Αναζητείται Ποδηλάτης που έχασε κάμερα

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Αναζητείται αυτός ο ποδηλάτης:



Φίλος βρήκε την κάμερά του με φώτο από το ταξίδι του σε πολλές χώρες. Από την ροή των φωτο και το σημείο που βρέθηκε η κάμερα, μάλλον κατευθύνεται προς Θεσσαλονίκη και από κει και πέρα ποιος να ξέρει.
Περισσότερα εδώ: http://zoumeperamo.blogspot.gr/2015/04/blog-post_15.html

Καθώς είμαστε "χιλιομετροφάγο" φόρουμ, ας έχουμε τον νου μας αν δούμε κάπου στους δρόμους αυτό το κράνος να ποδηλατεί.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ας βοηθήσουμε ολοι μας τον φιλο ταξιδευτή οπως μπορουμε.
Κοινοποηθηκε ηδη στο Facebook.

Μπραβο Παναγιωτη για την κινηση να το μοιραστεις μαζι μας!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παίδες, το θέμα έληξε, ο ποδηλάτης εντοπίστηκε, η κάμερα παραδόθηκε στην οικογένεια που τον φιλοξένησε το Πάσχα και έχει έρθει σε επαφή μαζί του.
Όλα καλά, μπράβο σε όλους που βοήθησαν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο σε όλους.
Μπράβο και σε όσους κινητοποιηθηκαν. ...

advφον!!
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Γουστάρω!!! Ρε το παλικάρι! ,μέσα σε όλα,! κοίτα γύρισμα που κάνει την σούβλα! Εμ θα μου πεις εδώ γυρίζει όλον τον κόσμο με το ποδήλατο, στον πασχαλινό οβελία θα κολλήσουμε τώρα
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
και το ευχαριστήριό του σε όλους τους ανθρώπους που βοήθησαν:



I dont know how to tell how much i want to thank you! I got the camera! But greece people have the beautiful heart to help, which i am really impressed and appreciate for everyone's help! Definitely, i will tell all people i meet for sure! Greece people are so great people!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
[quote name='ger_zoym' timestamp='1429288035' post='1939739']
Σημερα ειχε συνεχεια του θεματος.Η οικογενεια θα εστελνε το πρωι απο Καβαλα προς Καστορια μεσο του ΚΤΕΛ την φωτογραφικη και καποια πραγματακια (σαν φιλοξενοι ανθρωποι που ειναι).Τα πραγματα εφθασαν στην Καστορια,ομως ο Suiming Sho (το ονομα του) ειτε δεν ειχε σημα wifi ειτε ειχε το κινητο κλειστο καθως στην Ελλαδα ο τηλεφωνικος αριθμος του δεν λειτουργει και ετσι δουλευει μονο το ιντερνετ για επικοινωνια.
Παρολο που τον εστειλαν παρα πολλα μνμ στο μεσεντζερ αυτος δεν απαντουσε και ετσι δεν ξεραμε αν εχει λαβει τα αντικειμενα η γενικα αν καταλαβε οτι τελικα πρεπει να παει στο ΚΤΕΛ.Απο το προηγουμενο βραδυ ενας Αστυνομικος απο Καστορια με ρωτουσε πληροφοριες του στο facebook ωστε να τον βρει και να τον βοηθησει.
Τελικα τον βρηκε η αστυνομια χαρη στην προσπαθεια του φιλου αστυνομικου και παραλαβαν ολοι μαζι την φωτογραφικη και τα αντικειμενα και τον κερασαν μπουγατσες σαντουιτς κτλ.
Ο τυπος πρεπει να χει παθει ΣΟΚ με την Φιλοξενία γενικα
[/quote]
 

sakismip

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Σάκης
Μοτό
Vstrom 650
Απο γνωστό που τον βρήκε σήμερα στην Καστοριά!!

