Αντί για tkc 80, τότε τι;;

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Πρώτη φορά θέλω να βάλω χωμάτινα στο f800 και σε αυτόν τον τομέα (του on-off) δεν εχω κάποια εμπειρία ακόμη και γιαυτό ρωτάω εσας που έχετε κάνει μπόλικα χλμ και ξέρετε κάτι παρα πάνω.

Συγκεκριμένα με αφορμή το φετινό troffy που προσπαθώ να καταφέρω να έρθω, είπα να ερθω και εγω σαν άνθρωπος με τα λαστιχακια μου Κύριος και ολα τα συναφή.
Μου είχαν καρφωθεί λοιπόν τα tkc 80, απο οσα εχω ψάξει και διαβάσει, αλλά σήμερα που πήρα τηλ στα 2 πιο μεγάλα τουλ'αχιστον λαστιχάδικα στην Αθήνα, μου είπαν οτι δεν έχουν τίποτα και οτι έχει σταματήσει να το βγάζει πλέον αυτό το λάστιχο..

1) Μήπως γνωρίζει κάποιος που αλλού μπορώ να τα βρω;; (150/70/17 & 90/90/21)
2) Εκτός λοιπόν απο αυτά,τότε ποιά;
Ποια προτείνετε για χωμάτινη χρήση και ας πούμε σε όλα τα τερέν,(το ξέρω οτι το θέλω και ξηρησμένο, αλλά...:D:D) με το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα-απόδοση;

(Μου τρυγυρίζουν επίσης και τα Haidenaut K60, όπως επίσης και τα Wild, αλλά απο οσα εχω διαβάσει εδω, φοβάμαι οτι με τα wild θα βγάλω πολύ λίγα χλμ και δυστυχώς δεν με παίρνει οικονομικά..)

Θα ήθελα όμως να μπορούν να με βγάλουν 8-10,000 χλμ, πάντα με σεβασμό στην άσφαλτο και χαμηλές ταχύτητες.

Παρακαλώ..
:friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τα TKC80 βγαινουν κανονικα για το 800αρι...αν θελεις εναλλακτικα δοκιμασε και Michelin Anakee Wild...μοιαζουν ΠΟΛΥ με τα TKC.Αν θες παραπανω χωμα τοτε δαγκωτο Mitas E09...αλλά κρατανε 2500-2700χλμ κ μετα bye bye...
Σε μενα Anakee Wild & TKC κρατανε 4500χλμ το πισω κ βαζεις αλλο 1 και πας για σετ υστερα...
Αν θες 8000-10000χλμ αποδοση σε διπλης χρησης ελαστικο τοτε πηγαινε σε Mitas E07 ή K60scout(εγω νο παλι αυτα...)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βάλε τα Michelin Wild. Όπως λέει κι ο Μάθος, ή τα Mitas E10 που είναι επίσης στην ίδια κατηγορία.
Tα Wild είναι καλύτερα από τα TKC 80.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Όντως εχω διαβάσει τα σχόλια σας για τα wild και δείχνουν φοβερό λάστιχο, αλλά με προβληματίζει το οτι βγάζουν σχετικά λίγα χλμ...4-5000 στην καλύτερη..
-Τα Μιτας Ε10 δείχνουν επίσης φοβερό λάστιχο όπως ενα FIM enduro λάστιχο που κρατάει παντού, σε ολα τα τερέν και φοβερά, αλλά είναι και αυτό για 5 βόλτες στην καλύτερη και μετά αντίο.
-Το Heidenaut Κ60 γιατί δεν θα το ξαναβάζετε όσοι το εχετε βάλει +(mAthosalas);;

Αν είχα 2ο σετ ζάντες δεν θα το σκεφτόμουν τώρα και θα ηταν μόνιμα ενα 100% χωμάτινο πάνω (Ε10 μάλλον ή Wild) και ενα Scorpion Trail (αν υπάρχει ακόμη) στο ασφάλτινο.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Επίσης, ποιό λάστιχο απο τα 3 είναι πιο δύσκολο στο ξεζαντάρισμα σε περίπτωση επισκευής στο βουνό;
1) Wild
2) E10
3) Heidenaut k60

