Αντιμετώπιση κλαταρισματος ελαστικού.

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το πιο ασφαλές είναι να το κάνεις σπίτι σου με τα εργαλεία που θα έχεις μαζί σου. Δες 1-2 video στο YT, υπάρχει πολύ υλικό σχετικά.
Είναι μεγάλη ανακούφιση να ξέρεις οτι είτε μόνος είτε με παρέα θα μπορέσεις να φύγεις από εκεί που έχεις μείνει.
Ακόμα και να μη ξέρεις, έχε μαζί σου (για όποιον βρεθεί να γνωρίζει) τα παρακάτω:
  • Σαμπρέλα 21' (ταιριάζει και σε 18άρη τροχό, δεν είναι ιδανικό αλλά κάνεις κανονικότατα τη δουλειά σου)
  • λεβιέδες (2 ή 3) και μια προέκταση, για να μην κουβαλάς όλα αυτά τα μακρινάρια. Προσοχή στο που θα τα έχεις - καλό είναι να μην τα κουβαλάς πάνω σου γιατί πέρα από το βάρος είναι και θέμα σε καμιά πτώση.
  • Μια τρόμπα χειρός ή ηλεκτρική. Υπάρχουν ακόμα και με πεπιεσμένο αέρα, εγώ προσωπικά αν και έχω τέτοια πάντα παίρνω μαζί και μια μικρή τρόμπα.
  • Κιτ μπαλώματος σαμπρέλας ποδηλάτου (μπάλωμα σαμπρέλας, κόλλα, γυαλόχαρτο). Υπάρχει περίπτωση να ξανασκάσει το λάστιχο, με αυτό λοιπόν μπορείς να επισκευάσεις τη σαμπρέλα σου.
  • Σαπουνάκι πιάτων, μικρή ποσότητα που θα ανακατέψεις με λίγο νερό για να γλυστράει το λάστιχο στην αφαίρεση/τοποθέτηση.
  • Λίγο ταλκ, προεραιτικά, βοηθάει να γλυστρά η σαμπρέλα και να αποφύγεις το σκίσιμό της κατά την τοποθέτηση.
ΚΑΙ πανιά ρε παιδιά!!!! Πανιά!!!
Μέσα στα χώματα ή στις λάσπες, είναι το Νο1 "εργαλείο" για οποιαδήποτε δουλειά!!!
Όλο μου ξεχνάτε να τα αναφέρετε!!!! :happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
ΚΑΙ πανιά ρε παιδιά!!!! Πανιά!!!
Μέσα στα χώματα ή στις λάσπες, είναι το Νο1 "εργαλείο" για οποιαδήποτε δουλειά!!!
Όλο μου ξεχνάτε να τα αναφέρετε!!!! :happy:
Σε μεγάλη βόλτα θα έχεις μαζί σου και δεύτερο βρακί και δεύτερες κάλτσες. Κάνουν και αυτά για πανί.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για τον καθαρισμο των χεριων απο λαδια γρασσα και λοιπους λιπαρους ρυπους τελεια δουλεια κανει το στεγνο χωμα Μετα λιγο νερο να φυγει η σκονη και ετοιμος!
Αυτό είναι μια "μεσοβέζικη" λύση ανάγκης!!!
Δύο τρία πανιά, χωράνε παντού και δεν ζυγίζουν τίποτα! :ok:
 
Reactions: dan

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Εχω λεβιέδες 30άρηδες....μετά απ αυτό πού είδα στη τελευταία εκδρομή.......
Παναζία μου!!!! πού έγραψε και ο Κτίνος σε κάποιο θρέντ.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μια απορία. Όσοι δεν έχουν κεντρικό σταντ, ξαπλώνουν κάτω την μηχανή για να βγάλουν την ρόδα και να αλλάξουν την σαμπρέλα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια απορία. Όσοι δεν έχουν κεντρικό σταντ, ξαπλώνουν κάτω την μηχανή για να βγάλουν την ρόδα και να αλλάξουν την σαμπρέλα;
Βραχο, τσιμεντολιθο, καστανια κλπκλπ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μια απορία. Όσοι δεν έχουν κεντρικό σταντ, ξαπλώνουν κάτω την μηχανή για να βγάλουν την ρόδα και να αλλάξουν την σαμπρέλα;
Βρίσκεις 2-3-4 πέτρες, κατά προτίμηση στο χρώμα της μηχανής, και τις βάζεις κάτω από την ποδιά. Αν έχεις δέντρο κοντά την κρεμάς με έναν ιμάντα από το δέντρο. Αφού ξεσφιξεις άξονα πρώτα...
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Μια απορία. Όσοι δεν έχουν κεντρικό σταντ, ξαπλώνουν κάτω την μηχανή για να βγάλουν την ρόδα και να αλλάξουν την σαμπρέλα;
Ντέν έχω .... :ha:ha:yew:
 

Defsta

Ο ιπτάμενος...
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000
950 Adventure
Όσοι έχουν anakee wild (δεν έχω δοκιμάσει να τα ξεζανταρω αλλά λένε ότι δεν γίνεται) τι κάνουν ρε παιδιά??
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Γενικότερα τα λάστιχα με σκληρά πλαϊνά είναι θέμα. Βάζεις καμιά 10αρια δεματικα και πας χαλαρά...Εγώ λάστιχο που δεν μπορώ να το αλλάξω μόνος με λεβιεδες δεν το βάζω με τπτ.
 

Defsta

Ο ιπτάμενος...
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000
950 Adventure
Γενικότερα τα λάστιχα με σκληρά πλαϊνά είναι θέμα. Βάζεις καμιά 10αρια δεματικα και πας χαλαρά...Εγώ λάστιχο που δεν μπορώ να το αλλάξω μόνος με λεβιεδες δεν το βάζω με τπτ.
Το fast δουλεύει??
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δουλεύει αν είναι μικρή η τρύπα και αν έχεις τρόπο μόλις το βάλεις να γυρίσει η ρόδα γρήγορα δλδ αν έχεις διπλό σταντ.
Η πισω ροδα γυρναει γρηγορα και ευκολα και με το μονο σταντ Η μπροστα ομως ειναι πραγματι δυσκολο ακομα και αν υπαρχει διπλο σταντ
Η λυση παντως του γυρισμαυος της ροδας ειναι απλη Καβαλας και φευγεις οσο μπορεις πιο γρηγορα ...λεγοντας και μια παρακληση να πιασει το φαστ
 
Top Bottom