Απολαμβάνοντας Ελλάδα!!

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ωρε ξεσηκωμα που εχουμε καλομπλεξει ....
ηταν να παω στη δουλεια με το αυτοκινητο και απο και κλειεται θα παω με τη μηχανη!!
Αλλάζουμε δουλειές ρε...;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ο ολυμπος εχει κατι μαγικο!!
πολυ ωραια η βολτα σας!!
το ktm τα σπαει !!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
....εκτός της βόλτας, του ολύμπου και του κατεεμ....Τα σπάνε και οι φωτογραφίες σου!

:photo:
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Θάνο το εχουμε ξαναπει! Το θεμα σου ειναι η καλυτερη διαφήμιση για τις ομορφιες της χωρας μας και ο απολυτος πειρασμος-ξεσηκωμος να βγουμε εξω απο τα τσιμέντα με την πρωτη ευκαιρία!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πολύ όμορφη απόλαυση της Ελλάδας!!!Εύγε για τις photo και το ταξίδεμά τους!!!

ΥΓ:Και το ΚΤΜ όμως ταιριάζει το άτιμο!!!
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Τα ειπαμε κ στο τηλεφωνο φιλαρακι. Μπραβο η βολτα φοβερη κ με το καλο στην επομενη θα ειμαστε μαζι...

Σταλθηκε απο τον Επιχειρησιακο...
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ωραία βόλτα !!!!!!
:thinking:.....με την Africana πως θα είναι......θα το μάθουμε.......
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Πάει πολύς καιρός από την τελευταία ανάρτηση και σήμερα στριφογυρνούσε στο μυαλό μου και αναπολούσα μια βόλτα που είχα πάει στο Χαλίκι τον περασμένο Μάιο.
Το τοπίο ήταν απίστευτα όμορφο και αρκετοί από το φόρουμ είχαν την ευκαιρία να το απολαύσουν με αφορμή τις βόλτες που οργάνωσε το τιμ του advride εκείνη την περίοδο που το επισκεύτηκα και εγώ.

Το περασμένο Σάββατο μετά από καιρό βγήκα μια βόλτα στα ελληνικά βουνά και στο Δοτσικό συνάντησα ένα africa . Χωρίς να διστάσω αφού χαιρέτησα τον οδηγό λέω <<advride????>>. Ναι μου λέει, χαχα παντού ευχάριστες συναντήσεις , ήταν ο Θανάσης (thanasismk1) με τον οποίο δεν έτυχε ποτέ να γνωριστούμε από κοντά . Τον πέτυχα την ώρα που ανέβαινε στη μηχανή να ξεκινήσει και τα είπαμε στο πόδι. Θανάση χάρηκα έστω για αυτή τη γρήγορη γνωριμία και ελπίζω να χαρήκατε την βόλτα σας.
Από Δοτσικό γύρισα προς Κόνιτσα , Γιάννενα και μετά από την παλιά εθνική προς Μέτσοβο αγναντεύοντας την κορυφή Περιστέρι που πίσω της βρίσκεται η Βερλίγκα και το Χαλίκι.

Η εποχή που είναι ιδανική για επίσκεψη στην περιοχή θεωρώ πως είναι ο Μάιος, από την μια ακόμη υπάρχει αρκετό νερό που αναβλύζει στη Βερλίγκα ενώ το τοπίο έχει και λίγο χιονάκι στις κορυφές και παράλληλα τα κοπάδια δεν έχουν ανέβει ακόμη στις στάνες που βρίσκονται στην κορυφή και μαζί τους απουσιάζουν και τα συμπαθή κατα τα άλλα τσοπανόσκυλα κάνοντας πιο ανέμελη την ανάβαση με τη μηχανή!!!!!

'Ηδη η διαδρομή από την Καστανιά μέχρι το Χαλίκι είναι πανέμορφη αλλά μετά το Χαλίκι που μπαίνεις στον χωματόδρομο που σύντομα γίνεται πετρόδρομος το τοπίο σε κάνει να ξεχάσεις ότι αντίκρυσες στην άσφαλτο!

Κορυφές πανέμορφες με τρεχούμενα νερά στα ρέματα και ησυχία που αποτελεί τον απόλυτο προορισμό!













ανηφορίζοντας σταματούσα πολλές φορές να θαυμάσω τη θέα πίσω και να τραβήξω τις απαραίτητες φωτογραφίες!!













η φύση εκεί δημιούργησε τα καλύτερα κάδρα της!!





και ακόμη δεν είχαμε δει τίποτα!!

αυτή τη φορά δεν είχα πάει με το κτμ αλλά επιστρατεύτηκε ο αγρότης - Mitsuba!!!





Οι στάνες όπως σας έλεγα ακόμη δεν είχαν υποδεχθεί τα κοπάδια οπότε τσοπανόσκυλα γιοκ!!

Αφού φτάσαμε μέχρι το σημείο που είναι η Βερλίγκα το χιόνι στο δρόμο μας ανάγκασε να παρκάρουμε και με τα πόδια να ανεβούμε το λοφάκι που είχαμε μπροστά μας και να αντικρύσουμε την μαγική εικόνα!!!


Στην πάνω φωτογραφία και πάνω δεξιά φαίνεται η κορυφή Περιστέρι! Το τονίζω γιατί θα πρέπει να πάτε εκεί περπατώντας και τότε θα δείτε την έκπληξη που σας περιμένει!!!! Ίσως η πιο όμορφη θέα από βουνοκορφή που έχω δεί!!!


 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Συνεχίζουμε λοιπόν το περπάτημα με στόχο την κορυφή Περιστέρι.




Το να περπατάς βέβαια εδώ είναι απόλαυση!! Μετά από μιαμιση ώρα φτάσαμε στην κορυφή που φαίνεται στο βάθος στην πάνω φωτογραφία!



Οι πλαγιές ήταν γεμάτες με κρόκο!!





όταν πλέον φτάσαμε στην κορυφή η θέα ήταν μοναδική έκπληξη.
Μπορούσες να δεις
-το Μέτσοβο
-τα Γιάννενα και τη λίμνη
-και το πέρασμα του Μπάρου

απλά γυρνώντας το βλέμμα σου σε διαφορετική κατεύθυνση!!!






Στις πάνω φωτογραφίες φαίνονται οι δρόμοι που οδηγούν προς Συρράκο και Καλαρύτες!!


Στην επόμενη φωτογραφία φαίνεται το Μέτσοβο και οι Πηγές Αωού!!





στην επόμενη φαίνεται η λίμνη των Ιωαννίνων!


και κάτω φαίνεται στο κέντρο της φωτογραφίας


η λίμνη πάνω από το Μέτσοβο - Πήγες Αωού



ο δρόμος προς Καλαρύτες!



η θέα προς το πέρασμα του Μπάρου φαίνεται στην επόμενη φωτογραφία ανώ πλέον απο ψηλά φαίνονται οι πηγές της Βερλίγκας με το νερό και τα πανέμορφα ρυάκια που σχηματίζουν. Το πέρασμα του Μπάρου βρίσκεται σχεδόν στο πάνω κέντρο της φωτογραφίας , είναι το σημείο που όλοι μας έχουμε σταματήσει περνώντας από εκεί. Δεν φανταζόμουν πως θα υπήρχε σημείο που θα μπορούσα να δω τον Μπάρο από ψηλά!





και σε μεγέθυνση!!









Το Μέτσοβο και η Εγνατία!!







Μετά από λίγο άρχισε το κατηφόρισμα με το μυαλό να έχει γεμίσει εικόνες σε βαθμό σοκαριστικό!!
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT












αποχαιρετίσαμε το χαλίκι βουτώντας τα πόδια στο ρέμα του χωριού και παίρνοντας όλη τη δροσιά και την ανακούφιση που μας πρόσφερε.

