Αξίζει bitubo σε varadero?

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το varadero mk2 που πήρα φορούσε αμορτισέρ bitubo σαν αυτό του παρακάτω λινκ. Το θεμα είναι ότι δεν ξέρω αν τελικά είναι αναβάθμιση σε σχέση με το μανισιο. Ξέρει κάνεις κάτι σχετικό; Αξίζει ή το πουλάω και παίρνω μανισιο;

 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Εγώ θα το πήγαινα στον Ρεμουνδο για επισκευή.
Ήμασταν μαζί με τον christof40 σήμερα από εκεί. Ο τύπος βάζει το χέρι του στη φωτιά ότι όχι μόνο κάνει σέρβις στο μανισιο αμορτισερ αλλά το βελτιώνει κιόλας. Μάλιστα υποστηρίζει ότι μόνο οι ohlins είναι καλύτερες από το μανισιο αμορτισέρ όπως το φτιάχνει αυτός... Ερώτηση. Τι κάνουν τα γατάκια εκει στη showa και δε τον έχουν ανακαλύψει ακόμη για να παταξουν τον ανταγωνισμό;;;

Από την άλλη, ο wolf racing ο οποίος επισκευάζει τα bitubo στην Αθήνα, λέει (κατά γράμμα) ότι το συγκεκριμένο αμορτισέρ είναι 500 φορές καλύτερο από το μανισιο.

Βγάλε άκρη τώρα εσύ μετά...
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
κόστος επισκευής στην μια κόστος αγοράς και επισκευής στην άλλη βαλτα κάτω και δες εσύ τι έχεις πραγματικά ανάγκη
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Κ τοτες γιατι κει περα στην γιαπωνια δεν βανουν Βιτουβο απο μαμα αλλα μας τα κανουν τσουρέκια με τα Σοβα...(πες του ρεμουνδου)
Εγω στο ΤΑ (φοραγε απο μαμα Σοβα) εβαλα Χαγκον κ είδα το φως το αληθινο ...
Σαφως κ σενιαρεις το αφτερ μαρκετ!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Είχα το μαμά κλασμενο, έβαλα γουιλμπερς και άλλαξε όλο το μηχανάκι,και όσο αφορά τη ρύθμιση, ένα κλικ κάνει διαφορά
Προσωπικά δεν ήθελα να ασχοληθώ με το μαμά,και δε το μετανοιωσα δευτερόλεπτο
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
δες μήπως σε συμφέρει hyperpro street box με λίγα παραπάνω. λέω εγώ τώρα μια ιδέα
Το ειχα στο βαρα , εκανε δουλιτσα συνδυαστικά με χαιπερ ελατήρια εμπρος , δουλευε πολυ καλα , μετα εβαλα κατι ντογκ μποουνς και χαλασαν ολα

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ήμασταν μαζί με τον christof40 σήμερα από εκεί. Ο τύπος βάζει το χέρι του στη φωτιά ότι όχι μόνο κάνει σέρβις στο μανισιο αμορτισερ αλλά το βελτιώνει κιόλας. Μάλιστα υποστηρίζει ότι μόνο οι ohlins είναι καλύτερες από το μανισιο αμορτισέρ όπως το φτιάχνει αυτός... Ερώτηση. Τι κάνουν τα γατάκια εκει στη showa και δε τον έχουν ανακαλύψει ακόμη για να παταξουν τον ανταγωνισμό;;;

Από την άλλη, ο wolf racing ο οποίος επισκευάζει τα bitubo στην Αθήνα, λέει (κατά γράμμα) ότι το συγκεκριμένο αμορτισέρ είναι 500 φορές καλύτερο από το μανισιο.

Βγάλε άκρη τώρα εσύ μετά...

Νομίζω πως πρέπει να ρωτήσεις στο varadero forum αν υπάρχει ακόμα.

Το bitubo αλέπω πως δεν έχει τηλε-προφόρτιση, σημαντικό μείον για τέτοια μηχανή που φορτώνεται συχνά.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Νομίζω πως πρέπει να ρωτήσεις στο varadero forum αν υπάρχει ακόμα.

Το bitubo αλέπω πως δεν έχει τηλε-προφόρτιση, σημαντικό μείον για τέτοια μηχανή που φορτώνεται συχνά.
Το varadero forum παραπαίει. 1-2 άτομα είναι που κατέχουν και μιλάω μαζί τους με πμ.

Για την τηλεπροφορτιση Κώστα έχεις δίκαιο αλλά και στο ktm που είχα, την πείραξα μόνο μια φορά πριν από ένα μεγάλο δικαβαλο ταξίδι. Από εκεί και πέρα στις προτεινόμενες ρυθμίσεις του manual. Δυστυχώς δεν είμαι τύπος που πολύ ασχολείται...
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
δες μήπως σε συμφέρει hyperpro street box με λίγα παραπάνω. λέω εγώ τώρα μια ιδέα
Ρε φίλε θες να με χωρίσει η γυναίκα με αυτά που λες;;;

Καλές λύσεις υπάρχουν, δε διαφωνεί κάνεις (εκτός από το Ρεμουνδο). Απλά κοιτάω πως θα βολευτώ σχετικά οικονομικά.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Παντελή τέτοιο αμορτισέρ είχα για χρονια στο Ντομι και ήταν καλό.Είχε λίγα κλικ στην επαναφορά (5-6 αν θυμάμαι καλά) αλλά υπήρχε διαφορά μεταξύ τους.Μετά από πολλά χρόνια ταλαιπωρίας (και χωρίς προστασία για λασπες) άρχισε να έχει διαρροή.
Το είχα πρώτο πάει στο k-shock το οποίο το άνοιξαν αλλά δεν το ανέλαβαν γιατί μου είπαν ότι μπορεί να μην επισκευαστεί σωστά λόγο ιδιαίτερης κατασκευής (σε σχέση με άλλα αφτερμαρκετ αμορτισερ).
Ρωτησα μετά στον τότε αντιπρόσωπο Αλεξόπουλο ο οποίος με έστειλε στον Wolf ο οποίος το σένιαρε μετά από δύο προσπάθειες,του το πήγα πίσω την πρώτη φορά γιατί η επαναφορά δεν δούλευε.Την δεύτερη φορά η επαναφορά δούλευε αλλά όταν ζεσταινόταν πολύ δούλευε πιο γρήγορα (η επαναφορά),τώρα ήταν το λάδι που έβαλε ήταν κάτι άλλο δεν ξέρω.
Πάντως σε σχέση με το στοκ αμορτισερ ήταν τεράστια η διαφορά του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Παντελή τέτοιο αμορτισέρ είχα για χρονια στο Ντομι και ήταν καλό.Είχε λίγα κλικ στην επαναφορά (5-6 αν θυμάμαι καλά) αλλά υπήρχε διαφορά μεταξύ τους.Μετά από πολλά χρόνια ταλαιπωρίας (και χωρίς προστασία για λασπες) άρχισε να έχει διαρροή.
Το είχα πρώτο πάει στο k-shock το οποίο το άνοιξαν αλλά δεν το ανέλαβαν γιατί μου είπαν ότι μπορεί να μην επισκευαστεί σωστά λόγο ιδιαίτερης κατασκευής (σε σχέση με άλλα αφτερμαρκετ αμορτισερ).
Ρωτησα μετά στον τότε αντιπρόσωπο Αλεξόπουλο ο οποίος με έστειλε στον Wolf ο οποίος το σένιαρε μετά από δύο προσπάθειες,του το πήγα πίσω την πρώτη φορά γιατί η επαναφορά δεν δούλευε.Την δεύτερη φορά η επαναφορά δούλευε αλλά όταν ζεσταινόταν πολύ δούλευε πιο γρήγορα (η επαναφορά),τώρα ήταν το λάδι που έβαλε ήταν κάτι άλλο δεν ξέρω.
Πάντως σε σχέση με το στοκ αμορτισερ ήταν τεράστια η διαφορά του.
Γιωργαρα όντως και εμένα στο Kshock μου είπαν ότι δεν το αναλαμβάνουν. Τι το ιδιαίτερο να έχει άραγε...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Παντελή αν μου επιτρέπεις να ρωτήσω κάτι
Σε ενοχλεί κάτι στην εν λόγω ανάρτηση, η είσαι περίπτωση σαν εμένα που θέλω να τα έχω όλα στην εντέλεια; καταλαβαίνεις πως το λέω ετσι;:)
Παρεπιπτοντως αν έδινες την αφρικανα κούκλα πέρισυ τον ίδιο καιρό θα την είχα εγώ τώρα :)
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Παντελή αν μου επιτρέπεις να ρωτήσω κάτι
Σε ενοχλεί κάτι στην εν λόγω ανάρτηση, η είσαι περίπτωση σαν εμένα που θέλω να τα έχω όλα στην εντέλεια; καταλαβαίνεις πως το λέω ετσι;:)
Παρεπιπτοντως αν έδινες την αφρικανα κούκλα πέρισυ τον ίδιο καιρό θα την είχα εγώ τώρα :)
Σωτήρη η ανάρτηση σε αυτή τη φάση δε λειτουργεί καλά. Η απόσβεση επαναφοράς δεν ακούει στα κλικ. Λογικό αφού θέλει σίγουρα σέρβις. Εκεί ακριβώς μπήκε ο Ρεμουνδος λέγοντας μου ότι αν του παω μπορεί να μου φτιάξει το μανισιο να δουλεύει πολύ καλύτερα από το bitubo και άλλα τέτοια ωραία και με έβαλε σε σκέψεις.

Όσο για το αφρικα, έχω (όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα) μια κακιά ταση να ρίχνω πολλά λεφτά στα μηχανάκια μου. Πρέπει να το κόψω αυτό ρε γμτ...
 
Top Bottom