Αλλαγη μπαταριας Yamaha xt660z Tenere 2007

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλησπερα σε ολους!
Ειπα να κανω μια βολτα σημερα μετα απο 10 μερες περιπου ακινησιας..
Γενικα μες το χειμωνα λιιιγα πραματα με το tenere..χαλαρα..
Τεσπα ,βαζω μπροστα κ ηθελα λιγο να τσεκαρω τα λαδια γιατι τα αλλαξα προσφατα μαζι με φιλτρο λαδιου.
Ε την εσβησα για να δω καλυτερα τα λαδια στη βελονα απο τον δεικτη .
Δε γυρησα ομως κ τον διακοπτη, δλδ τα οργανα κ τα φωτα ηταν αναμενα για κανα 3 λεπτο οσο τσεκαρα τα λαδια..
Οκ τα λαδια αλλα μετα τζιφος... παπαλα η μπαταρια ...Δεν επερνε μπροστα, εκανε εκεινο το τρρρρ απο την μπαταρια !!
Την πηγα σε ενα φιλο που εχει φορτιστη κ την αφησα εκει, αυριο θα την ξαναδοκιμασω φορτισμενη
η μπαταρια που εχω ειναι η
Bosch M6 013
12V 8Ah YT9B-4
115A YT9B-BS
που λεει οτι ειναι κ για -18c βαθμους !
Δεν εχω αλλαξει ποτε κ βλεπω πως υπαρχει ενα ερωτηματικο σχετικα με την επιλογη μπαταριας υγρων η λιθιου,
οπως επισης βλεπω πως για το μοντελο μηχανης που εχω υπαρχουν κ μερικες που ειναι 11Αh..
Τη μηχανη μου επειδη την πειρα μεταχειρησμενη δε ξερω ακριβως ποτε κ αν ειχε αλλαχτει η μπαταρια για να εχω σαφη εικονα αντοχης / αξιοπιστιας.
Καμια ιδεα πριν αγορασω καποια?? επισης ,αν αυριο παρει μπροστα με την επαναφορτησμενη πλεον μπαταρια που ηδη εχω, μπορω να την εμπιστευτω??
καταλαβαινεται δεν ειμαι για να μενω σε καμια ερημια!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μεταφέρθηκε στην σχετική ενότητα.
Νομίζω ότι θα παρατείνεις λίγο την ζωή της με την φόρτιση.
Εάν είχε βγει τελείως off δεν θα έπαιρνε από την αρχή.
Αυτό βέβαια είναι προσωρινή λύση και δεν θα πρέπει να εφησυχάζεις...
Το manual τι προβλέπει για την μπαταρία?
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Μεταφέρθηκε στην σχετική ενότητα.
Νομίζω ότι θα παρατείνεις λίγο την ζωή της με την φόρτιση.
Εάν είχε βγει τελείως off δεν θα έπαιρνε από την αρχή.
Αυτό βέβαια είναι προσωρινή λύση και δεν θα πρέπει να εφησυχάζεις...
Το manual τι προβλέπει για την μπαταρία?
Ναι, ειναι κ το manual. Για να ψαξω λιιιγο internetika για το manual ,ελπιζω να το βρω σε pdf μορφη καπου
αν κ παιζει ενα θεματακι με το μοντελο γιατι μετα το 2008 αλλαξαν καποια χαρακτηρηστικα του .. τεσπα ,για να ψαξω λιγο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης θα έλεγα να αποφύγεις τις λιθίου μιας και όπως γράφεις δεν την κινείς τον χειμώνα και είναι πολυ ευαίσθητες στο κρύο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Φοράω στο δικό μου motobatt από τον 07/17 και έως σήμερα την έχω φορτίσει μια φορά χωρίς να χρειαστεί αλλά λόγω ακινησίας και συντήρησης.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
κοιτα να δεις που σκαλωσα στο GT9B-4 .... υπαρχουν βλεπω YT9B-4 και BT9B - 4 κ ολες κανουν για το tenere..
τη διαφορα σε αυτο το 1ο γραμμα δε καταλαβαινω ......!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
κοιτα να δεις που σκαλωσα στο GT9B-4 .... υπαρχουν βλεπω YT9B-4 και BT9B - 4 κ ολες κανουν για το tenere..
τη διαφορα σε αυτο το 1ο γραμμα δε καταλαβαινω ......!
Το 1ο γράμμα είναι το αρχικό του ονόματος του κατασκευαστή
Y for YUASA
G for GS
etc...etc...

Βάλε όποια ?T9B-4 θέλεις.
 

Theotrelo$

Μέλος
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Xt660z
αυτη που δινει η yamaha ως μαμα ειναι η
GT9B-4
οποτε παρτην οπου τη βρεις φθηνοτερη εγω αυτη φοραω πανω απο μια πενταετια αξιζει κατα τη γνωμη μου.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Επίσης θα έλεγα να αποφύγεις τις λιθίου μιας και όπως γράφεις δεν την κινείς τον χειμώνα και είναι πολυ ευαίσθητες στο κρύο.
Δεν ειναι ευαισθητες με την εννοια οτι χαλανε, απλα δεν βγαζουν αμπερ αν δεν ζεσταθουνε λιγο. Συνηθως ανοιχτα φωτα για κανα λεπτο αρκει.
Απο την αλλη οι λιθιου δεν χανουν φορτιο οταν δεν χρησιμοποιουνται αν δεν υπαρχει καποια μονιμη καταναλωση στα ηλεκτρικα οπως συνεγερμος.
Συνεπως μια καλη λιθιου ειναι η ενδεδειγμενη λυση για οχηματα που περναν μεγαλα χρονικα διαστηματα χωρις να χρησιμοποιουνται.
 

Theotrelo$

Μέλος
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Xt660z
Δεν ειναι ευαισθητες με την εννοια οτι χαλανε, απλα δεν βγαζουν αμπερ αν δεν ζεσταθουνε λιγο. Συνηθως ανοιχτα φωτα για κανα λεπτο αρκει.
Απο την αλλη οι λιθιου δεν χανουν φορτιο οταν δεν χρησιμοποιουνται αν δεν υπαρχει καποια μονιμη καταναλωση στα ηλεκτρικα οπως συνεγερμος.
Συνεπως μια καλη λιθιου ειναι η ενδεδειγμενη λυση για οχηματα που περναν μεγαλα χρονικα διαστηματα χωρις να χρησιμοποιουνται.
Στο τενεκέ ανάβει το φως μόνο όταν πάρει μπρος μόνο οι ψείρες και ίσως δεν ξυπνήσουν τη μπαταρία
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Στο τενεκέ ανάβει το φως μόνο όταν πάρει μπρος μόνο οι ψείρες και ίσως δεν ξυπνήσουν τη μπαταρία
Σε αυτην την περιπτωση μια δυο μιζιες ισως αρκουν. Βεβαια παιρνεις μια καλη gel και ξενοιαζεις.
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Με την gt9b-4 ερχεται απο το εργοστασιο. Μου κρατησε 6,5 χρονια
Μετά εβαλα την bt9b-4 η οποια ειναι πιο φθηνη. Αν θυμαμαι καλα η πρωτη εβγαινε στα 85-90 και η δευτερη στα 50. Την εχω 5 χρονια και πριν κανα 20ημερο την φορτισα για πρωτη φορα. Με την πρωτη ευκαιρια θα την αλλαξω
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
αυτη που δινει η yamaha ως μαμα ειναι η
GT9B-4
οποτε παρτην οπου τη βρεις φθηνοτερη εγω αυτη φοραω πανω απο μια πενταετια αξιζει κατα τη γνωμη μου.
H GT9B-4 που φοράει το XT660Z από "μαμά" είναι GS made in Japan
Κι εμένα μου κράτησε 6 χρόνια.
Στο εμπόριο κυκλοφορούν από την ίδια μάρκα κ με τον ίδιο κωδικό
made in TAIWAN & made in China (βλ.εμπρός όψη & κάτω δεξιά του κουτιού)

Δεν χρειάζεται -φαντάζομαι- να αναφέρω οτι δεν είναι όλες ίδιας ποιότητας ,όπως επίσης δεν έχουν την ίδια τιμή.

