Αναζητώντας τα χιόνια στα Ακόλυτα, 11/5/2014

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Για την ακρίβεια, σε μία πηγή της Λίμνης. Αυτή η μικρή λιμνούλα σχήματος μισοφέγγαρου έχει νερό χειμώνα-καλοκαίρι και από εκεί (μεταξύ άλλων) τροφοδοτείται και η μεγάλη λίμνη πιο χαμηλά.




Νίκο, εμένα πάντως επέτρεψε μου να διαφωνίσω ότι αυτή η κολύμπα τροφοδοτεί την λίμνη του Ζαρού! Την λίμνη, όπως και τις πηγές του Ζαρου και της Γέργερης, τις τροφοδοτούν τα χίονια από το βούνο!
Γι'αυτό και τα 2 αυτά χωριά βγάζουν τα καλύτερα εμφιαλομένα νερά!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Νίκο, εμένα πάντως επέτρεψε μου να διαφωνίσω ότι αυτή η κολύμπα τροφοδοτεί την λίμνη του Ζαρού! Την λίμνη, όπως και τις πηγές του Ζαρου και της Γέργερης, τις τροφοδοτούν τα χίονια από το βούνο!
Γι'αυτό και τα 2 αυτά χωριά βγάζουν τα καλύτερα εμφιαλομένα νερά!
Παύλο, εσύ έχεις ρίζες στα μέρη αυτά, κάτι παραπάνω ξέρεις. Πάντως, το ότι εκεί είναι μία από τις πηγές του Βότομου, το είδα από το Google Maps - Earth https://www.google.com/maps/@35.140208,24.9132435,1230m/data=!3m1!1e3
Γενικά, μοιάζει να υπάρχει υπόγειος ποταμός που κυλάει από το βουνό προς τη λίμνη του Βότομου και στο "ερωτηματικό" βρίσκει ένα μικρό άνοιγμα και δημιουργεί αυτή τη κολύμπα. Λεπτομέρειες όμως δε ξέρω και δεν επιμένω. :thumbsdown:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Και όπως έλεγε ο Ν.Καζαντζακης ......." δεν ήταν νησί ήταν θεριό που κοίτονταν στη θάλασσα "
και ευτυχώς που είστε εσείς εδώ και μέσα απο τα δικά σας μάτια το διαπιστώνουμε αυτό........
Καραλάικ λέμε .........:ok: :ok: :ok:
 
Top Bottom