Με μεγάλη χαρά και ικανοποίηση θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ο φίλος μας από την Κίνα εντοπίστηκε!
Πιο συγκεκριμένα: μετά από αναζητήσεις 8 και πλέον ωρών κατέστη δυνατόν να τον εντοπίσω προσωπικά (και μάλιστα κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας μου) στον γύρο της λίμνης. Αφού λοιπόν έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις μεταξύ μας, τον ενημέρωσα για το γεγονός της αναζήτησής του ώστε να του παραδοθεί η φωτογραφική του μηχανή που είχε χάσει προ ημερών στην ευρύτερη περιοχή της Καβάλας.
Ο φίλος μας SiuMing Cho στη συζήτηση που είχαμε, μου είπε πως ξεκίνησε πριν από 11 μήνες με το ποδήλατό του, να γνωρίσει τον κόσμο, διαθέτοντας 2 ευρό την ημέρα ως προϋπολογισμό.
Αφετηρία του σ' αυτό το μεγάλο ταξίδι, ήταν το Χονγκ Κονγκ. Μετά από εκεί πέρασε αρκετές χώρες κ διάφορα μέρη όπως Κίνα, Θιβέτ, Μογγολία, Αφγανιστάν, Ιράν, Τουρκία, Ελλάδα και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.
Η κάμερά του δυστυχώς έχει καταστραφεί (πιθανότατα την πάτησε κάποιο αυτοκίνητο) αλλά το παρήγορο στην υπόθεση είναι ότι η κάρτα μνήμης είναι άθικτη και έχει διασωθεί όλο το πολύτιμο φωτογραφικό υλικό που μαζεύει ο φίλος μας εδώ και 11 μήνες τώρα.
Συνεχίζει λοιπόν το ταξίδι του με μεγάλη χαρά και ευγνωμοσύνη για τους Έλληνες που βοήθησαν να μην πάει χαμένη η ψηφιακή αποτύπωση αυτού του υπέροχου ταξιδιού του.
Κατά τις 15:00 η ώρα λοιπόν και αφού τα είπαμε, με ευχαρίστησε και αποχωριστήκαμε λέγοντάς μου πως θα ξεκινήσει για Αλβανία περί τις 16:00.
Αυτό είναι το μήνυμα που έλαβα από τον ίδιο μετά από λίγη ώρα:
<"Hi george, thank you so much! I am really grateful what you have done for me. Searching me for all day and help until i got the camera and food! That mean a lot to me! Thanks! I am now going to move on to albania. Wish you all the best! Cheers!">
Αυτή τη στιγμή ο φίλος μας βρίσκεται στην Αλβανία και θα συνεχίσει απ΄ ότι γνωρίζω το ταξίδι του για Μαυροβούνιο, Κροατία, Σλοβενία, Ιταλία, Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία, Δανία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία και θα ολοκληρωθεί περίπου στα τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου, όπως υπολογίζει, στην Μόσχα.
Φαντάζεστε το μέγεθος των εμπειριών που συλλέγει???
Εγώ από μεριάς μου θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους αυτούς που με βοήθησαν να τον εντοπίσω (ιδιαίτερα τα παιδιά από Καβάλα) παρέχοντάς μου από εχθές το βράδυ, σημαντικές πληροφορίες και όλους όσους ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μου (και ήταν πολλοί).
Εύχομαι στον καινούριο φίλο μου καλό ταξίδι γεμάτο όμορφες εμπειρίες!!!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Από τις πιο όμορφες ιστορίες... που δεν έχουν να κάνουν με εθνικότητα αλλά ανθρωπιά.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Παιδες μονο εγω εχω την εντυπωση ότι μονο στην Ελλαδα σημβαινουν αυτά?Να ψαχνουν ,εκτος από Αστηνομιες απλοι πολητες μια κατεστραμενη καμερα να την επιστρεψουν στον ιδιοκτητη της μαζι με λιγα τοπικα φαγωσημα καλούδια?
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παιδες μονο εγω εχω την εντυπωση ότι μονο στην Ελλαδα σημβαινουν αυτά?Να ψαχνουν ,εκτος από Αστηνομιες απλοι πολητες μια κατεστραμενη καμερα να την επιστρεψουν στον ιδιοκτητη της μαζι με λιγα τοπικα φαγωσημα καλούδια?
Και συμβαίνουν μόνο προς ξένους, γιατί μεταξύ μας, να ψοφήσει το κατσικάκι του γείτονα.................
 
Top Bottom