Αλλαγή ρουλεμάν λαιμού...γίνεται DIY?

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Το 640 θέλει αλλαγή ρουλεμάν λαιμού, το μπροστινό έχει τζόγο, ο προηγούμενος δε θυμάται πότε και αν τα έχει αλλάξει και... ο Elio πνίγεται!
Βλέπω σχετικά βιντεάκια στο youtube, δεν φαίνεται κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο, όμως μάλλον απαιτεί εξειδικευμένα εργαλεία.
Το έχει κάνει (με καλά αποτελέσματα :p) κάποιος από το φόρουμ; Χρειάζεται ιδιαίτερα skills; Ποια σημεία είναι tricky; Ποια εργαλεία είναι απολύτως απαραίτητα (και τι περίπου κόστος έχουν αυτά) και ποιες εργασίες γίνονται και με άλλους "εναλλακτικούς" τρόπους;

Τα φώτα σας παρακαλώ...
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Τουλάχιστον τα 99-00 με το συμβατικό δεν θέλει τίποτα περίεργο,
κλασσική αντικατάσταση, τώρα αν τα ανάποδα θέλουν κάτι ξεχωριστό
δεν το γνωρίζω.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι μία σχετικά απλή (αν και χρονοβόρα) διαδικασία.
Πιστεύω πως όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν τον ίδιο τρόπο στερέωσης των ρουλεμάν του λαιμού. Οπότε πάνω κάτω η διαδικασία είναι η ίδια με ότι έχεις δει.
Από εργαλεία θα χρειαστείς σίγουρα δυναμόκλειδο, το είδικό μαγικό εργαλείο που αφαιρεί τα ποτήρια των ρουλεμάν



και αν υπάρχει δυνατότητα από την τιμονόπλακα για το κάνω ρουλεμάν χρειάζεσαι έναν τέτοιον εξολκέα



Τον τελευταίο τον γλυτώνεις αν έχεις καλό κοπίδι και βαριοπούλα και άπειρη υπομονή....

Χρειάζεσαι κι ένα ''κλειδί'' που σφίγγει το πάνω παξιμάδι του λαιμού, αλλά αυτό μάλλον δύσκολα το βρίσκεις στο εμπόριο και σχετικά εύκολα το κατασκευάζεις από ένα παλιό μεγάλο καρυδάκι (για να μπαίνει και στο δυναμόκλειδο...

Αν το επιχειρήσεις, καλή επιτυχία !
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι μία σχετικά απλή (αν και χρονοβόρα) διαδικασία.
Πιστεύω πως όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν τον ίδιο τρόπο στερέωσης των ρουλεμάν του λαιμού. Οπότε πάνω κάτω η διαδικασία είναι η ίδια με ότι έχεις δει.
Από εργαλεία θα χρειαστείς σίγουρα δυναμόκλειδο, το είδικό μαγικό εργαλείο που αφαιρεί τα ποτήρια των ρουλεμάν αυτό πως ακριβώς το χρησιμοποιείς; για να μπει από την άλλη πλευρά της τιμονόπλακας και να χτυπήσεις μου φαίνεται κοντό, όχι; έχει διαφορές από κάτι τέτοιο που έχω δει σε βίντεο;



και αν υπάρχει δυνατότητα από την τιμονόπλακα για το κάνω ρουλεμάν χρειάζεσαι έναν τέτοιον εξολκέα



Τον τελευταίο τον γλυτώνεις αν έχεις καλό κοπίδι και βαριοπούλα --> how??? και άπειρη υπομονή....

Χρειάζεσαι κι ένα ''κλειδί'' που σφίγγει το πάνω παξιμάδι του λαιμού, αλλά αυτό μάλλον δύσκολα το βρίσκεις στο εμπόριο και σχετικά εύκολα το κατασκευάζεις από ένα παλιό μεγάλο καρυδάκι (για να μπαίνει και στο δυναμόκλειδο...

