Αναζήτηση μοτό για ότι προκύψει

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
... λογίζεις σαν κανονικότητα σε μια οικογένεια να υπάρχουν και ατομικά ταμεία που χειρίζονται κατά το δοκούν...
για ρώτα και τον Γιάγκο Δράκο και την Βίρνα Λιώσση Δράκου.....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προφανώς και όλα γίνονται, όμως αυτό που περιγράφεις παραπάνω δεν είναι μια υγιής οικογενειακή σχέση.
Με το προηγούμενο ποστ σου, κατάλαβα ότι λογίζεις σαν κανονικότητα σε μια οικογένεια να υπάρχουν και ατομικά ταμεία που χειρίζονται κατά το δοκούν, τουλάχιστον όπως το έγραψες. Μπορεί να μην το κατάλαβα καλά, όμως με αυτή την "συνθήκη", οικογένειες και σχέσεις δεν μακροημερεύουν, τουλάχιστον κατά την δική μου άποψη.
Άρα, η λεγόμενη και "παντόφλα" είναι ουσιαστικά η προσαρμογή των ατομικών επιθυμιών μας στην πραγματικότητα μιας οικογένειας και των αναγκών της, άσχετα από τα εισοδήματα των ζευγαριών.
Ετών 42, παντρεμένος, 2 παιδιά

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή πάντως...
Μεγάλη ναι. Στο σπίτι που μεγάλωσα καλώς η κακώς παντόφλα δεν είχε. Είχε και κοινό και χωριστά ταμεία. Κάνεις δεν ρώτησε τον άλλο πόσα και γιατί ξοδεύει, ήταν και οι δύο υποστηρικτικοί όταν υπήρχε ανάγκη με τον άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μεγάλη ναι. Στο σπίτι που μεγάλωσα καλώς η κακώς παντόφλα δεν είχε. Είχε και κοινό και χωριστά ταμεία. Κάνεις δεν ρώτησε τον άλλο πόσα και γιατί ξοδεύει, ήταν και οι δύο υποστηρικτικοί όταν υπήρχε ανάγκη με τον άλλο.
Γιάννη, ελπίζω να μην σε προσέβαλαν αυτά που έγραψα, προσπαθώ να είμαι πάντα προσεκτικός στα γραπτά μου, δεν ξέρω αν το καταφέρνω πάντα.
Νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα με λίγο διαφορετικό τρόπο. Η κατανόηση, ο αλληλοσεβασμός στις επιθυμίες και την προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου δεν πρέπει να έχει σχέση με το χρήμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό έχω ξεπεράσει το "I am offended" που είναι της μόδας στο ίντερνετ. Έχω περάσει από την φάση και δεν ήταν ωραία ούτε για εμένα ούτε για τους άλλους. Η απάντησή σου ήταν "κανονική" με την έννοια του "στα πλαίσια ενός φυσιολογικού διαλόγου".

Το μηχανάκι, το αυτοκίνητο, τα ρούχα, το μέικαπ, τα αξεσουάρ, το σπίτι, οι διακοπές, το σχολείο και το φροντιστήριο, το supermarket έχουν να κάνουν με το χρήμα και την διαχείρισή του και δεν έχουν να κάνουν με σεβασμό στο ζευγάρι. Τον άνθρωπο που είναι μαζί σου τον έχεις επιλέξει ανεξάρτητα της τσέπης θεωρητικά γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι φέρνει το αύριο, όχι μόνο από χρήμα αλλά και από υγεία και από χίλια δυό.

Η παντόφλα και η γκρίνια είναι ένα κατάλοιπο εποχής που η γυναίκα ήταν δουλικό στο σπίτι και έπρεπε κάπως να περάσει στον "αφέντη" που έφερνε το μεροκάματο το δικό της. Σήμερα με τις γυναίκες να έχουν ίδια δικαιώματα με τους άντρες παντού και να αγωνίζονται ακόμα (με μένος που αρκετές φορές παραπέμπει σε αγώνα για αντιστροφή της κατάστασης σε μητριαρχική όπως ακόμα παλιότερα) αυτό το πράγμα δεν θα έπρεπε να υπάρχει πέρα από ανεκδοτικές συζητήσεις. Έχω και εγώ αναφερθεί αρκετές φορές αστειευόμενος στο θέμα "παντόφλας" για συνεχόμενα ΣΚ εκδρομών, αλλά αν πραγματικά ήταν κάτι παραπάνω από το "με ενοχλεί που φεύγεις μόνος σου συνέχεια" δεν θα ήταν στο σπίτι αυτός ο άνθρωπος. Τώρα βέβαια μου είπε "όταν λήξει η ιστορία θα πας μερικές βόλτες μόνος σου να ξελυσσάξεις και μετά θα καβαλήσω", γελώντας.

Από τις λίγες φορές που έπεσε σκληρό βέτο ήταν για το XR, μου λέει αν πάρεις λευκό μιά μέρα θα το βρεις βαμμένο μαύρο :D
 

nioniovic

Μια μούρλια την έχουμε...
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally
Πάντως νομίζω και οι 2 γραφετε κάτι αντίστοιχο διαφορετικά....!!
Η αλήθεια βρίσκεται πάντα καπου στη μεση απο την εμπειρια μου...του τυπου αφου παιρνεις εσυ ...θα παρω κι εγω αντιστοιχα και παει λεγοντας....ευτυχως οχι στο σπιτικο μου...
Πλησιαζει η μερα του test....και μετα....ή κανω υπερβαση...ή παω στο εξαρχης σχεδιο.....
Ευχαριστω πολυ παντως ολους για τις αποψεις....
 

nioniovic

Μια μούρλια την έχουμε...
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally
Καλησπέρα σας και καλό Σ/Κ...σε συνέχεια προήγουμενου ποστ...τελικά η παραγγελία έγινε...και απο βδομάδα θα ναι έτοιμη να περιμένει να γυρισω στην Αθήνα....καθώς λείπω εκτος για δουλειά....
Triumph Tiger 900 Rally
Ευχαριστώ πολυ όλους για τις απόψεις σας!
Καλές βολτες να χουμε...
ΥΓ..-> Ευχαριστώ πολυ τον clear για το γεγονος οτι προσφερθηκε να με βοηθησει με το tenere παρολο που δεν καταφερα να τον συναντήσω! Κλέαρχε Ελπίζω οταν γυρίσω να πάμε μια βολτα να γνωριστούμε κι από κοντά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nioniovic

Μια μούρλια την έχουμε...
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally
Καλοταξιδοι... Περιμένουμε εντυπώσεις και φωτο
Δυστυχώς θα πρεπει να κάνω υπομονή κανα 20ημερο ακόμαμεχρι να γυρίσω...αλλά οκ...
Όταν μου στείλουν τις πρώτες φώτο απο την αντιπροσωπεία θα ποστάρω!
 
Top Bottom