Αναζήτηση κράνους ADV

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κώστα, μάλλον πρέπει να πάω "χειμερινό" buff ή πιο χοντρή μπαλαλαλαλαλακλάβα.... το Pinlock το έχω πάρει με στραβό μάτι γιατί (μάλλον κάτι κάνω λάθος) δεν έχει κάτσει και το 2ο που είχα στο Schuberth και θολώνει με την καμία η ζελατίνα ότι και να κάνω....

ωστόσο, θα ψαχτώ για Shoei Hornet Adv, AGV ax-8, θα κοιτούσα και το Nishua, αλλά το θέλω λευκό και δεν ξέρω τι άλλο θα βρω εδώ στην περιοχή :)
Ναι φιλε,ενα fleece buff ειναι σουπερ και αριστο στα κρυα .Επισης εαν το pinlock τοποθετηθει ΣΩΣΤΑ δεν παιζει να θολωσει σε θερμοκρασιες Ελλαδας ακομα και στα χιονια...το εχω ζησει οπως ολοι μας ενα κακως τοποθετημενο πινλοκ να μας παιδευει σε ταξιδι ενω ενα πινλοκ σωστα τοποθετημενο να ειναι αριστο οταν το θελουμε...μηπως να το δεις...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ναι φιλε,ενα fleece buff ειναι σουπερ και αριστο στα κρυα .Επισης εαν το pinlock τοποθετηθει ΣΩΣΤΑ δεν παιζει να θολωσει σε θερμοκρασιες Ελλαδας ακομα και στα χιονια...το εχω ζησει οπως ολοι μας ενα κακως τοποθετημενο πινλοκ να μας παιδευει σε ταξιδι ενω ενα πινλοκ σωστα τοποθετημενο να ειναι αριστο οταν το θελουμε...μηπως να το δεις...
το pinlock όπως και να το βάλω ("παίζοντας" με τα τσουτσουνάκια που το κρατάνε) είτε θα αφήνει κενό από κάτω, είτε από πάνω, οπότε και θολώνει αμέσως...σκέφτομαι να ξανά παραγγείλω καινούριο pinlock ή να πάω να το περάσω κανένα βερνίκι για πλαστικά :p
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
το pinlock όπως και να το βάλω ("παίζοντας" με τα τσουτσουνάκια που το κρατάνε) είτε θα αφήνει κενό από κάτω, είτε από πάνω, οπότε και θολώνει αμέσως...σκέφτομαι να ξανά παραγγείλω καινούριο pinlock ή να πάω να το περάσω κανένα βερνίκι για πλαστικά :p
Τοποθετησε το σωστα κ ασε τα βερνικια για κανα σκαρπινακι και κανα τακουνι,αντβε αφου :p:inlove:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ναι φιλε,ενα fleece buff ειναι σουπερ και αριστο στα κρυα .Επισης εαν το pinlock τοποθετηθει ΣΩΣΤΑ δεν παιζει να θολωσει σε θερμοκρασιες Ελλαδας ακομα και στα χιονια...το εχω ζησει οπως ολοι μας ενα κακως τοποθετημενο πινλοκ να μας παιδευει σε ταξιδι ενω ενα πινλοκ σωστα τοποθετημενο να ειναι αριστο οταν το θελουμε...μηπως να το δεις...
Να προσθέσω και την δική μου εμπειρία με το pinlock. Στο shoei 1100 που την είχα πράγματι δούλευε όπως έπρεπε και δεν θολωνε ποτέ. Στο caberg drift που έχω τώρα και έχει pinlock, ενώ είναι σωστά τοποθετημένο ιδρώνει από μέσα και μετά από κάποια ώρα δεν βλέπεις τη μύτη σου. Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες και όπως λέει και το σοφό ρητό "ότι πληρώσεις παίρνεις ". Να τελειώσω λέγοντάς ότι με τη μέχρι τώρα συμβίωση μου με το drift έχω ορκιστεί να μη λυπηθώ λεφτά για κράνος ξανά.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δεν υπαρχει χειροτερο να χρειασθεις το pinlock να κανει σωστα τη δουλεια του και...να σε πουλαει...κι εκει που θελεις ορατοτητα να αναγκαζεσαι να σηκωσεις τη ζελατινα υπο βροχη κ κρυο για να βλεπεις να οδηγεις...:eek::hungover:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Βάλτε ένα λινκ η κάποιες οδηγίες για την σωστή τοποθέτηση πινλοκ

