Αλλαγή τρόπου ζωής! Εδώ και τώρα!

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Αρκετές φορές λέμε "Πω τι έπαθε ο καημένος, ευτυχώς εγώ είμαι γερό σκαρί και δεν έχω τέτοια θέματα"

Και θα κρατήσω τη λέξη "θέμα", διοτι δεν είναι ούτε πάθηση, ούτε νόσος.

Όλα ξεκίνησαν στις αρχές Φλεβαρη. 6 του μήνα λοιπόν και επιστρέφω βράδυ από τη δουλειά. Σε μια στροφή, έξω από τα Στάγειρα, ελαφριά ζαλάδα. Ίσα ίσα να σε τρομάξει.

Σκέφτομαι ότι θα πάω πιο αργα, προσεκτικά θα φτάσω σπίτι. Και έτσι έγινε. Έφτασα σπίτι, εκεί μια δεύτερη μικρή ζαλάδα. Αμέσως λοιπόν πηγαίνω κέντρο υγείας.

Όλα καλά. Μου γράφει αιματολογικές.

Και εκεί όλα καλά πέρα από μια τιμή που δεν έχει να κάνει με το γεγονός και που ελέγχθηκε και γύρισε πίσω στα όρια της.

Η ατονία όμως συνέχιζε. Ξεκινάω από ένα πέρασμα από γιατρούς. Καρδιά, μάτια, νεύρα, αυτιά. Όλα δουλεύουν τελεια.

Ναι αλλά εγώ δεν αισθάνομαι τελεια. Μας έμεινε ο ορθοπαιδικός και πλέον έχουμε φτάσει μέσα Μαρτη.

Μιλάω με έναν και μου λέει βγάλε μια ακτίνα αυχένα και ελα. Βγαζω και εγώ την ακτίνα, και η γνωμάτευση λέει όλα καλά, ή τουλάχιστον έτσι εγώ κατάλαβα. Όποτε δεν πήγα στον γιατρό!

Συνέχιζα όμως να μην νιώθω καλά. Ατονιες, πόνος στον αυχένα, θολουρες και αλλά. Σκεφτηκα πως είναι ψυχολογικό, και θα περάσει. Θα ξεχαστω, και θα περάσει.

Φτάσαμε αρχές Μαη, εκδρομή με το κορίτσι, με το αμαξι φυσικά καθώς δεν με εμπιστευόμουν πάνω στη μηχανη, φτάνουμε Λευκάδα.

Είμαι πτώμα, ξαπλώνω και αναρωτιέμαι. Έκανα μόλις 5 ωρες ταξίδι, γιατί είμαι έτσι; Σιγά τι έκανα!

Ξεκουράζομαι, περνάμε καλά και μετά απο 2 μερες επιστροφή. Εκεί ξανά τα ίδια. Κούραση χωρίς λόγο και ο αυχένας να με έχει πεθάνει. Λέω δεν γίνεται. Θα πάω στο γιατρό.

Αλλά είναι Παρασκευή! Υπομονή για Δευτέρα λοιπόν. Μέχρι τότε ας ξαναδούμε την ακτινογραφία. Όλα καλά!!! Αφου το λέει και η γνωμάτευση! Ευθειασμος αυχένα!!! Είμαι μια χαρά! Παρότι είμαι στον υπολογιστή αρκετές ωρες, ο αυχένας μου είναι ευθείς!

Για μια στιγμή! Αφου είναι καλό! Γιατί το αναφέρει; Τι είναι ο ευθειασμος;;; Μήπως δεν είναι καλό;

Και να λοιπόν που δεν είναι!!! Ο αυχένας δεν πρέπει να είναι ευθείς! Πρέπει να έχει μια μικρή λορδωση.

Διαβάζω συμπτώματα. Είναι όλα αυτά που έχω!!! Ζάλη, ίλιγγος, ατονία, αστάθεια, πόνος στα μάτια, πονοκέφαλος!

Και όλα αυτά τα έκανα εγώ, τα προκάλεσα εγώ στον εαυτό μου! Χρόνια ολόκληρα του συμπεριφέρομαι άσχημα και αυτος δν ελεγε τίποτα.

Ήρθε η ώρα λοιπόν και μίλησε! Και μίλησε δυνατά! Και με τράνταξε!!

Ευθιασμος αυχένα! Ο σύγχρονος τρόπος ζωής! Ωρες ατέλειωτες στον υπολογιστή! Σκυμμένος πάνω από το κινητό! Ξαπλωμενος βλέποντας τηλεόραση με δευτερο μαξιλάρι για να βλέπω πιο καλά!

Μην πληγώνετε το σώμα σας για να είστε εσεις πιο άνετοι! Καθήστε σωστα! Υιοθετήστε μια σωστή στάση σώματος, πάνω από όλα μια σωστή στάση ζωής!!

Ελπίζω να τα καταφέρω και να τα πούμε στο TrOFFy, που τόσο πολύ θέλω να παρακολουθήσω!!!!

ΥΓ. Ρε άτιμοι γιατροί, ευθειασμος; Αλήθεια; Βάλτε εκεί μια λέξη να καταλαβαίνουμε και εμείς του χαμηλού IQ.

ΥΓ2. Ααα ώστε για αυτό όλες οι ψηλές καρέκλες έχουν αυτό το μαξιλαράκι στον αυχένα!
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Περαστικά και σιδερένιος, ας είναι το τελευταίο που σου εμφανίστηκε !!!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Πόσο δίκιο έχεις, στο ότι ταλαιπωρούμε το σώμα μας
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δυσλειτουργία του αυχένα μπορεί να βγάλει τρέλα συμπτώματα...
Καλή ανάρρωση.. !!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Περαστικά αδερφε,ατιμο πραμα ο αυχένας.
Ομως πολυ σωστα οσα λες.
Οι γιατροι προειδοποιουν!!
Το σκυψιμο που κανουμε για να διαβαζουμε κινητό ισοδυναμει με 27 κιλα βαρος στον αυχενα εκεινη την στιγμη...μιλαμε για τεραστια καταπονηση!!!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Περαστικά!
Θα το προσέξεις και θα γίνεις καλά!
Μπράβο που το μοιράστηκες για να βοηθήσεις και άλλους με το ίδιο θέμα υγείας!!!
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Εμ τι να σου κάνει ο σβέρκος ο καημένος; Περαστικά κι αγύριστα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άτιμο πράγμα ο αυχένας φίλε μου, σε καταλαβαίνω.
Και εγώ υποφέρω από αυχενικα, πιο πολύ συσσωρεύεται η ένταση της ημέρας εκεί, δεν έχω ζαλάδες αλλά ο πόνος είναι έντονος και οξυς, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ.
Μονο με φάρμακο η μασάζ υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα.

Δυστηχως στους απαιτητικούς καθημερινούς ρυθμούς, τα κάνουμε όλα λάθος. Δεν προσέχουμε τι τρώμε, τι αναπνέουμε, τι σκεφτόμαστε, δεν κάνουμε άσκηση καθημερινή, δεν προσέχουμε το σώμα μας, γενικά είναι ολιστικό το πρόβλημα, όπως είναι και ολιστική η λύση.

Περαστικα εύχομαι.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Περαστικά !!!
Επειδή, θεωρώ, δυνητικά μας ενδιαφέρει όλους,
ποιες είναι οι προτροπές/συμβουλές για συντηρητική αντιμετώπιση ;;;
ΠΧ συνίσταται ύπνος με μαξιλάρι ή χωρίς ;;; Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις ;;;
/ Β
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Περαστικά !!!
Επειδή, θεωρώ, δυνητικά μας ενδιαφέρει όλους,
ποιες είναι οι προτροπές/συμβουλές για συντηρητική αντιμετώπιση ;;;
ΠΧ συνίσταται ύπνος με μαξιλάρι ή χωρίς ;;; Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις ;;;
/ Β
+1
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φιλε πρεπει να ξεκινησεις να σπας καρπο μεση αυχενα ισως να καψεις και λιγο βατα .....και ολα θα διορθωθουν ...
κιπγουκινγκ εντ ντουνοτμασας
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Περαστικά !!!
Επειδή, θεωρώ, δυνητικά μας ενδιαφέρει όλους,
ποιες είναι οι προτροπές/συμβουλές για συντηρητική αντιμετώπιση ;;;
ΠΧ συνίσταται ύπνος με μαξιλάρι ή χωρίς ;;; Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις ;;;
/ Β
Ο ορθοπαιδικος μου εδωσε μυοχαλαρωτικα και αντιφλεγμονωδη. Με αυτα μου λεει σε 5 μερες θα εισαι καλυτερα. Βεβαια καλο θα ειναι να κανεις και καποιες φυσικοθεραπειες.

Απο τη στιγμη που προκληθηκε απο κακη σταση ειναι αναστρεψιμο, εαν ηταν απο χτυπημα (τρακαρισμα αυτοκινητου, ο αυχνενας παει μπροστα ενω ο αεροσακος τον στελνει πισω) τοτε θα ηταν δυσκολα τα πραγματα για να επανελθει.

Συντομα θα δωσω και τις οδηγιες του φυσικοθεραπευτη.

Σας ευχαριστω ολους παιδια, για τις ευχες και το κουραγιο!

φιλε πρεπει να ξεκινησεις να σπας καρπο μεση αυχενα ισως να καψεις και λιγο βατα .....και ολα θα διορθωθουν ...
κιπγουκινγκ εντ ντουνοτμασας
μου αρκει που σπαω τον δεξι καρπο, οπως ολοι μας εδω μεσα!!! :yew::he
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Φαντάσου τι ζόρια τραβάει στο enduro (ερασιτεχνικό) ο αυχένας χωρίς την σχετική προστασία (κολάρο)... o_O
Με τα παθήματα (των άλλων) το συνειδητοποιείς...
(Έως ότου την πάθουμε και μείς...):)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Φαντάσου τι ζόρια τραβάει στο enduro (ερασιτεχνικό) ο αυχένας χωρίς την σχετική προστασία (κολάρο)... o_O
Με τα παθήματα (των άλλων) το συνειδητοποιείς...
(Έως ότου την πάθουμε και μείς...):)
Στην πτωση εννοεις?
MotoADVTales Περαστικα να ειναι.Καλο νεο ξεκινημα και αν υπαρχει στρες προσπαθησε να το διαχειριστεις γιατι παιζει και αυτο τον ρολο του.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στην πτωση εννοεις?
Καθ' όλη την διάρκεια της βόλτας εννοώ λόγω των συνεχόμενων τρανταγμάτων...
Και σε περίπτωση πτώσης φυσικά...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
περαν των αστειων τα θεματα αυτα χρηζουν προσοχης διοτι ενω ειναι πταιζματα μπορουν να σου σακατεψουν την ψυχολογια πρωτιστος αλλα και την πρακτικη πλευρα της καθημερινοτητας....,.
Απαιτουν αμεση διαδικασια ιασης
αφτα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καθ' όλη την διάρκεια της βόλτας εννοώ λόγω των συνεχόμενων τρανταγμάτων...
Και σε περίπτωση πτώσης φυσικά...
Απ όσο ξερω δεν υπαρχει τετοιο κολάρο με την έννοια της υποστήριξης.
 
Top Bottom