Αν το επιχειρήσεις, καλή επιτυχία !
Ευχαριστώ για τις οδηγίες, αν και... δε με γέμισαν αυτοπεποίθεση!
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Ευχαριστώ για τις οδηγίες, αν και... δε με γέμισαν αυτοπεποίθεση!
αμα ΔΕΝ τοχεις ξανακανει,αστο καλυτερα γιατι και θα παιδευτεις ,και θα ξοδευτεις με αμφιβολα αποτελεσματα.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
αμα ΔΕΝ τοχεις ξανακανει,αστο καλυτερα γιατι και θα παιδευτεις ,και θα ξοδευτεις με αμφιβολα αποτελεσματα.
Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά... και η πρώτη φορά έχει συνήθως αυξημένο κόστος και κόπο.
Δε φοβάμαι να βάλω το χέρι μου... στο γράσσο και σχετική εμπειρία από εργασίες συντήρησης διαφόρων ειδών στις μοτοσυκλέτες μου έχω.
Όμως πριν ξεκινήσω οτιδήποτε (πόσο μάλλον κάτι που δύσκολα ξαναμαζεύεται), θέλω να είμαι σίγουρος ότι γνωρίζω λεπτομέρειες και έχω τα απαραίτητα εργαλεία για να το τελειώσω!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ευχαριστώ για τις οδηγίες, αν και... δε με γέμισαν αυτοπεποίθεση!
Αυτό που έβαλες δεν με βοήθησε καθόλου... Δεν μου πάταγε το ποτήρι όπως ήθελα και δεν μπορούσα να το βαρέσω καλά με την βαριοπούλα. Αυτό που έβαλα εγώ, το περνάς πίσω απο το ποτήρι του ρουλεμάν και το σφίγκεις καλά. Μετά με την βοήθεια μιας κοντής σωλήνας χτυπάς και βγαίνει ....
Πάντως σε αυτό που σου λέει ο panavour, δώσε λίγη σημασία. Αν είναι η πρώτη φορά, χρειάζεσαι καθοδήγηση απο κοντά, για να προληφθούν δυσάρεστα αποτελέσματα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το 640 θέλει αλλαγή ρουλεμάν λαιμού, το μπροστινό έχει τζόγο, ο προηγούμενος δε θυμάται πότε και αν τα έχει αλλάξει και... ο Elio πνίγεται!
Βλέπω σχετικά βιντεάκια στο youtube, δεν φαίνεται κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο, όμως μάλλον απαιτεί εξειδικευμένα εργαλεία.
Το έχει κάνει (με καλά αποτελέσματα :p) κάποιος από το φόρουμ; Χρειάζεται ιδιαίτερα skills; Ποια σημεία είναι tricky; Ποια εργαλεία είναι απολύτως απαραίτητα (και τι περίπου κόστος έχουν αυτά) και ποιες εργασίες γίνονται και με άλλους "εναλλακτικούς" τρόπους;

Τα φώτα σας παρακαλώ...
Νομίζω ότι υπάρχει κάπου ένα σχετικό ποστ του sothrhs με την αλλαγή τους στο 990...
Και γω τα έχω αλλάξει στο 950.
Γενικά είναι πιο εύκολο απ' ότι φαίνεται αρκεί να μπορέσεις να χτυπήσεις το κάτω δαχτυλίδι...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για την εξαγωγη των ποτηριων στο λαιμο πιθανοτατα δεν θα χρειαστεις κανενος ειδου εξολκεα παρα μονο ενα μακρυ σιδερο, κατσαβιδι, ή οτι αλλο και εναν ματρακα
Οπως dηλαδη προτεινει gia paradeigma η χονδα στο service manual


To κατω ρουλεμαν το οποιο ειναι σφηνωμενο στον αξονα μπορει να σε ζορισει λιγο αλλα αν εχεις μεγγενη να πιασεις τον σταυρο τοτε και αυτο με αντιδιαμετρικα χτυπηματα ή στην αναγκη κοβοντας το με προσοχη με ντρεμελ θα βγει


