Αξιολόγηση στολών ταξιδιού.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γράψτε μας τη γνώμη σας για στολές που έχετε δοκιμάσει και προορίζονται κυρίως για τουριστική χρήση αλλά και για εντός πόλης εάν είναι όπως διαφημίζονται αν πληρούν δηλαδή τις προδιαγραφές τους όσον αφορά στην αδιαβροχοποίηση,άνεση, εξαερισμό,μέγεθος κτλ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει τρελή συμμετοχή το θέμα και ελπίζω το ποστ αυτό να μην χαθεί στο χαμό, παιδιά ένας ένας μην κολλήσουμε κανέναν ιό.

"Στολή" πρώτη φορά πήρα τέτοια εποχή πέρυσι. BMW Enduroguard. Γιατί αυτό; Γιατί ήταν -είναι ακόμα- σε χαμηλότερη τιμή (σαν σύνολο πάνω/κάτω) από τα τοπ μπουφάν της KLIM, Dainese, Rukka, REVIT κλπ με goretex pro, είναι από ύφασμα αδιαπέραστο από την βροχή, υπάρχουν αρκετοί αεραγωγοί και το USP είναι τα προστατευτικά που είναι μεγαλύτερα από οποιοδήποτε άλλο μπουφάν έχω βάλει, τύπου "μαλακό που σκληραίνει στην πτώση", τον χειμώνα όταν είναι παγωμένα θέλουν κάμποση ώρα να πάρουν το σχήμα που πρέπει. Μεγάλο συν το ότι είναι διακριτικό σε εταιρική σήμανση.

Δεν την έχω χαρεί όσο ήθελα, ούτε την μοτοσικλέτα έχω χαρεί όσο ήθελα, δεν είναι ανάγκη να πω άλλες ευχές στους κ. κ. υπεύθυνους για την διαχείριση δύο ετών, δεν δικαιούμαστε δια να τους ομιλούμε κιόλας. Οπότε δυστυχώς δεν ξέρω αν αντέχει στην χρήση, κρίνοντας από τα λίγα παράπονα που έχω διαβάσει σε ξένα φόρα μάλλον είναι καλό.

Νούμερο 56 παν/κατ γιατί τα έχουμε τα κιλάκια μας, ήλπιζα ότι φέτος θα έπαιρνα ένα 54 παντελόνι αλλά δεν άλλαξε αρκετά το βάρος μου. Στο 56 αφήνει χώρο για mid layer και για κυκλοφορία αέρα με τα φερμουάρ κατεβασμένα γιατί δεν έχει τέτοιο στο πακέτο.

Οριακά ανεκτό στους 30λίγο βαθμούς όπως ανακάλυψα όταν πήγαμε με τον Παντελή στο μνημείο στα Κοκκάλια, δεν ενοχλεί να πεις "αμάν θέλω να γδυθώ" όσο κινείσαι, προφανές ότι δεν είναι εξίσου άνετο με κάτι πιο ελαφρύ/διαπερατό από νερό (όπως το scott που έχω) ή διάτρητο.

Εννοείται πως δεν νιώθει από νερό (είναι σαν καινούριο, τι να καταλάβει...) και με κοντομάνικο μέσα ήταν οριακά ανεκτό σε ψηλές μονοψήφιες θερμοκρασίες όπως ανακαλύψαμε με τον Κωνσταντίνο πηγαίνοντας για Νέδα "ξεβράκωτοι" και οι δύο γιατί οι προβλέψεις ήταν για πιο ζεστή ημέρα και νύχτα.

