Αναζήτηση κράνους ADV

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
To οποίο KRIOS ,το κατασκευάζει η NISHUA;) ,για την KLIM.
H οποία ΝΙSHUA ,έχει κυκλοφορήσει στην αγορά ακριβώς το ίδιο κράνος ,με το δικό της logo(Nishua Enduro Carbon Helmet) ,σχεδόν στο 1/3 της τιμής του KRIOS. :rolleyes:
Κάποιο μαγαζί για δοκιμή ξέρουμε; :)
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Το Aventuro σ' αυτά τα λεφτά δεν είναι κακή επιλογή. Τα 550€ που κάνει όμως εδώ, είναι υπερβολικά γι αυτό που παίρνεις. Ευτυχώς το πήρα αρκετά λιγότερα.
Και εξηγούμαι. Είναι καλό κράνος σε κάθε περίπτωση, ποιοτικό, πανάλαφρο και ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ κατά τη γνώμη μου, ΑΛΛΑ με χάλασε πολύ σε λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, τρίζουν πράγματα (δεν έχω εντοπίσει ακριβώς τι), κάποια κλιπς και οι αεραγωγοί δεν κλείνουν όσο γερά θα έπρεπε (είναι κάπως χαλαρά) και σε καμία περίπτωση δεν έχει την εφαρμογή που είχαν στο κεφάλι μου τα Arai και Shoei. Η αεροδυναμική του είναι μέτρια, ο θόρυβός του σε αρκετά ανεκτά επίπεδα όμως, δε με ενόχλησε ποτέ.

Στα συν, πρώτο απ' όλα το μικρό βάρος του (carbon γαρ, είναι πούπουλο - γι αυτό και το επέλεξα), η απίστευτης ποιότητας ζελατίνα του (ίσως η καλύτερη ζελατίνα που είχα ποτέ σε κράνος, πολύ ανώτερη από Arai - Shoei, και πολύ πιο οικονομική η φιμέ) και οι επιλογές που προσφέρει (ο γείσος βγαίνει πανεύκολα και μετατρέπεται σε street κράνος, η ζελατίνα αλλάζει το ίδιο πανεύκολα, έχει έτοιμες αναμονές για κάμερα και ενδοσυννενόηση, goggles κλπ).

Συνολικά η εντύπωση που έχω είναι θετική, αλλά όχι για τα λεφτά που κάνει. Σ' αυτά τα λεφτά που το βρίσκεις, ίσως (οριακά) να το (ξανα)έπαιρνα.

Τέλος, να καταθέσω και την εμπειρία μου με το Arai Tour X3 που επίσης είχα (καθώς δε θεωρώ πως το X4 θα έχει μεγάλες διαφορές).
ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη εφαρμογή, καλύτεροι εξαερισμοί, πολύ πολύ καλύτερη αεροδυναμική (στρίβεις το κεφάλι και ξεχνάς ότι φοράς κράνος με γείσο, απλά δεν κουνιέται ρούπι - σε αντίθεση με το Aventuro που παλατζάρει τρελά όταν γυρνάς κεφάλι). Απ' την άλλη όμως αρκετά βαρύ, χειρότερη ζελατίνα (που θέλει ξεβίδωμα για να την αλλάξεις) που γενικά γρατζουνίζεται σχετικά εύκολα. Σου δίνει πάντως την αίσθηση πιο ποιοτικού και μελετημένου κράνος, συνολικά.

Αν και το βάρος για μένα είναι θέμα (ευαισθητούλης αυχένας..!), στο μέλλον θα ήθελα να δοκιμάσω και το Shoei.
Σημειώνω ότι οδηγώ το ίδιο μηχανάκι με εσένα, με την τουριστική ζελατίνα της Touratech.

Καλή επιλογή!
:friendship:
Βαγγέλη αυτό που λες για την ζελατίνα με εξέπληξε, δηλαδή τι έχει που την κάνει ανώτερη από Shoei? Η οποία θεωρώ πως είναι κορυφαία, από arai δεν έχω άποψη.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ίδιο καλούπι, ίδιο υλικό κατασκευής και των 2 (carbon), άλλο γείσο, αεροτομή, αεραγωγοί, εσωτερικό. Απλά "είναι ίδια" με μεγάλη διαφορά στην τιμή. Η klim οπως και η touratech χρησιμοποιούν το καλούπι του κράνους της nishua και της nexx αντίστοιχα, αλλά διαφοροποιούν πχ το υλικό κατασκευής τους (nexx-touratech) ή άλλες λεπτομέρειες όπως ανέφερα πιο πριν (nishua-klim).
Ετσι ακριβώς. :ok:

Ειδα-Επιασα-Δοκίμασα τα nexx-touratech
Οσο ίδια φαίνονται οπτικά ,τόσο διαφορετικά είναι σε αίσθηση.
Πιό ελαφρύ το touratech κ με πολύ καλύτερη αίσθηση εφαρμογής ,στο δικό μου κεφάλι τουλάχιστον.
Το nexx δεν "μου'κατσε" καλά.

Οσον αφορά το klim krios ,δεν το'χω δει από κοντά.

Τα nishua ,τα πήραμε μαζί με τον Κώστα (@onroad) σε μια καλή προσφορά διαδυκτιακού μαγαζιού εξωτερικού.
Οπτικά ,φωνάζει για καλή ποιότητα κατασκευής.
Είναι εμφανώς πανάλαφρο στο χέρι.
Ομοίως πανάλαφρη αίσθηση έχει κ φορεμένο.
Δεν το'χω φορέσει πολύ (καμιά 250αρια χλμ)
Καλή αεροδυναμική ,αλλά απαράδεκτα λεπτό γείσο ,το οποίο στρεβλώνει κι επανέρχεται(βλ.τρέμει) σε ταχύτητες άνω των 130.
Αυτό βεβαια ,καβαλώντας 990adv ...πίσω από παρπρίζ μονόδρομου ,φαντάζομαι δεν θα το ακουμπά ο αγέρας.
Τεράστια οπτική ακτίνα ,κ δυνατότητα εφαρμογής googles.
Πολύ καλή παροχή αέρα στο εσωτερικό του,ειδικά στο σαγώνι ,κατι που χρειάζεται ένα ADV κράνος.
Αλλά χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα κλεισίματός της ,κάτι που τον χειμώνα πιθανά να μετατρέπεται σε αρνητικό φαινόμενο.

Περισσότερα θα μπορεί να πεί ο @onroad ,ο οποίος το'χει μονοφόρι εδώ κ κανα 2μηνο.

Κάποιο μαγαζί για δοκιμή ξέρουμε; :)
Δεν γνωρίζω αν το'χει κάποιος "ζωντανό" ,στην Ελληνική αγορά.
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Πάντως κι εγώ το shoei το έχω στα υπόψιν μου και εκτιμώ πολύ την εταιρεία αλλά για το HORNET δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για αποτυχία της shoei λένε! Τι να πω δεν ξέρω

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα σου πω για το shoei adv που το εχω. Καταρχην εγω το πείρα 620ε μου κανει εντύπωση η τιμη που γράφεις. το κράνος για έμενα ειναι φοβερό και πολύ μελετημένο. Στο 990 με ψηλή ζελατίνα χαλια μαυρα στροβιλίζει ο αέρας και σου κάνει ενα κεφάλι καζάνι. με την χαμηλή που εχω τωρα που το χτύπάει ο αερας κανονικά φτάνω τα 170 και ειναι καρφί, εχει φοβερή αεροδυναμική. αερίζετε πολύ καλά και εχει σωστό βάρος για την κατηγορία. Επίσης το γείσο βγαίνει με δυο κουμπιά και το δουλεύεις και έτσι αμα θές. Εμένα με βολεύει απίστευτα για μικτή χρήση. Προσοχή στην μάσκα αν πάρεις για αυτο το κρανος δεν κάνουν όλες.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα nishua ,τα πήραμε μαζί με τον Κώστα (@onroad) σε μια καλή προσφορά διαδυκτιακού μαγαζιού εξωτερικού.
Οπτικά ,φωνάζει για καλή ποιότητα κατασκευής.
Είναι εμφανώς πανάλαφρο στο χέρι.
Ομοίως πανάλαφρη αίσθηση έχει κ φορεμένο.
Δεν το'χω φορέσει πολύ (καμιά 250αρια χλμ)
Καλή αεροδυναμική ,αλλά απαράδεκτα λεπτό γείσο ,το οποίο στρεβλώνει κι επανέρχεται(βλ.τρέμει) σε ταχύτητες άνω των 130.

