Ανορθωτής Series R/R

chaosm

Μέλος
Μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει κάποια ένδειξη η μηχανή για ανορθωτή. Προχθές άφησε έναν φίλο μου με 990. Και επειδή δεν θέλω να μείνω ή να βράσω τα πηνία αξίζει να αλλάξω τον μαμά με έναν r/R από τον Νακο; Υπάρχει διαφορά στη λειτουργία; Το δικό μου είναι 950 με 45.000χλμ
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
O αντρεας εχει βαλει τον polaris απο το ιντερνετ, απο αμερικη συγκεκεριμενα και εγω εβαλα απο τον sxelectronics απο τον πειραια συγκεκριμενα :cool:.. του αντρεα ειναι πιο ποιοτικος και κραταει το ρευμα στα 14,5 σταθερα... και κοστιζει 170.. ο δικος μου δεν ειναι κακος μια χαρα ειναι, εχει 120 και 2 χρονια γραπτη εγγυηση... κραταει το ρευμα στα 14,3-14,4...

Οταν την επαθα εγω δεν προλαβαινα να παρω τον polaris γιατι ςφευγα για διακοπες και ηθελε μια βδομαδα να ερθει.. γι αυτο εβαλα τον αλλο...

Δεν εχω δοκιμασει το μηχανακι του αντρεα για να δω διαφορες αλλα ευχαριστημενος ειμαι με τον sx... εσυ ομως αφου δεν σου εχει χαλασει ακομα ο παλιος να βαλεις polaris.. ο sx παιρνει τις φισες απο τον καμμενο σου ανορθωτη και τις βαζει στοβ σειριακο για να κουμπωσει πανω.. επισης για να βαλεις τον polaris δεν ειναι απλο... καταργεις καποια καλωδια της μηχνανης τα μονωνεις κτλ κτλ... τα υπολοιπα ο γατος!!:friendship:
 

chaosm

Μέλος
O αντρεας εχει βαλει τον polaris απο το ιντερνετ, απο αμερικη συγκεκεριμενα και εγω εβαλα απο τον sxelectronics απο τον πειραια συγκεκριμενα :cool:.. του αντρεα ειναι πιο ποιοτικος και κραταει το ρευμα στα 14,5 σταθερα... και κοστιζει 170.. ο δικος μου δεν ειναι κακος μια χαρα ειναι, εχει 120 και 2 χρονια γραπτη εγγυηση... κραταει το ρευμα στα 14,3-14,4...

Οταν την επαθα εγω δεν προλαβαινα να παρω τον polaris γιατι ςφευγα για διακοπες και ηθελε μια βδομαδα να ερθει.. γι αυτο εβαλα τον αλλο...

Δεν εχω δοκιμασει το μηχανακι του αντρεα για να δω διαφορες αλλα ευχαριστημενος ειμαι με τον sx... εσυ ομως αφου δεν σου εχει χαλασει ακομα ο παλιος να βαλεις polaris.. ο sx παιρνει τις φισες απο τον καμμενο σου ανορθωτη και τις βαζει στοβ σειριακο για να κουμπωσει πανω.. επισης για να βαλεις τον polaris δεν ειναι απλο... καταργεις καποια καλωδια της μηχνανης τα μονωνεις κτλ κτλ... τα υπολοιπα ο γατος!!:friendship:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εγώ έχω το 950. Το κόψε ραψε για τον polaris μπορεί να έχει να κάνει με τη πλεξουδα του 990. Ίσως στο 950 να μη χρειάζεται ίσως και ναι. Δε το ξέρω αλλά θα το μάθω. Από κει και πέρα έλεγα να παίξω ανάμεσα στους 2 Νάκος και sxelectronics. Αυτό γίνεται προληπτικά. Για να πάω στον polaris είναι η διαφορά των 50 ευρώ συν το κόψε ραψε στα καλώδια που δε το θέλω. Ανάμεσα σε αυτούς τους δύο έχεις άποψη; σε Νάκος και sxelectronics;
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Απο το 2007 εως και σήμερα ο πήγασος μου ''φοράει'' τον
sx electronics.
Στα υπόψιν οτι ο ανορθωτής αυτός απο το 2007 εχει κάνει πάνω απο 100000 χλμ!.

Απο οτι δείχνουν τα πράγματα ποιό γρήγορα θα χρειαστεί επισκευή το μοτέρ.:laugh:
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αφού το κανεις προληπτικά, γιατι δεν περιμένεις λιγο ακόμα να τα μαζέψεις να πας να παρεις τον Top??

Αναμεςα Σε Νακο και sx δεν ξερω τι παίζει...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αφού το κανεις προληπτικά, γιατι δεν περιμένεις λιγο ακόμα να τα μαζέψεις να πας να παρεις τον Top??

