Απορίες για αναβαθμίσεις-αλλαγές σε ΤΑ 650

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Ερώτηση για όσους έχουν τοποθετήσει after market οδοντωτά μεγαλύτερα μαρσπιέ (footpegs): Διπλώνουν εντελώς, μέχρι πάνω (σχεδόν 90 μοίρες) όπως και τα μαμά? Εάν διπλώνουν στη μισή διαδρομή λόγω μεγέθους (45 μοίρες) , και πέσει κάτω το μηχανάκι θα σπάσουν?
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ερώτηση για όσους έχουν τοποθετήσει after market οδοντωτά μεγαλύτερα μαρσπιέ (footpegs): Διπλώνουν εντελώς, μέχρι πάνω (σχεδόν 90 μοίρες) όπως και τα μαμά? Εάν διπλώνουν στη μισή διαδρομή λόγω μεγέθους (45 μοίρες) , και πέσει κάτω το μηχανάκι θα σπάσουν?
@christof40 ακούει;
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Οχι αλλα ακουει @XLGeorge :D

Ερώτηση για όσους έχουν τοποθετήσει after market οδοντωτά μεγαλύτερα μαρσπιέ (footpegs): Διπλώνουν εντελώς, μέχρι πάνω (σχεδόν 90 μοίρες) όπως και τα μαμά? Εάν διπλώνουν στη μισή διαδρομή λόγω μεγέθους (45 μοίρες) , και πέσει κάτω το μηχανάκι θα σπάσουν?
Δεν διπλωνουν στη μιση διαδρομη αλλα παραπανω, θαλεγα 65-70 μοιρες και οχι 45. Μιλαω για τα Motech που εχω εγω. Εχω πεσει αρκετες φορες στα χωματα, απο τις οποιες μια-δυο φορες σε βραχοκηπους, και δεν παθανε τιποτα. Δεν νομιζω οτι εχουν θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτα της ΚΤΜ που εχω βαλει εγω διπλωνουν οσο λει ο εξελτζορτζ Ισως και παραπανω Αλλα μετα απο αρκετες τουμπες βεβαια και οι δυο αλουμινενιες βασεις του ΤΑ, εκει που κουμπωνουν τα μασπιε στο δικο μου εχουν ανοιξει/ξεχειλωσει ...Και ειναι περιεργο που δεν εχουν σπασει
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απο ποιο ΚΤΜ Κώστα ?
Απο 950 πρεπει να ειναι αλλα ετσι κι αλλιως ειναι κοινα σε πολλα μοντελα της ΚΤΜ
Αν σε ενδιαφερει ψαξε στα μεταχειρισμενα γιατι καινουρια δεν τα λες και φτηνα Κανα 80-90αρι πρεπει να εχουν καινουρια Αν βρεις να παρεις και το ελλατηριο τους
Κουτι δεν μπαινουν στο ΤΑ γιατι εχουν ενα εξογκωμα που θελει τροχισμα, αλλα ευκολη δουλεια ειναι, δεν ειναι προβλημα αυτο
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
μετρα διαστασεις στις βασεις του ΤΑ και διαμετρο πυρου... ρωτα στην ΚΤΜ για τα μαμα μαρσπιε απο 640 εντουρο... κανουν 45 ευρω με τα ελατηρια (ισως και με πυρους, δεν θυμαμαι)...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
μετρα διαστασεις στις βασεις του ΤΑ και διαμετρο πυρου... ρωτα στην ΚΤΜ για τα μαμα μαρσπιε απο 640 εντουρο... κανουν 45 ευρω με τα ελατηρια (ισως και με πυρους, δεν θυμαμαι)...
Αυτα του 640 εντουρο δεν ειναι φαρδια Δεν νομιζω να τον βολεψουν
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Οχι αλλα ακουει @XLGeorge :D



Δεν διπλωνουν στη μιση διαδρομη αλλα παραπανω, θαλεγα 65-70 μοιρες και οχι 45. Μιλαω για τα Motech που εχω εγω. Εχω πεσει αρκετες φορες στα χωματα, απο τις οποιες μια-δυο φορες σε βραχοκηπους, και δεν παθανε τιποτα. Δεν νομιζω οτι εχουν θεμα.
Ανοξείδωτο ατσάλι είναι αυτά νομίζω. Ευχαριστώ Γιώργο
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Αυτα της ΚΤΜ που εχω βαλει εγω διπλωνουν οσο λει ο εξελτζορτζ Ισως και παραπανω Αλλα μετα απο αρκετες τουμπες βεβαια και οι δυο αλουμινενιες βασεις του ΤΑ, εκει που κουμπωνουν τα μασπιε στο δικο μου εχουν ανοιξει/ξεχειλωσει ...Και ειναι περιεργο που δεν εχουν σπασει
Ευχαριστώ Κώστα
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Αυτα του 640 εντουρο δεν ειναι φαρδια Δεν νομιζω να τον βολεψουν
το μαρσπιε του 640 εντουρο ειναι 8εκ. χ 4,7εκ. και αυτο σε οτι αφορα το οδοντωτο τμημα του...
το αντιστοιχο του 640 adv ειναι 6,9εκ. χ 3,7εκ. στο οδοντωτο του τμημα και ειναι το λιγοτερο ακαταλληλο για οποιαδηποτε χρηση...
https://imgur.com/a/xUP7z
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
το μαρσπιε του 640 εντουρο ειναι 8εκ. χ 4,7εκ. και αυτο σε οτι αφορα το οδοντωτο τμημα του...
το αντιστοιχο του 640 adv ειναι 6,9εκ. χ 3,7εκ. στο οδοντωτο του τμημα και ειναι το λιγοτερο ακαταλληλο για οποιαδηποτε χρηση...
https://imgur.com/a/xUP7z
Κοιτα να δεις που εγω θυμομουν οτι του enduro ειναι πιο μικρα :oops:
Δυο τινα: Ειτε μετα απο καποια χρονια τα μεγαλωσαν ειτε ...εγω γερασα και δεν θυμαμαι o_O
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Κοιτα να δεις που εγω θυμομουν οτι του enduro ειναι πιο μικρα :oops:
Δυο τινα: Ειτε μετα απο καποια χρονια τα μεγαλωσαν ειτε ...εγω γερασα και δεν θυμαμαι o_O
μαλλον το πρωτο... :D
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Γεια σε όλους.Ξερει κάποιος εάν παίρνει επισκευή ή τρόμπα του νερού γιατί αρχίζει και στάζει από την κ@λ@τρυπα από το κάτω μέρος η θα πάω για καινούρια.Εγω καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχει στον άξονα κάποιο οring και να χάνει από εκεί και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αλλάζετε το οring.Για πείτε η γνωστές...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Γεια σε όλους.Ξερει κάποιος εάν παίρνει επισκευή ή τρόμπα του νερού γιατί αρχίζει και στάζει από την κ@λ@τρυπα από το κάτω μέρος η θα πάω για καινούρια.Εγω καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχει στον άξονα κάποιο οring και να χάνει από εκεί και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αλλάζετε το οring.Για πείτε η γνωστές...
απο οσο θυμαμαι η αντλια δυστυχως δεν ειναι διαιρουμενη....
και αρα δεν επισκευαζεται....
η τσιμουχα που εχει το προβλημα ειναι πρεσαριστη στην αντλια...
νομιζω κανα 250αρι καινουργια και το πολυ 100-120 μεταχειρισμενη...
..................................................................................................................................
επισης να θυμασαι οτι τα υγρα ψυγειου πρεπει να ειναι silicate-free δηλ. να μην εχουν πυριτικα αλατα...
αν εχουν τοτε διαβρωνουν το λαστιχο που μονωνει τον αξονα της τρομπας....
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Σέτ έρχεται η αντλία.Αφου ομως παει για πεταμα ψαξτο μηπως επισκευάζεται.
Βάλε στο google "επισκευη τσιμουχα αντλιας νερου μοτοσυκλετας" βγαζει διαφορα.Εγω αυτο θα εκανα.250 πολλά.
 
Reactions: S.P

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
@Διαμαντής τσούζει το 250αρι αλλά δεν δίνει σετ επισκευής η honda οπότε και να καταφέρω να αποσυναρμολόγησω την τρόμπα δεν θα βρω το o ring ευκολα, λογικά πάει fix ολόκληρη η τρομα στο λίγο που το έψαξα.
@sugariasgeorge Γιώργο δεν νομίζω ότι άξιζει το ρίσκο του να γλιτώσεις το 150αρι με μεταχειρισμένη τρόμπα γιατί ποιος ξέρει πόσα χιλιόμετρα θα έχει και αυτή.
Όσο για το αντιψυκτικό θα το κοιτάξω και θα γράψω εάν είναι το σωστό,πάντως δεν νομίζω να την έκανε αυτό την ζημιά,μετά από 17 χρόνια και 97000 χλμ λογικό μου φαίνεται.
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Η τρόμπα αυτή έχει 2 θαλάμους. Με 2 τσιμούχες.Από μία για κύκλωμα νερού και λαδιού. Δεν την αποσυναρμολογείς με απλά εργαλεία αλλά με πρέσσα. Το ίδιο και για συναρμολόγηση. Σε κάποιο μηχανουργείο. Για να μην τζογάρουν τα μέταλλα. Πρίν όμως ψάχνεις που πουλάνε τσιμούχες.Πιθανόν Θηβών, Σπύρου Πάτση ή κάπου αλλού. Μετά πηγαίνεις με τα εξαρτήματα στο χέρι και βλέπουν οι έμποροι.Όρεξη και χρόνο να έχεις και λίγη τύχη να βρείς τις τσιμούχες. Σωστά κρίνεις. Μεταχειρισμένη όχι.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
@Διαμαντής: πουσαι συ ρε φιλε, εχουμε χαθει.

Σχετικα με την τρομπα ψυκτικου, οτι ειπανε οι αποπανου, ειναι σπανιο θεμα αλλα θυμαμαι κι'ακομη μια περιπτωση. Και μαι και ειμαστε στο θεμα, ποτε λυσιμο της βιδας αποστραγγισης με ζεστο μηχανακι. Τοκανα προσφατα, χαλασα το σπειρωμα χωρις να το παρω χαμπαρι και δεν εσφιγγε μετα η βιδα και εσταζε, οποτε εβγαλα το εξωτερικο καπακι και τοδωσα να μου βαλουν κατι σαν helicoil σε αλουμινιο.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Γεια σε όλους.Ξερει κάποιος εάν παίρνει επισκευή ή τρόμπα του νερού γιατί αρχίζει και στάζει από την κ@λ@τρυπα από το κάτω μέρος η θα πάω για καινούρια.Εγω καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχει στον άξονα κάποιο οring και να χάνει από εκεί και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αλλάζετε το οring.Για πείτε η γνωστές...
@Διαμαντής: πουσαι συ ρε φιλε, εχουμε χαθει.

Σχετικα με την τρομπα ψυκτικου, οτι ειπανε οι αποπανου, ειναι σπανιο θεμα αλλα θυμαμαι κι'ακομη μια περιπτωση. Και μαι και ειμαστε στο θεμα, ποτε λυσιμο της βιδας αποστραγγισης με ζεστο μηχανακι. Τοκανα προσφατα, χαλασα το σπειρωμα χωρις να το παρω χαμπαρι και δεν εσφιγγε μετα η βιδα και εσταζε, οποτε εβγαλα το εξωτερικο καπακι και τοδωσα να μου βαλουν κατι σαν helicoil σε αλουμινιο.
οτι λεει ο Γιωργης Παναγιωτη,γνωστο ευπαθες σημειο που επιδιορθωνεται οντως με Helicoil χωρις κανενα προβλημα.το χα παθει κ γω πριν 2 χρονια.
αλλαξες προσφατως ψυκτικο ?
 
Top Bottom