Αναζητώντας τα χιόνια στα Ακόλυτα, 11/5/2014

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Θυμάμαι, παλιά, τότε που ακόμα ο δρόμος μέχρι τη Νίδα ήταν χωματόδρομος. Είχα δανειστεί το αγροτικό της οικογένειας και όργωνα τα βουνά. Ανεβαίνοντας από Ανώγεια, χωρίς να το περιμένω, φτάνω στο ύψος του οροπεδίου. «Πω ρε μάγκα μου» είπα στον εαυτό μου, «τι ανακάλυψες πάλι, έφτασες στο τέρμα, πιο ψηλά ΔΕΝ πάει!»





Ε, τελικά πάει και με πήγε αυτήν τη φορά το αγαπημένο μου «μικρό».

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το θέμα ήταν όμως να κάνουμε ανάβαση μέχρι τα χιόνια. Ναι, στα χιόνια με τις μηχανές, Μάιο μήνα, στην Κρήτη, έχοντας περάσει έναν από τους θερμότερους και ξηρότερους Χειμώνες. Εσείς βλέπετε καθόλου χιόνι κοντά μας; Όχι; Για κοιτάξτε αριστερά, κάπου στη μέση, έναν λευκό λεκέ. Πάμε να τον δούμε από κοντά;





Φτάνουμε κοντά στο χιόνι, ξεκαβαλάμε και κάνουμε τα τελευταία μέτρα με τα πόδια.





100% επιτυχία! Και δροσίσαμε τους κώλους μας στο χιόνι που βρήκαμε…





και λουλουδάκια μαζέψαμε…





και χιονάνθρωπο φτιάξαμε…
(δε θέλω κακίες:) )





και τις φωτογραφίες μας βγάλαμε…





και τη θέα απολαύσαμε!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τώρα; Τώρα που πάμε; Προσωπικά έχω ενθουσιαστεί. Με τη διάθεση που έχω αυτήν τη στιγμή, νιώθω πως μπορώ να πάω όπου θέλω!





«Πάμε λοιπόν μία βόλτα στην κορυφή του κοντινού λόφου που έχει ένα κολωνάκι του τριγωνομετρικού δικτύου παίδες;» Δεν περιμένω απάντηση και παίρνω φόρα για την ανάβαση στο λόφο.
Κολλάω, ξεκολλάω, τα καταφέρνω. Βρε που είναι οι άλλοι; Να χαθούνε, αδύνατον. Μάλλον βαρεθήκανε την ταλαιπωρία.





Εγώ πάντως την καθιερωμένη μου φωτογραφία την έβγαλα παρόλ’ αυτά.
Τραβηγμένη ψηλά στον Ψηλορείτη, στα 1920 μέτρα υψόμετρο και μερικά χλμ μακριά από οποιονδήποτε χωματόδρομο. Συντεταγμένες 35°12'5.64"Β 24°48'57.55"Α (περίπου) :






 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Και τώρα τι; Επιστροφή πίσω να βρω τους άλλους; Να τολμήσω να πάω μόνος παρακάτω; Γαμώτ, κάθε πότε πια έρχομαι εδώ πάνω, θα πάω μπροστά (με κίτρινο) να δω πως θα φτάσω το μονοπάτι που ανεβαίνει από τη Νίδα (με καφέ).





Τελικά τα κατάφερα, με σχετικά μικρή δυσκολία.





Το μονοπάτι από Νίδα μέχρι εδώ φανερό, ελίσσεται ομαλά όσο φτάνει το μάτι μέσα από τη ρεματιά. Από εδώ όμως και ψηλότερα δείχνει να χάνεται. Παλιά ήταν ένα από τα κύρια μονοπάτια ανάβασης του Ψηλορείτη (μέχρι που φτιάχτηκε από τα Λιβάδια η στράτα). Τώρα έχει αρκετά λιγότερους επισκέπτες, και το μονοπάτι είναι έντονα πετρώδες. Αποτέλεσμα; Αρκετά δύσκολο να το διακρίνεις στο τοπίο. Άσε που, θαρρώ πως, ποτέ δεν είχε κατασκευαστεί με συνειδητή ανθρώπινη παρέμβαση, απλά δημιουργήθηκε από τα πατήματα χιλιάδων ανθρώπων και ζώων στο πέρασμα του χρόνου.