80km speed limit -TRANSALP's just do the best you can
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
πες μας οτι δεν ηξευρες...
πλακα κανεις...?

μολις την τοποθετησεις να αφησεις λιγο να πατησει κ μετα στριψε -αν χρειαζεται- τις βιδες ωστε ν αεφαρμοσει τελεια
επειτα τσεκαρεις με το χνωτο σου να δεις αν περναει,αν οχι εισαι οκ,
αν ναι κατι θελει ακομα...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
πες μας οτι δεν ηξευρες...
πλακα κανεις...?

μολις την τοποθετησεις να αφησεις λιγο να πατησει κ μετα στριψε -αν χρειαζεται- τις βιδες ωστε ν αεφαρμοσει τελεια
επειτα τσεκαρεις με το χνωτο σου να δεις αν περναει,αν οχι εισαι οκ,
αν ναι κατι θελει ακομα...
Έχω χαλάσει πινλοκ από μαλ... ,Πήγα να το βάλω χωρίς να βγάλω την ζελατίνα .

Φετος δεν τα έβαλα γιατί βαρέθηκα, στα dual κρανη και οδηγό με "σπαστη" την ζελατίνα.

80km speed limit -TRANSALP's just do the best you can
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
αυτό Caberg xtrace το έχει κανένας να πει εντυπώσεις?

(το Nishua ωραίο μεν, αλλά το θέλω μόνο λευκό και δε νομίζω να είναι καλή λύση να το πάρω και να το βάψω...)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
το pinlock όπως και να το βάλω ("παίζοντας" με τα τσουτσουνάκια που το κρατάνε) είτε θα αφήνει κενό από κάτω, είτε από πάνω, οπότε και θολώνει αμέσως...σκέφτομαι να ξανά παραγγείλω καινούριο pinlock ή να πάω να το περάσω κανένα βερνίκι για πλαστικά :p
ωπ.....
αυτο τωρα το ειδα....
ειμαι 99% σιγουρος οτι εχεις παρει λαθος πινλοκ....
αν μιλας για το σουμπερθ να ξερεις οτι βγαινουν δυο διαφορετικα πινλοκ....
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
την δεύτερη φορά, ζήτησα να το εγκαταστήσουν και στην καινούρια ζελατίνα! Δε νομίζω ότι τα παιδιά της Πάτρας κάνανε λάθος εγκατάσταση... Από τον δεύτερο χειμώνα και αφού το αφαίρεσα για να καθαρίσω καλά την ζελατίνα είχε θέμα. Ότι και να έκανε, όπως και να το έβαζα είχα θέμα.
***όταν λέω ότι έχω θέμα, εννοάω ότι σταματημένος ή εντός πόλης με μικρή ταχύτητα θολώνει είτε από κάτω, είτε από πάνω. Σε κίνηση δεν έχω θέμα. Θεωρώ όμως ότι με το Pinlock ΔΕΝ έπρεπε να θολώνει καθόλου***
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
την δεύτερη φορά, ζήτησα να το εγκαταστήσουν και στην καινούρια ζελατίνα! Δε νομίζω ότι τα παιδιά της Πάτρας κάνανε λάθος εγκατάσταση... Από τον δεύτερο χειμώνα και αφού το αφαίρεσα για να καθαρίσω καλά την ζελατίνα είχε θέμα. Ότι και να έκανε, όπως και να το έβαζα είχα θέμα.
***όταν λέω ότι έχω θέμα, εννοάω ότι σταματημένος ή εντός πόλης με μικρή ταχύτητα θολώνει είτε από κάτω, είτε από πάνω. Σε κίνηση δεν έχω θέμα. Θεωρώ όμως ότι με το Pinlock ΔΕΝ έπρεπε να θολώνει καθόλου***
σε συνεχεια της τηλ. επικοινωνιας μας εχω να δηλωσω τα εξης....
επειδη δεν ειμαι καλος στο γραπτο λογο κανε οτι σου ειπα ,και με βαση τα αποτελεσματα , κανε ενα ποσταρισμα εδω με τα ''βηματα'' που εκανες...

τοσο εσυ (κτμ 640) , οσο και η αλλη η μουχριτσα που ακουει στο ονομα Κων/νος 80km speed limit .....

:wtng:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
την δεύτερη φορά, ζήτησα να το εγκαταστήσουν και στην καινούρια ζελατίνα! Δε νομίζω ότι τα παιδιά της Πάτρας κάνανε λάθος εγκατάσταση... Από τον δεύτερο χειμώνα και αφού το αφαίρεσα για να καθαρίσω καλά την ζελατίνα είχε θέμα. Ότι και να έκανε, όπως και να το έβαζα είχα θέμα.
***όταν λέω ότι έχω θέμα, εννοάω ότι σταματημένος ή εντός πόλης με μικρή ταχύτητα θολώνει είτε από κάτω, είτε από πάνω. Σε κίνηση δεν έχω θέμα. Θεωρώ όμως ότι με το Pinlock ΔΕΝ έπρεπε να θολώνει καθόλου***
Θοδωρη θολωνει η ζελατινα στο "κενο" μεταξυ πινλοκ και ζελατινας, ή το ιδιο το πινλοκ στην εσωτερικη του πλευρα?
Αν ειναι το πρωτο τοτε δεν εχει κατσει καλα το χειλακι σιλικονης πανω στη ζελατινα του κρανους σου.Α
Αν ειναι το δευτερο, απλα θελει καθαρισμα η μεσα πλευρα του πινλοκ με ενα βρεγμενο πανακι και μετα με ενα καλο, καθαρο, στεγνο, καινουριο πανακι μικροϊνων στεγνωμα, γιατι ισως εχει δαχτυλιες κτλ.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Hebo DS Transam

Το έχω από Αρχές Αυγούστου, 120€ χωρίς περιττά "χαρτιά".
Σχετικά ελαφρύ για DS κράνος, με κούμπωμα D ring, δυστυχώς για εμένα μιας και για καθε μέρα βάλε βγάλε με "κουράζει" κάποιες φορές αλλά σέ λα βί..!



Θα το ξαναέπερνα, θα προτιμούσα κούμπωμα με κλίπ και μεγαλύτερη γκάμα χρωμάτων, για τα λεφτά του μιάάάά χαρά!
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
@todor Θοδωρής το xtrace το γλυκοκοίταζω και εγώ,το δοκίμασα χθες και έκατσε άψογα στην κεφάλα μου.Με χαλάει που δεν έχει λουρί με D ring αλλά πέρα από αυτό νομίζω για τα 200€ που έχει είναι από πιο ποιοτικά κράνη.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Hebo DS Transam

Το έχω από Αρχές Αυγούστου, 120€ χωρίς περιττά "χαρτιά".
Σχετικά ελαφρύ για DS κράνος, με κούμπωμα D ring, δυστυχώς για εμένα μιας και για καθε μέρα βάλε βγάλε με "κουράζει" κάποιες φορές αλλά σέ λα βί..!



Θα το ξαναέπερνα, θα προτιμούσα κούμπωμα με κλίπ και μεγαλύτερη γκάμα χρωμάτων, για τα λεφτά του μιάάάά χαρά!
ειναι το ιδιο με το axo EMX απ οτι φενεται ε?



ωραιο δειχνει,τι βαρος εχει?
 
Top Bottom