Απορίες για αναβαθμίσεις-αλλαγές σε ΤΑ 650

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Επειδή τα μοτοσακό μας ποτέ δεν ήταν (και ούτε θα γίνουν) εντούρο,προσωπικά δεν καταλαβαίνω το γέμισμα της σέλας για καλύτερη ''σταση'' πάνω στην μηχανή.
Και επειδή αυτά που κάνουμε πλέον είναι χωματερές βόλτες (οι χοντρές δεν κάνουν για κάτι άλλο) προσωπικά θα έριχνα τα χρήματα του μπαζώματος για να πάρω μασπιέ.


Αν κάποιος ενστερνίζεται το σκεπτικό μου και είναι σε διαδικασία να παραγγείλει μασπιέδες, να το δούμε παρέα. ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επειδή τα μοτοσακό μας ποτέ δεν ήταν (και ούτε θα γίνουν) εντούρο,προσωπικά δεν καταλαβαίνω το γέμισμα της σέλας για καλύτερη ''σταση'' πάνω στην μηχανή.
Και επειδή αυτά που κάνουμε πλέον είναι χωματερές βόλτες (οι χοντρές δεν κάνουν για κάτι άλλο) προσωπικά θα έριχνα τα χρήματα του μπαζώματος για να πάρω μασπιέ.


Αν κάποιος ενστερνίζεται το σκεπτικό μου και είναι σε διαδικασία να παραγγείλει μασπιέδες, να το δούμε παρέα. ;)
To γεμισμα εγω το εκανα κυριως για αυτην την χωματινη χρηση που αναφερεις Η ψηλοτερη σχεδον φλατ σελα στο ΤΑ650 ως αποτελεσμα εχει η γωνια των γονατων να ειναι μεγαλυτερη Κατι που βοηθα απιστευτα στο να σηκωνομαι αμεσα οταν και οπου χρειαζεται Και οταν αυτο το σηκω-κατσε γινεται εκατονταδες φορες σε μια ας πουμε ολοημερη χωματινη βολτα καταλαβαινεις οτι διολου ασημαντη λεπτομερεια δεν ειναι η κατα το δυνατον καταλληλοτερη αυτη γωνια των γονατων
Το ΤΑ650 ειναι μια ονοφ μηχανη η οποια εχει πανω της καποιες λεπτομερειες οι οποιες τονιζουν περισσοτερο τον on εις βαρος του off χαρακτηρα της Καποιες απο αυτες ειναι ευκολο και σχετικα οικονομικα να αλλαξουν δινοντας ετσι την δυνατοτητα να οδηγηθει με πιο απολαυστικο τροπο στο χωμα
Η αλλαγη του τιμονιου και το μπαζωμα της σελας λοιπον καταργει αυτην την τεμπελικη θεση οδηγησης που εχει απο το εργοστασιο και σε συνδοιασμο με οδοντωτα μασπιε δινουν την δυνατοτητα καλυτερου ελεγχου οταν τα πραγματα ξεφευγουν περα απο μια απλη χαλαρη οδηγηση σε φλατ δασικους δρομους

Αρα και εχοντας δοκιμασει το ΤΑ σε νομιζω αρκετες χωματινες συνθηκες και επι μακρον τοσο με την μαμα σελα οσο και με την μεταποιημενη η γνωμη μου ειναι οτι μονο περριτη δεν ειναι μια τετοια μετατροπη ΑΝ καποιος θελει να χρησιμοποιει το ΤΑ και στο χωμα

...Και οχι φυσικα, εντουρο δεν θα γινει οτι μοντα και να κανει καποιος πανω του, αλλα χωματινες δυνατοτητες εχει, το ξερεις
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
...Και οχι φυσικα, εντουρο δεν θα γινει οτι μοντα και να κανει καποιος πανω του, αλλα χωματινες δυνατοτητες εχει, το ξερεις
Δηλαδη ειναι χωματινο μηχανακι????? :muted::muted::muted:o_Oo_O
Γιατι εγω ακουσα οτι δεν ειναι χωματινο μηχανακι :D:D
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δηλαδη ειναι χωματινο μηχανακι????? :muted::muted::muted:o_Oo_O
Γιατι εγω ακουσα οτι δεν ειναι χωματινο μηχανακι :D:D
:UH:
Αθωο μου παιδι
Μην πιστευεις οτι ακους :rolleyes:
Ειδικα αν οτι ακους βγαινει απο στομα ειδικων ;)
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Δηλαδη ειναι χωματινο μηχανακι????? :muted::muted::muted:o_Oo_O
Γιατι εγω ακουσα οτι δεν ειναι χωματινο μηχανακι :D:D
Βγάζεις γλώσσα μικρούλη, τώρα που απέκτησες drz400 ? Πρίν με την χοντρή δεν μίλαγες.... :friend:
 

kazaven

Μέλος
Όνομα
Βενος
Μοτό
Africa twin
Επειδή τα μοτοσακό μας ποτέ δεν ήταν (και ούτε θα γίνουν) εντούρο,προσωπικά δεν καταλαβαίνω το γέμισμα της σέλας για καλύτερη ''σταση'' πάνω στην μηχανή.
Και επειδή αυτά που κάνουμε πλέον είναι χωματερές βόλτες (οι χοντρές δεν κάνουν για κάτι άλλο) προσωπικά θα έριχνα τα χρήματα του μπαζώματος για να πάρω μασπιέ.


Αν κάποιος ενστερνίζεται το σκεπτικό μου και είναι σε διαδικασία να παραγγείλει μασπιέδες, να το δούμε παρέα. ;)
Έχω παραγγείλει..... Από Δευτέρα λογικά θα τους έχω.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τα καλάμια τα έβγαλα όταν την πούλησα για να βάλω τα μανισια. Δεν είχαν σημάδια. Αυτό με τον σταυρό που σου είπα συνδυάζεται με την τιμονοπλακα του ΤΑ.
Εφ'οσον ειχες ανοιξει τις τιμονοπλακες κατα 2χλ στη διαμετρο (1χλ φαγωμα στην ακτινα δηλαδη), πως εβαλες πανω παλι τα μαμισια καλαμια? Η ειχες παρει δευτερες μαμισιες τιμονοπλακες μεταχειρω και εβαλες αυτες πανω?

Το σημαντικο βεβαια ειναι το εξης: ειδες καποια σοβαρη διαφορα σε ακαμψια με το πηρουνι του Αφρικα ή μονο το υψος αλλαξε ουσιαστικα? Υποκειμενικα το μπροστινο του Αφρικα το αντιλαμβανεται κανεις λιγο πιο στιβαρο απο του Τρανσαλπ καθως εχει 43 αντι για 41χμ πηρουνια αλλα τι διαφορα κανει οταν το βαλει κανεις στο Τρανσαλπ? Το κακο ειναι οτι εκτος απο την λιγο μεγαλυτερη διαμετρο δεν εχει καποια αλλη ουσιαστικη διαφορα δηλ. πχ δεν ειναι cartridge. Μια πιθανα ουσιαστικη διαφορα θα ητανε να γινει προσομοιωση cartridge πχ με Racetech εσωτερικο.
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Επειδή τα μοτοσακό μας ποτέ δεν ήταν (και ούτε θα γίνουν) εντούρο,προσωπικά δεν καταλαβαίνω το γέμισμα της σέλας για καλύτερη ''σταση'' πάνω στην μηχανή.
Και επειδή αυτά που κάνουμε πλέον είναι χωματερές βόλτες (οι χοντρές δεν κάνουν για κάτι άλλο) προσωπικά θα έριχνα τα χρήματα του μπαζώματος για να πάρω μασπιέ.


Αν κάποιος ενστερνίζεται το σκεπτικό μου και είναι σε διαδικασία να παραγγείλει μασπιέδες, να το δούμε παρέα. ;)

Παντελή έχεις βρει χαμηλούς μασπιέδες; δεν έχω κοιτάξει γι' αυτό και σε αρωτάω...
 

kazaven

Μέλος
Όνομα
Βενος
Μοτό
Africa twin
https://m.facebook.com/Bosleys-Pegs-1329344163774808/ στείλε μήνυμα σε αυτόν τον τύπο και πες του ότι είσαι από τον φίλο από Ελλάδα που περιμένει τα μαρσπιε για το αφρικα και που παλιότερα είχε πάρει για το τρανσαλπ 650.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Παντελή έχεις βρει χαμηλούς μασπιέδες; δεν έχω κοιτάξει γι' αυτό και σε αρωτάω...
Αυτόν τον τύπο που έγραψε ο Βενος βρήκα κι εγώ.... 80€ με τα μεταφορικά ζητάει μέσο paypal.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Κατασκευάστηκαν και περιμένουν την τοποθέτηση τους στα καλάμια του ΤΑ....
Ανοξείδωτο ατσαλάκι 30mm και να δούμε αν χρειαστεί κάτι άλλο απο μαρκούτσια, ντίζα κοντέρ κλπ κλπ....



Νομίζω 3 πόντοι πιο ψηλό μηχανάκι θα σταματήσει να τερματίζει το φτερό πάνω στις βίδες των καλαμιών και να τραυματίζεται (σημείωση πως το έχω ''σηκώσει'' 2 πόντους).

Άσε που θα πέφτει πιο γλυκά στα άλματα !!! :hungover: :hungover: :hungover:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Άσε που θα πέφτει πιο γλυκά στα άλματα !!! :hungover: :hungover: :hungover:

Ωπ τι εγινε Παντελη? Πηρες χωματινο μηχανακι και το φερνεις στα μετρα σου? Δε το πηρα χαμπαρι, τι πηρες? :D:D:D:D
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Κατασκευάστηκαν και περιμένουν την τοποθέτηση τους στα καλάμια του ΤΑ....
Ανοξείδωτο ατσαλάκι 30mm και να δούμε αν χρειαστεί κάτι άλλο απο μαρκούτσια, ντίζα κοντέρ κλπ κλπ....



Νομίζω 3 πόντοι πιο ψηλό μηχανάκι θα σταματήσει να τερματίζει το φτερό πάνω στις βίδες των καλαμιών και να τραυματίζεται (σημείωση πως το έχω ''σηκώσει'' 2 πόντους).
Άσε που θα πέφτει πιο γλυκά στα άλματα !!! :hungover: :hungover: :hungover:
Ωραία μόντα είναι αυτά,έχει και η rugged roads τέτοια.Πόσο το μαλλί?
Για πίσω τι θα κάνεις?Δεν πιστεύω να το αφήσεις σαν chopper :p
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ωπ τι εγινε Παντελη? Πηρες χωματινο μηχανακι και το φερνεις στα μετρα σου? Δε το πηρα χαμπαρι, τι πηρες? :D:D:D:D
:oh:

Ωραία μόντα είναι αυτά,έχει και η rugged roads τέτοια.Πόσο το μαλλί?
Για πίσω τι θα κάνεις?Δεν πιστεύω να το αφήσεις σαν chopper :p

πίσω θα σηκωθεί με μεγαλύτερο (μακρύτερο) πέταλο στο αμορτισέρ....
Για το μαλλί θα σου πώ μόλις πληρώσω...
 
Top Bottom