Αναζήτηση κράνους ADV

PanmessF800

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW GS F800
Αθήνα-κέντρο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ποοοοοοοο εγώ είναι Αίγιο... Αλλά υπάρχει μια περίπτωση να ανέβω Αθήνα... Θα μιλήσουμε με π.μ

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Το Aventuro σ' αυτά τα λεφτά δεν είναι κακή επιλογή. Τα 550€ που κάνει όμως εδώ, είναι υπερβολικά γι αυτό που παίρνεις. Ευτυχώς το πήρα αρκετά λιγότερα.
Και εξηγούμαι. Είναι καλό κράνος σε κάθε περίπτωση, ποιοτικό, πανάλαφρο και ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ κατά τη γνώμη μου, ΑΛΛΑ με χάλασε πολύ σε λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, τρίζουν πράγματα (δεν έχω εντοπίσει ακριβώς τι), κάποια κλιπς και οι αεραγωγοί δεν κλείνουν όσο γερά θα έπρεπε (είναι κάπως χαλαρά) και σε καμία περίπτωση δεν έχει την εφαρμογή που είχαν στο κεφάλι μου τα Arai και Shoei. Η αεροδυναμική του είναι μέτρια, ο θόρυβός του σε αρκετά ανεκτά επίπεδα όμως, δε με ενόχλησε ποτέ.

Στα συν, πρώτο απ' όλα το μικρό βάρος του (carbon γαρ, είναι πούπουλο - γι αυτό και το επέλεξα), η απίστευτης ποιότητας ζελατίνα του (ίσως η καλύτερη ζελατίνα που είχα ποτέ σε κράνος, πολύ ανώτερη από Arai - Shoei, και πολύ πιο οικονομική η φιμέ) και οι επιλογές που προσφέρει (ο γείσος βγαίνει πανεύκολα και μετατρέπεται σε street κράνος, η ζελατίνα αλλάζει το ίδιο πανεύκολα, έχει έτοιμες αναμονές για κάμερα και ενδοσυννενόηση, goggles κλπ).

Συνολικά η εντύπωση που έχω είναι θετική, αλλά όχι για τα λεφτά που κάνει. Σ' αυτά τα λεφτά που το βρίσκεις, ίσως (οριακά) να το (ξανα)έπαιρνα.

Τέλος, να καταθέσω και την εμπειρία μου με το Arai Tour X3 που επίσης είχα (καθώς δε θεωρώ πως το X4 θα έχει μεγάλες διαφορές).
ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη εφαρμογή, καλύτεροι εξαερισμοί, πολύ πολύ καλύτερη αεροδυναμική (στρίβεις το κεφάλι και ξεχνάς ότι φοράς κράνος με γείσο, απλά δεν κουνιέται ρούπι - σε αντίθεση με το Aventuro που παλατζάρει τρελά όταν γυρνάς κεφάλι). Απ' την άλλη όμως αρκετά βαρύ, χειρότερη ζελατίνα (που θέλει ξεβίδωμα για να την αλλάξεις) που γενικά γρατζουνίζεται σχετικά εύκολα. Σου δίνει πάντως την αίσθηση πιο ποιοτικού και μελετημένου κράνος, συνολικά.

Αν και το βάρος για μένα είναι θέμα (ευαισθητούλης αυχένας..!), στο μέλλον θα ήθελα να δοκιμάσω και το Shoei.
Σημειώνω ότι οδηγώ το ίδιο μηχανάκι με εσένα, με την τουριστική ζελατίνα της Touratech.

Καλή επιλογή!
:friendship:
 

Giorgio

Μέλος
Όνομα
George Karakostas
Μοτό
KTM LC4 640 Adventure
Καλησπέρα λοιπόν... Όπως γράφω και στην επικεφαλίδα θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ από αυτούς που γνωρίζουν... Είμαι κάτοχος GS F800 με ζελατίνα DESIERTO έχω ύψος 1.80 (τα αναφέρω αυτά γιατί έχω την άποψη ότι η φασαρία και η γενική αίσθηση του κράνους έχει να κάνει και με αυτά... Δηλαδή αλλιώς αισθάνεσαι ένα κράνος πίσω από την ζελατιναρα του 1200 και αλλιώς πίσω από του F800) και είμαι σε αναζήτηση κράνους με 5 υποψηφιότητες....
Λοιπόν νούμερο 1 Touratech Aventuro στα 299€
Νουμερο 2 AGV AX-8 DUAL EVO στα 339€
Νουμερο 3 ARAI TOUR X4 στα 339€
Νουμερο 4 SHOEI HORNET ADV στα 362€
και τέλος νούμερο 5 X-LITE X-551 GT στα 328€ όπως θα καταλάβατε όλα είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά... Σε αυτά τα χρήματα μπορώ να κινηθώ!Αν μπορείτε θέλω να μου αναλύσετε λίγο την άποψη σας. Ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
NEXX XD-1 μπορεί να το βρεις και προσφορά πολύ χαμηλά...
Πολύ καλό κρανος αδερφάκι με το touratech


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

PanmessF800

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW GS F800
Τι χρηση κάνεις στο 800αρι σου?Εχεις συνεπιβατη συνηθως?.....
Η χρήση είναι κυρίως σε επαρχιακό δρόμο μ'αρέσει να στριβω όχι πολυ εθνικές όμως εκτός αν χρειαστεί με σταθερή ταχύτητα γύρω στα 140-150 σε εθνική. αλλά θέλω να πάω και κανένα χώμα χαλαρό γιατί είμαι αρχάριος... αν η συνθήκες το επιτρέπουν. Συνήθως είμαι μοναχικός καβαλάρης και μ'αρέσει!

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Όχι συνήθους είμαι μοναχικός καβαλάρης και μ'αρέσει

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εχεις υποψη οτι ΟΛΑ τα ADVε τυπου κρανη εχουν πολυ θορυβο κ κουνημα σε σχεση με ενα καλο full face στο 800αρι...
Αν δεν σ ενοχλει-πχ σε ταξιδι ειναι εμφανες...-τοτε φορα ενα απο αυτα δες ποιο ταιριαζει στο κεφαλι σου κ νοιωθεις ανετα και παρτο...
Προσωπικα εχω επιλεξει αρκετα αππ δαυτα με τελευταιο το Arai tour X3 και ειμαι ευχαριστημενος.
Ειχα ενα αριστο Uvex enduro carbon καποτε αλλα σταματησε η παραγωγη τους...
Δες σε Arai Xlite Nexx Shoei Bell ...εχουν αξιολογες προτασεις...
Καλοφορετο και αχρειαστο να ειναι!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ειχα ενα αριστο Uvex enduro carbon καποτε αλλα σταματησε η παραγωγη τους...
και βρήκε δεύτερη ζωή ως KLIM KRIOS με μικρές αλλαγές.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
και βρήκε δεύτερη ζωή ως KLIM KRIOS με μικρές αλλαγές.
To οποίο KRIOS ,το κατασκευάζει η NISHUA;) ,για την KLIM.
H οποία ΝΙSHUA ,έχει κυκλοφορήσει στην αγορά ακριβώς το ίδιο κράνος ,με το δικό της logo(Nishua Enduro Carbon Helmet) ,σχεδόν στο 1/3 της τιμής του KRIOS. :rolleyes:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Νούμερο 1 Touratech Aventuro στα 299€
Νουμερο 2 AGV AX-8 DUAL EVO στα 339€
Νουμερο 3 ARAI TOUR X4 στα 339€
Νουμερο 4 SHOEI HORNET ADV στα 362€
και τέλος νούμερο 5 X-LITE X-551 GT στα 328€
Νομίζω πως κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να σου πει ποιο να αγοράσεις. Πρέπει δυστυχώς να τα δοκιμάσεις. Σίγουρα όλα είναι αξιόλογα κράνη αλλά πρέπει να δεις ποιο κάθεται στο σχήμα του κεφαλιού σου.
Εγώ είμαι κάτοχος του SHOEI HORNET ADV γιατί δοκίμασα το Νο.1 (Touratech Aventuro) και Νο.3 (ARAI TOUR X4) και δεν μου κάθονται με τίποτα. Με πιέζουν μπροστά στο κούτελο και ήδη από τα 5 πρώτα λεπτά είναι ανυπόφορα αυτά τα κράνη στο κεφάλι μου.
AGV και X-LITE δεν τα κοίταξα καν γιατί δεν μπορούσα να τα βρω για δοκιμή.

Πάντως εγώ με το Shoei είμαι σουπερ ευχαριστημένος. Σίγουρα θα ήθελα να ήταν πανάλαφρο σαν το Touratech Aventuro και να είχε τις αναμονές για βάσεις κάμερας έτοιμες. Αυτά είναι τα 2 μειονεκτήματα που του βρίσκω.
Ταξιδεύω άνετα με 140 ΚΜ σταθερά και δεν με ενοχλεί το γείσο. Ούτε όταν γυρνάω το κεφάλι νιώθω το γείσο να ενοχλεί.

ΥΓ: προτείνω σε όλους ωτοασπίδες, ανεξαρτήτος τύπου κ μάρκας κράνους! Από πέρσι που άρχισα να τις χρησιμοποιώ είμαι πλέον εξαρτημένος.
Έχω αυτές:

 

PanmessF800

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW GS F800
To οποίο KRIOS ,το κατασκευάζει η NISHUA;) ,για την KLIM.
H οποία ΝΙSHUA ,έχει κυκλοφορήσει στην αγορά ακριβώς το ίδιο κράνος ,με το δικό της logo(Nishua Enduro Carbon Helmet) ,σχεδόν στο 1/3 της τιμής του KRIOS. :rolleyes:
Αυτά όντως είναι έτσι;;; Δηλαδή αν πάρω το nishua θα είναι σαν να έχω το klim;;;

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

PanmessF800

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW GS F800
Εχεις υποψη οτι ΟΛΑ τα ADVε τυπου κρανη εχουν πολυ θορυβο κ κουνημα σε σχεση με ενα καλο full face στο 800αρι...
Αν δεν σ ενοχλει-πχ σε ταξιδι ειναι εμφανες...-τοτε φορα ενα απο αυτα δες ποιο ταιριαζει στο κεφαλι σου κ νοιωθεις ανετα και παρτο...
Προσωπικα εχω επιλεξει αρκετα αππ δαυτα με τελευταιο το Arai tour X3 και ειμαι ευχαριστημενος.
Ειχα ενα αριστο Uvex enduro carbon καποτε αλλα σταματησε η παραγωγη τους...
Δες σε Arai Xlite Nexx Shoei Bell ...εχουν αξιολογες προτασεις...
Καλοφορετο και αχρειαστο να ειναι!
Έχω διορθώσει την απάντηση μου δεν ξέρω αν το είδες και αυτό αλλάζει σε κάτι την απάντηση σου πάντως ναι έχω υπόψην μου ότι τα dual έχουν τα μείον τους όπως ο θόρυβος η τα κουνηματα στα πολλά η στον πολύ αέρα... Αυτό που ζητάω εγώ είναι κάτι καλό σε όλα με τα + και τα - του όχι τέλειο σε όλα.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
το Bell MX9 Mips ειναι μια ακομα επιλογη με καλη τιμη,το δοκιμασα λιγο σε καταστημα κ εδειχνε τιμιο,ημουν λοιπο σε σοβαρη σκεψη.
ομως καπου διαβασα οτι κατασκευαζεται στην ΚΙνα κ το απεριψα αμμεσα...
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
...Δηλαδή αν πάρω το nishua θα είναι σαν να έχω το klim;;;

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ίδιο καλούπι, ίδιο υλικό κατασκευής και των 2 (carbon), άλλο γείσο, αεροτομή, αεραγωγοί, εσωτερικό. Απλά "είναι ίδια" με μεγάλη διαφορά στην τιμή. Η klim οπως και η touratech χρησιμοποιούν το καλούπι του κράνους της nishua και της nexx αντίστοιχα, αλλά διαφοροποιούν πχ το υλικό κατασκευής τους (nexx-touratech) ή άλλες λεπτομέρειες όπως ανέφερα πιο πριν (nishua-klim).
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Εχω το ΑΧ8 σε καρμπον. Για τα γουστα μου εκπληκτικο κρανος αλλα λογω του οτι το γεισο δεν ειναι πιασμενο σε 3 σημεια αλλα μονο απο τις ακρες καποιες φορες κουναει..
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Εχω το ΑΧ8 σε καρμπον. Για τα γουστα μου εκπληκτικο κρανος αλλα λογω του οτι το γεισο δεν ειναι πιασμενο σε 3 σημεια αλλα μονο απο τις ακρες καποιες φορες κουναει..
Τι βλακεια και αυτή.. Ήταν ο μόνος λόγος που τελικά το απέρριψα...
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Τι βλακεια και αυτή.. Ήταν ο μόνος λόγος που τελικά το απέρριψα...
Ειναι καθαρα enduro κρανος που του κοτσαραν ζελατινα. Δεν ειναι φτιαγμενο για ταχυτητες. Αλλα πραγματικα οτι πιο ελαφρυ εχω φορεσει και με πολυ καλο ζυγισμα..
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Εχω το ΑΧ8 σε καρμπον. Για τα γουστα μου εκπληκτικο κρανος αλλα λογω του οτι το γεισο δεν ειναι πιασμενο σε 3 σημεια αλλα μονο απο τις ακρες καποιες φορες κουναει..
αυτο το κουνημα σταδιακα προκαλει ρωγμες κοντα στις βασεις του γεισου... κοστος γεισου περιπου 35 ευρω τελευταια φορα που ρωτησα... το εδωσα και ησυχασα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Top Bottom