Γιατί και αυτό παίζει μεγάλο ρόλο... το γνωρίζεται όλοι..:D:D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για τα Κ60 τα εχω γραψει κατα καιρους...το μπροστινο δεν εμπνεει εμπιστοσυνη κ προσωπικα δεν θα το εβαζα παλι.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Την διάρκεια που θες δεν θα την πετύχεις εύκολα με τα wild, tkc, e09, e10... μπορεί οριακά αν πας πολύ χαλαρά στην εθνική σε ταξίδια.
Αν θες να νιώσεις σιγουριά στο χώμα βάλε ένα E09, E10 το οποίο είναι φτηνό και στο χώμα θα οργώνεις!
Αν πάλι η διάρκεια είναι το πιο σημαντικό για σένα, αλλά με παραχωρήσεις στα χώματα και σε μεγάλες ταχύτητες (130+ χλμ/ω) βάλε τότε τα E07 ή Ε07+ ή Κ60 scout αλλά άποψή μου με άλλο μπροστινό, πχ TKC. (είχα 1 ζευγάρι K60 scout και έβαλα πάλι τα scout με TKC μπροστινό προ διμήνου)
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Την διάρκεια που θες δεν θα την πετύχεις εύκολα με τα wild, tkc, e09, e10... μπορεί οριακά αν πας πολύ χαλαρά στην εθνική σε ταξίδια.
Αν θες να νιώσεις σιγουριά στο χώμα βάλε ένα E09, E10 το οποίο είναι φτηνό και στο χώμα θα οργώνεις!
Αν πάλι η διάρκεια είναι το πιο σημαντικό για σένα, αλλά με παραχωρήσεις στα χώματα και σε μεγάλες ταχύτητες (130+ χλμ/ω) βάλε τότε τα E07 ή Ε07+ ή Κ60 scout αλλά άποψή μου με άλλο μπροστινό, πχ TKC. (είχα 1 ζευγάρι K60 scout και έβαλα πάλι τα scout με TKC μπροστινό προ διμήνου)
Δημήτρη ενδιαφέρον μου ακούγεται το σετάρισμα αυτό, Κ60 πίσω Tkc μπροστά!
Για να πάρω μια καλύτερη εικόνα, πως σου εχουν φανεί εως τώρα;; Εσυ εχοντας ποιές απαιτήσεις έβαλες το συνδιασμο αυτόν;;

Επίσης, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ tkc Αθήνα;; Γιατι πηρα τηλ. σε περιστερά & tyre shop και μου είπαν οτι δεν φερνουν πια.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Από Αθήνα δεν... ας σου απαντήσουν οι αρμόδιοι, κάνε και ένα τηλ στον @ouzakias που είναι του φόρουμ αν μπορεί να σε βοηθήσει:)
Στο διπλανό Αμερικάνικο φόρουμ παίζει εδώ και χρόνια αυτός ο συνδυασμός και για το μηχανάκι μας είναι πολύ καλή επιλογή (και το e07 με το tkc) όπως αναφέρουν.
Έως τώρα, μεγάλη αναβάθμιση το μπροστινό στο χώμα, στην άσφαλτο δεν με φόβισε πουθενά το μπροστινό tkc, ίσα - ίσα, δεν έχω όμως οδηγήσει καθόλου βροχή που έτσι και αλλιώς θέλει προσοχή. Χώμα με ικανοποιεί, θα ήθελα λίγο παραπάνω πρόσφυση του πίσω αλλά με παραχωρήσεις συμβιβάζομαι. Το ίδιο και για την άσφαλτο, το πίσω έχει βγάλει αξιοπρεπώς 2 ταξίδια σε Βαλκάνια μονός αλλά και διπλός.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα τα ξαναβάλω (ίσως αλλάξω το πίσω με e07 για να έχω προσωπική άποψη πιο υπερτερεί σε σχέση με το k60scout στα θέλω μου)
Οι απαιτήσεις μου,
-να έχω ένα ζευγάρι ελαστικών,
-να μπορώ να πάω χώμα αλλά και ασφάλτινο ταξίδι 2500-3000 χλμ

Αν δεν βρεις tkc για μπροστά κοίτα και το pirelli δεν ξέρω μοντέλο, ( @Goukos ποιο φοράς ?), μοιάζει αρκετά, όπως και το wild μπροστινό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Καλησπέρα,
εγώ έβαλα πρόσφατα τα tkc80.
Όταν τα έψαχνα είχα ρωτήσει στο bike and rider στο χαλάνδρι και μου είχε πεί ότι χρειάζεται δύο εβδομάδες.
Ωστώσο,τελικά τα πήρα μέσω γνωστού από θεσσαλονίκη που μου τα βρήκε την ίδια ημέρα.
Κάνε ένα τηλέφωνο στο bike and rider, νομίζω θα σε βοηθήσει.
Φιλικά
Ζήσης
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Από Αθήνα δεν... ας σου απαντήσουν οι αρμόδιοι, κάνε και ένα τηλ στον @ouzakias που είναι του φόρουμ αν μπορεί να σε βοηθήσει:)
Στο διπλανό Αμερικάνικο φόρουμ παίζει εδώ και χρόνια αυτός ο συνδυασμός και για το μηχανάκι μας είναι πολύ καλή επιλογή (και το e07 με το tkc) όπως αναφέρουν.
Έως τώρα, μεγάλη αναβάθμιση το μπροστινό στο χώμα, στην άσφαλτο δεν με φόβισε πουθενά το μπροστινό tkc, ίσα - ίσα, δεν έχω όμως οδηγήσει καθόλου βροχή που έτσι και αλλιώς θέλει προσοχή. Χώμα με ικανοποιεί, θα ήθελα λίγο παραπάνω πρόσφυση του πίσω αλλά με παραχωρήσεις συμβιβάζομαι. Το ίδιο και για την άσφαλτο, το πίσω έχει βγάλει αξιοπρεπώς 2 ταξίδια σε Βαλκάνια μονός αλλά και διπλός.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα τα ξαναβάλω (ίσως αλλάξω το πίσω με e07 για να έχω προσωπική άποψη πιο υπερτερεί σε σχέση με το k60scout στα θέλω μου)
Οι απαιτήσεις μου,
-να έχω ένα ζευγάρι ελαστικών,
-να μπορώ να πάω χώμα αλλά και ασφάλτινο ταξίδι 2500-3000 χλμ

Αν δεν βρεις tkc για μπροστά κοίτα και το pirelli δεν ξέρω μοντέλο, ( @Goukos ποιο φοράς ?), μοιάζει αρκετά, όπως και το wild μπροστινό.
Ok δημήτρης ευχαριστώ, με κάλυψες!

Τις ίδιες απαιτήσεις εχω και εγω και ως τώρα είμαι με τα tkc 70 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά για χώμα τελικά θέλω και κάτι παραπάνω.. Για τον συμφορμήτη ouzakias δεν το γνώριζα και ευτυχώς για να ρωτήσω και αυτόν πρώτα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...ως τώρα είμαι με τα tkc 70 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά για χώμα τελικά θέλω και κάτι παραπάνω...
Αρχιζεις και καταλαβαινεις τι σημαινει F800GS...το νου σου...θα μπλεξεις :inlove:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Φοραω χρονια τωρα συνδυασμο TKC80 μπροστα με κατι πιο ασφαλτινο πισω στα μηχανακια μου και εχω και δευτερο πισω τροχο για τακουνατο. Στο Τρανσαλπ εχω TKC80 μπροστα - Σαχαρα πισω και στο CRF TKC80 μπροστα - Pirelli Scorpion STR πισω. Το μπροστινο TKC80 ειναι φοβερο all rounder και ικανοποιητικο με καποια προσοχη ακομη και στη βροχη/βρεγμενο. Για χωμα υπαρχουν ακομη πιο "aggressive" χωματινα (καλυτερα σε πολλες λασπες, σαθρα κλπ) αλλα το TKC80 ειναι μια χαρα για τη χρηση που κανουν οι περισοτεροι. Παρομοιοι συνδυασμοι εχουν αναφερθει πολλακις και σε φορα του εξωτερικου.

Σχετικα με Heidenau K60 vs E07, οι περισοτεροι αναφερουν οτι το Ε07 ειναι καλυτερο. Αλλα προσεξε αν το βαλεις να MH βαλεις το Dakar γιατι δεν ξεζανταρεται/ζανταρεται με τιποτα με λεβιεδες στην ακρη του δρομου (για το Κ60 δεν ξερω). Σχετικα με τα Continental γενικοτερα, καποιοι λαστιχαδες δεν τα φερνουν γιατι λενε οτι ο αντιπροσωπος ειναι "δυσκολος" αλλα σιγουρα τα TKC80 συνεχιζουν να βγαινουν, θα βρεις ακρη να βαλεις μπροστινο οπως ειπανε οι παραπανω. Προσεξε να βαλεις αυτο με τον μεγαλυτερο δεικτη ταχυτητας T αντι για S στο F800, αυτο εχω κι'εγω στο CRF. (Πληροφοριακα, τοχα βαλει στον Περιστερα το περασμενο φθινοπωρο και τοφερνε κανονικα.)
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Αρχιζεις και καταλαβαινεις τι σημαινει F800GS...το νου σου...θα μπλεξεις :inlove:
Μωρε Κώστα το ξέρω το άτιμο το βουνό τι πράμα είναι:inlove::inlove:, οπώς και το 800αρι τι γμτ μηχανάκι που είναι:inlove::inlove:, αλλά εχε χάρη που οι υποχρεώσεις είναι υποχρεώσεις και...
Πάλι καλά απο την αλλή που γίνονται τέτοια events και ΜΠΡΑΒΟ σας:yew: και έχουμε να ονειρευόμαστε και να παίρνουμε κουράγιο:friendship:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Φοραω χρονια τωρα συνδυασμο TKC80 μπροστα με κατι πιο ασφαλτινο πισω στα μηχανακια μου και εχω και δευτερο πισω τροχο για τακουνατο. Στο Τρανσαλπ εχω TKC80 μπροστα - Σαχαρα πισω και στο CRF TKC80 μπροστα - Pirelli Scorpion STR πισω. Το μπροστινο TKC80 ειναι φοβερο all rounder και ικανοποιητικο με καποια προσοχη ακομη και στη βροχη/βρεγμενο. Για χωμα υπαρχουν ακομη πιο "aggressive" χωματινα (καλυτερα σε πολλες λασπες, σαθρα κλπ) αλλα το TKC80 ειναι μια χαρα για τη χρηση που κανουν οι περισοτεροι. Παρομοιοι συνδυασμοι εχουν αναφερθει πολλακις και σε φορα του εξωτερικου.

Σχετικα με Heidenau K60 vs E07, οι περισοτεροι αναφερουν οτι το Ε07 ειναι καλυτερο. Αλλα προσεξε αν το βαλεις να MH βαλεις το Dakar γιατι δεν ξεζανταρεται/ζανταρεται με τιποτα με λεβιεδες στην ακρη του δρομου (για το Κ60 δεν ξερω). Σχετικα με τα Continental γενικοτερα, καποιοι λαστιχαδες δεν τα φερνουν γιατι λενε οτι ο αντιπροσωπος ειναι "δυσκολος" αλλα σιγουρα τα TKC80 συνεχιζουν να βγαινουν, θα βρεις ακρη να βαλεις μπροστινο οπως ειπανε οι παραπανω. Προσεξε να βαλεις αυτο με τον μεγαλυτερο δεικτη ταχυτητας T αντι για S στο F800, αυτο εχω κι'εγω στο CRF. (Πληροφοριακα, τοχα βαλει στον Περιστερα το περασμενο φθινοπωρο και τοφερνε κανονικα.)
Γιώργο και εγω την φιλοσοφία του all rounder σεταρίσματος θέλω να επειχηρήσω και γιαυτό την ψάχνω έτσι.

