Αξίζει να κρατάμε παλιά λάδια;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάθε πέντε που του έκανες αλλαγή λαδιών, δεν χρειαζόταν να συμπληρώσεις λάδια.
Όχι γιατί δεν έκαιγε, αλλά γιατί δεν χρειαζόταν. Δεν είχε πέσει η στάθμη τόσο όσο να χρειάζεσαι. Αν τα άφηνες δέκα, θα χρειαζόταν.
Εκτός και αν είχες αγοράσει το "ξεχωριστό", το μοναδικό, το ανεπανάληπτο, το κατά παραγγελία gs, που δεν έκαιγε λαδια!!!!
Στο λέω εγώ και στο υπογράφω!
Έκαιγε και παραέκαιγε λάδια. Λίγο ή πολύ δεν ξέρω, αλλά έκαιγε, όπως όλα λόγο κατασκευής κινητήρα!!!!
Αν το υπογράφεις και ξέρεις καλύτερα από εμένα μην ρωτάς...δεν έχει νόημα .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ρωτάω ποτέ, για κάτι που είμαι σίγουρος!!!!!!
Άκου λοιπόν....γιατί δεν τα γνωρίζεις όλα και φυσικό είναι να μην τα γνωρίζεις γιατί δεν ξέρεις όλα τα μοτέρ της bmw.
Έχω κάνει ταξίδια στην Ευρώπη 8000 χλμ δικαβαλα φορτωμένα κλπ κλπ κάποια από αυτά με φίλους από εδώ μέσα.
Ούτε σε αυτά τα χλμ χρειάστηκε να συμπληρώσω λάδι και δεν γνωρίζω αν ήταν το μοναδικό σούπερ ντουπερ μπόξερ, αλλά έτσι έγινε.
Και στο επετειακό του 2010 μια από τα ίδια....δύσκολα και επίπονα ταξίδια μέσα στην ζέστη και ποτέ μα ποτέ δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω λάδι.

Ίσως να φταίει το ότι ποτέ δεν έβαλα λάδι από ντιζελομηχανη....ίσως λέω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άκου λοιπόν....γιατί δεν τα γνωρίζεις όλα και φυσικό είναι να μην τα γνωρίζεις γιατί δεν ξέρεις όλα τα μοτέρ της bmw.
Έχω κάνει ταξίδια στην Ευρώπη 8000 χλμ δικαβαλα φορτωμένα κλπ κλπ κάποια από αυτά με φίλους από εδώ μέσα.
Ούτε σε αυτά τα χλμ χρειάστηκε να συμπληρώσω λάδι και δεν γνωρίζω αν ήταν το μοναδικό σούπερ ντουπερ μπόξερ, αλλά έτσι έγινε.
Και στο επετειακό του 2010 μια από τα ίδια....δύσκολα και επίπονα ταξίδια μέσα στην ζέστη και ποτέ μα ποτέ δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω λάδι.

Ίσως να φταίει το ότι ποτέ δεν έβαλα λάδι από ντιζελομηχανη....ίσως λέω.
Στη δικιά μου μηχανή κάνω σέρβις κάθε δέκα χιλιάδες. Στα εφτά με εφταμιση χιλιάδες, συμπληρώνω πάντα, απ'τα πρώτα χρόνια μέχρι σήμερα, διακόσια με διακόσια πενήντα ml!!!! Δεν έχει αλλάξει αυτή η ποσότητα καθόλου!
Στα οκτώ χιλιάδες που αναφέρεσαι, πιστεύεις ότι δεν σου έκαψε λάδι;;;;;;
Στο ξαναλέω! Κάνεις λάθος και στο υπογράφω!!!! Ξανά και ξανά!!!!!

Άλλο αυτό που γράφεις "Ούτε σε αυτά τα χλμ χρειάστηκε να συμπληρώσω λάδι" και άλλο το, ΔΕΝ έκαψε! Σταμάτα να μπερδεύεσαι!!!!


Και αυτό που λες για το λάδι ντηζελομηχανης, για την δημιουργία εντυπώσεων, εσύ πιστεύεις ότι εκείνη η μία φορά που συμπλήρωσα την ποσότητα που σου είπα, από τότε καίει λάδια παραπάνω;;;
Ή οπότε χρειάζεται συμπλήρωμα, βάζω πάντα 20w50 απλό ορυκτέλαιο (αν δεν έχω απ'την ίδια μάρκα) χωρίς να κοιτάζω μαρκα, καεί παραπάνω λάδια;;;

Το αν κάποιος έχει κάνει 300-400-500 χιλιάδες χλμ και ένας άλλος μόνο 1000 χλμ, αυτό δεν σημαίνει ότι σε ΟΛΑ έχει δίκιο, εκ προοιμίου!!!!!!!
Δεν μιλάμε τώρα, για μπουφάν και διαδρομές πχ, που παίζουν ρόλο τα χλμ!!!!
 
Reactions: STF

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εσύ λες ότι υπογράφεις για 2 μπόξερ που δούλεψα εγώ, ότι κάνω λαθος.

Δεν διαφωνώ για τον δικό σου μπόξερ ότι καιει γιατί έχω δει και άλλα μοτέρ που καίνε λάδι και στα 2000 χλμ

Αλλά στα δικά μου μοτέρ, πώς γίνεται να υπογράφεις με τόση σιγουριά?

Μεταφυσικές δυνάμεις μυριζομαι

Και το μαγικό.....δεν παίζουν ρόλο αν κάποιος έχει κάνει 350000 σε όλες τις συνθήκες να έχει εμπειρία σε τέτοια θεματα.
Οκ
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εσύ λες ότι υπογράφεις για 2 μπόξερ που δούλεψα εγώ, ότι κάνω λαθος.

Δεν διαφωνώ για τον δικό σου μπόξερ ότι καιει γιατί έχω δει και άλλα μοτέρ που καίνε λάδι και στα 2000 χλμ

Αλλά στα δικά μου μοτέρ, πώς γίνεται να υπογράφεις με τόση σιγουριά?

Μεταφυσικές δυνάμεις μυριζομαι

Δεν είναι μεταφυσικές δυνάμεις!!!
Είναι ο κινητήρας! Αερόψυκτος, πολλών κυβικών με μεγάλες ανοχές!!!
Στο ξαναλέω: Σου έκαιγε λάδι. Λιγο ή πολύ δεν μπορώ να ξέρω (γιατί ακριβώς δεν έχω μεταφυσικές δυνάμεις), αλλά σου έκαιγε!!!! Ξαναυπογράφω!!!


Και το μαγικό.....δεν παίζουν ρόλο αν κάποιος έχει κάνει 350000 σε όλες τις συνθήκες να έχει εμπειρία σε τέτοια θεματα.
Οκ

Το ξαναγράφω λοιπόν, μήπως και καταλάβεις ότι δεν μιλάμε για μαγεία:
Δεν μιλάμε για μπότες, ρούχα, διαδρομές κτλ, που παίζουν ρόλο τα χλμ και παίζει ρόλο η εμπειρία!!!
Μιλάμε για μηχανολογία, για κατασκευαστικό θέμα φυσιολογικό του κινητήρα!
Τα χλμ δεν είναι πανάκεια σε όλα, πρέπει να το καταλάβεις αυτο!!!!
.
 
Reactions: STF

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Άκου λοιπόν....γιατί δεν τα γνωρίζεις όλα και φυσικό είναι να μην τα γνωρίζεις γιατί δεν ξέρεις όλα τα μοτέρ της bmw.
Έχω κάνει ταξίδια στην Ευρώπη 8000 χλμ δικαβαλα φορτωμένα κλπ κλπ κάποια από αυτά με φίλους από εδώ μέσα.
Ούτε σε αυτά τα χλμ χρειάστηκε να συμπληρώσω λάδι και δεν γνωρίζω αν ήταν το μοναδικό σούπερ ντουπερ μπόξερ, αλλά έτσι έγινε.
Και στο επετειακό του 2010 μια από τα ίδια....δύσκολα και επίπονα ταξίδια μέσα στην ζέστη και ποτέ μα ποτέ δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω λάδι.

Ίσως να φταίει το ότι ποτέ δεν έβαλα λάδι από ντιζελομηχανη....ίσως λέω.
Κώστα μπορεί και ο τρόπος που οδηγείς να μην καταναλώνεις λάδι. Ίσως το ρολάρεις καλύτερα.
Τώρα υπάρχουν λάδια ντίζελ που είναι πολύ καλά, συνήθως έχουν ένδειξη Ε7 (βάζω στο jd ειδικά τώρα που ζορίζεται).
Το επετειακό με πόσα κλμ το πήρες?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παντως παιδια ουτε εμενα καίει λάδια με 10-60 φουλ συνθετικό αυτοκινήτου.
Καθε 5.000 τα αλλάζω και τα ελέγχω παραπανω απο σχολαστικά στο ιδιο σημείο του γκαραζ παντα.
Οντως ολοι λενε οτι οι μποξερ καίνε λάδια αλλα εμενα δεν καίει…
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάρτε βρε KTM που καίνε σίγουρα...:laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παντως παιδια ουτε εμενα καίει λάδια με 10-60 φουλ συνθετικό αυτοκινήτου.
Καθε 5.000 τα αλλάζω και τα ελέγχω παραπανω απο σχολαστικά στο ιδιο σημείο του γκαραζ παντα.
Οντως ολοι λενε οτι οι μποξερ καίνε λάδια αλλα εμενα δεν καίει…
.ωχ......βλέπω και άλλες υπογραφές.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα μπορεί και ο τρόπος που οδηγείς να μην καταναλώνεις λάδι. Ίσως το ρολάρεις καλύτερα.
Τώρα υπάρχουν λάδια ντίζελ που είναι πολύ καλά, συνήθως έχουν ένδειξη Ε7 (βάζω στο jd ειδικά τώρα που ζορίζεται).
Το επετειακό με πόσα κλμ το πήρες?
Με 95000 και το έδωσα με 160000.
Εχω κάνει 75 αλλαγές λαδιών στα 2 μπόξερ που είχα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ε, εκεί παίζει ρόλο το χέρι σίγουρα.
Ε ναι...
Και να θες να πας σιγά δεν μπορείς... ;)
Σε βάζουν μόνιμα στην πρίζα...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Με 95000 και το έδωσα με 160000.
Εχω κάνει 75 αλλαγές λαδιών στα 2 μπόξερ που είχα.
Και εγώ έχω δύο μπόξερ gs! Τα έχω ακόμα!!!
Ο ένας με 235 χιλιαδες χλμ, και ο άλλος με 308 χιλιαδες χλμ.
Χοντρικά, 22 αλλαγές στο ένα και 29 στο άλλο (δεν τα είχα πάρει καινούργια)!
Άρα: 22+29=51 αλλαγές.
Έχεις παραπάνω αλλαγές, άρα έχεις δίκιο!!!
Αυτό ναι, είναι μαγικό!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πολλά έχω δει που δεν υπάρχουν στην θεωρία, αλλά σήμερα μάθαμε ότι δεν μετράει η εμπειρία.
Πάλι προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις! Θα σε επαναφέρω σε τάξη λοιπόν!
Όταν εσύ ο ίδιος δηλώνεις ότι δεν ξέρεις να ξεβιδωνεις βίδα, άσε σε ορισμένα θέματα μηχανολογιας να ξέρουν άλλοι περισσότερα!!! Λίγα περισσότερα, όχι πολλά, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ, ότι έχεις πολλά χλμ στην πλάτη!!!!!!!!
Εμπειρία λοιπόν, σε ρούχα, διαδρομές, μπότες και γάντια έχεις.
 
Top Bottom