Το παλιο ρουλεμαν μπορεις να το χρησιμοποιησεις στη συνεχεια αφου πρωτα το κοψεις και λιμαρεις τις ακμες του κοψιματος ωστε για να χτυπησεις και να μπει το καινουριο στον αξονα

 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Πολυ σωστά τα παραπάνω,μια σωλήνα ομως για το πρεσσαρισμα του ρουλεμαν σταυρού, θα σε βοηθούσε παρα πολύ
[url=https://ibb.co/XVDWp9s][/URL]
[url=https://ibb.co/4fpv0XT][/URL]
Μήκος 45 εκατοστά η σωλήνα ειναι μια χαρά
Επίσης ο σταυρός μπορεί να τοποθετηθεί επανω σε ξυλινους τακους για να μην πληγωθει, και στο σφυροκαλεμο θελει θάρρος :)
Αυτά..
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
ΟΚ απ' ότι φαίνεται υπάρχουν εναλλακτικές των εξειδικευμένων εργαλείων....
Παρ' όλα αυτά το... σφυροκάλεμο με τρομάζει λίγο, δεν είναι επίφοβο να δημιουργηθούν ζημιές/χαρακιές;;;
:thnkg:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
ΟΚ απ' ότι φαίνεται υπάρχουν εναλλακτικές των εξειδικευμένων εργαλείων....
Παρ' όλα αυτά το... σφυροκάλεμο με τρομάζει λίγο, δεν είναι επίφοβο να δημιουργηθούν ζημιές/χαρακιές;;;
:thnkg:
Αν βαρας σαν υδραυλικος τα πλακακια ναι, σκέψου σαν αρχαιολογος σε ανασκαφη.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πολυ σωστά τα παραπάνω,μια σωλήνα ομως για το πρεσσαρισμα του ρουλεμαν σταυρού, θα σε βοηθούσε παρα πολύ
[url=https://ibb.co/XVDWp9s][/URL]
[url=https://ibb.co/4fpv0XT][/URL]
Μήκος 45 εκατοστά η σωλήνα ειναι μια χαρά
Επίσης ο σταυρός μπορεί να τοποθετηθεί επανω σε ξυλινους τακους για να μην πληγωθει, και στο σφυροκαλεμο θελει θάρρος :)
Αυτά..
Εννοειται!!
Με τα καταλληλα "εργαλεια" γινεται η δουλεια :p Εγω ας πουμε ως σπεσιαλ τουλ για το πρεσαρισμα χρησιμοποιησα το ποδι ενος παλιου μικρου τραπεζιου Και ο φαλτσοκομενος σωληνας ηταν για την εξαγωγη των ποτηριων
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν βαρας σαν υδραυλικος τα πλακακια ναι, σκέψου σαν αρχαιολογος σε ανασκαφη.
Και τσαμπουκα και χαδι χρειαζεται Και υδραυλικος και αρχαιολογος δηλαδη Εναλλαξ και κατα περιπτωση
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εννοειται!!
Με τα καταλληλα "εργαλεια" γινεται η δουλεια :p Εγω ας πουμε ως σπεσιαλ τουλ για το πρεσαρισμα χρησιμοποιησα το ποδι ενος παλιου μικρου τραπεζιου Και ο φαλτσοκομενος σωληνας ηταν για την εξαγωγη των ποτηριων
Πολυ σωστά
Αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω ότι η εξαγωγή των ποτηριών γίνεται και με μια βέργα 6mm ας πούμε :)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και τσαμπουκα και χαδι χρειαζεται Και υδραυλικος και αρχαιολογος δηλαδη Εναλλαξ και κατα περιπτωση
Αμα δεν εχεις σταθερο χερι ή δεν εχεις πιασει σφυροκαλεμο καλυτερα να γίνεται safe με πολλες μικρες σφυριες γυρω γυρω, θα παρει ωρα αλλα δεν θα φυγει. Προσωπικα τραβαω παντα μια χαρακια ψιλοβαθια με το ντρεμελακι και με 2-3 σφυριες ανοιγει μονο του το δαχτυλιδι.
 
Top Bottom