Αντικατάσταση F650

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Nομιζω πως η τετραπιστονη ειναι υπερβολη και ισως και λαθος αν η μηχανη χρησιμοποιειται και στο χωμα Δεν ειναι τυχαιο που ολες οι χωματιμες μοτο εχουν μπροστα (διπιστονη επι το πλειστον) δαγκανα με γλυστρα
Μπορεί και να είναι έτσι, θα φανεί στην πράξη. Αν αποτύχει ξαναβάζω την ορίτζιναλ. Ειναι από f800st και την πήρα πολύ φθηνά σε εξαιρετική κατάσταση. Επειδή όμως έχει παραπλήσιες διαστάσεις στα έμβολα νομίζω ότι θα δουλέψει καλά. Ένας άλλος λόγος να το πιστεύω είναι ότι ναι μεν οι περισσότερες χωμάτινες έχουν διπιστονες με γλιστρά, αλλά από κάποια κιλά και πάνω έχουν δυο δίσκους, ενώ το δικό μου όχι. Είδωμεν.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στο χωμα δεν χρειαζομαστε τοσο την δυναμη στα φρενα οσο την προοδευτικοτητα Και σιγουρα δεν θελουμε αποτομο αρχικο δαγκωμα
H χρηση της γλυστρας γινεται λοιπον προκειμενου να αποφευχτει αυτο το αρχικο αποτομο δαγκωμα Διοτι στην δαγκανα με γλυστρα οταν φρεναρουμε πρωτα ακουμπαει στην δισκοπλακα το τακακι που βρισκεται και σπρωχνεται απο το/τα εμβολο/α και μετα εκεινο που σπρωχνεται (ως αντιδραση) απο την γλυστρα
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Έχετε καμμιά φωτογραφία από τις δαγκάνες με γλύστρες που λέτε;
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Στο χωμα δεν χρειαζομαστε τοσο την δυναμη στα φρενα οσο την προοδευτικοτητα Και σιγουρα δεν θελουμε αποτομο αρχικο δαγκωμα
H χρηση της γλυστρας γινεται λοιπον προκειμενου να αποφευχτει αυτο το αρχικο αποτομο δαγκωμα Διοτι στην δαγκανα με γλυστρα οταν φρεναρουμε πρωτα ακουμπαει στην δισκοπλακα το τακακι που βρισκεται και σπρωχνεται απο το/τα εμβολο/α και μετα εκεινο που σπρωχνεται (ως αντιδραση) απο την γλυστρα
Συμφωνώ. Στο χώμα είναι τελείως αχρείαστο. Το χρησιμοποιώ και άσφαλτο όμως (έχω και δεύτερο σετ τροχών 17/19") όποτε νομίζω εν τελεί συνολικά κερδισμένος θα είμαι κερδίζοντας σε άσφαλτο χωρίς να χάσω ιδιαίτερα στο χώμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
όχι δεν κατάλαβες.. δεν ιδέα, ΤΙ είναι οι γλύστρες της δαγκάνας.
Τα αξονάκια πάνω στα οποία ολισθαίνει η δαγκάνα με τα έμβολα, αυτά με τις φυσούνες.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Τα αξονάκια πάνω στα οποία ολισθαίνει η δαγκάνα με τα έμβολα, αυτά με τις φυσούνες.
Τα οποία να συμπληρώσω, πρέπει να είναι καθαρά, γρασσαρισμενα για να δουλεύει η πλευστότητα που λέμε,αν δεν....και βάλουμε και αποστάτες και τετραπιστονες ας πούμε, σπάμε τα μούτρα μας σε δυνατό φρενάρισμα και δε θα πάρουμε χαμπάρι και τπτ
Μια συντήρηση στις δαγκάνες θεωρώ ότι επιβάλλεται, πριν οποία απόφαση για αλλαγή οτιδήποτε στα φρένα
 
Top Bottom