Οπότε ,το "παρτην οπου τη βρεις φθηνοτερη" δεν σημαίνει οτι όλες είναι ίδιας ποιότητας ,άρα κ διάρκειας.

Επειδή τις έχω δοκιμάσει όλες ,οι made in TAIWAN είναι αποδεκτά καλής ποιότητας ,κ η μέση λύση τιμής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ισχύει ότι είπε ο σοφός γάτος, έχω βάλει Yuasa Taiwan, έχω βάλει και Japan σε διάφορα μηχανάκια που είχα, η Japan είχε θάψει κόσμο και κοσμάκη.

Μια GS της έβαλα πέρσι τον Νοέμβριο που με άφησε χωρίς να ψάξω πολύ γιατί το μαγαζί ήταν στα 300μ από το σπίτι μου και την είχε έτοιμη την άλλη μέρα το πρωί.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Copy paste δικο μου απο αλλο νημα επειδη αναφέρθηκε η λυση της μπαταριας λιθιου :

Η αλλαγη συμβατικης μπαταριας με λιθιου γενικα δεν ειναι απλή διαδικασια. Υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να λαβει κανεις υποψη :

A) Η μεγιστη ταση που παραγει ο ανορθωτης καθως και οποιαδηποτε κυματωση της τασης φορτισης (Voltage ripple) πρεπει να ειναι μικροτερη απο αυτην που οριζει ο κατασκευαστης του κυκλωματος ελεγχου της μπαταριας ( Battery management system BMS)
B) Η ποιοτητα κατασκευης της μπαταριας πρεπει να ειναι τετοια ωστε να εγγυάται την σωστη λειτουργια. Υπάρχουν πολλοι παραγωντες : Ο σχεδιασμος του BMS, οι ανοχες των ηλεκτρονικων εξαρτηματων του BMS, η συγκόλληση του BMS με την συστοιχια λιθιου, οι ανοχες σε κραδασμους κλπ. Γενικα οσο φθηνοτερη η μπαταρια τοσο πιο πιθανο ειναι η ποιοτητα κατασκευης και ο ελεγχος ποιοτητας να ειναι χειρότερα.
Γ) To ηλεκτρικο κυκλωμα της μοτοσυκλετας να μπορει να υποστηρίζει τασεις λειτουργιας 12.8V - 14.6V

Αν δεν συντρεχουν τα Α και Γ τα κυκλωματα και της μοτοσυκλετας αλλα και της μπαταριας μετα απο καποιο συντομο διαστημα θα τα παιξουν.
Το Β αφορα την διαρκεια ζωης της μπαταριας και την χρηση πανω στη μοτοσυκλετα. Κακη ποιοτητα κατασκευης συνηθως σημαινει καλωδιωσεις που κοβονται, BMS που διαλυονται απο κραδασμους, BMS που δεν δουλεύουν στις προδιαγραφες, κουτια μπαταριων που ανοιγουν σαν στρείδια κλπ.

Αν συντρεχουν ολα αυτα η μπαταρια θα αντεξει μια 5αετια + σιγουρα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Έτσι για την ιστορία,στο δικό μου άλλαξα πέρυσι την εργοστασιακή μπαταρία.
Είναι μοντέλο 2009....
Δε νομίζω βέβαια να ξαναπετυχω τέτοια επίδοση με άλλη μπαταρία.

Και ξέρω αλλά δύο Τεν σε τέτοια φάση.
 
Top Bottom