Αναζήτηση κράνους ADV

PanmessF800

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW GS F800
Καλησπέρα λοιπόν... Όπως γράφω και στην επικεφαλίδα θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ από αυτούς που γνωρίζουν... Είμαι κάτοχος GS F800 με ζελατίνα DESIERTO έχω ύψος 1.80 (τα αναφέρω αυτά γιατί έχω την άποψη ότι η φασαρία και η γενική αίσθηση του κράνους έχει να κάνει και με αυτά... Δηλαδή αλλιώς αισθάνεσαι ένα κράνος πίσω από την ζελατιναρα του 1200 και αλλιώς πίσω από του F800) και είμαι σε αναζήτηση κράνους με 5 υποψηφιότητες....
Λοιπόν νούμερο 1 Touratech Aventuro στα 299€
Νουμερο 2 AGV AX-8 DUAL EVO στα 339€
Νουμερο 3 ARAI TOUR X4 στα 339€
Νουμερο 4 SHOEI HORNET ADV στα 362€
και τέλος νούμερο 5 X-LITE X-551 GT στα 328€ όπως θα καταλάβατε όλα είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά... Σε αυτά τα χρήματα μπορώ να κινηθώ!Αν μπορείτε θέλω να μου αναλύσετε λίγο την άποψη σας. Ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Στο έγραψα και στο διπλανό φόρουμ. Ίδιο ύψος, ίδιο μηχανάκι, έχω το xlite 551gt και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πιο πριν είχα το shark explore r. Βάλτο και αυτό στο παιχνίδι αν σου αρέσει. Μαζί με το κράνος έρχεται και μάσκα. Εξίσου καλό, υστερεί λίγο στον αερισμό αλλά με καλύτερη ηχομόνωση. Προσωπικά δε με ενοχλεί ο θόρυβος. Το xlite έχει καλύτερο γείσο, καλύτερη σκίαση. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει. Για να διευκολύνεις λίγο την επιλογή σου, ξεκαθάρισε αν θες ή όχι εσωτερικό φιμέ τζάμι που προσωπικά το θέλω.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Καλησπέρα λοιπόν... Όπως γράφω και στην επικεφαλίδα θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ από αυτούς που γνωρίζουν... Είμαι κάτοχος GS F800 με ζελατίνα DESIERTO έχω ύψος 1.80 (τα αναφέρω αυτά γιατί έχω την άποψη ότι η φασαρία και η γενική αίσθηση του κράνους έχει να κάνει και με αυτά... Δηλαδή αλλιώς αισθάνεσαι ένα κράνος πίσω από την ζελατιναρα του 1200 και αλλιώς πίσω από του F800) και είμαι σε αναζήτηση κράνους με 5 υποψηφιότητες....
Λοιπόν νούμερο 1 Touratech Aventuro στα 299€
Νουμερο 2 AGV AX-8 DUAL EVO στα 339€
Νουμερο 3 ARAI TOUR X4 στα 339€
Νουμερο 4 SHOEI HORNET ADV στα 362€
και τέλος νούμερο 5 X-LITE X-551 GT στα 328€ όπως θα καταλάβατε όλα είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά... Σε αυτά τα χρήματα μπορώ να κινηθώ!Αν μπορείτε θέλω να μου αναλύσετε λίγο την άποψη σας. Ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είχα το Agv και τωρα έχω το Aventuro ...
Πιστεύω πως το Αventuro είναι κλάσεις ανώτερο, σε άνεση τούλαχιστον...
Σε ποιότητα θα φανεί σε βαθος χρόνου.

Επίσης πιστεύω πως το Shoei και το Arai ειναι ένα-δυο σκαλιά πάνω αποτα υπόλοιπα ...

Το Shoei που το βρίσκεις σε αυτή την τιμή βρε σύντροφε ?
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Δημήτρη το gt με το απλό τι διαφορά έχουν;
Είχα διαβάσει ότι κάνανε αλλαγές στο εσωτερικό του. Τα μαξιλάρια και τις υποδοχές για επικοινωνία. Βασικά το gt είναι το επόμενο μοντέλο από το απλό.
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
εχεις δοκιμασει καποιο απ' ολα αυτα Παναγιωτη? οτι και να λεμε, το καλυτερο κρανος της αγορας να παρεις μπορει να μην εφαρμοζει οπως το θες και στο τελος να ειναι μια κακη αγορα. το X LITE ειναι μια πολυ καλη επιλογη και αν αγοραζεις απο ιντερνετ μπορεις να βρεις πολυ φθηνοτερο... δες στο Helmetcity... http://www.helmetcity.co.uk/adv-adventure-helmets/
 

PanmessF800

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW GS F800
Στο helmetcity είναι αυτές οι τιμές... Εξαρτάται βέβαια και από το σχέδιο που αρέσει στον κάθε έναν μας.... Ναι έχεις δίκιο ότι πρέπει να το δοκιμάσω αλλά είμαι από επαρχία και για να το δοκιμάσω πρέπει να ανέβω Αθήνα και αν υπάρχει.... Τα περισσότερα πρέπει να τα κάνουν παραγγελία για να τα αγοράσω.... Για το AGV έχω άποψη το έχω δοκιμάσει και μου άρεσε για το aventuro θα έχω σε λίγες μέρες που θα το δοκιμάσω και αυτό... Το X-Lite και το Arai που τα έχω σαν πρώτες επιλογές δεν το έχω βρει ακόμα πουθενά για δοκιμή....

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

YANNISBIO

Μέλος
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS 00'
Aventuro εχω και θα το ξαναπερνα, εχει και ετοιμα τα κλιπς για τις καμερες,προεγκατασταση ενδοσηνενωησης, πολυ καλο αερισμο και φυσικα πουπουλο. Αλλα παντα εχει να κανει με το κεφαλισου και τι περιμενεις απο αυτο.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Το Arai tourX3 σε εμενα δεν καθησε. Οποτε το φοραω με ενοχλει
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Το Arai tourX3 σε εμενα δεν καθησε. Οποτε το φοραω με ενοχλει
Κεφάλι είναι κ αυτό που κυκλοφορείς ρε φίλε εσύ? Εσύ λογικά θα βρεις κράνος σε μαγαζί που πουλάει κατσαρολικά :laugh:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Small...

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπορώ να σου δώσω για δοκιμή τα δικά μου arai tourx4 και nishua carbon μιας και φοράμε το ίδιο νούμερο , να μη ν πάρεις γουρούνι στο σακί .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Προσφατα πηρε γνωστος μου το Αβεντουρο.
Το πιασα λιγο στα χερια μου το επεξεργαστηκα.
Απιστευτο κρανος.
Θα το παιρνα αυριο αν δεν ειχα ηδη 2.
Αν εψαχνα κρανος θα το παιρνα με κλειστα ματια.
Αντε ισως ειχα διλλημα με το shoei γιατι.......Ε γιατι οποιος εχει shoei ξερει γιατι.
 

PanmessF800

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW GS F800
Μπορώ να σου δώσω για δοκιμή τα δικά μου arai tourx4 και nishua carbon μιας και φοράμε το ίδιο νούμερο , να μη ν πάρεις γουρούνι στο σακί .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Που βρίσκεσαι;

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

PanmessF800

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW GS F800
Προσφατα πηρε γνωστος μου το Αβεντουρο.
Το πιασα λιγο στα χερια μου το επεξεργαστηκα.
Απιστευτο κρανος.
Θα το παιρνα αυριο αν δεν ειχα ηδη 2.
Αν εψαχνα κρανος θα το παιρνα με κλειστα ματια.
Αντε ισως ειχα διλλημα με το shoei γιατι.......Ε γιατι οποιος εχει shoei ξερει γιατι.
Πάντως κι εγώ το shoei το έχω στα υπόψιν μου και εκτιμώ πολύ την εταιρεία αλλά για το HORNET δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για αποτυχία της shoei λένε! Τι να πω δεν ξέρω

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Πάντως κι εγώ το shoei το έχω στα υπόψιν μου και εκτιμώ πολύ την εταιρεία αλλά για το HORNET δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για αποτυχία της shoei λένε! Τι να πω δεν ξέρω

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η αληθεια ειναι πως δεν εχω διαβασει καθολου για το χορνετ.
Για να το χεις ψαξει μπορει και να ισχυει.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ναι το x3 όμως έχει διαφορά με το x4... Το έχεις δοκιμάσει το x4;

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οχι...σιγα μην ξαναδωσω λεφτα στην Αrai.

Δοκιμασε τα πριν αποφασισεις.


Καλημέρες

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Top Bottom