Ο χρόνος όμως περνάει, και πλέον φοβάμαι πως έτσι και αργήσω κι άλλο, ο άσπονδος φίλος μου @yns θα πείσει τους άλλους να με εγκαταλείψουν εδώ πάνω να με φάνε τα όρνεα. Επιστροφή λοιπόν από τον ίδιο περίπου δρόμο μέχρι να τους βρω αραγμένους να τρώνε σε ένα οροπέδιο.
(Τους βρήκα, αφού χρειάστηκε να ψάξω λίγο στην περιοχή και αφού έπαθα έναν στιγμιαίο πανικό πως τελικά ΟΝΤΩΣ με εγκαταλείψανε! )
Τέλος καλό, όλα καλά, άντε, καλή μας όρεξη.









 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τέλος η βόλτα; Μπα, ακόμα έχουμε εξερεύνηση. Παίρνουμε λοιπόν το χωματόδρομο με κατεύθυνση τη Σέλα του Διγενή παρόλο που όλα έχουν πλέον σκοτεινιάσει από τα βαριά σύννεφα γύρω μας.













Τυμπάκι - Στρατιωτικό αεροδρόμιο.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Καταλήγουμε σε ένα μικρό σπίτι – καταφύγιο, αδιέξοδο ξανά.





Σκεπασμένοι από μαύρα σύννεφα…





…παρέα με τις αγαπημένες μας μηχανές…

















…και παρέα με καλούς φίλους, να απολαμβάνουμε κάθε μυρουδιά, κάθε εικόνα.
Αυτή είναι η βόλτα που μου αρέσει και νιώθω τυχερός που βρίσκω άτομα για να μοιράζομαι αυτό το πάθος.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η επιστροφή είναι δύσκολη. Θέλω να κάτσω κι άλλο, να κατασκηνώσω, να εξερευνήσω, να παίξω. Η καθημερινή εργασιακή και οικογενειακή ρουτίνα όμως πλησιάζει με συνέπειες έτσι και δεν την τηρήσεις. Προς το παρόν, έχουμε μόνο μικρές και ανώδυνες ρουτίνες.
Πρώτη ανώδυνη ρουτίνα που συναντάω πριν καλά καλά αρχίσουμε το κατέβασμα; Ο Δημήτρης που κλασικά γκαζώνει λες και τον κυνηγάνε πέντε αραπάδες…





…και χάνεται στον ορίζοντα (ξέρω, ξέρω, δε δουλεύουν καλά οι αναρτήσεις άμα πας αργά :) )

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Άλλη ρουτίνα, ο Παύλος με το χαμόγελο στα χείλη, πάντα να χαίρεται τη βόλτα και να τον χαίρεται η παρέα.
Αλλά και ο Γιάννης, να παραπονιέται «πού μας πήγες πάλι, έχω ξεθεωθεί, είμαι από εφημερία…», κτλ, κτλ, κτλ…





Δε βαριέσαι, και η ρουτίνα τελικά έχει το χάζι της :)




 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Άντε μία τελευταία ρακή στη Λοχριά, από εκεί που ξεκίνησε η ανάβαση.





Ελπίζω να σας άρεσε και αυτή η βόλτα μας, εμένα σίγουρα μου άρεσε.
Μου άνοιξε μάλιστα την όρεξη για νέες κατακτήσεις και εξερευνήσεις στην περιοχή. Αυτά όμως θα τα μάθετε σε άλλες ταξιδιωτικές ιστορίες τσι Κρήτης. Για την ώρα…
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ειναι να μην παρεις φορα εσυ....:p
δυο -δυο τα ανεβαζεις τα ταξιδιωτικα......

νικολα.....τα εχουμε πει, πρεπει να εκδοσετε ορεινο ταξιδιωτικο οδηγο Κρητης
ειστε απιστευτοι και ειμαστε πολυ τυχεροι, που σας εχουμε εδω:friendship:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
ειναι να μην παρεις φορα εσυ....:p
δυο -δυο τα ανεβαζεις τα ταξιδιωτικα......

νικολα.....τα εχουμε πει, πρεπει να εκδοσετε ορεινο ταξιδιωτικο οδηγο Κρητης
ειστε απιστευτοι και ειμαστε πολυ τυχεροι, που σας εχουμε εδω:friendship:
Κωστή, μία μικρή γεύση μόνο πρόλαβες να πάρεις εσύ και μας τίμησες έστω και με τη μία φεύγα μέρα που έκατσες. Όταν με το καλό ξανακατέβεις, δέχομαι παραγγελιές να πάμε παρέα. Για καλό και για κακό όμως, μη με αφήσεις να πάρω το WR, ότι και να σου τάζω... ;)
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Νίκο, άλλη μια παρουσίαση βόλτας πλήρη και λεπτομερέστατη!
Όμως, όση προσπάθεια και να βάλει κανείς, άμα την έχεις ζήσει, καταλαβαίνεις ότι αυτή η μεγαλοπρέπεια και το δέος του βουνού δεν μπορούν να αποτυπωθούν με φώτο και λέξεις!
Ευτυχώς πάντως που επέμενες να ανέβουμε πάνω, γιατί αλλιώς θα χάναμε το καλύτερο!!! ε yns???;)
 

staga1200

Μέλος
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW 1200 GS
Νικόλα η ΚΡΗΤΗ είναι μεγάλο νησί !!!!
Σου εύχομαι εκεί που δεν έχεις πάει με το BMW να πάς με το WR ....
Σε ευχαριστούμε για όλα .... :)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ευτυχώς ο Νίκος δεν τα είπε όλα!! Χαχαχαχα!!!! :D :D :D
Ήταν ακόμα μια απίστευτη βόλτα, από αυτές που μόνο αυτός ξέρει να διοργανώνει. Και αν του γκρινιάζουμε κάποιες φορές, το ξέρει πως το κάνουμε για να τον πειράξουμε (λέμε τώρα... :p).
Ανυπομονώ για την επόμενη!

 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Πέτρα....πέτρα......πέτρα....ΠΟΛΥ πέτρα!!!!!! Εχει κι αυτή τα καλά της!!! :):)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
νικολα.....τα εχουμε πει, πρεπει να εκδοσετε ορεινο ταξιδιωτικο οδηγο Κρητης
ειστε απιστευτοι και ειμαστε πολυ τυχεροι, που σας εχουμε εδω
Ο Κωστας τα ειπε ολα με αυτο που εγραψε.
Εχετε ανοιξει τους οριζοντες μας, τι αλλο να ζητησει κανεις?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αυτή η μικρή λιμνούλα σχήματος μισοφέγγαρου











Εμενα Νικολα η λιμνουλα μου μοιαζει ερωτηματικο!!
Τι αλλος αγνωστος προορισμος μας περιμενει στο μεγαλο Νησι??
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εμενα Νικολα η λιμνουλα μου μοιαζει ερωτηματικο!!
Έχεις ένα δίκιο :thinking:
Τι αλλος αγνωστος προορισμος μας περιμενει στο μεγαλο Νησι??
Όταν μου το επιτρέψει η οικογένεια και βρεθεί παρέα, θα πάμε για την άγνωστη διάσχιση του Ψηλορείτη που από πέρσι λέω να κάνουμε και ακόμα δεν αξιωθήκαμε! Για να δούμε, τώρα που χιόνια δεν υπάρχουν θα το κάνουμε;
 
Top Bottom