Το σημείο πάνω στη Βερλίγκα είναι ιδανικό και για διανυκτέρευση ώστε να περπατήσετε μέχρι την κορυφή!!Βάζω ιδέες και ανάβω φωτιές το ξέρω αλλά είμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε τέτοιους θησαυρούς δίπλα μας!!!

Πάντα τέτοια να έχουμε!!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
ενταξει τα μερη εκει ,ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ , αλλα η φωτογραφικη ειναι πολυ μπομπα! ειναι μεγαλη με φακο εχτρα κ.τ.λ?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τρομερά μέρη, τρομερές φωτο και περιγραφή.....
Τι παθατε σημερα;
Πρωί πρωί ο άλλος με το ακρωτήριο και μετά εσύ ......θα μας ξεκανετε :banghead::banghead:
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Ευχαριστουμε για τις υπεροχες φωτογραφιες απο τα πανεμορφα βουνα μας.
:)
 

openwater

Μέλος
Περιοχή
Καλαματα
Όνομα
Νικος
Μοτό
ktm 950 Adventure...
Να εισαι καλα να ταξιδευεις...Υπεροχες φωτο...Αψογος.Οι φωτογραφιες σου μου φερνουν στο μυαλο το γεγονος οτι θα πρεπει να αγαπησουμε και να σεβαστουμε την Ελλαδα μας...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θανο ωραια βιγλα μας παρουσιασες!
Τετοιο απιθανο σκηνικο 360 μοιρων εχω ζησει μονο στο εκκλησακι του Καιμακτσαλαν.
Κι αυτα τα λουλουδια.....βγηκαν απο την οθονη:)
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Την Κυριακή που μας πέρασε βρήκα την ευκαιρία να βολτάρω και ο στόχος ήταν να το κάνω μόνος μου , εγώ , ο δεινόσαυρος (1150gsadv) και η φωτογραφική μου μηχανή.
Το ξυπνητήρι μπήκε στις έξι παρά τέταρτο το πρωί . Τελικά το τράβηξα λίγο παραπάνω και τελικά στις 7,30 ήμουν φουλαρισμένος και ήδη ξεκινούσα.
Για αρχή η διαδρμομή είχε θεσσαλικό κάμπο με καταπράσινα λοφάκια μεταξύ Λάρισας και Φαρσάλων που τέτοια εποχή είναι απόλαυση για το μάτι.




Στη συνέχεια η διαδρομή είχε Δομοκό και Μπράλο , όσες φορές και να περάσεις πάντα το χαίρεσαι. Μετά από λίγη ώρα στάση στη Γραβιά. Είχα πολύ καιρό να σταματήσω εκεί και βρήκα την ευκαιρία να μείνω για λίγο και να φωτογραφίσω το ιστορικό μέρος.















Μετά από λίγο η ανάβαση για Αράχωβα σε συνδυασμό με τον ιδανικό καιρό ήταν καλή επιλογή πριν σταματήσω για ένα καφεδάκι στο γραφικό Γαλαξίδι. Αφού βόλταρα για λίγο στο Γαλαξίδι έπρεπε να αποφασίσω για πού να τραβήξω. Μια επιλογή ήταν να πάω προς Λιδορίκι και Παύλιανη , τελικά η Ναύπακτος και η γέφυρα με τράβηξαν κοντά τους και φυσικά η ευκαιρία για μερικές φωτογραφίες δεν χάθηκε.












Σειρά είχε το Μεσολόγγι με τη λιμνοθάλασσα . Άλλωστε πριν από 20 χρόνια είχα παρουσιαστεί εκεί σαν φαντάρος και πάντα το έχω στο μυαλό μου.Εκεί βρήκα την ευκαιρία να τσιμπήσω και ένα γυρόνι στα γρήγορα καθώς σκεφτόμουν ποια θα είναι η διαδρομή της επιστροφής.









Συνέχεια σε λίγο!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θάνο...:hlb:
 
Top Bottom