Αναζητηση στολής για χωματινες ανησυχιες

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Εχοντας διαβασει σχεδον ολα τα τοπικ στο φορουμ μπορω να πω οτι μπερδευτηκα περισσοτερο.αρχιζω στο οτι χρειαζομαι adventure στολη και καποια στιγμη εχω καταληξει και οτι παντελονι απο τα lidl την κανει τη δουλεια του.
Ειναι χειμωνας..τι φορας;mx στολη με ζακετα η θωρακα κτλ με enduro μπουφαν απο πανω και ισοθερμικα απο μεσα θα σε καλυψει;
Η πας σε στολη και βαζεις απλα ενα θωρακα απο μεσα;και αυτο θα σε καλυψει το καλοκαιρι η θα γινεις μουσκεμα;
Χρειαζεσαι και τα δυο μηπως;
Γενικα με το κρυο δεν εχω ιδιαιτερο θεμα τη ζεστη δεν αντεχω.
Εχω λιγο πελαγωσει γιατι δεν ειμαι διατεθιμενος να δωσω παρα πολλα λεφτα γιατι παιζω σε πολλα διαφορετικα κιλα.το ενα καλοκαιρι ειμαι 95 και το αλλο 78 οποτε δεν ρισκαρω μια bmw rally που λετε οτι καλυπτει τα παντα πχ.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εχοντας διαβασει σχεδον ολα τα τοπικ στο φορουμ μπορω να πω οτι μπερδευτηκα περισσοτερο.αρχιζω στο οτι χρειαζομαι adventure στολη και καποια στιγμη εχω καταληξει και οτι παντελονι απο τα lidl την κανει τη δουλεια του.
Ειναι χειμωνας..τι φορας;mx στολη με ζακετα η θωρακα κτλ με enduro μπουφαν απο πανω και ισοθερμικα απο μεσα θα σε καλυψει;
Η πας σε στολη και βαζεις απλα ενα θωρακα απο μεσα;και αυτο θα σε καλυψει το καλοκαιρι η θα γινεις μουσκεμα;
Χρειαζεσαι και τα δυο μηπως;
Γενικα με το κρυο δεν εχω ιδιαιτερο θεμα τη ζεστη δεν αντεχω.
Εχω λιγο πελαγωσει γιατι δεν ειμαι διατεθιμενος να δωσω παρα πολλα λεφτα γιατι παιζω σε πολλα διαφορετικα κιλα.το ενα καλοκαιρι ειμαι 95 και το αλλο 78 οποτε δεν ρισκαρω μια bmw rally που λετε οτι καλυπτει τα παντα πχ.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το θέμα του χειμώνα με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ, αν και προτάθηκε η λύση (από μέσα προς τα έξω) ισοθερμικό/θώρακας/εντουρομπλούζα/softshell/εντουρομπουφάν (ή το κανονικό σου χωρίς προστασίες)/αδιάβροχο-αντιανεμεικό για τα πολλά κρύα... αυτό έχω καταλάβει, απλά φέτος δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω...

για καλοκαίρι πιστεύω ότι είναι πιο απλά τα πράγματα... dryfit t-shirt (για να διώχνει τον ιδρώτα)/θώρακας/εντουρομπλούζα και τέλος!

ίσως είμαι ο πιο "αναρμόδιος" να μιλήσω (και) για τον ρουχισμό, αφού η εμπειρία μου στο χώμα είναι ελάχιστη, οπότε, μη σε πάρω στον λαιμό μου. Προσωπικά, αυτά θα δοκιμάσω/πράξω στις επόμενες βόλτες μου!


:spam::spam: το "κόλπο" με 78 κιλά αυτό το καλοκαίρι με ενδιαφέρει πάρα πολύ (για το επόμενο καλοκαίρι...) για πες πως το κάνεις!!! :spam::spam:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
το θέμα του χειμώνα με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ, αν και προτάθηκε η λύση (από μέσα προς τα έξω) ισοθερμικό/θώρακας/εντουρομπλούζα/softshell/εντουρομπουφάν (ή το κανονικό σου χωρίς προστασίες)/αδιάβροχο-αντιανεμεικό για τα πολλά κρύα... αυτό έχω καταλάβει, απλά φέτος δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω...

για καλοκαίρι πιστεύω ότι είναι πιο απλά τα πράγματα... dryfit t-shirt (για να διώχνει τον ιδρώτα)/θώρακας/εντουρομπλούζα και τέλος!

ίσως είμαι ο πιο "αναρμόδιος" να μιλήσω (και) για τον ρουχισμό, αφού η εμπειρία μου στο χώμα είναι ελάχιστη, οπότε, μη σε πάρω στον λαιμό μου. Προσωπικά, αυτά θα δοκιμάσω/πράξω στις επόμενες βόλτες μου!


