Αναζήτηση μοτό για ότι προκύψει

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Καλημέρα , αναζητώ μηχανή για χρήση καθημερινή 50χλμ δουλειά σπίτι ,να γίνει μια αρχή στο χώμα αλλά να μπορώ να πάω και μια εκδρομή(σπάνια).Πρώην κάτοχος GS1200adv για χρήση μόνο σε ταξίδια και χρήση ρουκέτας (παπί) στην πόλη . Αλλά επειδή βαρέθηκα το τρέχα στο γκαράζ άλλαξε .....κτλ πλέον δεν έχω κάτι . Πούλησα μηχανή ,χάρισα παπί και έμεινα ταπί....
Κοίταζα για κάτι σε ψηλή θέση οδήγησης , έως 500ψψ , κοψιά KTM 640 adv χωρίς να μου κόψει την τσέπη . Έχω δοκιμάσει ΚΤΜ 390,gs310 άλλα χωρίς ακτίνες δεν το θέλω και μου φαίνονται φτωχά . Σε άλλο θέμα που μιλάγαμε μου πρότειναν DRZ 400s (δεν το έχω ψάξει ακόμη) αλλά θέλω να έχει και ABS.Έλεγα να περιμένω το Norden αλλά δε βλέπω φως . Προτιμώ μτχ για αρχή για να κάνω και την αρχή στο χώμα.
Εμπειρία στο χώμα με μηχανή φυσικά και δεν έχω , κάνω αρκετά χρόνια MTB enduro - all mountain ήρεμα πράγματα.

Τα έχω γράψει σα ναυάγιο αλλά τι να κάνω έτσι μου βγήκαν
Ευχαριστώ
 

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Πάρε τρανσαλπ...
Εγώ έχω το 400, ότι καλύτερο για την Ελλάδα

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Θα έλεγα μέχρι 3 με 4 ανάλογα την περίπτωση όμως. Δηλαδή μου άρεσε και το ktm 390 που ήταν πιο ακριβό. Είναι αυτό που ξεκινάς και τα θες όλα και όλο ανεβαίνεις.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eαν το εως 500cc ισχυει, κοιτα προς KLE500. Δες και το Versys το 300αρι σε καινουριο.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Το έχω δει το versys, αλλά τροχοι αλουμινίου και χώμα δε μου κάθονται καλά στο μάτι. Ωραία τα transalp και και τα kle αλλά θα ήθελα κάτι λίγο πιο ΑΟΥΑ ( όπως λένε στο χωριό μου), πιο παιχνιδιαρικο και ελαφρύ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το έχω δει το versys, αλλά τροχοι αλουμινίου και χώμα δε μου κάθονται καλά στο μάτι. Ωραία τα transalp και και τα kle αλλά θα ήθελα κάτι λίγο πιο ΑΟΥΑ ( όπως λένε στο χωριό μου), πιο παιχνιδιαρικο και ελαφρύ
Verys 300 Χ λεω, το καινουργιο, ακτινες εχει αν δεν κανω λαθος.

Παντως αν δεν κανεις εντουροχωμα μια χαρα αντεχουν και οι χυτες ζαντες , αν αυτο ειναι το θεμα σου.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Δεν το ήξερα ότι βγαίνει με ακτίνες. Όταν είχα πάει δεν μου είχαν πει κάτι. Θα ξανάπαω να το δω. Ευχαριστώ. Αλλά βλέπω ότι για πιο παιχνιδιαρικο πάω σε τύπου drz που δεν έχουν ABS.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Verys 300 Χ λεω, το καινουργιο, ακτινες εχει αν δεν κανω λαθος.

Παντως αν δεν κανεις εντουροχωμα μια χαρα αντεχουν και οι χυτες ζαντες , αν αυτο ειναι το θεμα σου.
Το έχω στο μυαλό μου το εντουροχωμα αλλά πριν το δοκιμάσω, άμα το δοκιμάσω μπορεί να φύγει από το μυαλό μου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν το ήξερα ότι βγαίνει με ακτίνες. Όταν είχα πάει δεν μου είχαν πει κάτι. Θα ξανάπαω να το δω. Ευχαριστώ. Αλλά βλέπω ότι για πιο παιχνιδιαρικο πάω σε τύπου drz που δεν έχουν ABS.
Το 300Χ βγαινει μονο με ακτινες, οποτε κατι λαθος σου ειπαν.

Το DRZ ειναι πολυ παιχνιδι, αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να σε παει πουθενα ταξιδι.

Οταν λεω εντουροχωμα εννοω να πας χωμα και να το κυνηγας, να πιεζεις. Αν το θες για απλη διαβαση χωματοδρομου μια χαρα αντεχουν και οι χυτες ζαντες.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
cb 500 X αλλα αυτο με τον 19'' θα το βρεις πανω απο 4κ
f 650gs
kle 500 και για να γινει αουα , βαλε προβολακια απο vstrom...πολλα ! και κανα αυτοκολλητο, dakar ομως ε
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
cb 500 X αλλα αυτο με τον 19'' θα το βρεις πανω απο 4κ
f 650gs
kle 500 και για να γινει αουα , βαλε προβολακια απο vstrom...πολλα ! και κανα αυτοκολλητο, dakar ομως ε
Ή τα αλλα αυτοκολλητα που παιζουν πολυ, τεραστια γραμματοσειρα BMW στο ντεποζιτο DL650VS ΑDVENTURE? E, ας φτιαξει μια K500LE ξερω γω.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Περα απο τη πλακα ομως το KLE δεν θα το λυπηθεις καθολου στα πρωτα σου βηματα στο χωμα. Θα βρεις πληθωρα ανταλλακτικων και αξεσουαρ ,οπως καγκελα ,ζελατινες ,σχαρες....ο,τι θες. Δεν θα σου στοιχισει μια περιουσια ,αν σπασεις καποιο πλαστικο το αντικαθιστας ευκολα και οταν το βαρεθεις κ το πουλησεις , θα χασεις κανα 200αρι σε αξια. Ποσο πιο κατω να πεσει? Ταξιδευει κ φορτωνεται καλυτερα απο DR που ειπες πιο πανω. Παιρνεις και μια 2ερη σελιτσα ναχεις μια πιο ανετη για δικαβαλα και εισαι ετοιμος. Τιμιο εργαλειο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το έχω στο μυαλό μου το εντουροχωμα αλλά πριν το δοκιμάσω, άμα το δοκιμάσω μπορεί να φύγει από το μυαλό μου.
ε, όχι.
πιο πιθανό να φύγουν τα παρταλομηχανάκια και να πας σε λύση "καθαρό" και κάτι ακόμα για όλα τα άλλα.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Για τα transalp , είχε ο πατέρας μου αρκετά χρόνια τις δουλειάς του . Δεν ήταν κακό αλλά θα το έλεγα νωχελικό . Θα μου πείτε μεγάλε μην τα θες όλα .Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι λόγο παιδιών δεν νομίζω να μπορέσω να φύγω με την κοπέλα μου(γυναίκα μου) για εκδρομή . Για κανά ταξίδι έλεγα για να πάω μέχρι το βουνό να κάνω τα δικά μου και να γυρίσω πίσω.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πας καρφι για KLR 650....πιο παιχνιδιαρικο απο τρανδαλπ κ κλε..πιο οικονομικο σε βενζινες συντηρηση...κανεις χωμα...ελαφρυ κ παπι καθημερινα...κανεις κ ταξιδακια διπλος...κοινως τα κανεις ολα ...φυσικα με καποιες παραχωρησεις..!!!
 
Top Bottom