Απαραίτητα για ADVtrOFFy (moto αναβάτης)

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την ενασχόληση και τις συμβουλές!
Θα δω τι θα καταφέρω κατ' αρχήν από λάστιχα για το μηχανάκι (ίσως βρω από φίλο που έχει μαγαζι κανά μτχ με νορμάλ χρήση).
Μετά από μπότες που είναι εκ' των ουκ άνευ και θα δούμε.
Στο τέλος τέλος αν δεν βγει πάω στο trONy για φέτος..


Επίσης να πω πως οκ δεν είμαι 100% άπειρος στο χώμα.. έχω μεγαλώσει σε νησί και με τα μηχανάκια σαν πιτσιρικάδες είχαμε οργώσει τους κοντινούς χωματόδρομους (ένα DT50LC είχα) και μετά με τον Domie έκανα τις βόλτες μου.
Τώρα με το Τ7 έχω κάνει κάτι χωμάτινες βόλτες στον Υμηττό μέχρι στιγμής.
Απλά όσο είχα το VStrom ε δεν πήγαινα off σχεδόν ποτέ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την ενασχόληση και τις συμβουλές!
Θα δω τι θα καταφέρω κατ' αρχήν από λάστιχα για το μηχανάκι (ίσως βρω από φίλο που έχει μαγαζι κανά μτχ με νορμάλ χρήση).
.........................................................................
Έχω ένα μπροστινό να σου δώσω...δες στις αγγελίες στην κατηγορία Χαρίζονται:ok:
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ερώτηση για μπότες!
Γενικά παίρνουμε ένα νούμερο πάνω από το "κανονικό" μας;
Δοκίμασα κάποιες σήμερα και ενώ σε γενικές γραμμές ήμουν στο 42 ένα μοντέλο Acerbis (x-rock) στο 43 (δεν υπάρχει 42 για δοκιμή) ήταν καλό με λίγο πιο πολύ κενό μπροστά! Φτέρνα καμάρα μια χαρά...
Αν υποθέσουμε πως είναι ΟΚ το 43 ίσως τις πάρω γιατί σε πρώτη φάση έδειχναν και άνετες και πιο "προστατευτικές" σε σχέση με τις άλλες!
Επίσης η κάλτσα πρέπει να είναι σχετικά χοντρή ή πιο λεπτή; Εννοείται μέχρι το γόνατο.
Δεν μπόρεσα να καταλήξω με σιγουριά για το νούμερο γιατί δεν φορούσα σωστή κάλτσα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολλοί ψωνίζουμε ένα νούμερο μεγαλύτερο, είμαι ένας από αυτούς
Φοράω πάντα κάλτσες μηχανής, οι οποίες μάλλον είναι λεπτές
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ερώτηση για μπότες!
Γενικά παίρνουμε ένα νούμερο πάνω από το "κανονικό" μας;
Δοκίμασα κάποιες σήμερα και ενώ σε γενικές γραμμές ήμουν στο 42 ένα μοντέλο Acerbis (x-rock) στο 43 (δεν υπάρχει 42 για δοκιμή) ήταν καλό με λίγο πιο πολύ κενό μπροστά! Φτέρνα καμάρα μια χαρά...
Αν υποθέσουμε πως είναι ΟΚ το 43 ίσως τις πάρω γιατί σε πρώτη φάση έδειχναν και άνετες και πιο "προστατευτικές" σε σχέση με τις άλλες!
Επίσης η κάλτσα πρέπει να είναι σχετικά χοντρή ή πιο λεπτή; Εννοείται μέχρι το γόνατο.
Δεν μπόρεσα να καταλήξω με σιγουριά για το νούμερο γιατί δεν φορούσα σωστή κάλτσα.
Εγώ ψωνίζω ότι φοράω στο αθλητικό μού. Μέτρα το πέλμα σου και πάρε αυτό σαν μπούσουλα γιατί κάποιες εταιρείες έχουν λίγο ιδιαίτερα καλούπια, πχ fox.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Ερώτηση για μπότες!
Γενικά παίρνουμε ένα νούμερο πάνω από το "κανονικό" μας;
Δοκίμασα κάποιες σήμερα και ενώ σε γενικές γραμμές ήμουν στο 42 ένα μοντέλο Acerbis (x-rock) στο 43 (δεν υπάρχει 42 για δοκιμή) ήταν καλό με λίγο πιο πολύ κενό μπροστά! Φτέρνα καμάρα μια χαρά...
Αν υποθέσουμε πως είναι ΟΚ το 43 ίσως τις πάρω γιατί σε πρώτη φάση έδειχναν και άνετες και πιο "προστατευτικές" σε σχέση με τις άλλες!
Επίσης η κάλτσα πρέπει να είναι σχετικά χοντρή ή πιο λεπτή; Εννοείται μέχρι το γόνατο.
Δεν μπόρεσα να καταλήξω με σιγουριά για το νούμερο γιατί δεν φορούσα σωστή κάλτσα.
Αλλος ένας που πήρα ότι νουμερο φοράω και σε αθλήτικο.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ερώτηση για μπότες!
Γενικά παίρνουμε ένα νούμερο πάνω από το "κανονικό" μας;
Δοκίμασα κάποιες σήμερα και ενώ σε γενικές γραμμές ήμουν στο 42 ένα μοντέλο Acerbis (x-rock) στο 43 (δεν υπάρχει 42 για δοκιμή) ήταν καλό με λίγο πιο πολύ κενό μπροστά! Φτέρνα καμάρα μια χαρά...
Αν υποθέσουμε πως είναι ΟΚ το 43 ίσως τις πάρω γιατί σε πρώτη φάση έδειχναν και άνετες και πιο "προστατευτικές" σε σχέση με τις άλλες!
Επίσης η κάλτσα πρέπει να είναι σχετικά χοντρή ή πιο λεπτή; Εννοείται μέχρι το γόνατο.
Δεν μπόρεσα να καταλήξω με σιγουριά για το νούμερο γιατί δεν φορούσα σωστή κάλτσα.
Δεν τις γνωρίζω τις συγκεκριμένες, αλλά αν είναι εντουρομποτες (δηλαδή όχι αδιάβροχες), ίσως να θες να τις φορέσεις με αδιάβροχες κάλτσες. Οι κάλτσες αυτές είναι πιο χοντρές από τις "απλές". Το ένα απάνω είναι πιο ασφαλής επιλογή.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αναλόγως τη μπότα και τη γραμμή της.
Στην sidi adventure φοράω 43 ενώ στην forma terra φοράω 44.
Επίσης 43 φοράω και στη Revit Gravel Outdry.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννο και εγώ τα ίδια,
στο αριστερό φοράω 43 και στο δεξί 44.
Ε αφου κόβεις τα νύχια μόνο στο ένα πόδι!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σε sidi ενα νουμερο πανω και γω Αλλα παντως παιζει ρολο το καλουπι της καθε μποτας
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το θέμα είναι πως η Acerbis θεωρητικά είναι 2 νούμερα πάνω.. αλλά πέρα από τον λίγο περισσότερο χώρο στα δάχτυλα το υπόλοιπο πόδι καθόταν μια χαρά!
Εσωτερικά ανοίγουν οι μπότες αυτές;
Τύπου "κάθονται" τα μαλακά υλικά;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το θέμα είναι πως η Acerbis θεωρητικά είναι 2 νούμερα πάνω.. αλλά πέρα από τον λίγο περισσότερο χώρο στα δάχτυλα το υπόλοιπο πόδι καθόταν μια χαρά!
Εσωτερικά ανοίγουν οι μπότες αυτές;
Τύπου "κάθονται" τα μαλακά υλικά;
Αφού μπορείς δοκίμασε όσες περισσότερες να δεις ποια κάθεται καλύτερα. Συνήθως δεν ανοίγουν. Κάποιες που έχουν τεχνολογία memory foam παίρνουν το σχήμα του ποδιού ,όταν τις φορέσεις αρκετή ώρα και ζεσταθεί καλά το υλικό, για καλύτερη εφαρμογή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Αν και το είδα αργά ας πω κ εγώ τα δικά μου.1000ρικο φίλε είναι ο εξοπλισμός γιατί τον φοράμε για τη κακία στιγμή κ όχι για να λέμε ότι κάτι φοράμε.
200 θώρακας
120 επιγονατίδων
300 μπότα
40 γάντι
300 κράνος με γυαλί γιατί σορυ αλλά με ασφαλτινο κράνος πιθανών να μην βλέπεις μετά από λίγο από τη σκόνη στα μάτια
100 τζάκετ εντούτοις
50 σωβρακο με σπασουαρ και προστατευτικο κόκυγα
Αυτά για να πεις ότι δεν πέταξες τα λεφτά σου κ ότι κάνει δουλειά αυτό που φοράς. καλυτερα για μένα μάζευε τα ένα ένα σιγά σιγά να έχεις σωστό εξοπλισμό.

Και ναι ότι πληρώνεις παίρνεις
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Συμφωνώ 100% και αυτό αποφάσισα να κάνω τελικά… βόλτες θα γίνονται πάντα αλλά η στραβή έρχεται σε δευτερόλεπτα.. (το ξέρω the hard way).
Για φέτος 99% θα κάνω το trONy
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω από μπότες… για πείτε LEATT 4.5 enduro ή Alpinestars Tech 5;

Επίσης με προβληματίζει το νούμερο… ειδικά στις 2ες. Το 43 (9) μου είναι κάπως «πολύ» στα δάχτυλα αλλά το 42 ακουμπά από πάνω στο νύχι του δάχτυλου οριακά τόσο που το αισθάνομαι αλλά δεν είναι ενοχλητικό. Επίσης στο 42 νιώθω δυο σημεία πίεσης αριστερά δεξιά στο πέλμα (κάτω) αλλα μου είπαν εκεί θα ανοίξει.
Την έχω πατήσει στο παρελθόν με λάθος νούμερα και πέφτει τρελό πρήξιμο στους πωλητές…:rolleyes:
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αν ακουμπά το 42 στο νύχι ,μην το πάρεις. Μη ξεχνάς ότι δεν περπατάς με τη μπότα ,στηρίζεται οκληρο το σώμα σου και συνήθως σε στραβή θέση το πόδι. Σίγουρα θα σε τσακίσει μετά από λίγη ωρα

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Επίσης με τη χρήση και τις ώρες όρθιος τα πόδια πρήζονται και αυτό που είναι οριακό τώρα, αργότερα γίνεται ανυπόφορο. Καλύτερα ένα πάνω και πιο χοντρές κάλτσες, παρά το ανάποδο.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Top Bottom