Αναμεςα Σε Νακο και sx δεν ξερω τι παίζει...
Ποιον εννοείς ως κορυφαίο; Τον polaris;
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ποιον εννοείς ως κορυφαίο; Τον polaris;
Ναι.. Απ ότι λέει ο αντρεας αλλα και ο γάτος ειναι πολύ καλός! Ο αντρεας στην πράξη και ο γάτος στην τοποθέτηση ειπε ότι ειναι πολύ ποιοτικός...
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εγώ έχω το 950. Το κόψε ραψε για τον polaris μπορεί να έχει να κάνει με τη πλεξουδα του 990. Ίσως στο 950 να μη χρειάζεται ίσως και ναι. Δε το ξέρω αλλά θα το μάθω. Από κει και πέρα έλεγα να παίξω ανάμεσα στους 2 Νάκος και sxelectronics. Αυτό γίνεται προληπτικά. Για να πάω στον polaris είναι η διαφορά των 50 ευρώ συν το κόψε ραψε στα καλώδια που δε το θέλω. Ανάμεσα σε αυτούς τους δύο έχεις άποψη; σε Νάκος και sxelectronics;
Του Νακου μπαίνει κατευθείαν ο sx νομίζω θέλει κόψιμο. Τώρα το ποιος είναι καλύτερος μόνο κάποιος που τον έχει βάλει μπορεί να μας πει. Εγώ πάντως αν επερνα από Ελλάδα θα προτιμούσα του Νακου είναι και κάτοχος 950 sm νομίζω.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250

chaosm

Μέλος
...ναι αλλά, από Αμέρικα παίζει κι ο αστάθμητος παράγοντας "τελωνείο", σωστά;
Πάντα... Αυτά φοβάμαι από Αμερική κ γι αυτό δεν παίρνω τπτ από εκεί. Τώρα από κει και πέρα είδα και ebay από Ιταλία τον sh και πιο φθηνό. Τώρα αν είναι ο ίδιος δεν ξέρω. Αλλά με τον κωδικό αυτό Ιταλία Γερμανία είναι κάπου στα 80-90
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ο Polaris είναι ο shindengen sh775. Ο κορυφαίος νομίζω είναι ο sh847 τού καινούργιου vstrom
Αυτό ακριβώς.
Απλά τους φοράει η Polaris στα μηχανοκίνητά της.

Αυτό που μου άρεσε στο κίτ που πήρε ο Ανδρέας (μαζί με τον shindengen sh775)

είναι ότι ,εκτός απο έναν πολύ καλής ποιότητας ανορθ.-σταθ/τη ,στο κίτ υπήρχαν κ πολύ καλής ποιότητας φίσσες ,ασφαλιστική πλακέτα με δίοδο (για προστασία απο αντιστροφή πολικότητας) κσθώς κ πλήρης καλωδίωση ,η οποία καταργεί ΟΛΗΝ την εργοστασιακή καλωδίωση που έχει να κάνει με τον ανορθωτή.(βλ. εναλλαγή ΑC>DC-ανόρθωση-σταθεροποίηση-φόρτιση-ρεύμα-γείωση)

Το κοψε-ράψε δεν αρέσει σε πολλούς (ούτε κ σε μένα)

Αλλά με την προϊστορία των διαπιστωμένα κακών kαλωδιώσεων κ φισσών στα 950/990 ,το οτι πέταξα (κατα την τοποθέτηση) τόσα φθαρμένα μαμά λεπτά (κακώς) καλώδια κ 2 ξεραμμένες μισοκαβουρδισμένες μαμά φίσσες ,μόνο για καλό μπορώ να το μετρήσω.
Αν δε κάποιος ,βάλει δίπλα-δίπλα τα καλώδια πρίν κ μετά ,καθώς κ τις φίσσες ,δεν θα ξέρει αν θα πρέπει να κλάψει ή να γελάσει με την διαφορά ποιότητας.

Χώρια που μετά την τοποθέτηση ,η φόρτιση γίνεται απ'ευθείας στην μπαταρία ,χωρίς περεμβολές κ τρίπλες μέσα απο την πλεξούδα.

Σίγουρα η τοποθέτηση του συγκεκριμένου κιτ ,δεν είναι τόσο απλή υπόθεση ,κ προϋποθέτει κάποιες γνώσεις ,ωστε να ξέρεις τι κάνεις κ γιατί.

Σίγουρα όμως επίσης ,το να βάλω έναν (έστω κ εξίσου καλό) ανορθωτή ,πάνω σε ταλαιπωρημένα καλώδια κ ξεραμένες-οξειδωμένες φίσσες ,είναι μισή δουλειά ,η οποία μάλιστα -ως έναν βαθμό- αναιρεί τμήμα της μακροημέρευσης-αξιοπιστίας ,της όλης αναβάθμισης.


Τα θετικά με τους made in Greece ανορθωτές (των οποίων δεν έχω λόγο να αμφισβητίσω την ποιότητα) είναι η χαμηλότερη τιμή απόκτησης ,η 2ετής εγγύηση ,και η αμεσότητα λύσης σε περίπτωση προβλήματος.

Πάντως εγώ ,στο δικό μου μηχανάκι ,αν έβαζα (όποιον) καινούργιο ανορθωτή ,θα άλλαζα έτσι κι αλλιώς φίσσες-καλωδιώσεις-συνδεσμολογία κ θα πρόσθετα ασφαλιστική προστασία.
 
Top Bottom