Αποπειρα δημιουργιας βαλιτσων αλουμινιου (για να δουμε)

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Αυτη την μεθοδο την νιωθεις καθε φορα που μπαινεις σε γνωστα μαγαζια τις επικρατειας... Αλλα οτι πληρωνεις περνεις :(

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πέρα από την πλάκα τώρα, το σχέδιο το είχα δώσει στον @#skliros_kariolis (geez996) να μου το υλοποιήσει (που έχει πάρε-δώσε με μεταλλάδες), και πρέπει να το έχει ακόμα. Αλλιώς στο ξαναφτιάχνω μέσα στο ΣΚ από τα δικά μου.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλα μην τρελεσαι... Ξανα μελετησα της φωτο σου και καταλαβα που τα γονιασες και ωραια η ιδεα σου που τα εβαψες μαυρα αυτο θα κανω!!!! Σε αντιστοιχω δοχειο τουρατεκ που εχω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Υπομονη να γυρισω απο τα Παρισια και θα λαβετε τεκνα μου ...
Εγώ θα δεχόμουν μια
TRIUMPH γουργουριστή
και θα είμαι καλός μαζί σου έπειτα....;)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Κοστολογιο its coming, το ξερω οι μισοι θα με βρισετε αλλα προτιμω να γλυτωσω 200 ευρω και καταδευτερον να κανω zega replica boxes που ειναι και οι αγαπημενες μου βαλιτσες!

1. Μιλιμετρε και ενα μολυβι : 2€
2. Κουτια με 2mm αλουμινιο μαζι με στρατζα και καπακια : 120€
3. Μεντεσεδες ντουλαπιου βαρκα 8 τμχ : 8€
4. Πριτσινια, βιδες, σιλικονες αδιαβροχες, μαπες ανοξειδωτες : 50€
5. Touratech kit για αμεση απασφαληση βαλιτσων (αυτο θα το παρω τον αλλο μηνα) : 128€

Συνολο : 308€.... Θα μου πειτε γιατι δεν εφτιαχνες μονος το συστημα στην πλατη, πιστευω οτι ειναι το πιο ενυσχιμενο κουμπωμα τις touratech και θα γινει εργοστασιο...

Σας κραταω αναμονη εως το σαββατο που ξεκιναω το μονταρισμα


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γνώμη μου να μην δώσεις τόσα για τη στήριξη, είναι ο μισός προϋπολογισμός!
2 φορές έχω φτιάξει μόνος μου και δεν είχα ποτε πρόβλημα εντός και εκτός δρόμου.

Σεντ φρομ Dakarete-φον
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Γνώμη μου να μην δώσεις τόσα για τη στήριξη, είναι ο μισός προϋπολογισμός!
2 φορές έχω φτιάξει μόνος μου και δεν είχα ποτε πρόβλημα εντός και εκτός δρόμου.

Σεντ φρομ Dakarete-φον
Εχεις κανα σχεδιο να προτεινεις;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Για τη στηριξη εγω πηγα εκοψα κομματια τεφλον (εχει στρογγυλα ορθογωνια οτι θες
Μαγαζι ΝΤΑΒΑΡΟΥΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑ) Τρυπησα 13αρα βιδα με παξιμαδι ασφαλειας και τελος.Αν θες φωτο τις εχω στο αρχειο που εχω ανεβασει.
Κοστος πολυ λιγοτερο
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το ειχα δει το ποστ σου... Θα κατσω να το ξανατσεκαρω... Γιαυτο και γ θα το καθυστερουσα ενα μηνα γιατι δεν εχω λεφτα ακομα για τις βασεις.... Btw ειμαι πανετοιμος, σιλικονες βαζω και περιμςνω να δω τι θα κανω με τις βασεις.... Και μια φωνη λεει "αυτος ο πιρτσιναδορος ειναι για αντρες, πεθανααααν τα χερια μου...."


