Ανοιξιάτικη κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά.

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Για λόγους ευκολίας θα αναρτώ τις βασικές πληροφορίες για την εκδρομή ΚΑΙ εδώ στην αρχή του νήματος:

Λοιπόν, ανακεφαλαιώνω.

Διανυκτέρευση στον πάτο του Δάσους του Ρούβα, στον Άι Γιάννη. 22-23 Μάρτη Υψόμετρο 950 περίπου μέτρα.
Πλεονεκτήματα: Έχει νερό, το καταφύγιο έχει τζάκι και τουαλέτα, και προσφέρει προστασία σε περίπτωση κακοκαιρίας. Μέρος με πολλά και μεγάλα δέντρα, πανέμορφο, έχει σε κοντινή απόσταση άφθονα σπασμένα κλαδιά, σκόρπια στο δάσος, που αρκεί να πάμε να τα φέρουμε για να έχουμε να ψήνουμε μέρες, ο χώρος προσφέρεται για ΠΟΛΛΑ μοτοπαιχνίδια και εκδρομούλες για μεγάλα on-off αλλά ειδικά για μικρά. Η πρόσβαση σε αυτό το μέρος είναι δυνατή ακόμα και σε street μηχανάκια που δεν τους νοιάζει να πατήσουν μερικές πετρούλες
Μειονεκτήματα: Κάτω από τα 1000 μέτρα = φλώρικη διανυκτέρευση :p
Συμμετέχοντες απότι φαίνεται, είναι διάφορα μέλη του Συλλόγου Μοτοσυκλετιστών Σκαλανίου (και εγώ και ο yns είμαστε μέλη) αλλά και άλλα παιδιά από Σητεία μέχρι και Κίσσαμο.
Το πρόγραμμα που σας παρουσιάζω είναι προς το παρόν μία πρόταση. Βασικό είναι να μπορούν να έρθουν τα παιδιά του Συλλόγου που θα την υποστηρίξουν και να μην τύχει κάτι απρόβλεπτο. Λοιπόν...

Στις 22 του Μάρτη:
  • Πολύ πρωί, γύρο στις 08:00, θα ξεκινήσει ένα γκρουπ από μηχανάκια On-Off που θα οργώσει τον ανατολικό Ψηλορείτη από βορά μέχρι νότο μέσα από χωμάτινες και λίγες ασφάλτινες διαδρομές συνολικού μήκους περίπου 100-110 χλμ. Θα τσεκάρω τη διαδρομή ξανά με τον yns κάποια στιγμή για να δω πόσο χρόνο προβλέπεται να μας πάρει αλλά πιστεύω πως μέχρι τις 15:00 θα έχουμε φτάσει στον Αι Γιάννη. Χωμάτινα δεν είναι απαραίτητα, μια στοιχειώδη εμπειρία όμως είναι καλό να υπάρχει.
  • Κατά τις 10:30 (λέω τώρα) θα ξεκινήσει ένα ασφάλτινο γκρουπ που θα πάει από άσφαλτο προς το δάσος του Ρούβα. Θα χρειαστεί να διασχίσει περίπου 4,5 χλμ αξιοπρεπή κατηφορικού χωματόδρομου. Εγώ τουλάχιστον έχω βάλει το χαμηλό αμάξι μου εκεί με την οικογένεια χωρίς πρόβλημα αλλά και πολλοί άλλοι έχουν έρθει κατά καιρούς και με ταξιδιάρικα ασφάλτινα μηχανάκια (πχ BMW R1200RT). Το πρόγραμμα θα καθοριστεί από τους ασφάλτινους της παρέας, οπότε περιμένετε λεπτομέρειες αργότερα.
  • Το ασφάλτινο γκρουπ με το αγροτικό, περνώντας από Γέργερη (μια και η Γέργερη είναι το χωριό που μας φιλοξενεί αυτή τη φορά) θα κάνει τα απαραίτητα ψώνια και μετά να μοιράσουμε το κόστος σε όλους τους συμμετέχοντες. Αυτό δεν είναι υποχρεοτικό αλλά νομίζω πως απλουστεύει τα πράγματα αρκετά. Κατά τα άλλα, ότι φέρει κανείς δε θα πάει χαμένο.
  • Μετά την άφιξη και των δύο γκρουπ, θα γίνει γλέντι με φαγητό, πιοτό, μοτοπαιχνίδια κατά βούληση μέχρι αργά το βράδυ.

    Το καταφύγιο είναι μάλλον μικρό και όσο περισσότεροι μαζευτούμε τόσο πιο στριμωχτά θα είναι. Πάντως, δε προβλέπετε πολύ κρύο και για όποιον θελήσει, μπορεί να δοκιμάσει να διανυκτερεύσει και στο εκκλησάκι του Αι Γιάννη (μεγάλη η χάρη του) μα δεν είναι ντροπή ούτε θα χαλάσουμε τίποτα μέσα.

    Στις 23 του Μάρτη, αναχώρηση ελεύθερη. :
  • Υπάρχει η ιδέα να υπάρξει μια βόλτα ασφάλτινη μέχρι τα Χανιά από φιδίσιους ορεινούς δρόμους με οδηγό τον @yns .
  • Εγώ μαζί με τους υπόλοιπους τεμπέληδες συνεχίζουμε το γλέντι και φεύγουμε από το Ρούβα νωρίς το απόγευμα.
  • Προβλέπω να μαζευτούμε είτε από Κρήτη είτε μέσω του advride.gr αρκετά άτομα, οπότε καλό θα ήταν, ειδικά εσείς οι "μουσαφίριδες" που μας έρχεστε από μακριά να μας δηλώσετε αν θέλετε να μείνετε στο καταφύγιο να κρατήσουμε χώρο.
  • Διαδρομή Παρασκευής: Free day.
  • Διαδρομή Σαββάτου, 100 περίπου χλμ με 80% χώμα βατό. Χάρτες; Λεπτομέρειες; Όλα στο GPS που έχω στο κεφάλι μου, έκπληξη!
  • Διαδρομή Κυριακής (Άνετο χώμα, αρκετή άσφαλτος):
    Η βόλτα της 2ης (για κάποιους βιαστικούς :D 3ης) μέρας.

    Από το δάσος του Ρούβα θα ξεκινήσουμε το αργότερο στις 10 (ΑΚΟΥΤΕ;;;; )και θα πάρουμε τον κόκκινο δρόμο που μέχρι το Αστεροσκοπείο στον Σκίνακα (με υπέροχη θέα στο Ηράκλειο) είναι χωμάτινος, για να αγκαλιάσουμε τον Ψηλορείτη από τον Βορρά μέσω Ανωγείων, Ζωνιανών και λοιπών ξακουστών χωριών. Στο Σπήλι θα πιούμε ένα καφεδάκι για να ξεμουδιάσουμε και να ελεγκτούμε μήπως έχουμε φάει καμιά αδέσποτη και μετά βουρ για θάλασσα. Παραλιακός χωματόδρομος μέχρι την Πρέβελη όπου όποιος θέλει φωτογραφίζει την ξακουστή παραλία μετά από 10λεπτο περπάτημα. Ακολουθεί μικτός χώμα-άσφαλτος μέχρι Φραγκοκάστελο (αν έχουμε ώρα να τσιμπήσουμε και κάτι) και από εκεί θα πάρουμε την κίτρινη διαδρομή για το passo del Kallikratis. Όσοι έχουν υψοφοβία μπορούν να πάνε από το passo dei Sfakia που τουλάχιστον εκεί χωράνε να περάσουν 2 αυτοκίνητα... Φτάνονουμε στο οροπέδιο του Ασκύφου και από εκεί Σούδα για να χαιρετίσουμε το πλοίο που θα έχουν χάσει οι Αθηναίοι. :roflmao::roflmao:
    Όλοι μαζί μετά πάμε στα Χανιά, ψάχνουμε ξενοδοχείο για αυτούς που έχασαν το πλοίο και ακολουθούμε το πρόγραμα του @jmar ! :):)
    Σύνολο διαδρομών ~ 240 χιλιόμετρα, προβλεπόμενος χρόνος οδήγησης χωρίς τις στάσεις ~5-5:30 ώρες.
  • Διαδρομή Δευτέρας (άνετο χώμα, πολύ άσφαλτο):
    Η βόλτα της Δευτέρας στα Χανιά :D
    Χανιά Ομαλος φαράγγι Σαμαριάς Παλαιοχωρα Ελαφονησι Σφηναρι Φαλασαρνα Μπαλος (αν προλαβουμε )

