Ανεβατόριο, ανυψωτικό μοτοσυκλέτας.

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.
.
Μετά από αυτό στο ίδιο αναβατόρια αφαίρεσα μοχλό ανύψωσής και προσάρμοσα με πατέντα έναν γρύλο αυτοκινήτου και δεν πάει πουθενά, έγινε πιο σταθερό από οτιδήποτε άλλο μπορούσα να φανταστώ. Όποτε θέλω σηκώνω πίσω τροχό, μπροστά τροχό ή και ολόκληρη τη μοτοσυκλέτα στον αέρα.







Εγώ δεν αφαίρεσα το μοχλό. Όμως το έκανα ΚΑΙ υδραυλικό!
Του άνοιξα και τρύπες για πειρους!
Σηκωνει τη gs για πλάκα!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να ξεκαθαρίσω ότι, για τις μηχανές μου, έχω κανονικό αναβατόριο!
Αυτό το μικρό ανυψωτικό το χρησιμοποιώ στο klx και για γρήγορες δουλειές στον κήπο. Όταν δηλαδή δεν «αξίζει» η φασαρία το να το βάλω στην αποθήκη μέσα!
Όταν του τελείωσα την μετατροπή, έκανα δοκιμή στο gs, το οποίο το σήκωσε για πλάκα! Δοκιμή έκανα δηλαδή! Δεν πρόκειται να κάνω εργασία στην gs με αυτό, γιατί απλά έχω το «σωστό» εργαλείο για γερές δουλειές!
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ δεν αφαίρεσα το μοχλό. Όμως το έκανα ΚΑΙ υδραυλικό!
Του άνοιξα και τρύπες για πειρους!
Σηκωνει τη gs για πλάκα!
Νίκο, από τη στιγμή που δεν είχα τροχό στον άξονα του μοχλού δεν υπήρχε λόγος να τον διατηρήσω (τον μοχλό), άσε που ενοχλούσε κιόλας. Δοκίμασα και έβαλα στη θέση του τροχού ένα ατσάλινο ρουλεμάν αλλά επειδή δεν έβρισκα ακριβώς την ίδια διάσταση με τον πλαστικό τροχό, έβαλα ένα ελαφρώς μεγαλύτερο στην εξωτερική διάσταση το οποίο όμως για 2 mm διαφορά -και σε συνδυασμό με τον πολύ χαμηλό βαθμό τριβής που είχε- δεν κλείδωνε στην άνω θέση.

Ο γρύλος είναι βιδωμένος στη βάση του αναβατορίου και έχει κινούμενη κεφαλή (το σημείο που αγκαλιάζει το μαρσπιέ του αυτοκινήτου) η οποία χωράει απολύτως εφαρμοστά στο λούκι και λειτουργεί πολύ ομαλά, ήμουν και λίγο τυχερός στο ταίριασμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νίκο, από τη στιγμή που δεν είχα τροχό στον άξονα του μοχλού δεν υπήρχε λόγος να τον διατηρήσω (τον μοχλό), άσε που ενοχλούσε κιόλας. Δοκίμασα και έβαλα στη θέση του τροχού ένα ατσάλινο ρουλεμάν αλλά επειδή δεν έβρισκα ακριβώς την ίδια διάσταση με τον πλαστικό τροχό, έβαλα ένα ελαφρώς μεγαλύτερο στην εξωτερική διάσταση το οποίο όμως για 2 mm διαφορά -και σε συνδυασμό με τον πολύ χαμηλό βαθμό τριβής που είχε- δεν κλείδωνε στην άνω θέση.

Ο γρύλος είναι βιδωμένος στη βάση του αναβατορίου και έχει κινούμενη κεφαλή (το σημείο που αγκαλιάζει το μαρσπιέ του αυτοκινήτου) η οποία χωράει απολύτως εφαρμοστά στο λούκι και λειτουργεί πολύ ομαλά, ήμουν και λίγο τυχερός στο ταίριασμα.
Εγώ Στεφ, την έκανα την "αλλαγή", την μέρα που το πήρα, οπότε δεν μου πήγαινε καρδιά να αφαιρέσω το μοχλό!
Πάντως, ο μηχανικός γρύλος που έχεις εσύ, είναι πολύ πιο αξιόπιστος από ότι ο υδραυλικος που έχω εγώ! (Για αυτό άλλωστε άνοιξα και τρύπες για πείρους, γιατί ποτέ δεν ξέρεις......)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να ρωτήσω αν ο γρύλος είναι από αυτοκίνητο που χρησιμοποιείται κανονικά ή αν είναι αγορά επί τούτου για χρήση στο αναβατόριο; Αν είναι η δεύτερη περίπτωση, χρήσιμο θα ήταν το που αγοράστηκε.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να ρωτήσω αν ο γρύλος είναι από αυτοκίνητο που χρησιμοποιείται κανονικά ή αν είναι αγορά επί τούτου για χρήση στο αναβατόριο; Αν είναι η δεύτερη περίπτωση, χρήσιμο θα ήταν το που αγοράστηκε.
Είναι από Scoda. Έδωσα το αυτοκίνητο αλλά κράτησα τον γρύλο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είναι από Scoda. Έδωσα το αυτοκίνητο αλλά κράτησα τον γρύλο.
:laugh:!
Έτσι! Εγώ είχα να διαλέξω, ανάμεσα στον μηχανικό γρύλο του αυτοκινήτου του πατέρα μου, και στον υδραυλικό των 2 τόννων!
Προτίμησα την αξιόπιστια του μηχανικού, για άλλες δουλειές που θέλω να του έχω εμπιστοσύνη!
Για αυτό μπήκε το υδραυλικό στο αναβατοριακι!!!!!
 
Reactions: STF

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ψάχνοντας για λεβιέδες (σε κάποιο νήμα είχαν προτείνει αυτό το κατάστημα) είδα αυτό το σταντ που σηκώνει τενερέ 660 (στην διαφήμιση...) το αφήνω να υπάρχει στα υπ' όψη ενδιαφερόμενων. Ίδιο με αυτό που έχει και ο Τζωρτζόπουλος δείχνει, αλλά έχει την σωστή πληροφορία.

HI-Q tools - Giassaris S.A



 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ψάχνοντας για λεβιέδες (σε κάποιο νήμα είχαν προτείνει αυτό το κατάστημα) είδα αυτό το σταντ που σηκώνει τενερέ 660 (στην διαφήμιση...) το αφήνω να υπάρχει στα υπ' όψη ενδιαφερόμενων. Ίδιο με αυτό που έχει και ο Τζωρτζόπουλος δείχνει, αλλά έχει την σωστή πληροφορία.

HI-Q tools - Giassaris S.A



Πάντως αυτό λέει ότι σηκώνει μέχρι 160 κιλά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάντως αυτό λέει ότι σηκώνει μέχρι 160 κιλά.
Αυτό λέω, θεωρητικά για το δικό μου και τα 640 είναι πιο "σίγουρο" ότι επαρκεί
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό λέω, θεωρητικά για το δικό μου και τα 640 είναι πιο "σίγουρο" ότι επαρκεί
Πρακτικά... Θα ζορίζεται.
Επένδυσε σε κάτι με περισσότερες δυνατότητες.
Ψώνισα και εγω ένα τέτοιο και τελικά το χρησιμοποιώ για κάθισμα
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ψάχνοντας για λεβιέδες (σε κάποιο νήμα είχαν προτείνει αυτό το κατάστημα) είδα αυτό το σταντ που σηκώνει τενερέ 660 (στην διαφήμιση...) το αφήνω να υπάρχει στα υπ' όψη ενδιαφερόμενων. Ίδιο με αυτό που έχει και ο Τζωρτζόπουλος δείχνει, αλλά έχει την σωστή πληροφορία.

HI-Q tools - Giassaris S.A



Ένα τέτοιο μου έδωσε ο clear να ναι καλά το παλικάρι, και εχω κάνει άπειρες δουλειές στο 640.
Απλα θέλει να το κεντράρεις καλά στην πόδια για να μοιράσεις ομοιόμορφα το βάρος.
Βέβαια λόγω βάρους γέρνει λίγο στη μία πλευρά, αλλά δεν με δυσκολεύει στις δουλειές που κάνω αλλά ούτε και έχει κίνδυνο να πέσει.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άλλη μια πρόταση (οικονομική για αυτά που προσφέρει κ το βάρος που σηκώνει) από Louis.eu





Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Παίζει και αυτό


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτά είναι γερές και αξιόπιστες κατασκευές!
Η δεύτερη δε, πιο συμφέρουσα!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ψώνισα και εγω ένα τέτοιο και τελικά το χρησιμοποιώ για κάθισμα
Να του βάλεις ροδάκια!!!
Θα δεις.... διαφορά!!! :laugh:


Σαν κάθισμα εννοώ! Άνετα πράγματα :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παίρνω τηλέφωνο για το κόκκινο με τα χιαστά, των 500 κιλών. 45Χ15 η πλάκα που έχει, περίπου 15 κιλά σαν κατασκευή. Θα χρειαστεί κάτι για να το κάνω πιο φαρδύ, στο ίντερνετΣ έχω δει βίδεος που προσαρμόζουν δύο κομμάτια ξύλο 5Χ5 για να πατάει ο σκελετός (εν προκειμένω η ποδιά). Το κορυφαίο μηχάνημα είναι ένα που είχα δει στην έκθεση στο Λονδίνο που πιάνει το μηχανάκι και το γυρίζεις όπως θες μετά, αλλά ξεφεύγει οικονομικά.

Την ίδια ώρα που συζητάω για το αναβατόριο, παίρνει ακόμα ένας και το ζητάει, οπότε πληροφορίες για αποστολή και αντικαταβολή άκουσα, μας πιάσανε τα γέλια "ούτε κανονισμένο να το είχατε", κάποιος πάει να το πάρει σήμερα, αύριο θα κατέβω στο πίτζεον και εγώ. Πρέπει γιατί να γίνει ένα σέρβιτΣ στο πενφέ μπρος πίσω.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
αύριο θα κατέβω στο πίτζεον και εγώ. Πρέπει γιατί να γίνει ένα σέρβιτΣ στο πενφέ μπρος πίσω.

Ρε θα σου φαει ολα τα λεφτα αυτη και θα σε βαλει να ξυρισεις και το μουστακι......



























ουυυυ να μου χαθεις....που θες και σελφι στη Αυρα, Αυγολέμονε



























:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 
Top Bottom