Αξίζει να κρατάμε παλιά λάδια;

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν εννοώ χρησιμοποιημένα, αλλά υπολείμματα που μας έχουν περισσέψει από ανοιγμένες συσκευασίες.

Όταν η συσκευασία ανοιχτεί το λάδι που έχει απομείνει χάνει την ποιότητα του;



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν εννοώ χρησιμοποιημένα, αλλά υπολείμματα που μας έχουν περισσέψει από ανοιγμένες συσκευασίες.

Όταν η συσκευασία ανοιχτεί το λάδι που έχει απομείνει χάνει την ποιότητα του;



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μόνο τα υγρά φρένων θέλουν πέταμα!!!
Τα λάδια όχι!!! ;)
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Δεν εννοώ χρησιμοποιημένα, αλλά υπολείμματα που μας έχουν περισσέψει από ανοιγμένες συσκευασίες.

Όταν η συσκευασία ανοιχτεί το λάδι που έχει απομείνει χάνει την ποιότητα του;



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
[/QUOT

κανε τα ενα κοκτειλ και ονόμασε το λιπαντικό αλυσίδας :p
 

FeatherBrain

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Kawasaki Versys 1000
Δεν εννοώ χρησιμοποιημένα, αλλά υπολείμματα που μας έχουν περισσέψει από ανοιγμένες συσκευασίες.

Όταν η συσκευασία ανοιχτεί το λάδι που έχει απομείνει χάνει την ποιότητα του;



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άλλη μάρκα σε κάθε αλλαγή έβαζες; :p

Για να απαντήσω και στο ερώτημα, προσωπικά θεωρώ τα χρησιμοποιώ.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Αυτά που περισσεύουν τα βάζω στο ζετάκι.
Τώρα αν έχεις την συσκευασία ανοιχτή πάνω από χρόνο ... εγώ δεν θα τα έβαζα στο μηχανάκι.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εγω τα βαζω παντως ας ειναι ανοιγμενα και ενα χρονο.

Τελευταια κοιταω να βαζω ιδια λαδια τουλαχιστον στα 2/3 μηχανακια και η αληθεια ειναι οτι εξοικονομω αρκετο χρημα...!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν θαβ λεγα πως είναι κακό να βάλεις λάδια ανοιγμένα και ένα χρόνο και βάλε εφόσον βέβαια είναι στη συσκευασία τους με καλά βιδωμενο το καπάκι αλλά να σου έχει περισσέψει 400ml από το ένα 300ml από άλλο ακόμα και ίδιο ιξώδες άλλης μάρκας και να τα κάνεις ομελέτα και αν τα ρίξεις σε ένα μοτέρ μέσα θα το έλεγα και έγκλημα. Ακομα και glx να ταν
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Δεν θαβ λεγα πως είναι κακό να βάλεις λάδια ανοιγμένα και ένα χρόνο και βάλε εφόσον βέβαια είναι στη συσκευασία τους με καλά βιδωμενο το καπάκι αλλά να σου έχει περισσέψει 400ml από το ένα 300ml από άλλο ακόμα και ίδιο ιξώδες άλλης μάρκας και να τα κάνεις ομελέτα και αν τα ρίξεις σε ένα μοτέρ μέσα θα το έλεγα και έγκλημα. Ακομα και glx να ταν
Ναι οντως αυτο δε διευκρινιστηκε, λαδια ΙΔΙΑΣ μαρκας και ιξωδους παντα ας ειναι ανοιγμενα δεν εχεις κανενα θεμα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ναι οντως αυτο δε διευκρινιστηκε, λαδια ΙΔΙΑΣ μαρκας και ιξωδους παντα ας ειναι ανοιγμενα δεν εχεις κανενα θεμα.
Έχω ένα Fiat Punto του 08' 1300cc 75 άλογα. Το μόνο λάδι που δεν έχει γευτεί είναι το, μουρουνέλαιο. Οτιδείποτε άλλο το έχει δοκιμάσει σε κάθε αναλογία και ποσότητα, εννείοτε και την σοβαρή έληψη του :muted::eek:. Νομίζω ότι αυτό το μοτέρ θα γυρίζει μέχρι να κρυώσει ο ήλιος :laugh::roflmao::roflmao:


Εντάξει στα μηχανάκια είμαι by the book αλλά μην τρελένεστε κιόλας :cool:
 

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Έχω ένα Fiat Punto του 08' 1300cc 75 άλογα. Το μόνο λάδι που δεν έχει γευτεί είναι το, μουρουνέλαιο. Οτιδείποτε άλλο το έχει δοκιμάσει σε κάθε αναλογία και ποσότητα, εννείοτε και την σοβαρή έληψη του :muted::eek:. Νομίζω ότι αυτό το μοτέρ θα γυρίζει μέχρι να κρυώσει ο ήλιος :laugh::roflmao::roflmao:


Εντάξει στα μηχανάκια είμαι by the book αλλά μην τρελένεστε κιόλας :cool:
Άθάνάτό μότέρ....έχώ πόλύ γνώστό μέ τέτόίό punto μέ 400000km
 
Top Bottom