    Sent from my πατάτα-talk
  • ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ Χανιά:
    Εκλεισα δωμάτια παλιά πόλη με χώρο για τις μπουμπουδες 25 ευρώ ένα δικλινο και 35 ένα τρικλινο καλά είναι; :cool:
    Sent from my πατάτα-talk

  • Ακτοπλοικά εισητήρια:
    Οι τιμες στα πλοια...
    4κλινη καμπινα συν μοτο...120 ευρα παγαινε-ελα.
    οικονομικη θεση...90 ευρα παγαινε -γυρνα
    διαλιεχτε:D

ΑΝΤΕ ΨΗΘΕΙΤΕ ΛΕΜΕ!



ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΠΟΣΤ:

Για του φίλους της Κρήτης, προτείνω βόλτα ένα από τα επόμενα Σ.Κ. Πιο συγκεκριμένα, κάπου τον Μάρτιο (η Άνοιξη αρχίζει 21 Μαρτίου αλλά μπορεί να το κάνουμε και νωρίτερα) λέμε να πάμε μια βόλτα στα βουνά. Κατασκήνωση για εμένα, καταφύγιο για όποιον κρυουλιάρη θέλει. Δίπλα θα είμαστε. Το βάζω και από εδώ για να δω αν υπάρχει κάποιος ενδιαφερόμενος και να απαντήσω σε τυχόν απορίες. Ημερομηνία και ακριβές μέρος δεν έχουν ακόμα καθοριστεί αλλά μάλλον στα βουνά του Ψηλορείτη θα γίνει η μάζωξη. Θα είναι "δροσιά" αλλά με κατάλληλο εξοπλισμό η κατασκήνωση δεν είναι πρόβλημα. Ακόμα όμως και αν δεν έχει κανείς εξοπλισμό, μπορεί να μείνει στο καταφύγιο (ή εκκλησία, ανάλογα) και θα έχουμε σόμπα ή τζάκι με ξύλα. Υπόστρωμα και υπνόσακος είναι απαραίτητα πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Είναι ζόρικος ο Μάρτης λόγω εφημεριών αλλά 1 ΣΚ (μάλλον 8-9), θα το βρω!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Aφου η Ανοιξη αρχιζει 21 Μαρτιου λεω να παρω ενα φιλο
που το εχει ταμα να κοιμηθουμε στον Ψηλορειτη και να κατηφορισουμε.
Αν σας βολεψει λοιπον στις 22-23, θα εχετε και λιγο αερα trOFFy στο νησι!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Aφου η Ανοιξη αρχιζει 21 Μαρτιου λεω να παρω ενα φιλο
που το εχει ταμα να κοιμηθουμε στον Ψηλορειτη και να κατηφορισουμε.
Αν σας βολεψει λοιπον στις 22-23, θα εχετε και λιγο αερα trOFFy στο νησι!!
:friendship::friendship::friendship:
Τώρα μ'έφτιαξες! Σιγούρεψέ το και θα σου φτιάξουμε πρόγραμμα μούρλια! :ok:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στην ουσια ειμαστε τεσσερις μεχρι τωρα με τρεις ομως μοτοσυκλετες.
Θα τον ψησουμε αραγε να ανεβει στα βουνα διπλος???
Don Sakis ακουει?
 
Περιοχή
Αχαρνές Αττικής
Όνομα
Ξανθή
Μοτό
BMW 650gs 2004
Στην ουσια ειμαστε τεσσερις μεχρι τωρα με τρεις ομως μοτοσυκλετες.
Θα τον ψησουμε αραγε να ανεβει στα βουνα διπλος???
Don Sakis ακουει?
Η Ξανθή πάντως ακούει, το ψήσιμο έχει ήδη αρχίσει εδώ και καιρό για τετραήμερο στο νησί, η αφορμή εδώθει(thanks Νικόλα), πάω να κανονίσω τα παιδιά.......:hungry::hungry::hungry:...............Σοφίαααα.....
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
αποφασισατε τελικα που,πως και ποτε θα ερθετε στο νησι?? Ενημερωστε μας μονο να κανονισουμε! :p
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Παίδες, οι συμμετοχές με εκπλήσουν ευχάριστα!
Λοιπόν, μπορούμε να το κανονίσουμε από τώρα να γίνει το Σ-Κ 22-23 Μάρτη και βλέπουμε. Προσωπικά, για οικογενειακούς και επαγγελματικούς λόγους, δε μπορώ να αφιερώσω πληρες τετραήμερο. Αλλά ένα Σ-Κ περιποιημένο σας το τάζω! έχουμε άτομα εδώ κάτω διάμντια που δεν έχετε γνωρίσει και θα σας κάνουν τι διαμονή αξέχαστη.
Τώρα, για το που...
Θα δούμε ;)
Υπάρχουν κάποια στα υπόψιν, μείνετε συντονισμένοι και θα υπάρξει ενημέρωση :sneaky:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
αποφασισατε τελικα που,πως και ποτε θα ερθετε στο νησι?? Ενημερωστε μας μονο να κανονισουμε! :p
Κοιτα καθε βραδυ εχει καραβι!!!
Απο το οποιο θα βγουμε Σαββατο πρωι και θα ξαναμπουμε Δευτερα βραδυ.
Στην Κρητη εχουμε πολλα αδελφια που ακομα δεν τα εχουμε χορτασει απο κοντα.
Παιζει γενικα μεγαλη καθοδος για το συγκεκριμενο τετραημερο,
απο μπουρλοτιερηδες και φιλοξενους εχετε περισσεμα μεγαλο ε πολυ θελει?
Εσυ προσωπικα ετοιμασε κατασκηνωτικα για το Σαββατο
κι ενα καλο χανιωτικο ρακαδικο για την Κυριακη το βραδυ:)
 

Don Sakis

Old bastards
Περιοχή
Salonique
Όνομα
Σάκης
Μοτό
GS1200 η λευκή
του ΄09
ας καταφέρω να ξεκαθαρίσω την άδεια,,,και βλέπουμε,,,,άρχισε να αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον....:biker2:

η Σοφία,, έχει κάτι δουλίτσες εκείνες τις μέρες....έτσι ΜΕ είπε τουλάχιστον:rolleyes:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
θα γινει του 'Χρηστακη' παλι με φαινεται

:yew:
Θα κάνουμε σύσκεψη η Κρητική παρέα και θα σας ενημερώσουμε για την κατασκήνωση με λεπτομέρειες. Για τοποθεσία πάντως, δε νομίζω πως ταιριάζει να πάμε σε πολύ υψηλά υψόμετρα. Ο κίνδυνος να έχουμε σοβαρό θέμα από αέρα είναι μεγάλος και θα φάμε ταλαιπωρία χωρίς να το απολαύσουμε. Υπάρχει ένα μέρος με νερό, δάσος και υψόμετρο 950 περίπου μέτρα που μας ταιριάζει νομίζω τέλεια. Περισσότερα όμως τις επόμενες μέρες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα κάνουμε σύσκεψη η Κρητική παρέα και θα σας ενημερώσουμε για την κατασκήνωση με λεπτομέρειες. Για τοποθεσία πάντως, δε νομίζω πως ταιριάζει να πάμε σε πολύ υψηλά υψόμετρα. Ο κίνδυνος να έχουμε σοβαρό θέμα από αέρα είναι μεγάλος και θα φάμε ταλαιπωρία χωρίς να το απολαύσουμε. Υπάρχει ένα μέρος με νερό, δάσος και υψόμετρο 950 περίπου μέτρα που μας ταιριάζει νομίζω τέλεια. Περισσότερα όμως τις επόμενες μέρες.
δεν εχουμε αποψη αδερφε.....
εμεις θα παμε, οπου μας πατε......τυφλη εμπιστοσυνη, ένα πραμα;)
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Μου λειπει ενα πεντακοσαρικο. Μολις το βρω θα επιβεβαιωσω!!!!!

Γιατι ο αντρας απο δυο πραματα ξεχωριζει
Το ενα ειναι να μην εχει αποθυμενα!!!!!!

Καλα τα λεω Μανιακε μου;;;;; ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μου λειπει ενα πεντακοσαρικο. Μολις το βρω θα επιβεβαιωσω!!!!!

Γιατι ο αντρας απο δυο πραματα ξεχωριζει
Το ενα ειναι να μην εχει αποθυμενα!!!!!!

Καλα τα λεω Μανιακε μου;;;;; ;)
Μια χαρα νεε μου....
 
Top Bottom