Ανοίγουν οι χάρτες!!! Κάστρα - Μύθοι και Whiskey!!

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Προσωπικά θα πρότεινα να κατέβεις Ανγκόνα αντι Βενετία..τα 200 περίπου χιλιόμετρα που τις χωρίζουν καλύπτονται πιο γρήγορα με το μηχανάκι απο ότι με το καράβι..;)
Κέρδος σε χρόνο..
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ταπεινή μου γνώμη είναι όταν ο προορισμός-στοχος είναι μακρινός και ο χρόνος λιγοστος, πρέπει να επικεντρωθουμαι στο να φτάσουμε όσο το δυνατό ποιό γρήγορα. Θυσιάζοντας κάποια πράγματα στην πορεία. Όμως κερδιζουμε πολλά από τον στόχο μας, και άμα μείνει χρόνος τον προσαρμόζουμε βλέποντας περισσότερα στην επιστροφή.. Και η πρόταση, κάτι που έχω κάνει είναι Βενετία, που φτάνει νωρίς το καράβι, καρφί Άμστερνταμ 1300χιλ, η το σπας με μια διανυκτέρευση. Επόμενη καράβι για Newcastle upon tyne Αγγλία.. Είσαι ακριβώς 150χιλ πριν το Εδιμβούργο.. Μετά κάνεις παιχνίδι.. Ότι και να αποφασισεις πάντως εύχομαι να το πραγματοποιησεις.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες ειναι πολυ χρήσιμες όλες!! Το "προγραμμα" εχει βγει στο περιπου αναλόγως τις μερες κτλ οτι βγει οπως λες φιλε μου!!
Απο την αλλη σκεφτομαι αν ειναι να διαθέσω 20 μερες( που για φετος μου ειναι λιγο δυςκολο) Αγγλία Σκωτία δεν τις κανω 25 για το βόρειο ακρωτήρι;; Χαχαχαχα
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες ειναι πολυ χρήσιμες όλες!! Το "προγραμμα" εχει βγει στο περιπου αναλόγως τις μερες κτλ οτι βγει οπως λες φιλε μου!!
Απο την αλλη σκεφτομαι αν ειναι να διαθέσω 20 μερες( που για φετος μου ειναι λιγο δυςκολο) Αγγλία Σκωτία δεν τις κανω 25 για το βόρειο ακρωτήρι;; Χαχαχαχα
Και δεν τις κάνεις 35 να πας Ισλανδία να σου πέσουν τα σαγόνια, να πάθεις κοκομπλοκο από αυτά που θα δεις; Χαχαχα
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
:eek::eek::eek: 35 μερες;; Μακαρι καποια στιγμη να μπορέσουμε να το κανουμε αυτο!! Οντως εκει τα μέρη ειναι απίστευτα απο ταξιδιωτικά που εχω διαβάσει!!!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Νομιζω οτι για να το ευχαριστηθείτε και οι 2 περισσοτερο , το Παρισι θα πρεπει να ειναι το Βορειο όριό σας! Απο Βενετια εισαι πανευκολα Γαλλικες Αλπεις, μετα μεσω επαρχιακων Παρισι και πισω. Θα χαρειτε ομορφια και ρομαντζο. Ενδεικτικα μερη: Provence(ολη), λιμνες φαραγγια, Chamonix, Megeve, Annecy, Bordeaux, Colmar, Mont Saint Michel, πεδιαδα Λιγηρα κλπ. Bonus επιστροφη απο λιμνες Como, Garda...Μελαγχολησα.
Και φυλας λεφτα και ημερες για Ακρωτηρι του χρονου
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
...17 μερα γενευη ανκονα...
Το Γενεύη - Aνκόνα είναι 740 χλμ περίπου αν πας μέσω του τουνελ του Mont Blanc. Ακόμη και με συνεχή οδήγηση δεν το έχω κάνει ποτέ λιγότερο απο 8 ώρες. Δεδομένου ότι τα πλοία φεύγουν γύρω στις 13:30-14:00 τις καθημερινές (16:30 κάποιες μέρες ανάλογα τις ημερομηνίες) και ότι θα πρέπει να είσαι εκει μία ωρα πριν τον απόπλου, θα πρέπει να ξεκινήσεις γύρω στις 4 το πρωί απο γενεύη, εάν προτίθεσαι να κάνεις το δρομολόγιο συνεχόμενα χωρίς στάσεις. Επίσης λάβε υπόψη σου ότι η κυκλοφορία στο τουνελ κάποιες ημέρες και ωρες τροποποιείται με μονοδρόμηση ή διακόπτεται εντελώς για εργασίες συντήρησης. Η διαδρομή δεν είναι δύσκολη παρόλα αυτα τα καλοκαίρια νωρίς το πρωι μπορεί να έχει απίστευτη κίνηση σε σημεία εισόδου/εξόδου απο μεγάλες πόλεις (μιλάνο , μπολονια, ανκονα) Ενα ακόμη πιθανό πρόβλημα είναι η πολύ πυκνή ομίχλη που μπορεί να συναντήσεις ειδικά μέχρι το μιλάνο, τις βραδινές και πρώτες πρωινές ώρες. Λαμβάνοντας όλα αυτα υπόψη το συγκεκριμένο δρομολόγιο θέλει προγραμματισμό προκειμένου να μην είσαι με το άγχος του να φτάσεις στο πλόιο εγκαίρως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom