Ανακατασκευή και επισκευή R1150GS

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Γεια σας. Αγόρασα πριν από δύο περίπου χρόνια ένα 1150 GS με 90.000 χλμ. φθηνό. Όπως καταλάβατε δέν ήταν και το καλύτερο μηχανάκι. Αποφάσισα λοιπόν να το κάνω γενική ανακατασκευή. Είπα να μη πειράξω τον κινητήρα γιατί έχει λίγα χιλιόμετρα. Λάθος....
Έτσι αγόρασα τη μηχανή

 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Και αφού τα έβαψα και τα συμμάζεψα άρχισε το δέσιμο.
Επίπονη διαδικασία αν την κάνεις για πρώτη φορά.


Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Ενθουσιάστηκα. Περίμενα πως και πως για το πρώτο μου ταξίδι με τη μηχανή. Έτσι κι έγινε. Ένα τριήμερο στη βόρεια Ελλάδα. Κάπου στο Μέτσοβο έμεινα από μπουζοκαλόδιο αλλά το επισκεύασα πρόχειρα και συνέχισα. Όταν γύρισα στο Βόλο άκουσα ένα έντονο θόρυβο. Πάλι μέσα για να δω το πρόβλημα. Είχαν σπάσει όλοι οι οδηγοί και από τις δύο καδένες. Αυτό σημαίνει άνοιγμα το μοτέρ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
πω βρε φιλε εσυ δεν το επισκευασες!.....εσυ το ανάστησες στη κυριολεξια!!!!!!...χιλια respekt για τη δουλια που εριξες!....καινουργιο το κανες!:ok::ok::ok::ok:


φανταζομαι χάλασμα οταν γυρισες πισω στο Bόλο μετα το ταξιδι ...για λεγε τωρα ...τι εκανες με το μοτερ !


............. :sorry:
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Και ξεκινάω απ´ την αρχή για ακόμη μια φορά.

Με την επισκευή του κινητήρα αυτή τη φορά. Η δεύτερη φορά μου φάνηκε παιχνιδάκι στο λύσιμο. Και το δέσιμο του μοτέρ είχε τις δυσκολίες του. Μόλις μάζεψα όλα τα ανταλλακτικά ξεκίνησε το δέσιμο αφού έγινε πρώτα αμμοβολή για να καθαρίσει από το παλιό χρώμα.

Αυτά που μου δημιούργησαν το πρόβλημα.


Και αφού έκλεισε το μοτέρ πήγε για βάψιμο, για ακόμη μια φορά
 
Τελευταία επεξεργασία:

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Και ξεκινάει η συναρμολόγηση, για ακόμη μια φορά

Και βγήκε ποιο όμορφη από ποτέ. Αλλάχτηκαν τα πάντα, κουζινέτα βάσεως και μπιελών, βαλβίδες, οδηγοί κανένας, τσιμουχάκια βαλβίδων και όλες οι τσιμούχες, ελατήρια εμβόλων, μπουζοκαλόδια φυσικά. Δε θυμάμαι τίποτε άλλο. Ξεκινά με μηδέν χιλιόμετρα. Το πρώτο δούλεμα ήταν λίγο θορυβώδες. Με τις απαρέτητες ρυθμήςεις το μοτέρ δουλεύει τέλεια. Το πρώτο ταξίδι θα είναι στο TrONy τέλος του μήνα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα σας δω εκεί. Ευχαριστώ για την υπομονή σας. ΤΕΛΟΣ
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Πω πω βρε Βαγγελη,μπραβο ρε φιλε εδωσες ζωντανια σ'ενα διαμαντι!Αξιος,ευγε!!!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τιμια δουλεια για μια τιμια μοτοσυκλετα!

Μπραβο μαστορα! Εξαιρετική δουλεια και παρουσίαση.

ΥΓ: Στην πρωτη φωτο στο βαθος, φαινεται εξισου κατι ενδιαφερον. Ειμαι σιγουρος πως και αυτο θα εχει την δικη του ιστορια να μας διηγηθεις...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
απο έναν τίμιο μάστορα!!!

άρα στην λίστα με τα πράγματα για το ΤΡΟΦΥ (ΤΡΟΝΥ για εμάς) να πάρουμε και τηλέφωνα οδικης :D:D

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...
 

Kamo

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R 1200GS
Μπραβο Μαστορα, απο τα καλυτερα ταξιδιωτικα αρθρα που διαβασα. Μας ταξιδεψες στα αδυτα της μηχανης που τη βλεπουμε ετοιμη και ολοκληρωμενη χωρις να φανταζομαστε τι υπαρχει απο μεσα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χιλια εκατον πενηντα μπραβο!!!
Παθαινεις ενα σοκ...βλεποντας την διαλυμενη, παντως

Στάλθηκε από adveφον
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Για να πήγε σε σωστά χέρια θα συνεχίσει να ταξιδεύει χρόνια...
Όσον αφορά το μοτερ πάντως 90.000 χλμ και γενική επισκευή θα πρέπει να ταν πολύ κακοδουλεμένη - κακοσυντηρημένη.
Τι χρώμα χρησιμοποιήσες για τη βαφή του μοτέρ;Ηλεκτροστατική βαφή;
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Και εγώ που χαιρόμουν όταν άλλαξα την λάμπα από το RT μονος μου ?:p:p:p

Μπράβο σου , φαίνεται πολύ προσεγμένη δουλειά
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Και εγώ που χαιρόμουν όταν άλλαξα την λάμπα από το RT μονος μου ?:p:p:p

Μπράβο σου , φαίνεται πολύ προσεγμένη δουλειά
εγώ ακόμα χαίρομαι που αλλάζω την λάμπα μόνος μου στο v-storm μου...να δεις χαρά όταν καθαρίζω την αλυσίδα !!!!!!

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
απιστευτη δουλια!...το κανεις να φαινεται σαν να καθαριζεις ενα αυγο !...αλλα ειμαι πρεπει να χεις αγαπη, γνωση και αποθεματα υπομονης για να φερεις σε πέρας μια τετοια εγχείρηση!

Πολλες χιλιαδες σου ευχομαι απροβληματιστα και ταξιδιαρικα χιλιομετρα φιλε μου και το μοτορι να σου επιστρεψει την αγαπη που του εδωσες!

........... :ok::ok:
 
Top Bottom