Τεράστια οπτική ακτίνα ,κ δυνατότητα εφαρμογής googles.
Πολύ καλή παροχή αέρα στο εσωτερικό του,ειδικά στο σαγώνι ,κατι που χρειάζεται ένα ADV κράνος.
Αλλά χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα κλεισίματός της ,κάτι που τον χειμώνα πιθανά να μετατρέπεται σε αρνητικό φαινόμενο.
.
Όλα αυτά που αναφέρεις είναι ιδανικά για εμένα.
Το ένα μειωνεκτημα που αναφέρεις για το γείσο, είναι κάτι που προσωπικά δεν θα με ενοχλεί, εφόσον δεν πάω ποτέ πάνω από 120 χλμ/ώρα.

Το δεύτερο για το υποσιαγονιο, σίγουρα είναι μειωνεκτημα και μάλιστα καλό, τους χειμερινούς μήνες. (Αν το αγοράσω με κάποιο τρόπο, θα του προσαρμόσω το υποσιαγονιο του κράνους της b m w που εχω)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.

Τα nishua ,τα πήραμε μαζί με τον Κώστα (@onroad) σε μια καλή προσφορά διαδυκτιακού μαγαζιού εξωτερικού.
.
Οπότε κάνατε την αγορά κλασικά, με βάση την περίμετρο του κεφαλιού και κοιτάζοντας τον ανάλογο πίνακα στο site;
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Όλα αυτά που αναφέρεις είναι ιδανικά για εμένα.
Το ένα μειωνεκτημα που αναφέρεις για το γείσο, είναι κάτι που προσωπικά δεν θα με ενοχλεί, εφόσον δεν πάω ποτέ πάνω από 120 χλμ/ώρα.

Το δεύτερο για το υποσιαγονιο, σίγουρα είναι μειωνεκτημα και μάλιστα καλό, τους χειμερινούς μήνες. (Αν το αγοράσω με κάποιο τρόπο, θα του προσαρμόσω το υποσιαγονιο του κράνους της b m w που εχω)
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
Υποσιάγωνο υπάρχει ,εμπεριέχεται στην συσκευασία ,καθώς κ pinloc ,spare βιδάκια για το γείσο (το οποίο αφαιρείται πανεύκολα) κ πλαϊνές τάπες για την αφαίρεση του γείσου.

Αυτό που δεν υπάρχει ,είναι δυνατότητα(flap) κλεισίματος του εξαερισμού στο σαγώνι.
Η παροχή αέρα εκεί ,είναι μόνιμη ,όπως στα off-road κράνη.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οπότε κάνατε την αγορά κλασικά, με βάση την περίμετρο του κεφαλιού και κοιτάζοντας τον ανάλογο πίνακα στο site;
Μπορείς κι έτσι.
Βασικά εμείς ,ψωνίσαμε βάσει του Νου που γνωρίζουμε οτι φοράμε ,κατόπιν 10δων κρανών που έχουμε αλλάξει/αγοράσει μέχρι τώρα.
Και αποδείχτηκε ΟΚ στην εφαρμογή του.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
Υποσιάγωνο υπάρχει ,εμπεριέχεται στην συσκευασία ,καθώς κ pinloc ,spare βιδάκια για το γείσο (το οποίο αφαιρείται πανεύκολα) κ πλαϊνές τάπες για την αφαίρεση του γείσου.

Αυτό που δεν υπάρχει ,είναι δυνατότητα(flap) κλεισίματος του εξαερισμού στο σαγώνι.
Η παροχή αέρα εκεί ,είναι μόνιμη ,όπως στα off-road κράνη.
Τότε είναι μπόμπα, τέλειο.
Με την βοήθεια της ζελατίνας πάντα, και τον συνδιασμό μπαλακλαβας (που φοράω χειμώνα καλοκαίρι), δεν θα έχω πρόβλημα!!! Αυτό φυσικά θα ίσχυε εάν και εφόσον το αγοράσω, αλλά χωρίς να το πιάσω στα χέρια μου για δοκιμή, λίγο δύσκολο.....
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Είναι τόσο φτηνό αυτό το Nishua που με βαζετε σε σκεψεις..
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Καλή επιλογή σε πιο χαμηλό μπάτζετ είναι και το ls2 pioneer mx436.
Tο έχω κάνα 2μηνο και είμαι αρκετά ικανοποιημένος βάσει τιμής του..
Ήθελα σχετικά φθηνό ds κράνος αφού έχω και ένα shoei full Face για καλό.
Καλή εφαρμογή, δεν κουνάει ακόμα και με 170.. (στην αρχή ξινιζει λίγο ότι στους κροτάφους είναι λίγο πιο ανοιχτό για να χωράνε γυαλιά ηλίου αλλά το συνηθίζεις γρήγορα)
Βέβαια πολύς θόρυβος (έβαλα γκάφερ στους αεραγωγούς και έκοψε πολύ θόρυβο). Για ρυθμούς τουριστικούς και όχι εθνικής είναι οκ και δεν κουράζει..
Η ζελατίνα κλείνει μια χαρά ενώ επίσης θετικό ότι το γυσο και η ζελατίνα βγαίνουν πανεύκολα με τις βιδες, οι οποίες έχουν κάτι προεξοχες για να τις λύνεις με το χέρι. Επίσης χωράει κανονικά μάσκα εντουραδικη χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις ζελατίνα.
Γενικά το θεωρώ λίγο πιο καλοκαιρινό κράνος αφού αεριζεται αρκετά.
Έχει και ζελατινουλα ηλίου η οποία είναι αρκετά ξεκούραστη για τα μάτια. (έχω δει και κράνη με μακράν χειρότερες)
Σε γενικές γραμμές 9/10 για τα 150 ευρώ που το πήρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλή επιλογή σε πιο χαμηλό μπάτζετ είναι και το ls2 pioneer mx436.
Tο έχω κάνα 2μηνο και είμαι αρκετά ικανοποιημένος βάσει τιμής του..
Ήθελα σχετικά φθηνό ds κράνος αφού έχω και ένα shoei full Face για καλό.
Καλή εφαρμογή, δεν κουνάει ακόμα και με 170.. (στην αρχή ξινιζει λίγο ότι στους κροτάφους είναι λίγο πιο ανοιχτό για να χωράνε γυαλιά ηλίου αλλά το συνηθίζεις γρήγορα)
Βέβαια πολύς θόρυβος (έβαλα γκάφερ στους αεραγωγούς και έκοψε πολύ θόρυβο). Για ρυθμούς τουριστικούς και όχι εθνικής είναι οκ και δεν κουράζει..
Η ζελατίνα κλείνει μια χαρά ενώ επίσης θετικό ότι το γυσο και η ζελατίνα βγαίνουν πανεύκολα με τις βιδες, οι οποίες έχουν κάτι προεξοχες για να τις λύνεις με το χέρι. Επίσης χωράει κανονικά μάσκα εντουραδικη χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις ζελατίνα.
Γενικά το θεωρώ λίγο πιο καλοκαιρινό κράνος αφού αεριζεται αρκετά.
Έχει και ζελατινουλα ηλίου η οποία είναι αρκετά ξεκούραστη για τα μάτια. (έχω δει και κράνη με μακράν χειρότερες)
Σε γενικές γραμμές 9/10 για τα 150 ευρώ που το πήρα.
Μόλις το "είδα".
Το ένα σίγουρο είναι ότι δεν είναι τόσο ελαφρύ όσο το carbon, και το άλλο που δεν έχει είναι μάλλον το υποσιαγονιο.
Για τα λεφτά του ομως, όπως τα λες πρεπει να ειναι, μια χαρά!
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Βαγγέλη αυτό που λες για την ζελατίνα με εξέπληξε, δηλαδή τι έχει που την κάνει ανώτερη από Shoei? Η οποία θεωρώ πως είναι κορυφαία, από arai δεν έχω άποψη.
Κώστα, για να είμαι ειλικρινής, η εμπειρία μου στα Shoei πάει αρκετά χρόνια πίσω, στο XR1000..! Από τότε έχω την αίσθηση πως όντως έχουν βελτιώσει πολύ τις ζελατίνες τους. Συγκριτικά με τα Arai λοιπόν (και το αρχαίο πια XR1000) η ζελατίνα του Touratech είναι πολύ πιο χοντρή, φαίνεται αρκετά πιο ανθεκτική, δε γρατζουνιέται τόσο εύκολα κ τέλος μου κάνει τρομερή εντύπωση πως "γλυστράνε" οι σταγόνες της βροχής με τον αέρα, δίνοντας καλύτερη ορατότητα (πιθανόν αυτό να έχει να κάνει με την καμπυλότητα). Πάνω απ' όλα πάντως έχει να κάνει με τη γενικότερη αίσθηση ανθεκτικότητας που δίνει. ;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
κι εγώ που ψάχνομαι για dual sport να δω που θα βρω να κάνω δοκιμή εδώ τον Βόλο, άντε Λάρισα...