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Πολυ καλη δουλεια!
Περιμενουμε να δουμε και τη στηριξη
Υπομονη παιδια γιατι δεν παιζει σαλιοοοοοο


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εχεις κανα σχεδιο να προτεινεις;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

Δεν ξέρω αν με το ταπατολκ βγει σωστά το λινκ, στο ποστ μου #218 δείχνει τι έκανα. Είναι κύλινδρος ερταλόν, νομίζω 55mm διάμετρος, λαμάκια 20*55*5mm, 10άρες βίδες και πεταλούδες, με κάποια γκρόβερ και ροδέλες. Να θυμηθώ αύριο να στείλω νέες φωτογραφίες..

Σεντ φρομ Dakarete-φον
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Και απο κατω τι εχεις βαλει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ας περιγράψω λίγο καλύτερα τον μηχανισμό στήριξης που έφτιαξα στις βαλίτσες μου (θα χρειαστεί και στο μέλλον σε άλλα ποστ DIY)
Όπως φαίνεται απ'έξω:



Και από μέσα:


Τα πάνω στηρίγματα τα έκανα με Ερταλόν (λίγο πιο ανθεκτικό από το τεφλόν, βγαίνει και σε.. μαύρο!).
Για κάγκελα Touratech η διάμετρος πρέπει να είναι 55mm και το πάχος 18mm. Στα δικά μου έκανα σβήσιμο 45 μοιρών στην άκρη (στα 5 τελευταία mm) για να κουμπώνει πιο εύκολα στα κάγκελα.
Στη μέση έχει 10άρα τρύπα και εκατέρωθέν της 2 6άρες.
Στην κεντρική μπαίνει 10άρα βίδα 50mm μήκος με κολλημένο στην άκρη της λαμάκι 55mm *20mm 5mm πάχους. (η τρύπα για τη βίδα γίνεται στα 10mm από την μία άκρη του). Από μέσα πιάνει με πλαστική (υπάρχει και από βακελίτη) πεταλούδα με ενδιάμεσο γκρόβερ.
Στις άλλες 2 τρύπες έχω βάλει 6άρες αλλενόβιδες που λειτουργούν ως στοπ για το λαμάκι όταν είναι κουμπωμένες οι βαλίτσες. Από μέσα πιάνουν με ροδέλα και παξιμάδι ασφαλείας.
Στην εξωτερική πλευρά, εκεί που ακουμπάει το κάγκελο, έκοψα και παρέμβαλα φύλλο αλουμινίου 1,5mm, τόσο για να αυξήσω το πάχος στο σημείο στήριξης όσο και για να μην "τραυματιστεί" η βαλίτσα από τα κάγκελα. Μικρότερο κομμάτι αλουμινίου έβαλα και από μέσα.








(ευτυχώς που έβγαλα αυτή τη φωτογραφία και είδα πως έχει φύγει το παξιμάδι ασφαλείας!!!)

Τα κάτω στηρίγματα είχαν περισσέψει από κάποιες ρουμάνικες (όχι Heavy Duties) βαλίτσες που είχα αγοράσει κάποτε. και θεωρητικά με λίγη καλή θέληση βγαίνουν κι αυτά στον τόρνο. Απλά ίσως είναι πιο εύκολο να φτιάξεις απλά ένα "Z" με ανοξείδωτο και να το βιδώσεις στη βαλίτσα όπως κάνουν πολλοί, μεταξύ αυτών και ο @John-Elias_Tenere στο παρακάτω DIY του: Χειροποίητες Βαλίτσες Αλουμινίου 40l ,Homemade Aluminium Panniers 40l





Άλλη εναλλακτική (λίγο πιο σταθερή μιας και κρατάει περισσότερο στις πλαϊνές δυνάμεις) είναι να φτιάξεις άλλα 4 κυλινδράκια από ερταλόν και να βάλεις σταθερά λαμάκια 40-50mm πλάτους να κοιτάν προς τα κάτω όπως κάνει η Touratech. Αν δεν είχα τα κάτω στηρίγματα θα τα έφτιαχνα έτσι κι εγώ.
Μπορείς να βρεις και έτοιμο αυτό που σου λέω στο site των Εσθονών Pannier mounting kit 18mm - NRTeam (έχουν και και 15mm κάγκελα, πχ Givi)

Ελπίζω να βοήθησα, ό,τι χρειάζεσαι πάρε τηλέφωνο (στο προφίλ μου)
 
Top Bottom