Αντισκωριακό ACF-50 στα φρένα...

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Καλησπέρα,

Καθάρισα σήμερα την μηχανή και την πέρασα με ACF-50. Το προιόν είναι εξαιρετικό αλλά δεν πρόσεξα και κατά την εφαρμογή πήγε σε τακάκια και δικόπλακες :banghead: (ευτυχώς μόνο στην μπροστά ρόδα).

Στο διαδίκτυο βρήκα λύσεις για το πρόβλημα... αλλά ήθελα να ρωτήσω άν έχει κάποιος εμπειρία από παρόμοιο λάθος: τί έκανε γι' αυτό;

Οι δισκόπλακες θα καθαρίσουν με καθαριστικό φρένων/διαλυτικό και πλύσιμο... όμως αυτό που με προβληματίζει είναι αν τα τακάκια έχουν αποροφήσει ACF-50: Ίσως να θέλουν αλλαγή :(.

Φοράω τακάκια brembo απ τη μαμά ... ξέρει κανείς αν η ΒMW βάζει οργανικά τακάκια; (... αν είναι τότε σίγουρα θέλουν αλλαγή). Η μοτοσυκλέτα μου είναι R1200R - 2012.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
Δυστυχώς δεν έχω απάντηση στο ερώτημα σου, όμως ελπίζω και υποθέτω ότι δεν θα έχει γίνει κάποια ζημιά... όμως μιας και το ανέφερες... είναι δυνατόν να μάθουμε που/πως το βρήκες μιας και με ένα σχετικό ψάξιμο δεν είχα βγάλει άκρη να το βρω στην Ελλάδα και από το e-bay τα μεταφορικά τσιμπούσαν αρκετά... Από ότι έχω διαβάσει θεωρώ πως είναι κάτι χρήσιμο για την συντήρηση κατά της σκουριάς μιας και πολλοί δρόμοι των Ελληνικών βουνών έχουν τόσο αλάτι το χειμώνα όσο και η θάλασσα το καλοκαίρι!
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Δυστυχώς δεν έχω απάντηση στο ερώτημα σου, όμως ελπίζω και υποθέτω ότι δεν θα έχει γίνει κάποια ζημιά... όμως μιας και το ανέφερες... είναι δυνατόν να μάθουμε που/πως το βρήκες μιας και με ένα σχετικό ψάξιμο δεν είχα βγάλει άκρη να το βρω στην Ελλάδα και από το e-bay τα μεταφορικά τσιμπούσαν αρκετά... Από ότι έχω διαβάσει θεωρώ πως είναι κάτι χρήσιμο για την συντήρηση κατά της σκουριάς μιας και πολλοί δρόμοι των Ελληνικών βουνών έχουν τόσο αλάτι το χειμώνα όσο και η θάλασσα το καλοκαίρι!
Thanks Gregory σαν υλικό δεν κάνει ζημιά με την έννοια πως δεν καταστρέφει κάτι. Επειδή είναι όμως και λιπαντικό, αν πάει στα φρένα και τα λάστιχα τα κάνει... αναποτελεσματικά. Με ανησυχεί που πήγε στα τακάκια... αλλά και στο λάστιχο (ξέχασα να το αναφέρω προηγουμένως). Θα τα πλύνω αύριο και θα δω... αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπει και ο καιρός για βόλτα.

Το προιόν το αγόρασα από Αγγλία... £14 τα 370ml πιστεύω για αυτό που προσφέρει δέν είναι ακριβό γιατί δέν χρειάζεται συχνή εφαρμογή... ίσως μια φορά τον χρόνο- αναλόγως των καιρικών συνθηκών.

Στην Ελλάδα δεν έχω ιδέα που μπορεί να το πουλάνε... σε καταστήματα/αποθήκες με είδη αεροπλοίας ίσως;
 
Τελευταία επεξεργασία:

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
Φαντάζομαι δεν σου έχει πέσει τόσο μεγάλη ποσότητα για να δημιουργήσει πρόβλημα... λίγο προσοχή αν πραγματικά έχει πέσει στο λάστιχο μέχρι να καθαρίσει... τώρα για το προϊόν καλά το είχα ψάξει, στα λόγια μου έρχεσαι :) ευχαριστώ για την απάντηση! ...θα πρέπει να το βρω από Αγγλία... :)
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Φαντάζομαι δεν σου έχει πέσει τόσο μεγάλη ποσότητα για να δημιουργήσει πρόβλημα...
... απ' ότι διαβάζω στα φόρουμ δεν είναι θέμα το πόσο έπεσε αλλά το άν.
Είναι πάρα πολύ δραστικό όπότε και το λίγο είναι πολύ. Γι' αυτό και ρωτάω αν την έχει πατήσει κανείς.

Ίσως αυτοί το φέρνουν στην Ελλάδα... http://www.ulm.gr/
 

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
...ναι μιας και το αναλύσαμε... πραγματικά αυτοί το φέρνουν στην Ελλάδα αλλά εγώ δεν μπόρεσα όσες φορές προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους να τους βρω και γιαυτό ρώτησα αρχικά! ...ίσως αν αγόραζα κανένα αεροπλανάκι να τούς εντόπιζα :p
 

marios...!

Μέλος
Περιοχή
Αναβυσσος
Όνομα
Κατσαριωτης Μαριος
Μοτό
Gs 1200R adventure
Λίγο Άνετον στο σημείο που έχει πέσει στο λάστιχο,και μια βολτίτσα προσεχτικά με παρατεταμένο λίγο το φρένο και ολα καλ
Εγω σχεδόν την πλένω με crc,έχει πέσει πολλές φορές στα Φρενα και δεν είχα κανένα προβλημα ......σχεδόν μετα τα 2-3 χλμ ειναι ενταξει
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
... απ' ότι διαβάζω στα φόρουμ δεν είναι θέμα το πόσο έπεσε αλλά το άν.
Είναι πάρα πολύ δραστικό όπότε και το λίγο είναι πολύ. Γι' αυτό και ρωτάω αν την έχει πατήσει κανείς.

Ίσως αυτοί το φέρνουν στην Ελλάδα... http://www.ulm.gr/
Καλησπέρα στην παρέα.
Ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί.
Ερώτηση:
Πως εφαρμόζεται το προϊόν;Με σπρέυ,πινέλο,αεροπίστολο;
Που δεν πρέπει να πάει; Πότε εφαρμόζεται, σε περιόδους
μεγάλης ακινησίας ή κ σε περιοδικό καθάρισμα καλό π.χ. 1 φορά το μήνα;
Μετά την χρήση στο πλύσιμο φεύγει;Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
οταν το εψαχνα κ εγω για το σασι της βεσπας μου,κυκλοφορουσε σε σπρευ.
δυστυχως δεν καταφερα ουτε εγω να το βρω.
μονο απ εξω.
για τη βεσπα που ενδιαφερομουν,ελεγαν μια φορα εφαρμογη πριν το χειμωνα.
στο πλυσιμο,θα εφευγε μονο αν επεμενες στο συγκεκριμενα σημεια με σφουγγαρια και απορυπαντικα.λογικο.
κυριως ειναι για την καλη διατηρηση των μεταλλικων μερων εναντια στη διαβρωση και τη φθορα τους.
 
Top Bottom