Αναβάθμιση μπροστινού σε v-strom 650 '07 abs

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
ειχα παρει το μηχανακι αυτο τον Δεκ του 2004 -μοντ 2005-.Απο την πρωτη στιγμη ενοιωθα ανήσυχα οταν το οδηγουσα. Δεν καταλαβαινα το μπροστινο ,δεν ειχα φρενα με συχνα μπλοκαρισματα .-χωρις abs-με ταλαντωσεις λες και το πλαισιο ηταν τσιχλα.
Την λυση την βρηκα οχι απολυτα με αλλαγη ελατηριων εμπρος με hyperpro προοδευτικα και 15αρι λαδι. Αργοτερα εβαλα και την περιφημη γεφυρα. Εως τοτε δεν υπηρχε το matrix για να παω στην λυση αυτη. Αποτελεσμα κατοπιν ρυθμισεων και δοκιμων και της πισω αναρτησης -η οποια ηταν πολλακις καλυτερη με την εμπρος- πετυχα ενα θετικο για τα μετρα μου και την οδηγηση μου. Ειχα φρενα μπροστα-ελεος- δεν ειχα ταλαντωσεις και ηξερα αν οχι με ακριβεια 100% τι κανει το μπροστινο. Ολα αυτα τα εκανα σε ενα μαγο τοτε για τα suzuki ονομα του οποιου δεν υπαρχει λογος να ειπωθει εδω.
Αριστο αποτελεσμα δεν ειχα ποτε. Καποια στιγμη το σιχτιρισα και πηγα στο 950 adv σκεφτομενος συχνα πυκνα τι οδηγουσα!
Αρκετα αργοτερα οδηγησα για ενα ΣΚ ενα στρωμα με αλλαγμενο μπροστινο -upside down- και χαμογελουσα συνεχως. Ηταν ενος φιλου που ειχε ξοδεψει επιπλεον 1500 ευρω για μπροστινο και φρενα. Ποσο που σε καμια περιπτωση δεν υπηρχε να δωσω για το στρωμα. Ομως ηταν κορυφαιο.
Παντως η οποιδηποτε επιλογη σου θα ειναι μακραν καλυτερη απο την αθλιοτητα-συγνωμη για την εκφραση αλλα ετσι ειναι- που φοραει απο το εργοστασιο.
 

V-Chris

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-STROM 650
Το λοιπόν... Πήρα αρκετές πληροφορίες μέχρι τώρα.. τις επεξεργάστηκα, θα κάνω και μια κουβέντα με τον μηχανικό μου και εδώ είμαστε πάλι.. αυτο που σκέφτομαι να κάνω σε πρώτη φάση, παίρνω γέφυρα, ελατήρια τριάδα, σέρβις στη μπουκάλα πίσω και σε δεύτερο χρόνο τρόμπα από 1000 και σωληνάκια υψηλής και κάπου εκεί φτάνω και το μπάτζετ μου... Από κατάλαβα δεν θα γίνει τραίνο το εργαλείο αλλά σίγουρα θα πάρει τα πάνω του σε σημεία.. ότι λέμε δηλαδή αυτές τις μέρες. Παίδες ευχαριστώ, θα ενημερώνω για την πορεία των επεμβάσεων!! :thanx:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια χαρά θα γίνει ;)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το λοιπόν... Πήρα αρκετές πληροφορίες μέχρι τώρα.. τις επεξεργάστηκα, θα κάνω και μια κουβέντα με τον μηχανικό μου και εδώ είμαστε πάλι.. αυτο που σκέφτομαι να κάνω σε πρώτη φάση, παίρνω γέφυρα, ελατήρια τριάδα, σέρβις στη μπουκάλα πίσω και σε δεύτερο χρόνο τρόμπα από 1000 και σωληνάκια υψηλής και κάπου εκεί φτάνω και το μπάτζετ μου... Από κατάλαβα δεν θα γίνει τραίνο το εργαλείο αλλά σίγουρα θα πάρει τα πάνω του σε σημεία.. ότι λέμε δηλαδή αυτές τις μέρες. Παίδες ευχαριστώ, θα ενημερώνω για την πορεία των επεμβάσεων!! :thanx:
:l2::yew::yew::yew:
 

V-Chris

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-STROM 650
Έτοιμο το εργαλείο παίδες!! Σήμερα πήγα και πέρασα ελατήρια και αμορτισέρ φουλ σετ της hyperpro... Εντυπώσεις και σχόλια σε λίγες μέρες να κάνω κάνα χλμ και θα σας πω..!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Έτοιμο το εργαλείο παίδες!! Σήμερα πήγα και πέρασα ελατήρια και αμορτισέρ φουλ σετ της hyperpro... Εντυπώσεις και σχόλια σε λίγες μέρες να κάνω κάνα χλμ και θα σας πω..!
:stm::stm::stm::l2::friendship:
 
Top Bottom