Αξονας GS 1150 ADV

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Πριν λίγες μέρες,σε ενα ταξίδι προς Καρδίτσα, να βρω γυναικοκόριτσα, το θηρίο κάπου έξω απο τη Λαμία στο δρόμο για Καρπενήσι(θα πήγαινα απο κει,Σμοκοβο,Λίμνη ,κλπ) ξαφνικά,σταμάτησε να μεταδίδει κίνηση...
Με καμμία ταχύτητα,ενώ τις έπαιρνε κανονικα.Και είχα ξεχάσει και το κινητο.Ευτυχώς,έγινε εξω απο μια μαντρα μεταχ αυτοκινήτων και βγηκε ένας ευγενικος Λαμιωτης,και μου έδωσε τηλέφωνο να πάρω τη γυναίκα και την οδική βοήθεια και καταφύγιο μέχρι να έρθει το φορτηγο..Η συνέχεια,γνωστή,επιστροφή στην Αθήνα,ήρθε και η μοτο στο συνεργείο.Στο συνεργείο,λοιπόν,με το που πήγα,μου είπαν να αρχίσουμε να ψαχνουμε για άξονα,μεταχειρισμένο.Χωρίς να λυθεί το διαφορικό,να δούμε με σιγουριά τι έχει γίνει.
Αναρωτιέμαι τα εξής:
1)Είναι σίγουρα άξονας,ή μπορεί να είναι και σταυρός του άξονα που είναι πολύ πιο φθηνή βλάβη,ή ακόμη και δίσκος που μου είπε ο άνθρωπος που οδηγούσε το φορτηγό της οδικής?Και ο Μάκης(που είχε τη μαντρα με τα αυτοκίνητα και με εξυπηρέτησε)
Μάλιστα και οι δυο είπαν οτι μπορεί να συμβεί χωρίς κανένα πατινάρισμα πριν,έτσι ξαφνικά(δύσκολο το βρίσκω αυτό).
Μπορεί να φανει αυτό χωρίς να λυθεί το διαφορικό?
Το θέμα με το λύσιμο του διαφορικού,είναι οτι δεν θέλει το συνεργείο, να το λύσει και να έχει μια ράμπα κατειλημμένη μέχρι να βρεθεί το ανταλακτικο,αλλά ούτε και να με χρεώσει 2 φορές το λύσε δέσε,αν και δεν νομίζω οτι είναι δουλειά πάνω απο 20λεπτο,για μηχανικό με εργαλεία και χώρο.
2)δεν βρίσκω μεταχειρισμένο για adv,παρά μόνο για απλό,που είναι διαφορετικά κατα 1 καρέ και δεν ταιριάζει.Αν είναι σίγουρα ο άξονας,έχω υπόψιν μου έναν καινούργιο απο ένα παλληκάρι σε άλλη τιμή απο την αντιπροσωπεία,και σκέφτομαι,οτι εφόσον δεν πρόκειται να πουλήσω τη μοτό άμεσα,είναι η καλύτερη λύση.
3) Τον είχα αλλάξει το Νοέμβριο του 11 στις 70000 χλμ.Τώρα έχω 122000χλμ.
Δικαιολογείται λέτε,πάλι τέτοια φθορά,ακόμη και με κάποιες χωμάτινες?
Χωρίς σούζες και απότομα ανοίγματα που λένε οτι καταστρέφει τον άξονα..
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αν δε δεις ποια ειναι η ζημεια σου μη αγοραζεις τιποτα. Εχεις προβλημα στην μεταδοση. Μπορει να ειναι οτι σχετιζετε με την μεταδοση.

Ειχα μηνει απο μεταδοση πριν κανα τριαρι χρονια, το πηγα στο μαστορα, δισκοπλατο λεει. Απορισα γιατι και εγω νομιζω οτι δε μπορει να σε αφησει ετσι αποτομα χωρις προειδοποιηση.
Σε τρεις μερες τηλ ετοιμο το μηχανακι σου. Παω, το καβαλαω, το βαζω μπρος και κουμπωνω πρωτη, δε πηγενε βημα.

Τελικα ηταν αξονας, ειχε λιωσει το σινεμπλοκ.

Το θεμα ειναι οτι ο μαστορας δεν αναγνωρισε το λαθος του και επεμενε οτι ηταν δισκος και μαλιστα ειχε φαει λεει και πλατο. Αφου τσακοθηκαμε ξαναμπηκε ο δισκος μου πανω και εληξε μια συνεεργασια μαζι του που κατα τα αλλα ημουν πολυ ευχαριστιμενος. (μαμισε τα, μου ειπε, τα ειχε διαλισει ολα μεσα γιαυτο αλαξαμε και πλατο)

Για την ιστορια, τρια χρονια μετα ειμαι με τον ιδιο δισκο. Βρεικα μεταχειρο αξονα με 100 ευρω και τον αλαξα μονος μου.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ο δισκος μπορει να σε αφησει με τη μια αν κοπει οπως λεμε το υλικο που ειναι περτσινωμενο επανω του.
Αξονας μου φαινεται δυσκολο μεσα σε μονο τοσα λιγα χλμ.
Ανοιγεις καταγραφεις κ μετα ψωνιζεις οπως σωστα ειπωθηκε.

adv phone
 

pas-kos

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R1200GS LC
Εμενα το χειμωνα με αφησε χωρις ιχνος προειδοποιηση εντελως ξαφνικα. Φαγωμενος δισκος κ κουρεμενο το καρε του πρωτευοντος αξονα (press direct) που κουμπωνει πανω στο δισκο. Κοστος ο κουκος αηδονι.
 

katsim

Μέλος
Περιοχή
Ροδος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW r1150 gs
BMW r51/3
Εμενα το χειμωνα με αφησε χωρις ιχνος προειδοποιηση εντελως ξαφνικα. Φαγωμενος δισκος κ κουρεμενο το καρε του πρωτευοντος αξονα (press direct) που κουμπωνει πανω στο δισκο. Κοστος ο κουκος αηδονι.
Αυτό με το καρέ το έχω πάθει και εγώ, τον ίδιο κουκο με το αηδόνι πλήρωσα και εγώ!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πριν λίγες μέρες,σε ενα ταξίδι προς Καρδίτσα, να βρω γυναικοκόριτσα, το θηρίο κάπου έξω απο τη Λαμία στο δρόμο για Καρπενήσι(θα πήγαινα απο κει,Σμοκοβο,Λίμνη ,κλπ) ξαφνικά,σταμάτησε να μεταδίδει κίνηση...
Με καμμία ταχύτητα,ενώ τις έπαιρνε κανονικα.Και είχα ξεχάσει και το κινητο.ΕΣτο συνεργείο,λοιπόν,με το που πήγα,μου είπαν να αρχίσουμε να ψαχνουμε για άξονα,μεταχειρισμένο.Χωρίς να λυθεί το διαφορικό,να δούμε με σιγουριά τι έχει γίνει.
Αναρωτιέμαι τα εξής:
1)Είναι σίγουρα άξονας,ή μπορεί να είναι και σταυρός του άξονα που είναι πολύ πιο φθηνή βλάβη,ή ακόμη και δίσκος που μου είπε ο άνθρωπος που οδηγούσε το φορτηγό της οδικής?Και ο Μάκης(που είχε τη μαντρα με τα αυτοκίνητα και με εξυπηρέτησε)
Μάλιστα και οι δυο είπαν οτι μπορεί να συμβεί χωρίς κανένα πατινάρισμα πριν,έτσι ξαφνικά(δύσκολο το βρίσκω αυτό).
Μπορεί να φανει αυτό χωρίς να λυθεί το διαφορικό?
Το θέμα με το λύσιμο του διαφορικού,είναι οτι δεν θέλει το συνεργείο, να το λύσει και να έχει μια ράμπα κατειλημμένη μέχρι να βρεθεί το ανταλακτικο,αλλά ούτε και να με χρεώσει 2 φορές το λύσε δέσε,αν και δεν νομίζω οτι είναι δουλειά πάνω απο 20λεπτο,για μηχανικό με εργαλεία και χώρο.
2)δεν βρίσκω μεταχειρισμένο για adv,παρά μόνο για απλό,που είναι διαφορετικά κατα 1 κ..



Αλλάζεις συνεργείο, χθες....!!!!!!!! ;)
Πλάκα κάνουμε?
Επίσης τα χλμ είναι λίγα για τέτοιες ζημιές... Περίεργο με φαίνεται!
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Tελικά,το πρόβλημα,ήταν στον άξονα μετάδοσης,συγκεκριμένα στο συνεμπλοκ.Οπως και τη προηγούμενη φορά,πάλι το συνεμπλοκ είχε καεί-λιώσει.
Φαίνεται σε φωτό,αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη που θα ανεβάζω φωτο για να βάλω το λινκ.Πρέπει να είναι ένας hoster λογικά,που θα μπορούν όλοι να τον δούν απο το φόρουμ,δωρεάν.Θα το βρω πιστεύω..Αν με βοηθήστε κιόλας......
.......Ψάχνοντας απο δω και απο κει,απο μεταχειρισμένους,υπήρχε μόνο στο motomarket.co.uk.,ανακατασκευασμένος,με εγγύηση 6 μήνες,τιμή κάπου στα 350 με έξοδα αποστολής.
Σημειωτέον,οτι για το adv είναι αρκετά σπάνιοι,και διαφορετικοί απο του απλού 1150 όπως έμαθα απο το φόρουμ αυτό και άλλα ...
Παράλληλά,υπήρχε απο συνφορουμίτη σε άλλο φόρουμ συμπτωματικά,που είχε βάλει αγγελία στο car.gr,(Βαγγέλη,σούπερ
)καινούργιος ,αφόρετος,αχρησιμοποίητος,σε τιμή πολύ καλύτερη απο τον καινούργιο αντιπροσωπείας (που έκανε 700 ευρό) και αρκετά κοντά στη τιμή του μεταχειρισμένου -ανακατασκευασμένου απο το αγγλικό site.
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Στη πορεία,για διάφορους λόγους οικονομικούς και άλλους που προέκυψαν,πήρα τη μοτο απο το συνεργείο με οδική βοήθεια και μετά απο κάποιες μέρες που βρήκα οικονομική ευκαιρία τη πήγα στο Παναγιωτόπουλο στο Γέρακα.
Πήρα και τον άξονα απο τον συμφορουμίτη,δεν τον γνώρισα ζωντανά όμως,απο τηλέφωνο μιλήσαμε και μέσω τρίτου έγινε η μπίζνα.
Τοποθετήθηκε,αλλάχτηκε και ένα μεταχειρισμένο καβούκι που καλύπτει το ψαλίδι,(αυτό είναι άλλη ιστορία παράξενη και πονεμένη,ίσως τη γράψω σε άλλο thread.....) αλλάχτηκαν 2 απο τα 3 ρουλεμάν,η κάτω τρόμπα βενζίνης,και η μοτοσυκλετα δουλεύει σαν καινούργια....
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Η απάντηση που πήρα για το πώς γίνεται έτσι το συνεμπλοκ και καίγεται,ήταν ίδια που πήρα και τη προηγούμενη φορά,δηλαδή τα ζόρια,χωμάτινες,κλπ..Αλλά μετά τη πρώτη φορά,δεν το παραζόριζα το μηχανάκι,ούτε πάρα πάρα πολλές χωμάτινες πήγα...Αλλά πήγα και κάτι ζόρικες....
Τέλος πάντων.....Τέλος καλό,ακριβό για μένα και τη περίοδο που μου ήρθε,αλλά καλό......
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Να πω βεβαία,οτι γύρισα κρατώντας τον παλιο άξινα στο χέρι,3 γνωστά μαγαζιά επισκευής και κατασκευής αξόνων .Το ερώτημά μου ήταν αν μπορεί να επισκευαστεί ή να αλλαχτεί το παλιό συνεμπλόκ,αλλά η απάντηση ήταν αρνητική απο όλους.
Φοβερό..Ενα κομμάτι καουτσούκ χυτό,σε αναγκάζει στην αγορά του πανάκριβου ανταλλακτικού..
Ας είναι...
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Αλλαξα πάλι συνεργειο,αφού είδα και βλέπω και τώρα πράγματα και γω αλλά και μετά και απο τη παραίνεση ανθρώπων,εδω μέσα,και σε άλλο φόρουμ....
Τελικά,όλοι,οι μη εξιουσιοδοτημένο ίσως,στην αρχή δείχνουν το καλό προσεγμένο τους πρόσωπο προς το νέο πελάτη και μετά αρχίζει η τσαπατσουλιά,να μην πω τίποτάλλο και η αδιαφορία?????????
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Αν θέλει κανείς,μου στέλνει σε πμ σε ποιούς μηχανικούς πάει το ελικοφόρο του και είναι ευχαριστημένος,όχι τόσο με το κόστος,(οι διαφορές είναι μικρές στη τελική),αλλά με τη δουλειά και φεύγει σίγουρος οτι η δουλειά για την οποία έχει πληρώσει,έχει γίνει όπως πρέπει για να είναι η μοτο καλά και ασφαλής μέχρι τις επόμενες δουλειές....
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Να πω βεβαία,οτι γύρισα κρατώντας τον παλιο άξινα στο χέρι,3 γνωστά μαγαζιά επισκευής και κατασκευής αξόνων .Το ερώτημά μου ήταν αν μπορεί να επισκευαστεί ή να αλλαχτεί το παλιό συνεμπλόκ,αλλά η απάντηση ήταν αρνητική απο όλους.
Φοβερό..Ενα κομμάτι καουτσούκ χυτό,σε αναγκάζει στην αγορά του πανάκριβου ανταλλακτικού..
Ας είναι...
Πόσο κόστισε η κάθε επιμέρους επισκευή, άξονας, αντλία, κτλ;
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Αν θέλει κανείς,μου στέλνει σε πμ σε ποιούς μηχανικούς πάει το ελικοφόρο του και είναι ευχαριστημένος,όχι τόσο με το κόστος,(οι διαφορές είναι μικρές στη τελική),αλλά με τη δουλειά και φεύγει σίγουρος οτι η δουλειά για την οποία έχει πληρώσει,έχει γίνει όπως πρέπει για να είναι η μοτο καλά και ασφαλής μέχρι τις επόμενες δουλειές....
Θέλω και γω pm
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Λοιπόν....
...Στο πρώτο συνεργείο,πλήρωσα 30 ευρο,χατηρικώς λέει, για το λύσε δέσε του άξονα και καμμία άλλη δουλειά.
Στο άλλο,πλήρωσα:
Ρουλεμάν 1:48,73
Ρουλεμάν 2:42,64
Τσιμούχα 1:13,03
Τσιμούχα 2:14,33
Τσιμούχα 3:14,34
Αντλία συμπλέκτη:112,44
Βαλβολίνη castrol:8,97
Σε αυτά,προσθέτουμε το κόστος του άξονα το οποίο το αγόρασα 430,(ελπίζω φίλε Βαγγέλη,να μην έχεις πρόβλημα που αναφέρω τη τιμή,άλλωστε,η αγγελία σου νομίζω υπάρχει ακόμη).
Και άλλα 300 που πλήρωσα για αυτό
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=0441-EUR-03-2003-R21A-BMW-R_1150_Adventure_01_0441,0492_&diagId=23_0871
Κοιτάτε το νούμερο 9.
Αυτό,επειδή καταστράφηκε το σπείρωμα του ρουλεμάν πάνω στο καβούκι,και σύμφωνα με μηχανουργούς ήταν αδύνατο να αλλαχτει το σπείρωμα,γιατί είναι φιξ κατασκευή της bmw.
Αυτό έγινε,κατα πάσα πιθανότητα απο την άσκηση πολύ μεγάλης δύναμης,κατά την αφαίρεση και τοποθέτηση του ρουλεμάν,πιθανοτατα με αεροκλειδο,είτε λόγω χρήσης,είτε κατα τη μεταφορά της οδικής,είτε,είτε,είτε..........
Αυτό που μου έβαλε επιπλέον ψύλλους στα αυτιά,είναι,το εξής.Ενώ απο το τηλ στο δεύτερο συνεργείο,μου είπαν τα σχετικά με τη ζημιά του κομματιού αυτού,μεχρι να πάω κει να δω και απο κοντά,έψαξα μια γρήγορη στο ιντερνετ,και δεν υπήρχε πουθενά τέτοιο ανταλλακτικο,Ελλάδα και εξωτερικο..Μεχρι να πάω κει λοιπόν,υπήρχε ήδη ένα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση που μετά απο κάποιο παζάρι,μου το άφησε ο κος Αντώνης στο Γέρακα,300 ευρό.
Σύνολο όλα μαζί:ανταλλακτικά 258+430+300 =990 περίπου...(K T M !!!!!!!Τυχαίο?δεν νομίζω...:yew:)
εργασία:1ο συνεργείο 30
2ο συνεργείο 60
Σύνολο :1080
Πάντως,δουλεύει στη κίνηση και μετάδοση και στο κιβώτιο σαν να είναι καινούργιο..Χαλάλι.....
 
Top Bottom