Αναβάθμιση μπροστινού σε v-strom 650 '07 abs

V-Chris

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-STROM 650
Λοιπόν παλικάρια επειδή το σενάριο αλλαγής μοτοσυκλέτας απομακρύνεται λέω να δω τι γίνεται με το σενάριο αναβάθμισης του stromατος ξεκινώντας από τα ελατήρια. Τα φώτα σας παρακαλώ.. Για πείτε λοιπόν μάρκες, μοντες, κόλπα τι να προσέξω κλπ... :thinking:
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Η θα βαλεις το πληρες κιτ matris το οποίο κοστίζει αρκετά η θα αλλάξεις τα λάδια με 15αρι αντί για 10αρι που φοράει. .
Αλλάζοντας ελατήρια θα σφίξει αλλά τι ίδιο χάλια δούλεμα θα εχει
Δοκιμασμένα ολα αυτά που σου λεω και εννοείται πως προκειται για προσωπική εκτιμηση
Α μη ξεχασω intiminator κλπ ουτε λογος,δοκιμασμένα και αυτα:)
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
εγω εχω βαλει σε στρωμα hyperpro με το 20αρι λαδακι τους (putoline) + γεφυρα και εγινε πολυ καλο το μπροστινο,σημαντικη αναβαθμιση.
για τα φρενα που αναφερεται καποιοι σε αλλο θρεντ να πω οτι τα φρενα του στρωματος εχουν αρκετη δυναμη αλλα καμια αισθηση και αυτο οφειλεται στην τρομπα
φρενου και οχι στις δαγκανες που ειναι επαρκεστατες.
γι αυτο στο καινουργιο του 2017 στρωμα αλλαξανε την τρομπα φρενου αφηνοντας τις ιδιες δαγκανες και λενε πως τωρα εχει καλα φρενα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
εγω εχω βαλει σε στρωμα hyperpro με το 20αρι λαδακι τους (putoline) + γεφυρα και εγινε πολυ καλο το μπροστινο,σημαντικη αναβαθμιση.
για τα φρενα που αναφερεται καποιοι σε αλλο θρεντ να πω οτι τα φρενα του στρωματος εχουν αρκετη δυναμη αλλα καμια αισθηση και αυτο οφειλεται στην τρομπα
φρενου και οχι στις δαγκανες που ειναι επαρκεστατες.
γι αυτο στο καινουργιο του 2017 στρωμα αλλαξανε την τρομπα φρενου αφηνοντας τις ιδιες δαγκανες και λενε πως τωρα εχει καλα φρενα.

Συμφωνώ για το φρένο.
Είχα καβαλήσει αρκετά 2 στρώματα. Ένα του αδερφού μου, χωρίς ABS κι ένα δικό μου με ABS.
Δύναμη υπάρχει, απλώς μπλοκάρει για πλάκα , καθαρά θέμα αίσθησης.... ;)
Το ABSατο, κανένα θέμα ;) Καρύδωνες και σταματούσε. Το άλλο, απλώς ... έπεφτες:D Ειδικά με λίγα χλμ, απότομο φρένο μέσα στην πόλη.
Αν δεν επρόκειτω για φρένο πανικού, και τα 2 ήταν ΟΚ. Ειδικά αν αναβαθμιστεί η ανάρτηση, βελτιώνεται και το φρένο. Αν αλλαχθεί και η τρόμπα, τότε όλα καλώς. Κάποιοι βάζανε τρόμπα από GSX-R τότες κι είχαν πολύ καλό αποτέλεσμα!!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
πολυσυζητημενο θεμα στους απανταχου κατοχους του στρωμ.κι εγω εχω ψαχτει αρκετα με το θεμα των αναρτησεων και δη του μπροστινου.
ξεκινα με μια γεφυρα για να "δεσει" το μπροστινο καταρχην.ειναι φθηνη και κανει δουλιτσα.
(ριξε μια ματια εδω αν θες: http://www.cosmo-accessories.com/online-store/electronics-computers/dl-650-v-strom/by,price/results,21-20.html . ο βασιλης ειναι πολυ ξηγημενος και με καλη ποιοτητα στα πραγματα που φτιαχνει).
οσον αφορα τα ελατηρια,υπαρχουν 2 λυσεις.η μια ειναι γραμμικα και η αλλη προοδευτικα.να σου πω την αληθεια δεν ξερω ποια ειναι καλυτερη επιλογη,αλλα νομιζω πως οτι και να επιλεξεις θα ειναι αναβαθμιση.εγω εχω βαλει γραμμικα της ohlins περιπου 2 χρονια τωρα και ειμαι ικανοποιημενος.
αν βαλεις μπροστα ελατηρια,βαλε και πισω παντως.
παιζουν καποιοι αποστατες απο τεφλον που βαζουν στο μπροστινο και μειωνει το χτυπημα λιγο που κανει.δεν εχω τους εχω βαλει αλλα εχω διαβασει για αυτους στο στρωματοφορουμ.

δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν και τα φρενα που ανεφεραν τα παιδια,επισης δεν ξερω αν εχεις με η χωρις abs.
η αληθεια ειναι πως τα φρενα πασχουν κατα κυριο λογο απο αισθηση και οχι απο αποτελεσματικοτητα.
η μια λυση ειναι να αλλαξεις τα παντα,τρομπα,σωληνακια και δαγκανες τετραπιστονες.ανεβαινει το κοστος ομως.
η αλλη λυση ειναι να αλλαξεις τρομπα και να βαλεις μεγαλυτερη που θα βοηθησει στην αισθηση,ΑΛΛΑ θα χρειαζεται περισσοτερη δυναμη στην μανετα για να εχεις το ιδιο αποτελεσμα στο φρεναρισμα.εγω νομιζα πως ισχυει το αντιθετο αλλα εκανα λαθος.
και η πιο φθηνη λυση ειναι να αλλαξεις τα σωληνακια με υψηλης(ετσι κι αλλιως καποια στιγμη θα χρειαστουν αλλαγη),να κανεις ενα καθαρισμα στα εμβολα των δαγκανων και ισως να βαλεις και καλυτερα τακακια.
εγω με βλεπω για την τριτη λυση στο μεγαλο σερβις που κοντευει.
σε οτιδηποτε αλλο μπορω να βοηθησω,εδω ειμαι.
σορρυ για το σεντονι. :D
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
για το στρωμα μονο προοδευτικα ελατηρια hyperpro η wp,τα γραμμικα ως επι το πλειστον δουλευουν καλα για χωματινη χρηση η αγωνιστικη π.χ πιστα.
για συμβατικο πηρουνι και ποσο μαλλον για του στρωμ θελεις να γινει πιο αργο,πιο προοδευτικο και οχι πιο γρηγορο-απολυτο που θα το κανεις με γραμμικα.
τρομπα δεν χρειαζεται να βαλεις μεγαλυτερη οπως απο gsxr που βαζουν καποιοι και ναι μεν βελτιωνονται τα φρενα αλλα θελεις δυναμη περισσοτερη στο χερι.
αλλη τρομπα θελεις ιδιας διαμετρου π.χ απο fazer 600 που εχει αισθηση.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
για το στρωμα μονο προοδευτικα ελατηρια hyperpro η wp,τα γραμμικα ως επι το πλειστον δουλευουν καλα για χωματινη χρηση η αγωνιστικη π.χ πιστα.
για συμβατικο πηρουνι και ποσο μαλλον για του στρωμ θελεις να γινει πιο αργο,πιο προοδευτικο και οχι πιο γρηγορο-απολυτο που θα το κανεις με γραμμικα.
τρομπα δεν χρειαζεται να βαλεις μεγαλυτερη οπως απο gsxr που βαζουν καποιοι και ναι μεν βελτιωνονται τα φρενα αλλα θελεις δυναμη περισσοτερη στο χερι.
αλλη τρομπα θελεις ιδιας διαμετρου π.χ απο fazer 600 που εχει αισθηση.
Υπάρχει η άποψη που λες και Επίσης υπάρχει η άποψη ότι το γραμμικό είναι πιο προβλέψιμο και ότι το προοδευτικό ίσως δεν δουλέψει ποτέ "σωστά".
Ξαναλέω δεν ξέρω ποια άποψη είναι σωστή,ίσως και οι δύο,αλλά ότι και να βάλει κάποιος είναι σίγουρα αναβάθμιση.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Για ελατήρια εμπρός και πίσω μαζί με λάδια υπολόγισε περίπου 250€.
Κι εγώ νομίζω δεν χρειάζεται ολοκληρη η πίσω ανάρτηση..
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
@sugariasgeorge αν ειναι ετσι τοτε και η τιμη θα πεσει δραματικα κι αυτο ειναι καλο.
χρηστο...
τι θα εκανα εγω....το τονιζω ομως...ΕΓΩ !!!
ελατηρια προοδευτικα εμπρος...
μονο ελατηριο πισω...ενα σερβις στο αμορτισερ....
ολα μαζι εαν δεν κανω λαθος με κανα 370 εχεις ξεμπερδεψει....
διορθωστε με καποιος εαν κανω λαθος....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εδω θα διαφωνήσω η την κανεις σωστά την δουλεια η δεν την κανεις
Παρτην κομπλέ(μπρος πισω ) και θα με θυμηθείς
Αλλο μηχανακι !!!!
Τραινο !!!
Σοβαρή επένδυση !!!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
άσχετο, αλλά για αλλαγή στο πίσω ελατήριο και μόνο στο ελατήριο, όταν είχα ψάξει λίγο, έβρισκα επώνυμα ελατήρια στα 150€ και με σχόλια ότι αλλάζει εντελώς όλη η πίσω ανάρτηση.... κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω κι εγώ, γιατί άλλη μηχανή, δεν παίζει για τα επόμενα 1235412345 χρόνια (εκτός κι αν κάτσει ο joker ή κάποιος μου χαρίσει τη δικιά του :) )
 
Top Bottom