Ανακατασκευη ντιζας συμπλέκτη

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Tακη ztakisg16 για να εχεις μπρος-πισω βαρελακι, πρεπει να το εχεις περασμενο ηδη και σε εφεδρικο σωληνακι.
Εγω ειχα μαζι μου προσφατα αυτο και εκανα σουπερ δουλεια στο μονοπατι που κοπηκε η ντιζα.
Κι εγω περιμενα 3 μηνες να ερθει η καινουργια απο japan. Ολοι μου ελεγαν και γιατι θα το βγαλεις? :happy:
Για εφεδρικο το αναφερω.
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Μπορεί να βοηθάω, μπορεί και όχι.

α/ Αν αναζητήσω στο διαδίκτυο τον κωδικό 32737696787, έχω κάποια αποτελέσματα για διαθεσιμότητα.
β/ Υπάρχει και αυτή η επιλογή, κάνει αποστολή, -δεν ξέρω αν αντιπροσωπεύεται η εταιρεία στη χώρα μας-.
Clutch Cable - BMW G650 Xchallenge Xcountry Xmoto - Slinky Glide Onderdelen van Wemoto - de n°.1 van Engeland in online motorfiets onderdelen detailhandelaar
γ/ Για ποιο λόγο πρέπει οπωσδήποτε να έχει κάποιος εφεδρική ντίζα αν δεν έχει ήδη κάποιο πρόβλημα η δικιά του;
Υπάρχουν mini σετάκια επισκευής (περιλαμβάνουν διάφορα μεγέθη σύρματα και κεφάλια), που έτσι κι αλλιώς πρέπει να κουβαλάμε
πάντα στα εργαλεία μας.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σπύρο το έχουμε πει και από κοντά.

Το "τσαντάκι του προσεκτικού ιδιοκτήτη" στο βουνό πρέπει να περιέχει πράγματα, στο σπίτι καλό είναι να υπάρχουν και μπακάπ πράγματα επίσης, όταν μιλάμε για κάτι που δεν είναι άμεσα διαθέσιμο. Μανέτες, πενταλάκια και ντίζα δυστυχώς είναι από αυτά (δυστυχώς γιατί και δεν έχω πάρει και βαριέμαι να κουβαλάω αλλά πρέπει να αλλάξω φιλοσοφία).

Η λύση σύρμα/ασφάλεια είναι καλή για πρόχειρα, όχι για μόνιμα. Μιά παλιά ντίζα έχει φάει και το σωληνάκι/οδηγό της, οπότε το νέο σύρμα θα ζήσει λίγο, θα πας σπίτι σου αλλά δεν είναι να το αφήσεις καιρό., ειδικά για καθημερινό μηχανάκι, πολύτιμο μάθημα από fazer και πήγασο.

Δεν το περίμενα καν από το wemoto (έχω πάρει πράγματα για το fazer)...
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Επαρεξηγήθην.
Σαφώς και δεν προτείνω το sos kit για μόνιμα.... Όμως το ζήτημα είναι να συνεχίσεις στο βουνό. Δε βοηθάει η εφεδρική ντίζα στο σπίτι, ούτε είναι έξυπνο να την κουβαλάς συνέχεια μαζί. Τα μηχανάκια μας ζήτησαν ντίζα μετά από 13 χρόνια ζωής, άρα δεν είναι και τόσο συχνό αναλώσιμο για στοκάρισμα, άσε που με προσεκτική συντήρηση και έλεγχο σε προειδοποιεί σχεδόν πάντα αυτή η ζημιά.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Μπορεί να βοηθάω, μπορεί και όχι.

α/ Αν αναζητήσω στο διαδίκτυο τον κωδικό 32737696787, έχω κάποια αποτελέσματα για διαθεσιμότητα.
β/ Υπάρχει και αυτή η επιλογή, κάνει αποστολή, -δεν ξέρω αν αντιπροσωπεύεται η εταιρεία στη χώρα μας-.
Clutch Cable - BMW G650 Xchallenge Xcountry Xmoto - Slinky Glide Onderdelen van Wemoto - de n°.1 van Engeland in online motorfiets onderdelen detailhandelaar
γ/ Για ποιο λόγο πρέπει οπωσδήποτε να έχει κάποιος εφεδρική ντίζα αν δεν έχει ήδη κάποιο πρόβλημα η δικιά του;
Υπάρχουν mini σετάκια επισκευής (περιλαμβάνουν διάφορα μεγέθη σύρματα και κεφάλια), που έτσι κι αλλιώς πρέπει να κουβαλάμε
πάντα στα εργαλεία μας.
Σπύρο καλησπέρα...Δυστυχώς έχω επικοινωνήσει μέσω mail και εγώ ο ίδιος με την bmw αλλά και μέσω του Βαγιανελη και δυστυχώς η απάντηση είναι ότι η ντιζα είναι εξαντλημένη και "πιθανων" από Σεπτέμβρη να βάλουν κομμάτια για παραγωγή...Όσο αφορά την ντιζα που μου έστειλες εσυ,αυτην έχω πάνω τώρα...Την παρήγγειλα και ήρθε άμεσα από Αγγλία...Την έχω πάνω 1 μήνα και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.. Πλην όμως δεν μου γεμιζει το μάτι καθώς το συρματοσχοινο είναι το μισό σε πάχος από την γνήσια...Κιτ επισκευης έχω πάντα κάτω από την σέλα οχι μόνο για την περίπτωση που μείνω στο βουνο αλλά και για την πόλη...Αλλά εγώ ψαχνω για μόνιμη λύση οχι για μια επιδιόρθωση που την κάνεις και με ντιζα ποδηλατου...Θα πάω αύριο εκεί που είπε ο γάτος να δω τι παίζει και αν μπορούν να φτιάξουν μια ίδια αλλιώς θα ξανακάνω μια παραγγελία από Αγγλία να έχω από εκεί μια εφεδρική στο σπίτι...Βλέπεις το μηχανάκι το χρησιμοποιώ καθημερινώς και δεν έχω την πολυτέλεια ψάχνω τελευταία στιγμή η να περιμένω παραγγελία από εξωτερικό σε περίπτωση που κοπεί...
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Σπύρο καλησπέρα...Δυστυχώς έχω επικοινωνήσει μέσω mail και εγώ ο ίδιος με την bmw αλλά και μέσω του Βαγιανελη και δυστυχώς η απάντηση είναι ότι η ντιζα είναι εξαντλημένη και "πιθανων" από Σεπτέμβρη να βάλουν κομμάτια για παραγωγή...Όσο αφορά την ντιζα που μου έστειλες εσυ,αυτην έχω πάνω τώρα...Την παρήγγειλα και ήρθε άμεσα από Αγγλία...Την έχω πάνω 1 μήνα και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.. Πλην όμως δεν μου γεμιζει το μάτι καθώς το συρματοσχοινο είναι το μισό σε πάχος από την γνήσια...Κιτ επισκευης έχω πάντα κάτω από την σέλα οχι μόνο για την περίπτωση που μείνω στο βουνο αλλά και για την πόλη...Αλλά εγώ ψαχνω για μόνιμη λύση οχι για μια επιδιόρθωση που την κάνεις και με ντιζα ποδηλατου...Θα πάω αύριο εκεί που είπε ο γάτος να δω τι παίζει και αν μπορούν να φτιάξουν μια ίδια αλλιώς θα ξανακάνω μια παραγγελία από Αγγλία να έχω από εκεί μια εφεδρική στο σπίτι...Βλέπεις το μηχανάκι το χρησιμοποιώ καθημερινώς και δεν έχω την πολυτέλεια ψάχνω τελευταία στιγμή η να περιμένω παραγγελία από εξωτερικό σε περίπτωση που κοπεί...
Όταν λέω για αναζήτηση στο διαδίκτυο, εννοώ ότι βγαίνουν αποτελέσματα για ετοιμοπαράδοτα τεμάχια.Υπάρχει ζωή και εκτός Βαγιαννέλη και bmw hellas.
Από Αγγλία έχω πάρει και εγώ, εμένα μου το "γέμισε" το μάτι.
Το κύριο σε μια ντίζα δεν είναι μόνο το πάχος σύρματος, αλλά πρωτίστως οι λίγες παραγόμενες τριβές, πχ επίστρωση teflon. (Το άλλο μου bmw ζήτησε ντίζα μετά από πολλά-πολλά χιλιόμετρα και 25 χρόνια, λόγω αυτού).
Τελευταία φορά θα πω ότι το soskit δε το θεωρώ μόνιμη λύση!

Δεν περιγράφω άλλο...
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Όταν λέω για αναζήτηση στο διαδίκτυο, εννοώ ότι βγαίνουν αποτελέσματα για ετοιμοπαράδοτα τεμάχια.Υπάρχει ζωή και εκτός Βαγιαννέλη και bmw hellas.
Από Αγγλία έχω πάρει και εγώ, εμένα μου το "γέμισε" το μάτι.
Το κύριο σε μια ντίζα δεν είναι μόνο το πάχος σύρματος, αλλά πρωτίστως οι λίγες παραγόμενες τριβές, πχ επίστρωση teflon. (Το άλλο μου bmw ζήτησε ντίζα μετά από πολλά-πολλά χιλιόμετρα και 25 χρόνια, λόγω αυτού).
Τελευταία φορά θα πω ότι το soskit δε το θεωρώ μόνιμη λύση!

Δεν περιγράφω άλλο...
Καλά σίγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις αλλά είναι κρίμα να μην σε καλύπτει ολόκληρη bmw σε ένα τόσο αναλωσιμο ανταλλακτικο που μπαίνει σε 3 μηχανάκια...Και εννοείται βέβαια ότι όταν την άλλαξα μετά από 13 χρόνια,αν υπήρχε και έβαζα πάλι γνήσια δεν θα ψαχνομουν για δεύτερη ντιζα να έχω στο σπίτι για καβατζα εφόσον αποδεδειγμένα η γνησιά είναι πολύ ανθεκτική...
 
Top Bottom