Ευελπιστώ ότι θα έχω την ευκαιρία να το βολτάρω περισσότερο φέτος, το να μην έχω την έγνοια του ότι θα βραχώ είναι τεράστια ανακούφιση και τα μεγάλα προστατευτικά επίσης δίνουν το κατιτίς τους ψυχολογικά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μονόδρομος... Η rallye στολή της bmw
Ξεκίνησα το μακρινό 2008 με την 2 και πριν λίγα χρόνια πήρα την 3,γιατι βαρέθηκα να με βλέπω με τα ίδια χρώματα τόσα χρονια
Πραγματικά δεν παθαίνει τίποτα.
Τούμπες στα χώματα, κωλο τούμπες στις λασπες, ούτε ένα σκισιματακι.
Δεν είναι καλή στα πολλά κρύα και στην πολύ ζέστη, ούτε στην πολύ βροχή.... Αλλά σε όλες αυτές τις συνθήκες φοράω πρόσθετα και ανάλογα τις συνθήκες καλυπτομαι
Τα προστατευτικα είναι μάλλον ότι καλύτερο υπάρχει και το έχω διαπιστώσει σε τούμπες με βράχια, πετρες...κλπ ομορφιες.

Την 2 την έδωσα στο πουλι και μετά από 13 χρόνια σκληρής χρήσης οκ είναι σαν καινούργια.

Μάλλον την έβγαλαν για να ταιριάζει με το gs... Ανστοπαμπλ λεμεεεεεε
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγώ έχω μια revit sand 2 απο το 2017.

Ευχαριστημένος είμαι αν και θα ήθελα να έχει περισσότερους αεραγωγούς για τις ζεστές.
Στο κρύο θεωρώ ότι είναι άψογη μιας και έχει και δίκη της αφαιρούμενη θερμική επένδυση.
Έχει και εσωτερική αδιάβροχη που δοκιμάστηκε στη Ελάτη, μόνο το παντελόνι, και δεν έβαλε σταγόνα μετά από 4 χρόνια.
Το χρωμα στο μπουφάν στα μαύρα σημεία νομίζω πως έχει αρχίσει να ανοίγει αλλά είναι και λογικό γιατί έχει φάει πολλά καλοκαίρια.
Θεωρώ ότι έχει βγάλει τα χρήματα της.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Οι στολές με τα πολλά φερμουάρ τυπου αντβε ...φουτσελε για πολύ κρύο δεν κάνουν
Όλα τα χτυπήματα παύλα τρακαρίσματα έτυχε και φόραγα ρούχα bmw
Κατι μεταχειρισμένα adve μπουφάν και παντελόνια
Δεν είχα ούτε μια αμιχη , έτυχε?,πέτυχε ?,δεν ξέρω !!!
Θεωρώ ότι τα δερμάτινα είναι η καλύτερη λύση πλην κολοκαιριου δηλαδή από Οκτώβριο μέχρι και Μάιο
Αυτά
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα τελευταία χρόνια ως επίσημη στολή χρησιμοποιώ μια Alpinestars Andes drystar.
Με τις επενδύσεις η εφαρμογή της είναι πολύ καλή αλλά χωρίς αυτές δεν είναι τόσο σφιχτή όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα η προστασίες ειδικά στο παντελόνι να παίζουν αριστερά - δεξιά.
Οσον αφορά τον εξαερισμό μπορώ να πω ότι είναι σε ανεκτό επίπεδο με καλύτερη επίδοση το παντελόνι και λιγότερο το μπουφάν διότι οι πρόσθετες μεμβράνες δεν σε δροσίζουν εύκολα.
Απογοητεύτηκα τελείως σε βροχή παρόλο που διαθέτει την παραπάνω μεμβράνη drystar έμπασε νερά το παντελόνι (δεν δοκίμασα το μπουφάν μιας και είχα βάλει αδιάβροχο αλλά θεωρώ ότι και εκείνο θα τα πήγαινε χάλια)
Επίσης ως δεύτερο μπουφάν για τις ζεστές μέρες χρησιμοποιώ ένα της Nordcap το 6 days το οποίο είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του.
Φυσικά και δεν περιμένω κάτι ιδιαίτερο στη βροχή για αυτό και δεν το έχω δοκιμάσει σε αυτές τις συνθήκες.
Δεν διαθέτει εσωτερική μεμβράνη και ως εκ τούτου έχει πολύ καλό εξαερισμό με πολλά ανοιγόμενα φερμουάρ και δύο μπροστινά σημεία.
Διαθέτει όμως μεμβράνη αδιαβροχοποίησης η οποία μπαίνει έξτρα.
Προσοχή μόνο γιατί είναι μόνο για αδιαβροχοποίηση και όχι θερμική.
Πολύ προσοχή στο νούμερο μιας και θέλει δοκιμή πριν προχωρήσετε σε αγορά.
Αυτά για την ώρα σε άλλο πόστ τα υπόλοιπα...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν είναι καλή στα πολλά κρύα και στην πολύ ζέστη, ούτε στην πολύ βροχή.... Αλλά σε όλες αυτές τις συνθήκες φοράω πρόσθετα και ανάλογα τις συνθήκες καλυπτομαι
Ετσι οπως μας τα περιγραφεις (και για τον ενα σκασμο λεφτα που κανει), ειναι πραγματικα..........

Μονόδρομος... Η rallye στολή της bmw
:pointu::pointu::pointu:

Τι σου δινουν απο γερμανια μερια, και δεν μας δινεις......... μονο ο al800 ξερει να μας πει!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Καλησπέρα σε όλους.. Εγώ πάνω έχω της Nordcode το Adventure Evo και κάτω επειδή δεν είχε το ιδιο έχω της Nordcode το Senegal.

Σε βροχές πάντα με αδιάβροχα, μια δυο φορές που δεν είχα δεν πέρασε νερό αλλά δεν είναι και να το ρισκάρεις.

Στο κρύο δεν έχω νιώσει κάτι ακόμα και σε χαμηλές θερμοκρασίες..

Το καλοκαίρι είναι αρκετά δροσερό το σύνολο λόγω αρκετών αεραγωγών.

Γενικά για τα χρήματα που κοστίζουν είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και όταν δωθεί η ευκαιρία θα ήθελα να πάω σε κάτι goretex της Revit.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Revit Cayenne. Το μπουφάν δοκιμασμένο σε όλες τις συνθήκες, πολύ τίμιο, ζεστό, 2 επενδύσεις, θερμική και αδιάβροχη, αεραγωγούς, αποσύρθηκε αφού έλιωσε και αντικαταστάθηκε με το Revit Outback 3. Παρόμοια χαρακτηριστικά, κάποιος είχε γράψει για διαρροή από τα φερμουάρ στα μανίκια, δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο. Το παντελόνι Cayenne, με πολύ λιγότερη χρήση, συνεχίζει ακάθεκτο. Σε δυνατή βροχή, αδιάβροχα, σε ζέστη παλεύονται μέχρι 30+.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Revit outback 3.
Περίπου 10.000 χλμ με το μπουφάν ελάχιστα με το παντελόνι.
Η πρώτη μου εντύπωση όταν δοκίμασα το μπουφάν ειναι ότι είναι θεόβαρο (μιλάμε για βάρος όχι αστεία ακόμα και χωρίς τα προστατευτικά), αλλά λέω θα φταίνε οι επενδύσεις (που τέτοια τύχη).
Πρώτο μεγάλο ταξίδι Βουλγαρία τον Αύγουστο με καθημερινή οδήγηση 6 με 8 ώρες για 10 μέρες. Από την δεύτερη μέρα το βάρος του μπουφάν ήταν αφόρητο.
Για τις θερμοκρασίες που έπαιζαν μιας και οδηγούσα και μεσημέρι με μια λικρα από μέσα όσο βρισκόμουν σε κίνηση οι αεραγωγοί κάναν αξιοπρεπώς την δουλειά τους.
Στο γύρνα ανακάλυψα ότι τα μανίκια από γκρί έχουν γίνει μωβ απ τον ήλιο και όπου τελειώνει το ύφασμα (μανίκια, λαιμοκοψη, αεραγωγοι) έχει πετάξει ξέφτια το ύφασμα. Όλα αυτά η revit τα θεωρεί φυσιολογική φθορά και δεν τα καλύπτει στην εγγύηση ( όχι κάτι τραγικό που καθιστά το ρούχο άχρηστο αλλά μιλάμε για λίγων μηνών μπουφάν ) επίσης κάποιες ραφές έχουν κοπεί.
Όσο κρύωνει ο καιρός το βάρος μου φαίνεται λιγότερο ή απλά το έχω συνηθίσει.
Σε θερμοκρασίες γύρω στους 10 βαθμούς ήμουν μόνο με την αδιάβροχη επένδυση και ισοθερμικό αλλά υπήρξαν φορές που σκεφτόμουν γιατί δεν έχω και την θερμική.
Σε μπόρες δεν έχει περάσει νερό αλλά όταν συναντάω καταιγίδες πάντα βάζω αδιάβροχο από πάνω οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
Δεν θα το ξαναγόραζα
  1. Για το βάρος
  2. Γιατί εαν έχει φθαρεί έτσι μέσα σε λίγους μήνες μέχρι το τέλος της εγγύησης παίζει να ναι κατεστραμμένο.
  3. Γιατί 300ε δεν είναι λίγα για αυτά που προσφέρει. Καλύτερα να έδινα κάποια χρήματα πάνω.
Με το παντελόνι δεν έχω και πολλά χλμ για να δω αν θα παρουσιαστούν ίδιου τύπου φθορές. Σίγουρα δεν το φοράω καλοκαίρι με κάυσωνα. Για δροσερες έως πολύ κρύες μέρες είναι σούπερ. Με την βροχή ισχύει το ίδιο, στις μπόρες δεν έχει περάσει κάτι αλλα στις καταιγίδες βάζω αδιάβροχο από πάνω( χωρίς να έχω νιώσει νερό, απλά δικό μου κόλλημα )Αυτό το δράμα του βάρους που συναντάς στο μπουφάν δεν υπάρχει.
Το αγόρασα σε προσφορά οπότε με αυτά τα λεφτά (180 ) μάλλον το ξαναγόραζα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Εγώ πάντως είχα πάρει πριν 6-7 χρόνια ενα SCOTT all terrain σε μια προσφορά τότε κοντά στα 250 ευρώ.. Έχει κάνει "outlevel" ας πω ενα dainese(πρεπει να ήταν το tempest ή καποιο παρόμοιο το οποίο πούλησα-μη goretex) και ενα nordcode adventure evo.
Μετράει και 2 χωμάτινες πτώσεις και πολλά πλυντήρια πλέον.
To dainese ήταν με διαφορά το ελαφρύτερο απο τα 3 αυτά.
Κανένα απο τα τρία δεν συγκρινεται για καλοκαίρι με οποιοδήποτε καλοκαιρινό μπουφάν εννοείται.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το all terrain tp είναι απλά εξαιρετικά καλά κατασκευασμένο μπουφάν, εξαιρετικό πανί και ανθεκτικό σε πτώσεις όντως, δροσερό και ντάλα καλοκαίρι τέρμα ανοιχτό. Κρίμα που δεν πήρα και το παντελόνι τότε.
Εντελώς ακατάλληλο για χειμώνα βέβαια.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάντως, είναι ενδιαφέρον ότι υπάρχουν αρκετά διφορούμενα σχόλια για τα Revit. Έχουν φτιάξει πολύ το design τους αλλά ποιοτικά δεν ξέρω, βέβαια δεν είχα και ακριβό dainese ή alpinestars ποτέ για να συγκρίνω. Το δικό μου Revit Voltiac μπουφάν (φθήνη σειρά, βέβαια στα ίδια χρήματα με ένα nordcode adventure που είχα για λίγο και μου άρεσε αρκετά) το βρίσκω μέτριο, δεν με έχει ικανοποιήσει στο κρύο, βροχή λίγα πράγματα (δεν περιμένω βέβαια από κανένα μπουφάν με ενσωματωμένη μεμβράνη να κρατήσει), το κλείσιμο με scratch έξω από το φερμουάρ είναι κακό (τα μανίκια μου ξέφτυσαν από την πρώτη στιγμή - ίδιο πρόβλημα και σε φίλου Revit premium goretex). Έχει βέβαια καλή εφαρμογή.
 
Top Bottom