Ανεβατόριο, ανυψωτικό μοτοσυκλέτας.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννη για δες και αυτά εαν σου κάνουν..

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θάνο είναι μέχρι 35εκ μέγιστο ύψος, δυστηχως χρειάζομαι παραπάνω.
Άσε που δε νομίζω να είναι για 170 κιλά μοτοσυκλέτα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω ένα που το χω χρόνια, το έχω χρησιμοποιήσει με όλα, EXC 450, XR 250, TTR 600 και τώρα το 640. Κουμπώνει κουτί στο 640.. Το απογευματάκι που θα γυρίσω σπίτι θα δω αν έχει μάρκα ή τί χαρακτηριστικά έχει και θα σου πώ. Περίμενε, μη βιαστείς να αγοράσεις. Να πάρεις το σωστό.

Και έχει βγει σκύλος, μέρες έχουν περάσει ανα διαστήματα πάνω τα μηχανάκια άμα έκανα δουλειές.
ΟΚ Βαγγο, οπότε θες στείλε.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχει πλεονέκτημα έναντι του διπλού στάντ.
Για παράδειγμα: Βγάζεις και την μπροστά ρόδα, πράγμα που δεν κανείς έχοντας μόνο το διπλό σταντ.
Βγάζεις όλο το μπροστινό συστημα επίσης.
Γενικότερα, επειδή το μηχανάκι «ισορροπεί» στην μέση, εμπρός πίσω είσαι άνετος.
Εάν μάλιστα συνδυαστεί με ένα κανονικό αναβατόριο (όπως έχω και από αυτό) το σηκώνεις σε οποίο ύψος θέλεις να δουλέψεις κάθε φορά, αποφεύγοντας να θέλεις ανυψωτικό εσυ!!!

Για αυτά τα μηχανάκια (με ένα σταντ), είναι η καλύτερη και πιο φθηνή, καλή λύση!
E καλα αυτο δεν εχει καμια διαφορα με το να βαλεις κατω απο τον κινητηρα κατι στιβαρο ωστε να σηκωθει ολο το μπροστινο συστημα 'η οπως κανω εγω να δεσεις με εναν ιμαντα το πισω μερος και με την καστανια του ιμαντα να σηκωσεις το μπροστινο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το απογευματάκι που θα γυρίσω σπίτι θα δω αν έχει μάρκα ή τί χαρακτηριστικά έχει και θα σου πώ. Περίμενε, μη βιαστείς να αγοράσεις. Να πάρεις το σωστό.
Βαγγοοοοοο,
Αύριο θα μπω Αθήνα οπότε αν έχεις καμιά πληροφορία για το ανεβατόριο ριχτο..
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγοοοοοο,
Αύριο θα μπω Αθήνα οπότε αν έχεις καμιά πληροφορία για το ανεβατόριο ριχτο..
Ωπα ναι έμπλεξα με δουλειές και ξεχάστηκα σόρυ. Εφτασεεε
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Έχω ένα χειροκίνητο αναβατοριο που το πήρα από τον Τζωρτζόπουλο για το BMW F650 το dakarisio. Η μηχανή είναι 210 κιλά και την σήκωνε - ισορροπούσε άνετα. Το ζόρι ήταν να πατήσεις δυνατά επάνω. Εγώ που είμαι 110 κιλά τα κατάφερα.
Τώρα στο Tenere δεν μπαίνει από κάτω. Στην δίνω αν σου κάνει (χωρίς χρέωση βέβαια) . Αρχικό ύψος 30 εκ και ανεβαίνει στα 40 εκ
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γιάννη σου βάζω foto από το δικό μου. Έρχεται ακριβώς στα μέτρα του 640.

 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Έχω ένα χειροκίνητο αναβατοριο που το πήρα από τον Τζωρτζόπουλο για το BMW F650 το dakarisio. Η μηχανή είναι 210 κιλά και την σήκωνε - ισορροπούσε άνετα. Το ζόρι ήταν να πατήσεις δυνατά επάνω. Εγώ που είμαι 110 κιλά τα κατάφερα.
Τώρα στο Tenere δεν μπαίνει από κάτω. Στην δίνω αν σου κάνει (χωρίς χρέωση βέβαια) . Αρχικό ύψος 30 εκ και ανεβαίνει στα 40 εκ
Μάλλον το ίδιο έχω κι εγώ, βαμμένο πορτοκαλί, γιατί από εκεί το είχα αγοράσει κι εγώ! Σήκωνα KLX και τώρα το F650 DAKAR!

ΥΓ: ωραίο το DAKARακι σου! Έχεις αλλάξει και υποπλαίσιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εντάξει προφανως δεν συζητάμε για μηχανές 250 κιλά.

Εγώ σε αυτό το συγκεκριμένο ανυψωτικό που έβαλα στις foto έχω κάνει δουλειές χοντρές σε 4 μηχανάκια. Τα τελευταία TT600R και 640 έμειναν εκεί επάνω απο 3 μήνες το καθένα όσο τα έφτιαχνα. Ειδικά το TT600R είχε μια μαλακισμένη ποδιά όχι ίσια και χόρευε τραμπάλα εκεί πάνω και 2 φορές το πήρα σχεδόν αγκαλιά που πήγαινε να πέσει στο πλάι αλλά το σταντ το ίδιο δεν με πρόδωσε ποτέ.

Είναι η κατασκευή του τέτοια που δεν μπορεί να κατέβει όταν είναι επάνω παρα μόνο αν τραβήξεις το μοχλό. Το βάρος της μηχανής δεν το αφήνει. Τώρα να σπάσει δε σπάει, τώρα καμιά κινεζιά τελεωμένη δε ξέρω αυτό πάντως δεν έσπασε ποτέ ούτε στράβωσε κάπου.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ο μοχλος ζορίζεται που ειναι απο σωληνα, μονο κατα το πατημα και ο πειρος της άρθρωσης οταν ειναι επανω το μηχανακι.
Ειναι οριακο αλλα δουλευει.

Κατι σαν το 690 στα 130χλμ/ωρα!!
:laugh::laugh:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω παντως την μηχανη μου σε τετοιο ανυψωτικο δεν θα την ανεβαζα,εκτος και αν εβρισκα πατεντα να την ασφαλισω απο πτωση.
Εννοειται οτι το δενεις το μηχανακι. Δεν ειναι σταθερη η βαση απο τη φυση της!!!

Εντάξει προφανως δεν συζητάμε για μηχανές 250 κιλά.
Αυτες με τιποτα!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εντάξει προφανως δεν συζητάμε για μηχανές 250 κιλά.

Εγώ σε αυτό το συγκεκριμένο ανυψωτικό που έβαλα στις foto έχω κάνει δουλειές χοντρές σε 4 μηχανάκια. Τα τελευταία TT600R και 640 έμειναν εκεί επάνω απο 3 μήνες το καθένα όσο τα έφτιαχνα. Ειδικά το TT600R είχε μια μαλακισμένη ποδιά όχι ίσια και χόρευε τραμπάλα εκεί πάνω και 2 φορές το πήρα σχεδόν αγκαλιά που πήγαινε να πέσει στο πλάι αλλά το σταντ το ίδιο δεν με πρόδωσε ποτέ.

Είναι η κατασκευή του τέτοια που δεν μπορεί να κατέβει όταν είναι επάνω παρα μόνο αν τραβήξεις το μοχλό. Το βάρος της μηχανής δεν το αφήνει. Τώρα να σπάσει δε σπάει, τώρα καμιά κινεζιά τελεωμένη δε ξέρω αυτό πάντως δεν έσπασε ποτέ ούτε στράβωσε κάπου.
Δεν σπαει,δεν χαλαει.Το πεσιμο φοβαμαι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν σπαει,δεν χαλαει.Το πεσιμο φοβαμαι.
Πέσιμο... Να σου πω για πέσιμο, να είμαι νύχτα στο γκαράζ με το ttr πάνω στο αναβατοριο να παλεύω να βάλω ψαλίδι μόνος μου η κάτι τέτοιο δε θυμάμαι και να κάνει να γέρνει να έχω πάρει τη μηχανή αγκαλιά απ το πλάι να μην έχω να με ακούσει άνθρωπος βοηθήστε χωριανοί!!! Και όχι μια φορά αυτό. Άμα παλεύεις να κάνεις μόνος σου δουλειές πολλές φορές ξεπερνάς κάποια όρια ασφαλείας.

Αυτά όλα με μονοκυλινδρο μηχανάκια και μηχανάκια που αν τελικά ακουμπήσουν κάτω δε παθαίνουν και κάτι εύκολα. Όχι για μηχανές δρόμου με πλαστικά και τέτοια!

Ετσι κι αλλιώς αυτά τα ανυψωτικά δε κάνουν για μηχανές δρόμου. Θέλουν πλαίσιο σωληνωτό από κάτω να πιάσουν. Enduro φάση η ψευδο εντουρο.

Πάντα σε χοντρές δουλειές σηκωμένο το μηχανάκι και πάνω στη ράμπα το δένω κιόλας. Απλά στο ttr η πόδια από κάτω ήταν κοιλη και μαμιοταν!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κλέαρχο clear για την ευγενική παραχώρηση του ανυψωτικού του :friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έτοιμο το εργαλείο.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom