Αλλαγές στην κυκλοφορία των οχημάτων με πινακίδες δοκιμής - ΔΟΚ

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πιάσατε μεγάλη κουβεντα
Τα ΔΟΚ.. Είναι τίποτα μπροστά στα μουφα "ιστορικά" που είναι στον δρόμο κάθε μέρα.

Με 40 ευρώ τον χρόνο έχεις τη μερσεντα ή το πορσικο... Κιουρια
Βαλε και τα υποτιθεμενα ετοιμα για εξαγωγη με πρασινες πινακιδες μεσα (και αυτα συνηθως υπερπολυτελους κατηγοριας) , μαζευεται ενα δυνατο ποσοστο απατεωνων που κυκλοφορουν εις βαρος του κοροιδου με τσαμπα αμαξαρες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Την περασμένη Κυριακή...

Υπολογίστε το ποσό που γλυτώνει ένα τέτοιο οχημα





Advphone....
Αυτό γιατί είναι μουφα ιστορικό ;;; Μπορείς να το τεκμηριώσεις

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό γιατί είναι μουφα ιστορικό ;;; Μπορείς να το τεκμηριώσεις

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
φίλος σου;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
φίλος σου;
Όχι αλλά είναι range του 1983 , ανακατασευασμενο , με μοτέρ 3,5 από το εργοστάσιο , πιθανόν αν είναι τρίπορτο να είχε εισαχθεί κ σαν επαγγελματικό τότε .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι αλλά είναι range του 1983 , ανακατασευασμενο , με μοτέρ 3,5 από το εργοστάσιο , πιθανόν αν είναι τρίπορτο να είχε εισαχθεί κ σαν επαγγελματικό τότε .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί απλά δεν είναι ιστορικό όχημα
Τα έχουν βάλει ολα σε ένα κουβα 30 χρόνων και πισω
Με αυτή την λογική θα δούμε και Datsun με ταμτακο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης φίλοι μου είναι μόνο οι τρανσαλπακιδες κ ο θερμενομενος Κοκος (hot)

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο άλλος φίλος σου έβαλε screw tools πάντως, τον στιγμάτισες.

@Μανιακ Αφού έχει δικαίωμα κάθε 30χρονο να βάλει τέτοιες πινακίδες καλά κάνει. Το αν με το κριτήριο του κάθε τυχαίου είναι "ιστορικό" με την έννοια ότι σημάδεψε την αυτοκίνηση κάπως είναι άσχετο. Όπως επίσης άσχετο με τις πινακίδες είναι ότι χρησιμοποιούνται πολλά τέτοια για καθημερινά, τζάμπα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και το συγκεκριμένο.. Όπως και εκατοντάδες όμοια οχήματα, σίγουρα έζησαν ημέρες δόξας στο dacapo και συνεχίζουν να ζουν καθε μέρα ανάμεσα μας.

4πορτο ειναι



Advphone....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λένε ότι θα βγάλουν πινακίδα κρατική παλαιου οχηματος, για να σταματήσει αυτή η αστειότητα με τις λέσχες και θα πληρώνουν τέλη, ασφάλειες κλπ

Για να δουμε

Advphone....
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Δυστυχώς για άλλη.μια φορά το κράτος δείχνει ότι, όταν δεν μπορεί να ελέγξει κάτι, εφαρμόζει την τακτική "πονάει κεφαλι-κοψει κεφάλι"

Απαγόρευσαν σε ΟΛΑ τα ιστορικά οχήματα να κυκλοφορούν (εκτός αν πήγαιναν ΦΟΡΤΩΜΕΝΑ στην έναρξη ενός ιστορικού ράλι), επειδή δεν μπορούσαν να περιορίσουν την κυκλοφορία τους τις καθημερινές. Κι έτσι, μαζί με τα ξερα (τους εξυπνακηδες που τα είχαν δηλωμένα ιστορικά και έκαναν βόλτες όποτε ήθελαν) καιγονται και τα χλωρά (οι γνήσιοι λάτρεις των κλασσικών, που τα προσέχουν και τα συντηρούν σαν καινούρια, και το μόνο που θέλουν είναι να τα κινούν κάποιες Κυριακές).

Ενώ η λύση είναι τόσο απλή που την έχουν εφαρμοσει μέχρι και ασφαλιστικές όπως η interamierican by the mile...βάζεις ένα box της εταιρείας που παίρνει σήμα από κεραίες κινητής, και καταγράφει όλα τα χιλιόμετρα που γράφει το όχημα, μαζί με ημερομηνίες...
Τους βάζεις έναν περιορισμό στις ημέρες και στα ετήσια χιλιόμετρα (πχ κίνηση μόνο Κυριακες και μέχρι 1000χλμ το χρόνο) και το πρόβλημα λύθηκε...
Αν η συσκευή αποσυνδεθεί, κίτρινη κάρτα. Αν γίνει δεύτερη φορά, αυστηρό πρόστιμο, ίσο με τα τέλη κυκλοφορίας που θα είχε το όχημα αν ήταν με κανονικές πινακίδες, και αφαίρεση πινακίδων για ένα διάστημα...