:spam::spam: το "κόλπο" με 78 κιλά αυτό το καλοκαίρι με ενδιαφέρει πάρα πολύ (για το επόμενο καλοκαίρι...) για πες πως το κάνεις!!! :spam::spam:
Ωραιος...το κολπο ειναι οτι ειμαι μακρια απο το σπιτι οποτε θελοντας και μη δεν πολυτρωω.αν συνδυαστει και με κανα τρεξιματακι ολα κομπλε.βεβαια τωρα στο νησι με τοση καταναλωση τσιπουρου και θαλασσινων δυσκολα ολα αυτα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η rallye στολές το καλοκαίρι δεν κάνουν για χώμα.
Εκεί θέλεις ένα σετ διατρητα ρούχα με "ζακέτα" προστασίας.
Και πάλι θα ζεσταινεσαι
Η ζέστη και το τερρεν το καλοκαίρι κάνει το χώμα αποτρεπτικό.

Εγω χρησιμοποιώ τον χειμώνα την rallye στολή με ισοθερμικά και τις ζεστές ημέρες της άνοιξης διατρητα enduro ρούχα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το χειμώνα φοράω
Από πανω
  • Ισοθερμικό λεπτο
  • θωρακα
  • jersey
  • softshell
  • εντουρομπουφαν.
  • Αδιαβροχο στο πήγαινε και στο έλα αν χρειάζεται.
Αναλόγως τις συνθήκες αφαιρώ.


Από κατω
  • Ισοθερμικό
  • έχω σκοπό να πάρω κολάν με προστασιες
  • κορντουρα με ενσωματωμένες επιγονατιδες (έχω σκοπό να πάρω εντουρο παντελόνι με ξεχωριστές επιγονατιδες που είναι πιο σωστο)
  • αν έχει πολύ κρύο φοραω και την εσωτερική αδιαβροχη επένδυση.
  • αν ακόμα κρυώνω στο πήγαινε έλα φοράω εξωτερικό αδιάβροχο.
Το καλοκαίρι
  • κολλητή μακρυμανικη dryfit
  • θωραξ
  • jersey
  • Στο πήγαινε έλα φοραω αμάνικο εντουρομπουφαν αν κρυώνω.
Από κατω το παντελόνι κορντουρα χωρίς επενδύσεις εννοείται και με ανοιγμενους αεραγωγούς.

Επίσης κάλτσες ψηλές να υπερβαίνουν τη μπότα.

Ενα καλο τιπ για το καλοκαίρι είναι να φοράς κάλτσες που πάνε μέχρι το μηρό και παντελόνι εντουρο light, έτσι ώστε να αερίζονται τα πόδια, να εξατμίζεται η υγρασία αλλά και να μην έρχεται σε αμεση επαφή το παντελόνι με το δέρμα.

Επίσης πάντα μαζί μου έχω ένα σακίδιο που έχω μέσα την κύστη νερού και βάζω και τα ελαφριά πράγματα, όπως επενδύσεις και γενικά ότι προσθαφαιρω από θέμα ένδυσης.

Αυτιά.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Το χειμώνα φοράω
Από πανω
  • Ισοθερμικό λεπτο
  • θωρακα
  • jersey
  • softshell
  • εντουρομπουφαν.
  • Αδιαβροχο στο πήγαινε και στο έλα αν χρειάζεται.
Αναλόγως τις συνθήκες αφαιρώ.


Από κατω
  • Ισοθερμικό
  • έχω σκοπό να πάρω κολάν με προστασιες
  • κορντουρα με ενσωματωμένες επιγονατιδες (έχω σκοπό να πάρω εντουρο παντελόνι με ξεχωριστές επιγονατιδες που είναι πιο σωστο)
  • αν έχει πολύ κρύο φοραω και την εσωτερική αδιαβροχη επένδυση.
  • αν ακόμα κρυώνω στο πήγαινε έλα φοράω εξωτερικό αδιάβροχο.
Το καλοκαίρι
  • κολλητή μακρυμανικη dryfit
  • θωραξ
  • jersey
  • Στο πήγαινε έλα φοραω αμάνικο εντουρομπουφαν αν κρυώνω.
Από κατω το παντελόνι κορντουρα χωρίς επενδύσεις εννοείται και με ανοιγμενους αεραγωγούς.

Επίσης κάλτσες ψηλές να υπερβαίνουν τη μπότα.

Ενα καλο τιπ για το καλοκαίρι είναι να φοράς κάλτσες που πάνε μέχρι το μηρό και παντελόνι εντουρο light, έτσι ώστε να αερίζονται τα πόδια, να εξατμίζεται η υγρασία αλλά και να μην έρχεται σε αμεση επαφή το παντελόνι με το δέρμα.

Επίσης πάντα μαζί μου έχω ένα σακίδιο που έχω μέσα την κύστη νερού και βάζω και τα ελαφριά πράγματα, όπως επενδύσεις και γενικά ότι προσθαφαιρω από θέμα ένδυσης.

Αυτιά.
Κατατοπιστικοτατος...καπως ετσι εχω καταληξει και γω να σκεφτομαι.με διαφορα οτι σκεφτομαι για mx παντελονι για να ειναι ανετο.ειχα πετυχει την ενδυση σου και σε αλλο ποστ και φανηκε να ειναι οτι πιο vfm και χωρις να σε περιοριζει με τις εποχες.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γενικά η ζακέτα με προστασίες είναι αρκετά βολική αλλά θέλει οπωσδήποτε δοκιμή πριν την αγοράσεις, δεν είναι για ιντερνετική αγορά κατά τη γνώμη μου. Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι κάθεται σωστά στο σώμα σου. Με τις αυξομειώσεις κιλών που αναφέρεις ότι κάνεις, θα πρότεινα οπωσδήποτε θώρακα χωρίς επι-αγκωνίδες για να το φοράς με μπουφάν που θα έχει προστασίες στους αγκώνες και το καλοκαίρι μια εντουρομπλούζα που συνδυάζεις και με έξτρα ξεχωριστές επι-αγκωνίδες, με όλον τον προστατευτικό εξοπλισμό πάντα μέσα από τη μπλούζα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Επίσης κάλτσες ψηλές να υπερβαίνουν τη μπότα.
Σημαντικοτατο αυτο!
πήρα κι εγώ τέτοιες κάλτσες, γιατί το τρόφυ πέρυσι μου έκαναν ένα έγκαυμα οι επιγονατίδες... από μωρό είχα να ζήσω τέτοιο πράμα!!!!

αν δε μου κάνουν με τις επιγονατίδες, σίγουρα με μίνι φουστίτσα θα είμαι ακόμα πιο μούρλια!!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
πήρα κι εγώ τέτοιες κάλτσες, γιατί το τρόφυ πέρυσι μου έκαναν ένα έγκαυμα οι επιγονατίδες... από μωρό είχα να ζήσω τέτοιο πράμα!!!!

αν δε μου κάνουν με τις επιγονατίδες, σίγουρα με μίνι φουστίτσα θα είμαι ακόμα πιο μούρλια!!
Παίζουν και μεγαλύτερες μπότες να μην την ξαναπαθεις....


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παίζουν και μεγαλύτερες μπότες να μην την ξαναπαθεις....


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ω μπο μπο μπο τούμπανο το παιδί! Μη βάζεις τέτοια, τέτοιες μέρες!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Παίζουν και μεγαλύτερες μπότες να μην την ξαναπαθεις....


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ας είχα το μαλλί του και να δεις πως θα μου πηγαίναν κι εμένα αυτές οι μπότες..... για εντούρο στα χώματα δεν ξέρω, αλλά για γούστα στα πατώματα... χαλαρά!!!!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
ας είχα το μαλλί του και να δεις πως θα μου πηγαίναν κι εμένα αυτές οι μπότες..... για εντούρο στα χώματα δεν ξέρω, αλλά για γούστα στα πατώματα... χαλαρά!!!!
Έχω να σου δείξω κολεξιόν φοβερές, αλλα ας τα αφήσουμε τώρα αυτά....:p:p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντούρο παντελόνι, δεν έχει σχέση με τα MX τα οποία τα βλέπω στενά κάτω για να μπαίνουν μέσα από την μπότα να φανταστώ (παρά το γεγονός ότι αρκετά καταστήματα τα έχουν ίδια κατηγορία).

Επίσης μάλλον μιά απλή κορντούρα κινδυνεύει να λιώσει στην εξάτμιση του challenge, άρα κοιτάζω μόνο ότι έχει δερμάτινο κομμάτι στο μέσα του, υποτίθεται ότι παρέχει και καλύτερο γκριπ στα πλαστικά;

Είδα ένα LEATT της γνωστής εταιρίας με τα neck brace στα 159 ευρώ το οποίο είναι απλώς μαύρο και λέω να κατέβω να το δω από κοντά (ευκαιρία και για μετακίνηση τύπου Α στην πολεοδομία στην Συγγρού :p έμαθα ότι εξυπηρετούν πάλι, αλληλούια)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ριξε μια ματια και στο dakar τις klim , αλλα θα πρεπει να το κανεις παραγγελία .

Εχει κανα 200€ , μπορεις να το βρεις να μπαινει μεσα απο την μποτα η απο την εξω μεριά (διαφορετικα μοντελα )
Επισης να παραγγείλεις την εκδοση για ψηλούς.
Λογικά παράδοση κανα μηνα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ναι αυτο , ρωτα τα μαγαζια αν εχουν το long Ελλάδα αλλιως είτε στο φέρνουν αυτοι ή το παραγγελνεις μονος σου

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom