Αλλαγή τρόπου ζωής! Εδώ και τώρα!

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Απ όσο ξερω δεν υπαρχει τετοιο κολάρο με την έννοια της υποστήριξης.
Με την έννοια του τραντάγματος γενικά έχεις δίκιο...
Λάθος δική μου διατύπωση.
Κάτι οπως το παρακάτω κρατάει σταθερό τον αυχένα και περιορίζει τις απότομες αλλαγές με τις συνέπειες αυτών.
Τα λεγόμενα neck brace.
Παράδειγμα Google Αποτελέσματα Eικόνων για https://www.revzilla.com/product_images/0221/1621/leatt_neck_brace_gpx_300x300.jpg
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Με την έννοια του τραντάγματος γενικά έχεις δίκιο...
Λάθος δική μου διατύπωση.
Κάτι οπως το παρακάτω κρατάει σταθερό τον αυχένα και περιορίζει τις απότομες αλλαγές με τις συνέπειες αυτών.
Τα λεγόμενα neck brace.
Παράδειγμα Google Αποτελέσματα Eικόνων για https://www.revzilla.com/product_images/0221/1621/leatt_neck_brace_gpx_300x300.jpg
Εχω neck brace...Αυτα δουλευουν σε περιπτωση ατυχηματος..
Αν χρειαστει και δεν το φορας λογικα δεν θα σε προβληματισει ο αυχενας μετα... δεν θα υπαρχει.:D
Σε μια δικη μου πτωση εκανε την δουλεια του μια χαρα...
Οσα περισσοτερα τοσο καλυτερο..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εχω neck brace...Αυτα δουλευουν σε περιπτωση ατυχηματος..
Αν χρειαστει και δεν το φορας λογικα δεν θα σε προβληματισει ο αυχενας μετα... δεν θα υπαρχει.:D
Σε μια δικη μου πτωση εκανε την δουλεια του μια χαρα...
Οσα περισσοτερα τοσο καλυτερο..
Δεν περιορίζουν τις κινήσεις του κεφαλιού εκ κινήσει?
Την ίδια ελευθερία κινήσεων έχει με neck brace και χωρίς αυτό?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δεν περιορίζουν τις κινήσεις του κεφαλιού εκ κινήσει?
Την ίδια ελευθερία κινήσεων έχει με neck brace και χωρίς αυτό?
Αν παρεις ρυθμιζόμενο δεν εχεις θέμα.
Μονο σε απότομα κατηφορικά θα βρίσκει το κρανος πισω και αν θες να σκύψεις τερμα μπροστα.
Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την απορρόφηση κραδασμων, το brace ειναι για να αποφευχθούν οι ακραίες κινήσεις του αυχενα στην πρόσκρουση.
Δεν ειναι για να μην κανεις κινήσεις, αυτο γινεται αναγκαστικά, γιατι κατι υπαρχει εκει.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
thenos ασε εχω φαει το ιντερνετ για ενα τετοιο υποστηρικτικο μαξιλαρι,και για κραδασμους και για πολυωρα ταξιδια. Εχουν εφευρει ενα σωρο μ@λ@κιες αλλα κανεις δεν πουλαει κατι τετοιο...

Επειδη περασα τα ιδια με τον Σπυρο, (οπως τα περιγραφει, πηγα σε ενα καρο γιατρους και ολοι μου ελεγαν μια χαρα εισαι, μονο ορθοπεδικο δεν πηγα) και ειχα ενα ορθοπεδικο κολαρο αυχένα (το κλασσικο απλο μαλακο μοντελο, απο αφρο, οχι τα σκληρα "χωνια") απο ενα παλιοτερο στουκο μου, αρχισα να χρησιμοποιω αυτο και ειδα βελτιωση. Μπορει ανετα να χρησιμοποιηθει στη μηχανη, απλα α) ζεσταινει πολυ/ιδρωνει το καλοκαιρι ή θα γινεται μουσκεμα στη βροχη και β) βρωμιζει παρα πολυ ευκολα, οποτε δεν ειναι και ο,τι πιο καταλληλο για τετοια χρηση. Aπορω γιατι δεν το εχουν βγαλει με καλυμμα νεοπρεν πχ. με επενδυση στην εσωτερικη πλευρα, αφαιρουμενο και πλενομενο κτλ οι τιτανες του ειδους...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έκανα και εγώ μια κουβέντα για την περίπτωση με έναν φίλο φυσιοθεραπευτη.
Θέλει θεραπεία, ασκήσεις και κάποια αγωγή.... Αλλα δεν είναι κάτι που δεν θα φτιάξει.
Θέλει τον χρόνο του.
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Έκανα και εγώ μια κουβέντα για την περίπτωση με έναν φίλο φυσιοθεραπευτη.
Θέλει θεραπεία, ασκήσεις και κάποια αγωγή.... Αλλα δεν είναι κάτι που δεν θα φτιάξει.
Θέλει τον χρόνο του.
Άμα ο δικός σου μου υποσχεθεί ανάρρωση σε λιγότερο από 38 και σήμερα κατεβαίνω τώρα!!! Χαχαχαχαχχα




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άμα ο δικός σου μου υποσχεθεί ανάρρωση σε λιγότερο από 38 και σήμερα κατεβαίνω τώρα!!! Χαχαχαχαχχα




Sent from my iPhone using Tapatalk
Μου είπε επίσης.... Ότι όσο αργά εμφανίζονται κάποιες παθήσεις, έτσι αργά γίνεται η αποκατάσταση.
Κάνε εσύ αυτά που πρέπει και όλα θα γίνουν.
 

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Φιλε περαστικα ευχομαι.
Ατιμο πραγμα ο αυχενας.
Εμφανισα εντονο προβλημα στα 19 μου.
Εφτασα σε σημειο να ζαλιζομαι στη σκαλα και να μαυριζουν ολα.
Μετα την αποθεραπεια ο ορθοπεδικος μου ειπε να κανω ενδυναμωση οσο περισσοτερο μπορω.Και εκανα...
16 χρονια απο τοτε δεν ειχα ποτε ξανα ουσιαστικο προβλημα.
Καλα ξεμπερδεματα λοιπον...

(Νομιζω μια λατινοασιατισα μασερ βοηθαει)
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Περαστικά κ απο μένα.

Μην το αφήσεις μόλις νιώσεις καλύτερα ακολούθα τις οδηγίες κατα γραμμα.
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Περαστικά και απο μένα.
Θέμα με τον αυχένα έχω και εγώ. Σ' εμένα επειδή είναι μόνιμο, θέλει γυμναστική, διαλείμματα όταν είμαι στον Η/υ, προσοχή σε ρεύματα για να μη πάθω ψύξεις κτλ.
Μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά δεν είναι. Το να σηκώνεσαι στην 1 ώρα από το pc για 5' είναι απαραίτητο, όπως και μια σωστή στάση του σωματος.
Ο γιατρός δίνει οδηγίες και συ ακολουθείς. Με το καιρό, εμπειρικά, βλέπεις ότι κάποιες αποδίδουν περισσότερο και άλλες λιγότερο.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Top Bottom