Τελικά με την κουβέντα μάλλον κατάφερα να βγάλω τις λεπτομέριες που δεν έβλεπα απο το μυαλό μου και τελικά με βλέπω 90% πρός tkc μπροστά & K60 πίσω.
Το Εο7 αν και μπορεί να φανεί βλακεία και μην κράξετε όλοι μαζί:D, με χαλάει το οπτικό του ρε γμτ,.
Αυτό το τακούνι που το εχω δει και πάνω σε 800αρι, δεν μου αρέσει καθόλου, μου βγάζει λάστιχο απο 2μισάρι τετράχρονο με στενό πέλμα..
Το θέλω να δείχνει λίγο πιο aggressive και να με κάνει να βάζω μπρός και να ξεκινάω πάλι (είπαμε, ο καθένας εχει τα κολήματά του:D)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Με Mitas E07 (το παλιό) μπρος - πίσω έβγαλα το ADVtrOFFy 2015 στην Εύβοια με το 800 μου (καλά, μόνο τη 2η μέρα, την 1 ήμουν στην Αρχαία Ολυμπία για συνέδριο) χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.



Αν δεν έχει λάσπες μια χαρά λαστιχάκι είναι το Ε07. Στις λάσπες Mitas E09 η για μεγαλύτερη αντοχή Mitas E10.
Αν το σηκώνει η τσέπη σου βάλε Wild, όσοι τα βάζουν πίνουν νερό στ'όνομά τους.
Είχα για πολύ καιρό TKC80 μπροστά και K60 Scout πίσω αλλά ξεραίνεται ρε γμτ γρήγορα το Heidenau...
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Από Αθήνα δεν... ας σου απαντήσουν οι αρμόδιοι, κάνε και ένα τηλ στον @ouzakias που είναι του φόρουμ αν μπορεί να σε βοηθήσει:)
Στο διπλανό Αμερικάνικο φόρουμ παίζει εδώ και χρόνια αυτός ο συνδυασμός και για το μηχανάκι μας είναι πολύ καλή επιλογή (και το e07 με το tkc) όπως αναφέρουν.
Έως τώρα, μεγάλη αναβάθμιση το μπροστινό στο χώμα, στην άσφαλτο δεν με φόβισε πουθενά το μπροστινό tkc, ίσα - ίσα, δεν έχω όμως οδηγήσει καθόλου βροχή που έτσι και αλλιώς θέλει προσοχή. Χώμα με ικανοποιεί, θα ήθελα λίγο παραπάνω πρόσφυση του πίσω αλλά με παραχωρήσεις συμβιβάζομαι. Το ίδιο και για την άσφαλτο, το πίσω έχει βγάλει αξιοπρεπώς 2 ταξίδια σε Βαλκάνια μονός αλλά και διπλός.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα τα ξαναβάλω (ίσως αλλάξω το πίσω με e07 για να έχω προσωπική άποψη πιο υπερτερεί σε σχέση με το k60scout στα θέλω μου)
Οι απαιτήσεις μου,
-να έχω ένα ζευγάρι ελαστικών,
-να μπορώ να πάω χώμα αλλά και ασφάλτινο ταξίδι 2500-3000 χλμ

Αν δεν βρεις tkc για μπροστά κοίτα και το pirelli δεν ξέρω μοντέλο, ( @Goukos ποιο φοράς ?), μοιάζει αρκετά, όπως και το wild μπροστινό.
Δημήτρη μια ερώτηση ακόμη επειδή έχουμε το ίδιο μοτόρι.
- Με το σετ αυτό, τί κατανάλωση σου δείχνει το τριπ κοντρόλ;
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Καμία διαφορά με πριν, τα φοράω και 4 χρόνια τώρα τα heide οπότε δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Φοράω και το πρόγραμμα του Γιάννη όμως που έτσι και αλλιώς έχει αλλάξει η κατανάλωση προς το καλύτερο.
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Με το Mitas E07 πήρα μέρος στον περσινό Πάρνωνα που ήταν αρκετά λασπερός και το φετινό Sweet Χώμ(α) 2.

Λαμβάνοντας υπόψη οτί τα λάστιχα όπως φαίνεται θα αντέξουν αρκετά πάνω απο 10.000 χλμ. - έχω ήδη 5000+ χλμ χωρίς εμφανή φθορά, κόστισαν μόνο 146 ευρώ το ζευγάρι με την τοποθέτηση και με μικρές παραχωρήσεις στο χώμα για τις 3 φορές το χρόνο που πάω μια τέτοια δύσκολη βόλτα κάνουν την δουλειά τα θεωρώ εξαιρετική επιλογη.

Το μεγαλύτερο μείον τους η πρόσφυση στο βρεγμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom