Ανω Πελοπόννησος

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Αν είναι να φτάσεις μέχρι εδωκάτω στη Στούπα, υπάρχουν εκατοντάδες μέρη που αξίζει να πας. Χρειάζεσαι καμιά 20αριά μέρες.:D
Όχι ρε πατρίδα Στούπα Μεσσηνίας
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στο <Καταφύγι> Αγίου Νικολάου Μάνης, λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω από την Στούπα, έχω δει Βουδιστές να κάνουν κάτι συγκεντρώσεις.
Φόραγαν πορτοκαλί κελεμπίες γι αυτό λέω ότι μάλλον ήταν Βουδιστές.
Κάποιοι κυκλοφορούσαν με μηχανές με αυτές τις πορτοκαλί κελεμπίες. :D

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όχι ρε πατρίδα Στούπα Μεσσηνίας
Η Στούπα ανήκε στην αδιαίρετη Μάνη, και όλη η Μάνη ανήκε στο νομό Λακωνίας.
Αργότερα έκοψαν ένα κομμάτι της Μάνης και το έβαλαν στο νομό Μεσσηνίας.
Και έτσι έχουμε την Μεσσηνιακή Μάνη και την Λακωνική Μάνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Ενδιαφέροντα και θα πέσει μελέτη,για εμένα είναι τελείως άγνωστα μονοπάτια...το πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι 3 με 4 μέρες καθαρές (χωρίς τα πήγαινε-ελα του πλοίου) ξεκίνημα από Πειραιά λιμάνι,πέρασμα από Γεράνεια και πατέρα μέχρι αγίους Θεοδώρους και μετά το άνω κομμάτι από Πελοπόννησο (θα ήθελα και την βουδιστική Στούπα μέσα) ,ή φτάσουμε τέλος πάντων μηχανάκια της παρέας θα είναι τενερε και dr 650 .χαλαρά μιας και θα είναι η πρώτη μας βόλτα πάνω
Εκεί ΔΕΝ ειναι " πάνω" αλλά κάτ απ τ' αυλάκι!!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
και όλη η Μάνη
Η περιοχή αποτελούσε μια διοικητικά αυτόνομη, πολιτισμικά συμπαγή, ιστορικά και οικιστικά ξεχωριστή περιοχή στα χρόνια του Βυζαντίου και την Τουρκοκρατία. Η διοικητική ενότητα διατηρήθηκε και μετά την ίδρυση του ελληνικού κράτους, αρχικά ως ξεχωριστός νομός και στη συνέχεια ως τμήμα του νομού Λακωνίας μέχρι το 1937 που με νόμο [1] της κυβέρνησης Μεταξά το βόρειο τμήμα της Δυτικής Μάνης (Έξω Μάνη), αποσπάστηκε από την επαρχία Οιτύλου Λακωνίας και προσαρτήθηκε στην επαρχία Καλαμών του νομού Μεσσηνίας. Ο σκοπός της προσάρτησης αυτής ήταν η διοικητική διαίρεση του ενιαίου των Μανιατών για την αποδυνάμωση της σκληροτράχηλης κοινωνίας, που από την αρχή της ίδρυσης του νέου Ελληνικού κράτους αντιστέκονταν στο να υποταχθούν στην κυβέρνηση του ελληνικού κράτους.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Βουδιστική Στούπα Κορινθίας,το έγραψε και ο Γλυκογιώργης παραπάνω.
Δεν ήξερα ότι υπάρχει Στούπα και στην Κορινθία.

Κανονικά σε βουδιστικό κέντρο διαλογισμού θα έπρεπε να απαγορεύονται οι μηχανές γιατί κάνουν πολύ θόρυβο.
Μόνο ηλεκτρικά οχήματα θα έπρεπε να επιτρέπονται. :D
 

Fantomas7

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-στρώμα 650 08
DR 650SE 1997
μητσος σωστός σαν όρος αλλά για εμένα πάλι πάνω είναι... μιας κι εδω από κάτω από τ'αυλακι πιανομαστε απλά είμαστε πολύ....κάτω
Γιώργος 1 Άλλη ράτσα οι βουδιστές....με μηχανή αγαλιάζει η ψυχούλα σου,με μηχανή να πας...φτάνεις διαλογιστικη αφασία με πρα-πρα ακραποβιτς....πρα-πρα λοιπόν....
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Βουδιστική Στούπα Κορινθίας

Πως είναι ο δρόμος; Έχει και ένα κομμάτι χωματόδρομο διάβασα. Έχει πάει κανείς πρόσφατα;;;
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Τελευταία επεξεργασία:

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Βουδιστική Στούπα Κορινθίας

Πως είναι ο δρόμος; Έχει και ένα κομμάτι χωματόδρομο διάβασα. Έχει πάει κανείς πρόσφατα;;;
Μια χαρα ειναι!!
Να πας!






 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ευχαριστώ!!

Εμαθα και από το φβ που ρώτησα, δεν ξέρω αν ο κύριος είναι μέλος και εδώ. Βόλτα προχθεσινή.


Πανευκολα.
Το τελευταίο 1 1/2 χλμ είναι χώμα. Ξεκινάει περιεργα με μια ανηφορική φουρκέτα με ένα νεροφαγωμα. Μετά όμως συνεχίζει πατημένο καλά χώμα πιυ περνιέται υπερανετα. Το δύσκολο είναι το κατέβασμα που θέλει λίγη προσοχή.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ευχαριστώ!!

Εμαθα και από το φβ που ρώτησα, δεν ξέρω αν ο κύριος είναι μέλος και εδώ. Βόλτα προχθεσινή.


Πανευκολα.
Το τελευταίο 1 1/2 χλμ είναι χώμα. Ξεκινάει περιεργα με μια ανηφορική φουρκέτα με ένα νεροφαγωμα. Μετά όμως συνεχίζει πατημένο καλά χώμα πιυ περνιέται υπερανετα. Το δύσκολο είναι το κατέβασμα που θέλει λίγη προσοχή.
αν λες για τον Σοφιανο , οχι...
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Καλησπέρα σας,
Προγραμματίζω να πάω διαδρομή χαλαρή 4-5 μέρες στην Πελοπόννησο. Θα ήθελα τις γνώσεις και τις γνώμες σας για τις περιοχές που αξίζει να δεις. Γενικά θα προτιμούσα άσφαλτο και στην χειρότερη πολύ βατούς χωματόδρομους, διότι θα έχουμε κόσμο που δεν έχει πολύ εμπειρία.
Γενικά σας στέλνω μέρη που πιστεύω ότι αξίζουν:
  • Λίμνη Λάδωνα
  • Μυκήνες
  • Στυμφαλία
  • Ζαρούχλα
  • Αρχαία Νεμέα
  • Καλάβρυτα
  • Βουδιστική Στούπα Κορινθίας
  • Λιμποβίσι (Οικία Κολοκοτρώνη)
  • Βυτίνα
  • Λίμνη Δόξα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom