με τα πλαστικά πρόσθετα σε φτέρνα ,αστράγαλο ,μύτη ,τα οποία προσφέρουν επιπλέον ενίσχυση άρα κ επιπλέον προστασία εκεί που χρειάζεται.
Δεν τις έχω δει απο κοντά ,ουτε φορέσει ,οπότε δεν μπορώ να έχω κ πιό εμπεριστατωμένη άποψη.

Προσωπικά ,οταν ξεκινήσω για χώμα ,φοράω πάντα enduro μπότα.
Παλιοί τραυματισμοί ,μ'έχουν κάνει να μην θέλω πιά να ρισκάρω οτι ίσως "δεν μου τύχει" κάτι χοντρό που να μην με καλύψει μια light μπότα ,γιατί τυχαίνει το γμμνο.

Τελευταία μου αναβάθμιση (προ 5μήνου) FORMA TERRAIN TX ENDURO SERIES
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Δεν είμαι τοσο έμπειρος στις εντουρομποτες, αλλα αυτες τις μερες δοκιμασα πολλες. Και φτηνες και ακριβες , για να πάρω μια γεύση ποιότητας και υλικών. η forma terra, προσεγγίζει πολυ τις κανονικες μποτες εντουρο σε προστασία δαχτύλων φτέρνας σε κρούση η πίεση. Σε στρέψη αστραγάλου ειναι όπως μια απλη δερματινη εντουρομποτα (εχει παχύ δερμα), καθως δεν εχει πλαστικη αρθρωση. Αυτη που εχεις Κωστα τη δοκιμασα ειναι πολυ καλη, και η αρθρωση δινει ανεση, απλα δεν ξερω ποσο αδιαβροχη μπορει να ειναι, πχ απο σιγανη βροχη , ή διέλευση απο νερολακο αν χρειαστει να πατησεις μεσα.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Δεν είμαι τοσο έμπειρος στις εντουρομποτες, αλλα αυτες τις μερες δοκιμασα πολλες. Και φτηνες και ακριβες , για να πάρω μια γεύση ποιότητας και υλικών. η forma terra, προσεγγίζει πολυ τις κανονικες μποτες εντουρο σε προστασία δαχτύλων φτέρνας σε κρούση η πίεση. Σε στρέψη αστραγάλου ειναι όπως μια απλη δερματινη εντουρομποτα (εχει παχύ δερμα), καθως δεν εχει πλαστικη αρθρωση. Αυτη που εχεις Κωστα τη δοκιμασα ειναι πολυ καλη, και η αρθρωση δινει ανεση, απλα δεν ξερω ποσο αδιαβροχη μπορει να ειναι, πχ απο σιγανη βροχη , ή διέλευση απο νερολακο αν χρειαστει να πατησεις μεσα.
Δεν είναι αδιάβροχη, αυτό είναι σίγουρο!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν είμαι τοσο έμπειρος στις εντουρομποτες, αλλα αυτες τις μερες δοκιμασα πολλες. Και φτηνες και ακριβες , για να πάρω μια γεύση ποιότητας και υλικών. η forma terra, προσεγγίζει πολυ τις κανονικες μποτες εντουρο σε προστασία δαχτύλων φτέρνας σε κρούση η πίεση.

Απο τις φωτό το ίδιο συμπεραίνω κι εγώ.

Σε στρέψη αστραγάλου ειναι όπως μια απλη δερματινη εντουρομποτα (εχει παχύ δερμα), καθως δεν εχει πλαστικη αρθρωση.

Απ'ότι βλέπω στην φωτό ,στο σημείο του αστράγαλου ,έχει κομάτια πλαστικού για κρούση.
Και κάτω γύρω απο την φτέρνα-αστράγαλο έχει διπλό δέρμα κ' πλαστική ενίσχυση επίσης.
Οπότε σαφώς κ είναι πολύ πιό στιβαρή απο την ΑDV.


Αυτη που εχεις Κωστα τη δοκιμασα ειναι πολυ καλη, και η αρθρωση δινει ανεση, απλα δεν ξερω ποσο αδιαβροχη μπορει να ειναι, πχ απο σιγανη βροχη , ή διέλευση απο νερολακο αν χρειαστει να πατησεις μεσα.
Καθόλου αδιάβροχη δεν είναι.
Σε μια ψιχάλα ,ή βροχή λίγων λεπτών ,ή πιτσίλισμα νερόλακου ,ή πάτημα για λίγο σε ρυάκι ,δεν θα βάλει.
Αλλά σε δυνατή/συνεχόμενη βροχή ,η σε πέρασμα απο ποτάμι ,θα βάλει.
 
Top Bottom