Απαραίτητα για ADVtrOFFy (moto αναβάτης)

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ανοίγω νέο το νήμα για να μην βγάζω off topic το κυρίως νήμα του trOFFy.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το τι εξοπλισμός είναι απαραίτητος για την μοτο (Τ7) και για εμένα ώστε να βγει το trOFFy με ασφάλεια και και "άνεση"!

Ο εξοπλισμός μου είναι κυρίως on road εκτός από το 4 season Evo SPIDI μπουφάν που έχω και το Shoei Hornet X2.
Το παντελόνι μου είναι πάλι Spidi πιο παλιό μοντέλο που είναι συνδιασμός δέρματος με συνθετικό.. δεν ξέρω αν κάνει. Είναι λίγο βαρύ.
Μπότες Daytona GTX δεν θυμάμαι μοντέλο τώρα.

Το μηχανάκι έχει πόδια αλουμινίου ADV spec και προστασία ψυγείου. Κάγκελα όχι.
Λάστιχα off road όχι...

Δικό σας...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ανοίγω νέο το νήμα για να μην βγάζω off topic το κυρίως νήμα του trOFFy.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το τι εξοπλισμός είναι απαραίτητος για την μοτο (Τ7) και για εμένα ώστε να βγει το trOFFy με ασφάλεια και και "άνεση"!

Ο εξοπλισμός μου είναι κυρίως on road εκτός από το 4 season Evo SPIDI μπουφάν που έχω και το Shoei Hornet X2.
Το παντελόνι μου είναι πάλι Spidi πιο παλιό μοντέλο που είναι συνδιασμός δέρματος με συνθετικό.. δεν ξέρω αν κάνει. Είναι λίγο βαρύ.
Μπότες Daytona GTX δεν θυμάμαι μοντέλο τώρα.

Το μηχανάκι έχει πόδια αλουμινίου ADV spec και προστασία ψυγείου. Κάγκελα όχι.
Λάστιχα off road όχι...

Δικό σας...
Υπάρχει σχετικό θέμα που έχει ανοιχτεί με αρκετή πληροφορία.
ΡΟΥΧΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ON-OFF ΚΑΙ ENDURO
Μήπως να το συνεχίσεις εκεί και να ρωτησεις εκει οτι θες;

Σε ότι αφορά τη μοτοσυκλέτα το ελάχιστο είναι λάστιχα και εργαλεία. Τώρα για την προστασία της μοτοσυκλέτας του ο καθένας επιλέγει αυτό που τον βολευει / εξυπηρετεί / αρεσει. Θεωρείς δεδομένο οτι θα πέσεις κινούμενος εκτός δρόμου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λαστιχα τακουνατα για μενα (δεν μου αρεσει αυτο με το 50-50, 60-40 κλπ), χωματινη μποτα οπωσδηποτε και απο εκει και περα οσο περισσοτερη χωματινη προστασια φορας, τοσο το καλυτερο για σενα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σε τέτοια μοτοσυκλέτα σε λάστιχο θα προτείνω κατηγορία TKC80, anakee wild κλπ. Αν έρθεις με ένα τύπου Anakee adventure ειδικά χωρίς εμπειρία και χωρίς ώρες στα χώματα με το μηχνανάκι σου παίζεις και με την ασφάλεια σου, ειδικά αν έχει κρατήσει ο καιρός και έχει λασπούρες και τέτοια.

Όσο αφορά τον εξοπλισμό ασφαλείας. Απο κράνος είσαι κομπλέ οκ. υπολόγιζε βέβαια πως αν έχει καλοκαιριάσει και έχει σκόνη θα βρωμίσει αρκετά. Συνήθως έχουμε ένα δεύτερο για χώμα αλλά οκ δεν είναι αναγκαίο, το πλένεις. Εγώ πρποσωπικά δεν θα έμπαινα στο χώμα ποτέ χωρίς ολόκληρο θώρακα και όσο πιο ενισχυμένες μπότες γίνεται. Φυσικά επιγονατίδες όσο πιο καλές μπορείς και ένα ζευγάρι γάντια ελαφριά κατα προτίμηση εντουράδικα.

Προτείνω αγορά στολής που να την έχεις μόνο για χώμα..



Ένα jacket enduro οικονομικό κατα προτίμηση αφαιρούμενα μανίκια


upload image free


επιγονατίδες όσο πιο καλές μπορείς

μπότες όσο πιο καλές μπορείς

και θώρακα ολοκληρωμένο



Να σκεφτείς, αν πέσω με τη πλάτη ή με τη μουρη πάνω σε πέτρες φυτευτες, τί θα ήθελα να φοράω και ας μην συμβεί ποτε.

Επίσης η μπότα ένα πόδι βγάζεις κάτω σε γλύστρημα, σκέψου να έχεις ένα ελαφρύ μποτάκι.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Ανοίγω νέο το νήμα για να μην βγάζω off topic το κυρίως νήμα του trOFFy.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το τι εξοπλισμός είναι απαραίτητος για την μοτο (Τ7) και για εμένα ώστε να βγει το trOFFy με ασφάλεια και και "άνεση"!

Ο εξοπλισμός μου είναι κυρίως on road εκτός από το 4 season Evo SPIDI μπουφάν που έχω και το Shoei Hornet X2.
Το παντελόνι μου είναι πάλι Spidi πιο παλιό μοντέλο που είναι συνδιασμός δέρματος με συνθετικό.. δεν ξέρω αν κάνει. Είναι λίγο βαρύ.
Μπότες Daytona GTX δεν θυμάμαι μοντέλο τώρα.

Το μηχανάκι έχει πόδια αλουμινίου ADV spec και προστασία ψυγείου. Κάγκελα όχι.
Λάστιχα off road όχι...

Δικό σας...
Οτι είπανε οι πιο έμπειροι και χώσε και ενα ταπεράκι με αρνί κοκορέτσι απο Πάσχα
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Θα κάνω Μάι προσπάθεια μήπως βρω τπτ δανεικά πράγματα από φίλους γιατί δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν παίζει να δώσω κανά 1000ικο+ για εξοπλισμό συνολικά!
Αν δεν τα καταφέρω θα το αφήσω για του χρόνου.. έχοντας κάνει τις απαραίτητες αγορές!!
Είμαι και ψυχαναγκαστικός με όλα αυτά και θα θέλω να έχω όσο καλύτερα μπορώ... Χωρίς υπερβολές βέβαια!

Άρα η διαδρομή δεν είναι μόνο χωματόδρομοι; Έχει και μονοπάτια; Ένα μηχανάκι σαν το Τ7 θέλει έμπειρο αναβάτη για να πάει;
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Θα κάνω Μάι προσπάθεια μήπως βρω τπτ δανεικά πράγματα από φίλους γιατί δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν παίζει να δώσω κανά 1000ικο+ για εξοπλισμό συνολικά!
Αν δεν τα καταφέρω θα το αφήσω για του χρόνου.. έχοντας κάνει τις απαραίτητες αγορές!!
Είμαι και ψυχαναγκαστικός με όλα αυτά και θα θέλω να έχω όσο καλύτερα μπορώ... Χωρίς υπερβολές βέβαια!

Άρα η διαδρομή δεν είναι μόνο χωματόδρομοι; Έχει και μονοπάτια; Ένα μηχανάκι σαν το Τ7 θέλει έμπειρο αναβάτη για να πάει;
δες και την παράλληλη ασφάλτινη του τρόφυ
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Θα κάνω Μάι προσπάθεια μήπως βρω τπτ δανεικά πράγματα από φίλους γιατί δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν παίζει να δώσω κανά 1000ικο+ για εξοπλισμό συνολικά!
Αν δεν τα καταφέρω θα το αφήσω για του χρόνου.. έχοντας κάνει τις απαραίτητες αγορές!!
Είμαι και ψυχαναγκαστικός με όλα αυτά και θα θέλω να έχω όσο καλύτερα μπορώ... Χωρίς υπερβολές βέβαια!

Άρα η διαδρομή δεν είναι μόνο χωματόδρομοι; Έχει και μονοπάτια; Ένα μηχανάκι σαν το Τ7 θέλει έμπειρο αναβάτη για να πάει;
1000ρικο ??? ε, όχι δα!!

κράνος έχεις , γάντια έχεις
200 μπότες
50 επιγονατίδες
70 θώρακας.
Τιμές κοντά στη πραγματικότητα

Η διαδρομή είπαν οι χαρτογράφοι ότι είναι ιδανική για μεγάλα , άρα το Τ7 το βγάζει χαλαρά. Πάμε μαζί ,αργά αργά και σταθερά
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Αν δε πας την χωμάτινη και έρθεις άσφαλτο
Παρέχουμε έκπτωση στις τιμές των διαδρομών και στα gpx με τους χάρτες με μια βόλτα το Τ7...

Κάνουμε σκοντο λεμεεεεε.

Σοβαρά τώρα αν δεν έχεις κατάλληλο εξοπλισμό δε θα την ευχαριστηθεις την χωμάτινη και είναι κρίμα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μπότες Daytona GTX δεν θυμάμαι μοντέλο τώρα.
Έχω μερικά πράγματα που κάθονται. Επιγονατίδες μπότες παντελόνι
Τι νούμερο φοράς σε μπότα?
Και τι σε παντελόνι?
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
1000ρικο ??? ε, όχι δα!!

κράνος έχεις , γάντια έχεις
200 μπότες
50 επιγονατίδες
70 θώρακας.
Τιμές κοντά στη πραγματικότητα

Η διαδρομή είπαν οι χαρτογράφοι ότι είναι ιδανική για μεγάλα , άρα το Τ7 το βγάζει χαλαρά. Πάμε μαζί ,αργά αργά και σταθερά
Το βγάζει χαλαρά,
Ίσως κ σιγά σιγά μαζί όπως λες όμως κατά την ταπεινή άποψη πολλών μαζί κ εμένα δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ρισκάρει ο οποιοσδήποτε.

Να του βγει το λάδι να έχει το άγχος να σημαδέψει την μηχανή να χτυπήσει ο ίδιος σε περίπτωση που η διαδρομές έχουν δυσκολίες.

Βγαίνουν με μεγάλα on off αλλά μιλάμε πάντα υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις που έχουν αναφερθεί πιο πάνω όσον αφορά την ασφάλεια.

Εγώ προσωπικά μαθαίνω ακόμα κ έχω πολλά να μάθω όπως όλοι κ έχω κάνει αρκετές βόλτες,δεν έχω φουλ εξοπλισμό,πχ θώρακα αλλά χωρίς λάστιχο με τακούνι δεν θα ξεκινούσα κάν .

Η στραβή έχει συμβεί κ θα ξανά συμβεί σε όλους κάποια στιγμή εμείς έχουμε χρέος να είμαστε τουλάχιστον στα βασικότερα προετοιμασμένοι .
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Έχω μερικά πράγματα που κάθονται. Επιγονατίδες μπότες παντελόνι
Τι νούμερο φοράς σε μπότα?
Και τι σε παντελόνι?
Τέτοια ποστ φτιάχνουν την διάθεση.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Έχω μερικά πράγματα που κάθονται. Επιγονατίδες μπότες παντελόνι
Τι νούμερο φοράς σε μπότα?
Και τι σε παντελόνι?
Μπότες 41-42 (ανάλογα την γραμμή)
Παντελόνι 33; Κάπου εκεί..

Σε κάθε περίπτωση 1000 ευχαριστώ!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η μπότα είναι 46...
Το παντελόνι είναι revit sand medium με στανταρ μήκος. Κάπου πάιζει και ένα enduro-παντέλονο alpin αλλά πρέπει να το βρω.
Οι επιγονατίδες είναι leatt dual axis μέγεθος x/xl
Ότι θελήσεις μου λές και στα στέλνω.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Θα κάνω Μάι προσπάθεια μήπως βρω τπτ δανεικά πράγματα από φίλους γιατί δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν παίζει να δώσω κανά 1000ικο+ για εξοπλισμό συνολικά!
Αν δεν τα καταφέρω θα το αφήσω για του χρόνου.. έχοντας κάνει τις απαραίτητες αγορές!!
Είμαι και ψυχαναγκαστικός με όλα αυτά και θα θέλω να έχω όσο καλύτερα μπορώ... Χωρίς υπερβολές βέβαια!

Άρα η διαδρομή δεν είναι μόνο χωματόδρομοι; Έχει και μονοπάτια; Ένα μηχανάκι σαν το Τ7 θέλει έμπειρο αναβάτη για να πάει;
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στον εξοπλισμό , έτσι όπως το περιγράφεις . Αν είσαι άπειρος πρέπει οπωσδήποτε να έχεις εξοικειωθεί με την συμπεριφορά της μηχανής στο χώμα παίρνοντας τον χρόνο που χρειάζεσαι και αυτό δεν γίνεται εύκολα μέσα σε ένα γκρούπ αναβατών. Επίσης ο άπειρος αναβάτης χρειάζεται πολύ περισσότερο τα χωμάτινα λάστιχα από έναν πιο έμπειρο. Εκτός και αν δεν σε ενοχλεί να πέφτεις οπότε αλλάζει το πράγμα.. Φιλικά πάντα.
 

Ktmrider

Μέλος
Όνομα
Alexandros
Μοτό
Tenere 700 '21
Μιας και εχουμε ιδιο μηχανακι, και κοντα σε συχνότητα, ελα και ειμαστε απο τους αργους που απολαμβάνουν, παντα η παρεα μετράει. Κι εγω ετσι ελεγα για την Παυλιανη του Χελιώτη και αφου μου εφηγε ο τάκος στη κουραση (λογω ηλικίας φαντάζομαι και αγυμνασιάς) το φχαριστήθηκε. Πηγα και με τα ρεμάλια Πατερα-Γεράνεια, ολα καλα επίσης.
Δωσε σημα και θα είμαστε στην ουρα ............
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στον εξοπλισμό , έτσι όπως το περιγράφεις . Αν είσαι άπειρος πρέπει οπωσδήποτε να έχεις εξοικειωθεί με την συμπεριφορά της μηχανής στο χώμα παίρνοντας τον χρόνο που χρειάζεσαι και αυτό δεν γίνεται εύκολα μέσα σε ένα γκρούπ αναβατών. Επίσης ο άπειρος αναβάτης χρειάζεται πολύ περισσότερο τα χωμάτινα λάστιχα από έναν πιο έμπειρο. Εκτός και αν δεν σε ενοχλεί να πέφτεις οπότε αλλάζει το πράγμα.. Φιλικά πάντα.
Κα
ποια στιγμη πρεπει να αρχισει,στο κατω κατω για αυτο πηρε και Τ700 ,για την ασφαλτο υπαρχουν πιο ανετα μηχανακια .Κρανος ,μποτες ,επιγονατιδες και καλη διαθεση ,δεν χρειαζεται τπτ αλλο για αρχη.
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Για αρχάριο αναβάτη στα χώματα η πιο απαραίτητη προετοιμασία είναι η οδηγική εμπειρία η οποία έρχεται με τον καιρό. Αν ασχοληθείς παραπάνω θα έρθει και πιο γρήγορα.
Δηλαδή να γίνει κάτι σαν προπόνηση ας πούμε μία φορά την εβδομάδα σε μία κυκλική διαδρομή επαναλαμβόμενα για 60 με 90 λεπτά που να περιέχει μερικά δυσκολάκια όπως κομμάτι με πέτρα νεροφάγια κλπ που να διαρκεί κάνα δεκαπεντάλεπτο ο γύρος και να προσπαθείς όσο μπορείς να ανοίγεις το γκάζι και να πιέζεις τα φρένα.
Όταν ανέβουν οι παλμοί και τρέχει ο ιδρώτας βάζεις πράμα που λένε..
Η ρουτίνα και η επανάληψη φέρνει μεγάλη βελτίωση!
Ιδανικά με έναν ακόμη για παρέα, κυνήγι ασφάλεια κλπ.
Και όλο αυτό με όλον τον εντουράδικο εξοπλισμό κυρίως μπότες, θώρακα, γόνατα, αγκώνες.
Συμπλήρωμα για απόλαυση ευχαρίστηση και ασφάλεια βέβαια τα χωμάτινα λάστιχα!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
DomieMic65 από την στιγμή που η βόλτα θα είναι σχεδιασμένη για μεγάλα on-off θα σου έλεγα να το προσπαθήσεις.
Αν βρεις τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορείς να έρθεις όσο αντέξεις. Ούτως ή άλλως όλοι από κάπου ξεκινήσαμε.
Ακόμη θυμάμαι την πρώτη μου ανηφόρα με ένα Transalp που τώρα την βλέπω και γελάω...
 
Top Bottom