Μερικές φορές τα πράματα είναι τόσο απλά...αλλά μιλάμε για κρατος

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και το συγκεκριμένο.. Όπως και εκατοντάδες όμοια οχήματα, σίγουρα έζησαν ημέρες δόξας στο dacapo και συνεχίζουν να ζουν καθε μέρα ανάμεσα μας.

4πορτο ειναι



Advphone....
Συμμετειχε ομως σε αυτο το επικο ταξιδι, και τα πηγε και καλα... >>>
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Οκ είναι μεταγενέστερο αλλά για μένα είναι ιστορικό , είναι με το πρώτο ιντζεκτιον κ μπορεί με 3,9 μοτέρ .

Πρωτοπόρος στην κατηγορία τον πολυτελών τετρακίνητων , επικά ταξίδια στην Αφρική με αυτό το όχημα.

Επίσης βασικό όχημα της Ελισάβετ μαζί με τις σειρές 2 κ 3.

Κ όπως λέει ένας καλός μου φίλος από την Χαλκίδα : #pasmilandroverasvarvaros

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τι μου θύμισες τώρα...
Νοέμβριος 2011 - Λογγάς Τρικάλων.
Για την ιστορία κατέβηκαν μέσα από το ρέμα ακριβώς πίσω από τα τζιπάκια...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Γιατί απλά δεν είναι ιστορικό όχημα
Τα έχουν βάλει ολα σε ένα κουβα 30 χρόνων και πισω
Με αυτή την λογική θα δούμε και Datsun με ταμτακο
Κωστα ειναι, εγω ειμαι τις αποψης οτι τα ιστορικα πρεπει να κυκλοφορουν καθε μερα αν πραγματικα το θελει ο ιδιοκτητης, αρκει να περασουν και να περνανε αρκετα συχνα αλλα και την πρωτη φορα ελεγχο καλεσθισιας και λειτουργικοτητα για να ειναι στολιδι τον δρομων.... Θυμαμαι το 2017 απο μιλανο προς κομο περασα τα συνορα παρεα με ενα s1 quattro roll baromeno και ο τυπος ταξιδευε απο σικελια για μια συναντηση στην ζυριχη. Κανονικα με πινακιες Η της πολυποθητες που περιμενουμε και δω..... Εμεις για να περασουμε συνορα με ΙΟ ειναι πολυ δυσκολο.... Συμφωνω μαζι σου οτι ο καθενας εχει παρει το καρυδοτσουφλοτου με σαπια πατωματα και κυκλοφορει μερα νυχτα στην δουλεια

#xrv_world_explorer
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν γίνεται πρακτικά ένα ιστορικό, καλύτερη λέξη είναι "κλασσικό", όχημα να κυκλοφορεί καθημερινα.
Μιλάμε για οχήματα, που δεν υπάρχουν πλέον ανταλλακτικά και κοστίζουν μια περιουσια
Αν κυκλοφορώ για παράδειγμα το 2002 καθημερινά και πεσει κανένας μλκας που μιλάει στο κινητό του επάνω μου, θα σαπισω στην φυλακή.

Άλλο πράγμα τα κλασσικά οχήματα και άλλο πράγμα τα "συγχρονα" αυτοκίνητα 30 ετων
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Και το συγκεκριμένο.. Όπως και εκατοντάδες όμοια οχήματα, σίγουρα έζησαν ημέρες δόξας στο dacapo και συνεχίζουν να ζουν καθε μέρα ανάμεσα μας.

4πορτο ειναι



Advphone....
Απαγορεύεται να κυκλοφορεί, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν γίνεται πρακτικά ένα ιστορικό, καλύτερη λέξη είναι "κλασσικό", όχημα να κυκλοφορεί καθημερινα.
Μιλάμε για οχήματα, που δεν υπάρχουν πλέον ανταλλακτικά και κοστίζουν μια περιουσια
Αν κυκλοφορώ για παράδειγμα το 2002 καθημερινά και πεσει κανένας μλκας που μιλάει στο κινητό του επάνω μου, θα σαπισω στην φυλακή.

Άλλο πράγμα τα κλασσικά οχήματα και άλλο πράγμα τα "συγχρονα" αυτοκίνητα 30 ετων
Πες μας μάρκα τσιγάρα, και μην σε νοιάζει :laugh:!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom