Αλλαγή σωθικών κέντρου μπροστινού τροχού.

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Στη συνέχεια λοιπόν ζεσταινουμε το ρουλεμαν



Και το τοποθετούμε απάνω στη ρόδα. Είμαστε πλέον έτοιμοι να φορτώσουμε :roflmao:

Αν τα είχα κάνει εγώ έτσι τα μάτια, ακόμη παντόφλα θα έτρωγα. Μάλλον είσαι ....σκληρός
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Κατ αρχάς μπράβο που το έφτιαξες. Σίγουρα την επόμενη θερμογκαν και βράσιμο τα ρουλεμάν σε λάδι όπως είπε ο φίλος πιο πάνω. Θα γίνω κουραστικός αλλα θα το ξαναπώ. Απαγορεύεται το χτύπημα στα ρουλεμάν!!!!! Τα ρουλεμαν μπαίνουν πρεσαριστααααα!!!!!!!!!! Ειδικά για τις στοκ ζάντες της KTM που είναι από χαρτί....
Επίσης κάτι ακόμα για τους πιο παρατηριτικους. Η KTM έχει κάνει την μακακια για κάποιο δικό της λογο κι έχει βάψει όλους του άξονες (δεν εννοώ βαφή σκλήρυνσης αλλα μαύρο χρώμα). Πριν μπουν ξανά θέλουν τρίψιμο να φύγει αυτή γιατί με τον καιρό γίνεται μπετο!!! Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα στον άξονα του πίσω ψαλιδιου όπου για να βγει πρέπει να φωνάξεις τον θόρ κι το σφυρί του.....


Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καταλαβα αντι για ρουλεμαν θα κανει τηγανιτες με μέλι

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε αφού δεν θα πάει βόλτα που δεν θα πάει (γιατί ΚΤΜ είναι αυτό και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος:p), ας έχει ένα γλυκάκι να πάνε τα φαρμάκια κάτω :laugh:!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κατ αρχάς μπράβο που το έφτιαξες. Σίγουρα την επόμενη θερμογκαν και βράσιμο τα ρουλεμάν σε λάδι όπως είπε ο φίλος πιο πάνω. Θα γίνω κουραστικός αλλα θα το ξαναπώ. Απαγορεύεται το χτύπημα στα ρουλεμάν!!!!! Τα ρουλεμαν μπαίνουν πρεσαριστααααα!!!!!!!!!! Ειδικά για τις στοκ ζάντες της KTM που είναι από χαρτί....
Επίσης κάτι ακόμα για τους πιο παρατηριτικους. Η KTM έχει κάνει την μακακια για κάποιο δικό της λογο κι έχει βάψει όλους του άξονες (δεν εννοώ βαφή σκλήρυνσης αλλα μαύρο χρώμα). Πριν μπουν ξανά θέλουν τρίψιμο να φύγει αυτή γιατί με τον καιρό γίνεται μπετο!!! Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα στον άξονα του πίσω ψαλιδιου όπου για να βγει πρέπει να φωνάξεις τον θόρ κι το σφυρί του.....


Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε ρε κάτι ξάπλες το εργαλείο!!!!! :laugh:
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Επίσης μια ακόμα γνώμη. Τα ρουλεμάν που θέλουν ζέσταμα είναι ελάχιστα.... (πχ ρπυλεμαν κάτω τιμονοπλακας).Αν ζεστάνεις και φωλιά και ρουλεμάν τότε θα χεις διαστολή και στα δύο.... Οποτε ζέσταμα τη φωλιά και πάγωμα τα ρουλεμάν.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ωραία δουλειά.

Ο Λίντον Πόσκιτ πάντως βγάζει το πλευρικό λαστιχάκι, τιγκάρει γράσο και το ξαναβάζει. Την επόμενη φορά σε αλλαγή θα κάνω ό,τι έκανε, δεν μπορεί να τα ξέρει τραγικά λάθος.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επίσης μια ακόμα γνώμη. Τα ρουλεμάν που θέλουν ζέσταμα είναι ελάχιστα.... (πχ ρπυλεμαν κάτω τιμονοπλακας).Αν ζεστάνεις και φωλιά και ρουλεμάν τότε θα χεις διαστολή και στα δύο.... Οποτε ζέσταμα τη φωλιά και πάγωμα τα ρουλεμάν.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έτσι! Ανάλογα την περίπτωση.
Ή ζεσταινεις ή παγωνεις ή και τα δυο!
Και μπαίνουν βούτυρο.....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μετά τις ξαπλες....


Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σεμινάριο για μηχανικούς σας έχουν περάσει βρε σατανά δες?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σεμινάριο για μηχανικούς σας έχουν περάσει βρε σατανά δες?
Πού να ξέρετε εσείς οι Hond-αίοι... :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης να ξαναθυμίσω και τον διαφορετικό τρόπο εξαγωγής των ρουλεμάν που είχε εφαρμόσει ο Βαγγέλης tc-drift στον πανομοιότυπο τροχό του LC-4 640. ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σκληρή κουβεντα
Ίσα ίσα...Σας επαινώ...
Θα έπρεπε να συνοδεύεται και από την σχετική φατσούλα...:sorry:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επίσης να ξαναθυμίσω και τον διαφορετικό τρόπο εξαγωγής των ρουλεμάν που είχε εφαρμόσει ο Βαγγέλης tc-drift στον πανομοιότυπο τροχό του LC-4 640. ;)
Δεν εκανε κατι διαφορετικο ο tc-drift απο αυτο που λεει ο TOUFast_950 για την εισαγωγη των νεων ρουλεμαν
Και φυσικα το εργαλειο με ντιζα, παξιμαδια, ροδελες (ή οτι αλλο ταιριαζει στη διαμετρο των ρουλεμαν) ειναι ΜΟΝΟ για την εισαγωγη των νεων ρουλεμαν Για την εξαγωγη μονο χτυπημα με οτι βολευει (και με προσοχη)
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Και με την ευκαιρεια και επειδη μπηκε πιο πανω μια φωτο απο τον Aldebaran με ενα κωνικο ρουλεμαν που το ζεσταινει να πω οτι τα συγκεκριμενα ρουλεμαν για τον "λαιμο" πρεπει να λιπαινονται πολυυυυυυ πλουσια πριν μπουν πανω στον αξονα
Ο δε σωστος τροπος λιπανσης τους ειναι να βαλουμε μια μεγαλη ποσοτητα γρασσου στην παλαμη μας και κατοπιν να πιεζουμε το ρουλεμαν πανω στο γρασσο ετσι ωστε αυτο να εισχωρησει παντου και οσο περισσοτερο γινεται πισω και αναμεσα απο τα "μακαρονια" (ειναι απιστευτο ποσο γρασσο χωραει εκει μεσα! )


Αρα δεν εχει νοημα να το ζεστανουμε γιατι κατοπιν ειτε δεν θα μπορει να γινει σωστα η λιπανση του αν εχει μπει στον αξονα, ειτε θα εχει κρυωσει μεχρι να το λιπανουμε
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Δεν εκανε κατι διαφορετικο ο tc-drift απο αυτο που λεει ο TOUFast_950 για την εισαγωγη των νεων ρουλεμαν
Και φυσικα το εργαλειο με ντιζα, παξιμαδια, ροδελες (ή οτι αλλο ταιριαζει στη διαμετρο των ρουλεμαν) ειναι ΜΟΝΟ για την εισαγωγη των νεων ρουλεμαν Για την εξαγωγη μονο χτυπημα με οτι βολευει (και με προσοχη)
Παιρνεις εξωλκεα αλλιώς φτιάχνεις ένα κονικο τεφλον και το τραβάς απ την εσωτερική. Το θέμα κατ εμέ τουλάχιστον δεν είναι να γίνει όσο πιο σωστά γίνεται. Αυτό αποτελεί προτροπή σ αυτούς που ασχολούνται σπίτι τους και σχεδόν απαιτηση για τα συνεργεία....


Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom