Αναζήτηση "εργαλείου" πόλης

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι!

Θα ήθελα βοήθεια/γνώμες σχετικά με την αγορά μικρου δίτροχου για διαδρομές λόγω δουλειάς εντός πόλης έως 5χλμ το πολύ, σε περιοχές με δύσκολο παρκάρισμα. Βαρύνουσα σημασία έχει η ελάχιστη σωματική καταπόνηση κατά την οδήγηση. Δηλαδή τα κύρια χαρακτηριστικά της μηχανής θα πρέπει να είναι ανεση, πολυ μικρό βάρος και αρκετά χαμηλό ύψος σέλας. Φυσικά μετράει επίσης η αξιοπιστία ώστε να μην βγάζει βλαβες. Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι επιδόσεις σε ταχύτητα/κυβισμο ή σε ταξίδια, αλλά ούτε και η εμφάνιση ή κατηγορία μηχανής.

Όλες οι προτάσεις θα προωθηθούν στο αρμόδιο τμήμα λήψης αποφασεων (εμένα!) προς περισυλλογή και έλεγχο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τα σκουτερ χωρανε σκυλο μπροστα!!
Αλλα παπι πρεπει να παρεις.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αυτόματο
Με χώρους
Ελαφρύ
Ελουρος
Χαμηλή κατανάλωση
Χωρίς κρύο(χειμώνα) - ζέστη (καλοκαίρι)
Άνετο
Να ανεβαίνει την ανηφόρα
Scooter 125-150cc

Υ.Γ. Από δική και μόνο εμπειρία έχοντας αλλάξει παπί90 αρι, scooter 250.
Κατέληξα σε scooter 150 cc
Επίσης τα 5 χλμ μπορεί να γίνουν 10 για ψώνια π. Χ.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
scooter 150cc με 16'' τροχους να απορροφαει κραδασμους καλυτετα , να μην καταπονει τη μεση. Αν δεν σε ενοχλουσε η καταπονηση ,θα ελεγα παπι που πανε 100κιλα , αλλα απο αναρτησεις.......μάπα.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
scooter 150cc με 16'' τροχους να απορροφαει κραδασμους καλυτετα , να μην καταπονει τη μεση. Αν δεν σε ενοχλουσε η καταπονηση ,θα ελεγα παπι που πανε 100κιλα , αλλα απο αναρτησεις.......μάπα.
Σε όλα αυτά οι αναρτήσεις είναι μάπα!
Με το παπί κινδυνεύεις, δεν σε υπολογίζουν
 

chaosm

Μέλος
Sym HD.
Κοντά 50.000 χλμ μόνο λάδι φίλτρο. Δε σταματάει όλη μέρα. Φθηνά ανταλλακτικά. Παπί είναι ότι χειρότερο. Ειδικά για μέση.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
σκουτερακι εως 125 κυβικα θα σε εξυπηρερησει,μεχρι 12'' ιντσες ροδα ,για νανε μικρο και ευελικτο.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Σκουτερ 125 150 κυβικά με μεγάλες ρόδες. Επιλογές αρκετές
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και αντε, δεν κανει την δουλιτσα της με ποδηλατο (ηλεκτρικο ή μη), γιατι ολοι προτεινετε μηχανακια πανω απο εκατο κυβικα;
Για πεντε χλμ αποσταση;;;;;
Ενα πενηνταρι και παρα πολλα κυβικα ειναι (παπι ή σκουτερ).........
Με πενηνταρι πηγαινα και στο χωριο καποτε!!!!!!!!!!
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Δύσκολη εξίσωση. Γενικά ισχύει ελαφρύ = μέτριες αναρτήσεις. Τα παιδιά που λένε για μεγάλες ρόδες που να απορροφούν κραδασμούς έχουν δίκιο . Εγώ θα άρχιζα τις επισκέψεις στις αντιπροσωπείες για δοκιμές και ιδία γνώμη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτά με τις μεγάλες ρόδες δεν έχουν χαμηλό ύψος σέλας για μια κοπέλα όμως. Και δεν είναι ότι η vaelsod δεν "το' χει" αλλά όταν μιλάμε για ευκολία και άνεση κι εγώ θα το ήθελα να είναι χαμηλό και γρήγορο στα ανέβα/κατέβα.
Όταν λέμε άνεση με χαμηλές ταχύτητες και αποστάσεις μέχρι 5 χλμ και οι κραδασμοί -από λακούβες προφανώς- δεν είναι τόσο σημαντικά πια. Το ίδιο πρόβλημα είχε και η αδερφή μου που ήθελε το SH 150 και τελικά πήρα το PCX 125.
Το PCX μια εποχή το είχα κι εγώ όταν εργαζόμουν ως κούριερ σε ένα διαγνωστικό κέντρο. Σέλα υπερ-άνετη και γενικά πολύ εύκολο και άνετο μηχανάκι, αλλά λίγο τσιμπημένο.
 
Top Bottom