αυτό το Shoei Hornet Adv πολύ με αρέσει... αλλά κάτι χωρίς pinlock δεν παίζει?? και να έχει και καλή κάλυψη του αυχένα (όχι όπως το LS2 Pioneer Που έχω και το νιώθω το κρύο να με αρπάζει κάθε φορά...)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
κι εγώ που ψάχνομαι για dual sport να δω που θα βρω να κάνω δοκιμή εδώ τον Βόλο, άντε Λάρισα...

αυτό το Shoei Hornet Adv πολύ με αρέσει... αλλά κάτι χωρίς pinlock δεν παίζει?? και να έχει και καλή κάλυψη του αυχένα (όχι όπως το LS2 Pioneer Που έχω και το νιώθω το κρύο να με αρπάζει κάθε φορά...)
Θοδωρη φιλε...Αποψη μου ειναι οτι ενα κρανος εντουραδικο Διπλης Χρησης πολυ καλα κανει και εχει αερα στο λαιμο...για να μην αναβεις στα χωματα...και κατι που μπορεις ευκολα να εκμηδενισεις με ενα buff λαιμου...το οποιο προσωπικα φοραω παντα σχεδον με τα κρανη,τοσο για τον αερα κ το κρυο οσο και για μικροεντομα που μπορει να καρφωθουν εκει με τις γνωστες συνεπειες...Αν λοιπον ενα κρανος συνολικα εχει ολα τα θετικα για αυτη την διπλη χρηση,κακως ψαχνεις για κατι αλλο...
Και το pinlock και αυτο επισης χρειαζεται...ειδικα οσο παγωνει ο καιρος...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Κώστα, μάλλον πρέπει να πάω "χειμερινό" buff ή πιο χοντρή μπαλαλαλαλαλακλάβα.... το Pinlock το έχω πάρει με στραβό μάτι γιατί (μάλλον κάτι κάνω λάθος) δεν έχει κάτσει και το 2ο που είχα στο Schuberth και θολώνει με την καμία η ζελατίνα ότι και να κάνω....

ωστόσο, θα ψαχτώ για Shoei Hornet Adv, AGV ax-8, θα κοιτούσα και το Nishua, αλλά το θέλω λευκό και δεν ξέρω τι άλλο θα βρω εδώ στην περιοχή :)
 
Top Bottom